21 ročné dievča, Tam kde líšky dávajú dobrú noc a medvede roznášajú poštu

Končím s facebookom, instagramom

Nebaví ma to. Fakt nie.  Už to nie je taká psina ako kedysi. 

A tie spomienky, čo sa mi tam objavujú. Vážne som pred piatimi rokmi postla denne asi 10 kravín, z toho 4 fotky? Vďaka bohu že sa také veci dajú mazať. 

Teraz keď tam dačo capnem tak je to asi raz za rok. No dobre tak dvakrát. Moja generácia už nemá v záľube v kuse niečo zdieľať na FB. Z pridávania obrázkov s citátmi o živote a z plakania v statusoch pre lásku, sme už vyrástli. 

Za to ľudí v strednom veku to baví. Hlavne moju tetu. Za deň prezdieľa asi 8 príspevkov, napíše tri a potom aby nebolo málo pridá fotky svojho decka a psa a mačky. A ešte to pre istotu hodí do story na messengeri. A odkedy pozná instagram, tak aj tam.  A  koľko smajlíkov vie použiť v jednej správe a koľko obrázkov pošle za sebou...no to som ja nedokázala za celý svoj život. A tak isto aj iní ľudia.  Som taká šťastná že naši nepoužívajú facebook ani nemajú potrebu zdielať svoje životné príbehy na sociálnych sieťach. Radšej siahnu po dobrej knihe. Smutné je, že mnoho rodičov má potrebu zdieľať každú jednu fotografiu svojho dieťaťa. Stále ho fotia a čakajú na reakcie svojich priateľov, čakajú na lajky, odpisujú na komentáre, píšu tam litánie a zatiaľ čo horlivo ťukajú do toho mobilu, dieťa im vyrastá priamo pred nosom ale radšej mu dajú do ruky tablet aby ich neotravovali, keď momentálne čekujú upozornenia na facebooku či instagrame.

Často vidím, že dieťa sa svojho rodiča všeličo vypytuje,  niečo mu ukazuje a on ani nepohne zrakom od toho mobilu a iba povie "uhm, dobre, dobre.." A keď dieťa začne byť nervózne, lebo sa mu nedostalo dostatok pozornosti a začne sa spávať zle. Tak mama alebo otec naňho nakričí a zase  ťuká do mobilu. 

Sakra, ako tie sociálne siete a internet všeobecne, dokáže ovplyvniť ľudí...a sakra, že tí ľudia sa nechajú manipulovať s upozorneniami, správami, statusmi, lajkami, komentármi... ako sa ľudia takýmito hlúposťami nechávajú okrádať o čas. O ten čas ktorý tak uteká, ktorý je vzácny, ktorého je čím ďalej tým menej. Ignorujú ľudí, ktorí sú momentálne s nimi, aby odpísali tým, ktorý s nimi nie sú a keď sú s tými, tak ich ignorujú alebo teda im nevenujú všetok čas, pretože odpisujú iným. A tak dokola, dennodenne, plýtvame časom, ťažko pracujeme aby sme si dopriali lepší mobil, s lepším foťákom na lepšie fotky z lepšej dovolenky, ktorú si ani nevychutnáme, pretože máme potrebu sa pochváliť čo jeme, čo mame na sebe, čo sme si obliekli, s kým sme a kde sme. A tak len fotíme a čakáme na lajky na instagrame. Možno v nádeji, že na tom zbohatneme alebo čo. 

Zdieľaj článok na facebooku
21 odoberateľov
Riusha

Dievča z Malých Karpát, so zmyslom pre humor a dobrodružstvo. Ľúbi prírodu, čokoládu a lúče slnka. Fanúšik GOT. Nadšenec umenia. Potenciálny speleológ. Ja.

Komenty k článku

 1. 1
  Heineken

  25 ročný muž

  Ja som to tiez spravil ze som si vymazal ucet a nepouzival som fb cca 3 roky, ale potom som si ho zalozil znova. A teraz chodim obcas iba na mesenger
 2. 2
  Hetfield

  35 ročný ujo
  Studna

  fajn vidieť že aj medzi 20 ročnými sa nájdu ludia s takýmto názorom (thumbs)
 3. 3
  Mefistofel

  31 ročný muž
  Nitra

  Ne neviem, mám fb uz vela vela rokov, pridal som par fotiek pred pol rokom, predtym som nic nepridával 5rokov a aj to som pridal len jednu fotku a este predtym tiez volaké 3 roky ziadnu fotku Takze za 8rokov 3fotky, nie je to az taká hrôza (?)
  Proste za to ze ma clovek FB, neznamena ze musi pridavat hluposti stale.

  Ale suhlasim, treba sa venovať človeku s ktorým si vonku :) , ja ked som s niekym vonku, tak sa snazim ignorovat mobil uplne, vsak nič nie je tak dolezite ze to nemoze pockat pár hodín dokým odpísem na tú správu :)
  ....ked je to doležite, ludia zavolajú.
 4. 4
  Riusha

  21 ročné dievča
  Tam kde líšky dávajú dobrú noc a medvede roznášajú poštu

  @mefistofel Je samozrejme že nie každý človek pridáva stále nejaké príspevky. Ale ide o to, že tých ľudí je čím ďalej tým viacej, teda aspoň v mojom okolí a nejde ani tak o tie príspevky, jak o to koľko času tomu obetujú niektorí ľudia obetujú.

  Mňa vytáča, ked sme niekde jak partia vonku, napríklad na pive, na pizzi alebo tak a stále v ruke mobil. A ja mám pocit, že tam ani byť nemusím, veď načo, keď venujú väčšinu pozornosti mobilu a nie mne :D
 5. 5
  Mefistofel

  31 ročný muž
  Nitra

  @riusha to chápem, občas to je to velmi zlé ako sa ludia venujú tomu mobilu, ale na druhú stranu ked ich to viac baví...ano, radsej nech zostanu doma :D , síce presne ako píšeš, takto prichádzajú o veľa zo života. Ja sa vacsinou pozeram do mobilu len ked sa nudim , som sám a nemam v tom momente co iné robiť....
  Ale aj v praci ak sa dá radsej si pustím audioknihu keď nemám nikoho pri sebe ak pracujem sám, aspon aby som nieco užitočné robil :D Nie je to ako kniha, ale keď nemám cas na knihu, aj audiokniha pomože :)
 6. 6
  1ggy

  23 ročný chalan
  kde sa dá

  Nezabudne na dôchodcov čo riešia na fejsbúkoch politiku :D
 7. 7
  Riusha

  21 ročné dievča
  Tam kde líšky dávajú dobrú noc a medvede roznášajú poštu

  @1ggy no na tých som zabudla :D
 8. 8
  Dee99

  26 ročný muž
  RK

  Preto mam messenger a neobtazuje ma nastenka :D
 9. 9
  Marleymt

  hrá sa, že má 1 rok

  ale ty máš super dobré fotky na FB (našla sa príležitosť ti to povedať :D)
 10. 10
  Lenkaska1

  24 ročné dievča
  Bratislava

  Toto je tak dobrý blog, perfektne si to vystihla!! Normálne až škoda, že skončí len tu na birdzi, viacerí by si ho mali prečítať.. Krásne myšlienky a naozaj super napísané!
 11. 12
  Kassiar

  22 ročný chalan
  (凸ಠ益ಠ)凸

  FB je nuda uz pekne dlho. Ja na FB vôbec nechodim a iba odpisem pokial mi niekto pise na messenger. Plne u mna FB posledne roky nahradil Twitter.
 12. 13
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  Mňa sociálne siete živia a ešte aj ja si myslím, že sú blbosť. Ale zas nikdy v živote sa mi ešte nestalo, že by som bol s niekým von a on sa venoval mobilu
 13. 14
  Pubertslatinocelny

  33 ročný muž
  zvláštne ticho vzniklo

  @antifunebracka to ti fakt neverím xD
 14. 15
  Jakzig

  27 ročný muž
  Bratislava / sem-tam Martin

  Eh, s FB som skončil minulý jún. Katastrofa. IG som si nechal, viac menej len pre seba, aby o mne aspoň bolo sem tam počuť. Inak chodím na Twitter alebo sem a to je tak koniec...
  až na to, že som si musel FB znova aktivovať teraz kvôli bývaniu v BA
 15. 16
  Vreskot000

  33 ročný muž

  to nie je posolstvo facebooku a iných sieťach. tu sa nestávaš slobodným, ale dávaš na net to, čo chcú vidieť druhí, aby ťa ohodnotili, kedy to tak bolo v minulosti? Do mojich 23 som facebook nemal, facebook som nepoznal ani na strednej, pretože .... neexistoval. a žilo sa isto lepšie ako s ním, hoci nepopieram, že je lepšie si s niekym četovať čo je v usa, nemecku a podobne, ako čakať raz za rok na stretnutie, ktoré bude trvať dve hodiny a nebudeš vedieť všetko vypovedať, taký budeš prekvapený. ten kto skončí s fb, isto sa tam raz vráti, lebo to nevydrží. uvidíš
 16. 17
  Peculiar

  33 ročná žena
  Stovežatá

  Jj, súhlasím. Mám 1,5 ročného syna a tieto veci sa uňho snažím eliminovať. Občas si spolu pozeráme fotky na mobile, ale nikdy to nie je tak, že by som ho kvôli mobilu ignorovala alebo mu ho dala, aby som "mala pokoj". Fotky s ním som zatiaľ dala na facebook dve - po narodení a pre porovnanie, keď mal 1 rok a myslím, že to stačí. Aspoň do 3 rokov ho nechcem vystavovať obrazovkám a displejom, užije si toho ešte dosť.
 17. 18
  Riusha

  21 ročné dievča
  Tam kde líšky dávajú dobrú noc a medvede roznášajú poštu

  @marleymt ďakujeeeem :)
 18. 19
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  @pubertslatinocelny Prečo? XD To už je fakt štandardom mať takýchto kamošov? Načo sa s nimi vbc bavíte? Mňa aj preqapuje, že tento blog získal takú pozornosť, lebo podľa mňa hovorí úplne 3viálne veci