Mali by sme uctievať Pannu Máriu ?

Tento blog je mojou reakciou na argumenty užívateľa Marcello1111 o uctievaní Márie.

1)  Biblia jasne učí že len jeden je prostredník (orodovník) medzi Bohom a ľudmi a ním je Ježiš Kristus :

1Tim 2: 5 "Lebo jeden je Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi - človek Kristus Ježiš"

V Jn 14:14 - je napísané :

("Ak ma budete prosiť o niečo v mojom mene, ja to urobím")

To je dôkazom toho že prosba k Ježišovi je dostatočná, a nie je potrebná žiadna prosba k niekomu dalšiemu, či už Márii alebo k svätým. Prosba k Márii je nielen nebiblická ( nikde v Biblii o tom nie je ani len zmienka!), ale ešte k tomu aj protibiblická kedže Písmo nás vyslovene nabáda k tomu aby sme sa modlili výlučne k Bohu! Prosenie hocikoho okrem Boha je uponižovanie Boha!!!

..............................................................................................................................................

2) To že sa vplyvom ruženca stali nejaké zázraky či vyhrali niektoré vojny neznamená vôbec nič, pokial to nie je v súlade s biblickým učením. V Mt 24:24 nás predsa Ježiš varoval o tom že prídu falošní proroci a budú konať zázraky a tým zvedú mnohých :

Evanjelium podľa Matúša 24:24

Lebo vystúpia falošní mesiáši a falošní proroci a budú robiť veľké znamenia a zázraky, aby zviedli, ak je to možné, aj vyvolených.

Predstavme si teraz situáciu že by sa vplyvom modiel začali diať niektoré zázraky. Znamenalo by to teda že sa máme kvôli tomuto teraz začať klaniať modlám?

..............................................................................................................................................

3) Co sa týka modiel, napísal si :

"modloslužbu koná ten, kto namiesto svojho jediného a pravého Boha, ktorým je Boh vyznáva iného boha, ako napr. budha, klaňaju sa mu, robia sochy, zasvecujú a pod. to je modloslužba..."

Lenže presne toto isté katolíci robia Márii! stavajú jej oltáre, sochy, sošky, a pred týmito soškami klačia na kolenách a pri modlitbe sa pozerajú na tieto sošky. Ide o rovnaké modloslužby ako robili pohania! Tí tiež používali svoje modly (sošky) k tomu aby pred nimi klačali a pri pohlade na nich sa modlili k svojím Bohom.

Modly nemajú v krestanstve žiadne miesto. To povrdzuje i prorok Izaiáš ktorý hovorí :

Kniha proroka Izaiáša 2:18

"modly však úplne zmiznú."

Akým dôvodom teda vy katolíci ešte stáleč uchovávate svoje modly v kostoloch ? To sa bez nich naozaj nedokážete zaobísť ? Zahodte ich a zničte!

"nie to čo robia kresťania katolíci, že si v pamiatke uctia vlastnú svätú Trojicu..."

Ja proti svätej Trojici som ani nič nehovoril. Hovoril som tu o uctievaní Márie a nie o uctievaní Trojice.

..............................................................................................................................................

4)

"nakoniec, vy luteráni musíte byť vždy niečo iné, odskočili ste už za Luthera od pravej katolíckej viery"

A kto určil to že katolícka cirkev je tá pravá ? V Biblii takéto niečo nenájdeš. Jedine že by si hladal v tradícii cirkevných otcov. Lenže prečo by mali cirkevný otci mať hlavné slovo? Na základe čoho si pasovali právo meniť a upravovať Bibliu podla seba ? To si len tak príde skupina cirkevných otcov ktorí o sebe tvrdia že sú nástupcami apoštolov, pričom nikde v Biblii zmienka o tom že by nejakí  cirkevný otcovia mali nastúpiť nie je. Nikde v Biblii nie sú uvedené mená cirkevnych otcov ako nástupcov apoštolov. Takýchto falošných učitelov bolo kopu, apoštol Pavol nás pred takýmito zvodcami varoval :

Skutky apoštolov 20:29

"Ja viem, že po mojom odchode vniknú medzi vás draví vlci a nebudú šetriť stádo."


"(vieme kto bol Luther, zhýralý pijan a strojca zlého proti katolíckej cirkvi)"

Lenže my prostentanti sa nemusíme odvolávať len na Luthera. Luthera bol len jeden z mnohých ktorí si všimli falošne účenie katolíckej cirkvi. Protestantizmus nezačal vplyvom Luthera, protestantizmus začal už v rannej cirkvi pretože sama Biblia vás usvedčuje z klamstva. A nielen Biblia, ale i hocikto kto nesúhlasil s učením katolíckej cirkvi (a bolo ich mnoho) sa stal protestantom.


"reformovali ste svoju luteránsku cirkev už 350 krát"

Síce existuje veľa evanjelických denominácii, treba však pripomenut že ich učenie je v dôležitých bodoch zhodné, a líšía sa prevažne len v detailoch. Denominácii má však v súčasnosti značný počet i katolícka cirkev a názorovo nie je jednotná ani katolícka cirkev. Stačí sa len pozrieť na historiu učenia cirkevnych otcov a hned tam zbadáš že učenie jedného cirkevného otca zvyklo byť v rozpore s učením iného cirkevného otca. Ak by mala vzniknút katolícka denominácia na základe rozdielnych názorov cirkevných otcov, vzniklo by desiatky až stovky katolíckych denominácii!


"ale ty najlepšie vieš čo všetko pri sláveni svätej omše nerobíte tak ako my katolíci..."

Myslíš že vidíte reálnu prítomnosť Ježiša v eucharistii ? Tento klam bol ale už niekolko krát vysvetlený a ukázaný ako nezmysel.

V Jn 6: 53 je to i jasne ozrejmené (pozri hlavne verš 63) :

"Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom. 57 Ako mňa poslal živý Otec a ja žijem z Otca, aj ten, čo mňa je, bude žiť zo mňa. 58 Toto je ten chlieb, ktorý zostúpil z neba, a nie aký jedli otcovia a pomreli. Kto je tento chlieb, bude žiť naveky.“ Jn 6, 58 59 Toto povedal v synagóge, keď učil v Kafarnaume. 60 Keď to počuli jeho učeníci, mnohí z nich povedali: „Tvrdá je to reč! Kto to môže počúvať?!“ 61 Ježiš vedel sám od seba, že jeho učeníci na to šomrú, a opýtal sa ich: „Toto vás pohoršuje? 62 A čo až uvidíte Syna človeka vystupovať ta, kde bol predtým? 63 Duch oživuje, telo nič neosoží. Slová, ktoré som vám povedal, sú Duch a život.

Zdieľaj článok na facebooku
5 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @Marcelo1111
 2. 2
  Tomas55555

  25 ročný muž

  Este k tým veršom Lk 11:28 a Mk 3:35:

  Evanjelium podľa Lukáša 11:28
  Ale on povedal: „Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.“

  Evanjelium podľa Marka 3:35
  Lebo kto plní Božiu vôľu, je môj brat i moja sestra, i matka.“

  Tvdiť že tieto výroky platili len tu na Zemi a v nebi platiť nebudú je hluposť, a nič nenasvedčuje tomu že by to tak malo byť. Vidíš v tej Biblii veci ktoré v nej nie su napísané, takýmto spôsobom robíš z Biblie trhací kalendár, a vyčítaš z nej aj to čo tam napísané nie je!

  Ak veci ktoré su na Zemi zakázané budú v nebi povolené, potom by to znamenalo že klananie sa modlám ktoré je na Zemi zakázané bude v nebi povolené ?
 3. 3
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @Marcello1111
 4. 4
  Marcello1111

  32 ročný muž

  pripadá mi to tak, ako by si tápal v tme a hľadal pravdu...
  nie si si istý, či si na tej "správnej strane", či tvoja cirkev koná naozaj správne...
  nehnevaj sa mne tak pripadáš...
  ja som o svojej viere dostatočne presvedčený a jasne pri plnom vedomí cítim, čo mi srdce, v ktorom prebýva Ježiš Kristus hovorí, nevzdávaj sa a vydrž, lebo prídu dni, keď budeš v obrovských pokušeniach podľahnúť zlému...
  u môjho otca nájdeš lásku a večnosť, nájdeš všetkých tých, ktorých som si zaľúbil, syna, jeho matku a ducha svätého...
  tohto sa ja držím Tomáš, toto sú slová, ktoré mi vnukol duch svätý, tých sa držím, podľa nich žijem...
  môj život je i kvôli mnohým nástrahám a protivenstvám plný lásky a odhodlania nesklamať Boha....
 5. 5
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @marcello1111

  Ja som si istý a svoje presvedčenie tu aj dokladam biblickymk dokazmi, takže nerozumiem na základe čoho tvrdis že vyzerám ako neistý vo svojej viere. Neistý sa tu teraz zdas skôr ty, lebo som ti vymenoval biblické argumenty a ty si mi na ne nevedel dať normálnu odpoved, ale kde niet odpovede tam prichádzajú na rad zvláštne predtucha o neistote. Daj mi tvoje protiargumenty na moje argumenty alebo keď nevieš dať protiargumenty je také ponizujuce pre teba si priznať že si nedokážeš svoju vieru o uctievani Márie obhájiť ?
 6. 6
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @marcello1111

  Ty sa riadis svojimi osobnými pocitmi ale nie slovami Biblie. U teba nemajú slová Biblie výpovednú hodnotu lebo je pre teba smerodatnejsi tvoj osobný pocit a názor miestneho cirkevného kňaza. Takýto postoj ale nie je správny.
 7. 7
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @marcello1111

  Osobný pocit môže byť klamlivy. Tak napríklad domorodcom ktorí žijú v džungli ich osobný pocit hovorí že je v poriadku klamať sa modlam, avšak v poriadku to nie je. Členovia iných náboženstiev zas maju osobný pocit že ich náboženstvo je to práve, avšak pravda to nie je. Preto treba finálnu odpoveď hľadať nie v osobnom pocite ale vždy v Božom slove, ktorým je Biblia. Tak je aj napísané v Jn 12:48 :

  "Kto mnou pohŕda a neprijíma moje slová, má svojho sudcu: slovo, ktoré som hovoril, bude ho súdiť v posledný deň"

  Božie slovo (Biblia) bude človeka súdiť v posledný deň. Nie osobný pocit ani dojmy kňaza.
 8. 8
  Johnysheek

  12 ročný chlapec
  ZA (hranicami vsednych dni)

  sefe. skoncil som pri prvej casti...

  vychadzas z uplne inych premis a zakladu... preto ti to mozno pride spravne a logicke... vsak nie su to argumenty, ktore by boli jedine, toboz pravdive...

  tu si treba studovat aj to, co vravi niekto iny a tym myslim autoritu vykladajucu pismo (nie jednotlivec, toboz nestudovany)...
  a tam prichadzas na to, ze kat cirk sa drzi nielen "doslovneho vykladu pisma" (ktore si mimochodom obcas v tomto doslovnom vyklade dokaze i protirecit), ale vychadza aj z jeho pochopenia, fungovania a zivota prvotnej cirkvi skrytej aj pod pojmom Tradicia..
  je zaujimave ze my v dobe 2000 rokov po "vieme lepsie a chapeme lepsie pismo" ako ludia, ktori ho priamo zili v dobe pocas Jezisovej pritomnosti na zemi reps velmi kratko po..

  tu staci spomenut ze modlitba "pod tvoju ochranu" je prvykrat datovana "pisomne!" niekedy z 2. storocia..

  tiez je zaujimave zverenie "marie janovi a naopak" ..

  taktiez si treba uvedomit, ze modtliby k svatym/Marii nesmeruju ku nim ako k cielu ale k prostrednikom.. inymi slovami...
  je rozdiel ak sa na 1 umysel modlim ja a modlime sa dvaja...toboz ak jeden z tych dvoch je osoba ktora je uz v jednote s Bohom.. a nie nedokonala ako ja sam..

  tak ci tak, mojim cielom nie je presvedcit ta, len ta naviest studovat dalej, spoznavat a s otvorenou myslou vyhodnocovat, nez len mysliet si svoje a brat to ako konecnu pravdu..


  (((ak je nieco z tohto riesene nizsie v blogu, dovyjadrim sa neskor ked bude cas ho precitat..)))

  have a nice day
 9. 9
  Marcello1111

  32 ročný muž

  Cirkev Kristova je tu 21 storočí, vy luteráni ste v 15 storočí začali pod Lutherovím vedením reformovať cirkev, ktorú postavil Ježiš Kristus na Petrovej skale...
  350 x ste ju reformovali a snažíte sa "objaviť ameriku" a v týáchto časoch....
  zahrávate si z ohňom, vediete ľudí do záhuby a vyberáte z Biblie tak ako jehovisti, sobotist a ďalších 448 cirkvi na zemi čo vám pasuje, ostatné veci vám akosi nepasujú a idete si za svojim...
  ako ti už vyššie uvedený birdzák napísal a stotožňujem sa z jeho názorom, mojim cielom nie je presvedcit ta, len ta naviest studovat dalej, spoznavat a s otvorenou myslou vyhodnocovat, nez len mysliet si svoje a brat to ako konecnu pravdu...

  no a nakoniec ak tento blok uvidí vreskot, zrejme ho dožerieš do nepríčetnosti...
 10. 10
  Cltr0n

  27 ročný muž
  Oravská divočina/Pažravá pri Zvolene

  @johnysheek
  "taktiez si treba uvedomit, ze modtliby k svatym/Marii nesmeruju ku nim ako k cielu ale k prostrednikom.. inymi slovami..."

  Hej preto sa katolícky súdruhovia klaňajú častiam mŕtvych tiel "svätých" ... čo to je ak nie modlárstvo?

  A ked som videl "Mariánskych ctiteľov" v akcii tak som mal chuť pribiť nejaký zoznam téz na dvere kostola...
 11. 11
  Robinsonleon

  23 ročný chalan

  Ja o tomto moc neviem ale podla mna hej. Sak lebo emancipacia predsa a tak
 12. 12
  Johnysheek

  12 ročný chlapec
  ZA (hranicami vsednych dni)

  @cltr0n co rozumne ti na to odpisat?
  ad1 nie nejde o modlarstvo... modla znaci,ze je to "konecny prijimatel ucty a to v rkat svati, svate nie su a uz vobec ich relikvie...
  takisto poklona pred nimi nie je " kvoli nim" ale kvoli comusi hlbsiemu...
  ale ako to vysvetlit cloveku, ktory ma svoju mylnu predstavu???

  ad2 - bavme sa o "niektorych" marianskych ctiteloch.. a potom sa mozeme bavit o konkretnych ludoch, babkach a pod... aky to ma zmysel? to ze to niekto sukromne/ako jednotlivec preziva nejak, robi nejak... predsa nema nic s tym co/ako hlasa cirkev... proste ano, su i ludia co to "prezivaju" inak... ale zas.. ti su vsade, nielen v rkat, takze tento argument je nerelevantny
 13. 13
  Cltr0n

  27 ročný muž
  Oravská divočina/Pažravá pri Zvolene

  @johnysheek
  "takisto poklona pred nimi nie je " kvoli nim" ale kvoli comusi hlbsiemu..."

  čomu hlbšiemu? nemyslím si že nejaké zbytočné modloslužobnícke rituály ťa povedú k spáse :D Ale tak to je... človek radšej bude točiť ružence a klaňať sa soche alebo kusu mäsa ako by mal na sebe zapracovať ... a to za prispenia RKC autorít...

  "ale ako to vysvetlit cloveku, ktory ma svoju mylnu predstavu???"

  Aj keby bola mylná, aspoň to mám z vlastnej hlavy...
 14. 14
  Johnysheek

  12 ročný chlapec
  ZA (hranicami vsednych dni)

  @cltr0n som rad ze nezalezi len na tom, co si myslis ty :)
  k spase ma skutocne nedovedie "len" (samotne) tocenie ruzenca... co neznaci, ze to je nieco zle, nepotrebne ci zbytocne :)

  a je zrejme ze vies trt o rkc, jej uceni a zjavne i autoritach...

  len tolko k tomu :)

  ved prave .. " z vlastnej hlavy"
  ... neomylnej, dokonalej, vseveducej, poznajucej (uuplnu/dokonalu) pravdu...

  "nesudte, lebo ako vy sudite budu sudit aj vas" :)

  maj krasny den
 15. 15
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @johnysheek

  " preto ti to mozno pride spravne a logicke... vsak nie su to argumenty, ktore by boli jedine, toboz pravdive..."

  Uviedol som ti biblické verše ktoré ukazujú že Ježiš nevyvyšoval Máriu nad ostatných kresťanov, ale ju dal na roven každého krestana ktorí dodržiaval Božie slovo. To že si sa k tým veršom nevyjadril a nedal argument ktorí by dokazoval opak len dosvedčuje že nevieš na to argumentovať.
  ...................................................................................................................
  "tu si treba studovat aj to, co vravi niekto iny a tym myslim autoritu vykladajucu pismo (nie jednotlivec, toboz nestudovany)..."

  Ale prečo by mala byť autoritou vykladajúcu Písmo práve rímskokatolícka cirkev - cirkevný otcovia ? Nutno dodať že nikde v Biblii sa nehovorí o tom že majú nastúpiť rímsky cirkevný otcovia a meniť a pridávať do Biblie nové a nové učenia (a mnoho aj v rozpore s Bibliou). Mená cirkevných rímskokatolíckych otcov prvého storočia poznáme. Treba však pripomenúť že ich mená sa nenachádzaju v Biblii, Biblia sa o nich nezmienuje. Takže na základe čoho si skupinka rímskokatolíckych otcov napochodovala tvrdiac že len oni sú jedinou autoritou (nástupcovia apoštolov) ktorú treba poslúchať ?
  ...................................................................................................................
  "a tam prichadzas na to, ze kat cirk sa drzi nielen "doslovneho vykladu pisma" (ktore si mimochodom obcas v tomto doslovnom vyklade dokaze i protirecit)"

  Ok, povedz mi teda napríklad čo má doslovné chápanie Písma spoločné s tým že katolícka cirkev zhromažduje vo svojich kostoloch modly, a pri pohlade na ne sa modlí k Bohu ? Očividne takéto učenie katolíckej cirkvi nemôže byť od Boha a jej výklad Písma nemôže byť správny. Alebo si podľa teba Boh oblubuje modly ?
  .................................................................................................................... "ale vychadza aj z jeho pochopenia, fungovania a zivota prvotnej cirkvi skrytej aj pod pojmom Tradicia.."

  O prvotných cirkvách ktoré existovali v čase apoštolov máme záznamy z Biblie. Lenže katolícka cirkev sa nedrží LEN života prvotnej cirkvi. Ona sa hlavne drží učenia cirkevných otcov a cirkevný otcovia začali až na začiatku 2 storočia takže v tomto prípade sa už o prvotnú cirkev nejedná.

  A ktorá Tradícia ? Tých tradícii existovalo viacero. Existovala napríklad antiochijská Tradícia ktorá tvrdila že u nich bol apoštol Pavol pápežom a že zomrel v Antiochii (v protiklade s učením rímskej tradície. Potom existuje tiež egyptská tradícia ktorá tvrdí že Prvý Petrov list napísal Apoštol Peter v egyptskom Babylone ( to je v protiklade s učením rímskej tradície). A takto by som mohol pokračovať. Tých Tradícii existovalo viacej, pričom tieto Tradície si zvykli medzi sebou odporovať, takže ktorá z týchto Tradícii je tá autoritatívna a má pravdu, a na základe čoho ? Kým Písmo je len jedno, Tradícii je viacero pričom každá z nich má rozdielne učenie, a tu je ten hlavný kamen úrazu.
  ..................................................................................................................
 16. 16
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @johnysheek

  "je zaujimave ze my v dobe 2000 rokov po "vieme lepsie a chapeme lepsie pismo" ako ludia, ktori ho priamo zili v dobe pocas Jezisovej pritomnosti na zemi reps velmi kratko po.."

  Tento argument ale neobstojí. Ibaže by si vysvetlil prečo v Ježišovej dobe existovalo tolko "krestanských" skupín ktoré pochopili Ježišove učenie nesprávne. Tak napríklad gnostici, esejci, židia ktorí neprijali Ježiša ako spasiteľa, rôzny falošný učitelia presadzujúci grécke učenie, alebo skupina ľudí ktorí tvrdili že súdny den už nastal. Všetky tieto a mnohé dalšie skupiny žili v Ježišovej dobe a napriek tomu každá jedná skupina pochopila (respektíve nepochopila) Ježišove učenie nesprávne.
  .................................................................................................................

  tu staci spomenut ze modlitba "pod tvoju ochranu" je prvykrat datovana "pisomne!" niekedy z 2. storocia..

  Ide však o ojedinelé zmienky. Najviac záznamov v literatúre o Márii sa začína objavovať začiatkom 4 storočia. Tá hore uvedená modlitba sa našla na gréckom pergamene koptskej cirkvi z polovice 3 storočia. Nedá sa teda hovoriť o nejakom globálnom charaktere.

  "tiez je zaujimave zverenie "marie janovi a naopak" ..

  Ano, Ježiš zveril Máriu Jánovi a nie celému ľudstvu! Netreba preto hladať v Biblii to čo tam nie je napísané ale pozerať sa len na to čo v nej napísané je!

  "taktiez si treba uvedomit, ze modtliby k svatym/Marii nesmeruju ku nim ako k cielu ale k prostrednikom.. inymi slovami...
  je rozdiel ak sa na 1 umysel modlim ja a modlime sa dvaja...toboz ak jeden z tych dvoch je osoba ktora je uz v jednote s Bohom.. a nie nedokonala ako ja sam.."

  Lenže Biblia nás učí že len jeden je prostredník medzi ľudom a Bohom a to Ježiš Kristus 1Tim 2: 5, preto nemá zmysel prosiť o orodovanie niekoho iného než Ježiša Krista. Alebo ty Ježiš Kristus nestačí ? Nikde v Biblii sa nepíše o tom aby sme sa modlili k Márii. Krestania sú vyzývaní modliť sa za ostatných kresťanov, no vo svojich modlitbách za druhých sú vyzývaný modliť sa jedine k Bohu jeho prosiť, o žiadných prostredníkoch tam nie je ani len reč. Prečo by takéto dôležité učivo bolo v Biblii zamlčané pokial je skutočne pravdivé ?
 17. 17
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @johnysheek

  Spravil som v prvom komente preklep. Má tam byť po správnosti apoštol Peter. Takto :
  "Tradícia ktorá tvrdila že u nich bol apoštol Peter"

  ...................................................................................................................
  "modla znaci,ze je to "konecny prijimatel ucty a to v rkat svati, svate nie su a uz vobec ich relikvie...
  takisto poklona pred nimi nie je " kvoli nim" ale kvoli comusi hlbsiemu..."

  Modla nie sú len predmety s konečným prijímatelia úcty, ale sú to i predmety zobrazujúce podobu Boha.
  https://slovnik.aktuality.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=modla

  Rímania ktorí boli označovaní za modloslužobníkov si predsa tiež zobrazovali svojich bohov v podobe sošiek a pred týmito soškami klačali a skrze ne sa modlili k svojim Bohom. Je predsa očividné že nepovažovali modlu za Boha, vedeli predsa že modla je len vytesaná drevená figúrka ktorá nič nezmôže, túto modlu však používali len ako prostriedok na spojenie sa s Bohom počas modlitby a na jeho vyobrazenie.

  Treba nutne pripomenúť že prví krestanskí misionári ničili modly. ( FONTANA, Josef. Evropa před zrcadlem. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2001. Kapitola Zrcadlo křesťanské.)

  V Iz 2:18 Izaíáš dosvedčuje že modly zmiznú. Ocividne teda modly predstacuju niečo zcela pohanského.

  Ježiš nás vedie k tomu aby sme sa mu klanali v Duchu a to znamená v mysli, v modlitbe. Je teda očividné že vyobrazením Boha a vytváraním jeho sošiek sa Bohu Duchom neklaniame.

  Evanjelium podľa Jána 4:24
  Boh je duch a tí, čo sa mu klaňajú, musia sa mu klaňať v Duchu a pravde.“
  .................................................................................................................
  "ad2 - bavme sa o "niektorych" marianskych ctiteloch.. a potom sa mozeme bavit o konkretnych ludoch, babkach a pod... aky to ma zmysel? to ze to niekto sukromne/ako jednotlivec preziva nejak, robi nejak... predsa nema nic s tym co/ako hlasa cirkev... proste ano, su i ludia co to "prezivaju" inak... ale zas.. ti su vsade, nielen v rkat, takze tento argument je nerelevantny"

  Nejde o nerelevantny argument, pretože katolícka cirkev týchto mariánskych ctiteľov nekarhá! Síce napríklad mať doma sošky Márie a zúčastnovať sa mariánskych zjavení katolícka cirkev neprikazuje, zato ich však povoluje a mariánskych ctitelov nekarhá. Katolícka cirkev mala teda v tomto už dávno zakročiť a zakázať takéto zbožštovanie.
 18. 18
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @cltr0n

  "omu hlbšiemu? nemyslím si že nejaké zbytočné modloslužobnícke rituály ťa povedú k spáse "

  Súhlasím! Nielenže neprivedú, oni ťa od spásy odradia :(
 19. 19
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @marcello1111

  Cirkev Kristova je tu 21 storočí, vy luteráni ste v 15 storočí začali pod Lutherovím vedením reformovať cirkev, ktorú postavil Ježiš Kristus na Petrovej skale...
  350 x ste ju reformovali a snažíte sa "objaviť ameriku" a v týáchto časoch....
  zahrávate si z ohňom, vediete ľudí do záhuby a vyberáte z Biblie tak ako jehovisti, sobotist a ďalších 448 cirkvi na zemi čo vám pasuje, ostatné veci vám akosi nepasujú a idete si za svojim..."

  Lenže na toto som ti už predsa svoj protiargument napísal, nečítal si ho alebo ho naschvál nechceš vidieť ? :/
 20. 20
  Marcello1111

  32 ročný muž

  @tomas55555
  Mária Jozef, už zase ty?!....
  budem sa modliť k Bohu aby sa ti Matka Kristova zjavila a priviedla na správnu cestu chlapče....
  mne sa asi o tebe bude aj snívať....
 21. 21
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @johnysheek

  "som rad ze nezalezi len na tom, co si myslis ty :)
  k spase ma skutocne nedovedie "len" (samotne) tocenie ruzenca... co neznaci, ze to je nieco zle, nepotrebne ci zbytocne :)"

  Ruženec nie je zbytočný ? A prečo sa teda takáto nezbytočná, priam osožná pomôcka dostala na svet až v 13 storočí ?
  Ruženec nie je len nejaká neškodná pomôcka, pozrime sa na
  Prísľub Panny Márie pre tých, čo sa budú modliť ruženec:
  Zverejním tu niektoré obzvlášť nebezpečné prísluby ruženca :


  5. Tí, čo sa mi odovzdajú cez ruženec, nezahynú.
  11. Čo budeš žiadať prostredníctvom ruženca, dosiahneš.
  12. Tým, ktorí budú šíriť môj ruženec, sľubujem pomoc vo všetkých ich potrebách.
  14 Tí, ktorí sa zbožne modlia môj ruženec, sú moje milované deti, bratia a sestry Ježiša Krista.

  Neviem čo k tomuto dodať, už nestačí modlitba k Ježišovi o ktorej Ježiš vyhlásil že stačí (Jn 14:14) ale už je potreba sa modliť a zasvätiť sa Máriinému ružencu. Kto sa nebude modliť k ružencu tak tomu sa nepomôže...... Skutočne nerozumiem aký má zmysel rušiť Božie slovo pre svoje obyčaje!

 22. 22
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @marcello1111 Rovno povedz že nemáš argumenty pre svoju "vieru". Ja som ti svoje argumenty vymenoval, ale ty nie si ochotný normálne diskutovať, ked ti niečo napíšem na čo nevieš reagovať tak to odignoruješ :(
 23. 23
  Marcello1111

  32 ročný muž

  @tomas55555
  skade si chlape, prídem, sadneme k pivu a pekne sa porozprávame...
 24. 25
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @vreskot000

  No škoda že si si ich celé neprečítal, potom by si možno zistil že tu Ježišovu mamu nikto neuráža! Lenže ty si odmietaš vypočuť argumenty protistrany a radšej si zapchávaš uši a oči pretože sa bojíš že to čo by si sa dozvedel by mohlo ohroziť tvoju vieru.

  Ja Lk 1 46 - 56 poznám, lenže výraz blahoslaviť znamená mať niekoho v úcte, dobre o nom hovoriť, ale neznamená to niekoho uctievať, staviať mu oltáre, sošky, sochy, prosit ho o orodovanie, pomenúvať podla neho kostoly, dávať mu tituly ako bezhriešna, Bohorodička a iné tituly. Toto už patrí k zbožštovaniu a uctievaniu, a nie blahoslaveniu. Ale ked už sa chytáš slovíčka "blahoslaviť" vieš o tom že Ježiš blahoslavil aj obyčajných veriacich ? Rovnako blahoslavený je teda každý jeden veriaci ktorí zachováva Božie slovo. Už minule som ti dal verše Mk 3:34 a Lk 11:28 ktoré dokazujú to že Ježiš nevyvyšoval Máriu, ale dal ju na roven ostatných veriacich. Nikde v Biblii nie je ani len malá zmienka aby sme v niečom vyvyšovali Máriu nad ostatných.
  ....................................................................................................................
  "Vieš. keby si bol teolog, mal vyštudovanú teologiu, ja som študoval teologiu,"

  No tak dokáž svoje teologicke vedomosti, zatial si moje argumenty odignoroval a protiargumenty nedal. Len ma tu neustále bezdôvodne obvinuješ z urážania Márie (to nerobím!) a to bez toho aby si mi vedel vymenovať aspon jeden argument.
  ....................................................................................................................
  "A prečo by som ju nemal uctievať. ruženec, modlitba ruženca je kristologická modlitba zameraná na Boha a Syna Ježiša krista Ducha svätého tajomne zjednoteného v Najsvätejšej Trojici."

  Preto lebo jedine Boh sa má uctievať Dt 5:9, a Boh je žiarlivý. Nemá žiaden zmysel preto popudzovať Boha k hnevu uctievaním ešte niekoho dalšieho. Ruženec je modlitebná pomôcka ktorá sa sčisto jasna objavila až v 15 storočí ! a to len na základe jedého údajneho zjavenia Márie jednotlivcovi. Zisti si čo povedalo zjavenie Márie tomuto jednotlivcovi - povedalo mu že ruženec je potrebný na zaistenie určitých privilégii. Týmto sa teda uponižuje modlitba k Ježišovi, už totiž podľa vašej náuky nestačí modlitba k Ježišovi, už je potrebná aj modlitba k Márii skrze ruženec. Pýtam sa ťa, to ti naozaj modlitba k Bohu nestačí ? Boh ti nestačí ?
  .................................................................................................................
  „Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni. A preto aj dieťa bude sa volať svätým, bude to Boží Syn. Lk 1,35; píšem ti preto aj súradnice. Vieš ide o to, že musíte v prvom rade prestať urážať materstvo matky Kristovej Panny Márie. o to ide."

  No a čo má tento verš dokazovať ? Ako obhajuje uctievanie Márie ? A znovu opakujem, ja neurážam Máriu, ja len na základe biblických citácii uvádzam že Mária je blahoslavená tak isto ako každý jeden veriaci človek, a nijako by sme ju nemali vyvyšovať nad ostatných. Nerozumiem čo ti na tomto príde také čudné ked navyše Písmo hovorí to isté.


 25. 27
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @vreskot000

  Ty tvrdis že si teológ tak predloz dôkazy svedčiace o opaku. Ale také dôkazy samozrejme že neexistujú, preto ani ty ani žiaden katolícky teológ my neviete dať na toto normálny protiargument.
 26. 29
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @vreskot000

  My sa nehádame, len diskutujeme. Ja som ti svoje argumenty vymenoval, ak sa mýlim potom mi musíš dosvedčiť opak. Pokial mi ale protiargumenty nedáš, dovtedy pravdu nemáš.
 27. 31
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @vreskot000

  "Vy síce sochy a obrazy nemáte, ale Boh mi to nikde nezakázal. Ak správne pochopíš príkaz Pána o tejto problematike zo starého zákona, vtedy sa rozmáhali pohanské kulty, kde si uctievali zlaté teľatá, sochy rôznych kráľov, pohanských démonov a podobne. To patrilo predovšetkým do tejto oblasti."

  Práveže zakázal a je to stále zakázané. Pokial viem tak desatoro platí aj pre dnešného krestana :

  Druhé prikázanie jasne hovorí: „Neurobíš si vyrezávanú modlu ani podobu ničoho, čo je na nebi hore, čo je na zemi dolu, (Exodus 20:4-6)

  "„A Hospodin hovoril k vám z ohňa. Zvuk slov ste počuli, ale postavu ste nevideli. Len hlas zaznel… Dávajte dobrý pozor na seba, lebo ste nevideli nijakú postavu v ten deň, keď Hospodin hovoril k vám na Chórebe z ohňa, aby ste sa nezvrhli a neurobili si nejakú modlu, podobu muža alebo ženy,"(5. kniha Mojžišova 4:12.15-19)

  „Ku komu pripodobníte Boha? A akú podobu Mu dáte?“ (Izaiáš 40:18)

  „Zameniac slávu nepominuteľného Boha za podobnosť obrazu pominuteľného človeka, vtákov, štvornožcov a plazov.“ (Rimanom 1:23).
  .................................................................................................................

  Dokonca aj vaši cirkevný otcovia prvých storočí zakazovali zobrazenie Boha.

  Origenes (185 - 254)
  “It is not possible at the same time to know God and to address prayers to images,” said Origen (Herklots: 41).

  Augustine (354-430)

  Augustine said it is impiety to erect a statue of God in the church. (Browne: 507. citing De Fide et Symbolo, c. vii. Tom. vi. p. 506)

  Tertulián (155 - 220)

  Dávno neboli modly. Predtým ako sa rozmnožili tvorcovia týchto príšer chrámy boli prázdne miesta tak, ako to niekde ešte aj dnes zostalo zachované....... Ale nakolko Satan priniesol na svet tvorcov soch, obrazov a iných podôb skutky tejto ludskej biedy dostali meno od modiel, na druhej strane sa spolu s nimi rozširovali.
  (O uctievaní modiel 3. 1-3)

  http://notlikeart.blogspot.com/2011/05/chapter-fourteen-early-church-leaders.html
 28. 32
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @vreskot000

  "mam pravdu. magnifikat sú slova panny marie samotnej. a v nej hovorí o sebe, že blahoslaviť ma budú všetky pokolenia. to nepovedal ani abrahám, ani sára, ani mojžiš, ani noe, ani nik z prorokov, vyznavačov, z patriarchov, patrí to jedine panne mári."

  To ale nič nemení na fakte že nielen Mária je blahoslavená, ale každý jeden krestan držiaci sa Božieho slova, tak ako to povedal Ježiš pri svojich blahoslavenstvách a v Lk 11:28. Mária je teda rovnako blahoslavená ako ktorýkolvek iný krestan, nemá väčšie postavenie. Takto to potvrdzujú i tie biblické verše ktoré som ti poslal.

  "bez ohľadu na to, či to pripustíš alebo nie. anjel gabriel jej sám pri zvestovaní pána povedal, že zdravas mária milosti plná. milosti plná je a bola len jedna. Panna Mária. Jedine na nu zostupil Duch svätý a jedine ju Moc Najvyššieho ju zatienilo. prečo by som ju nemal uctievať, pokiaľ nadprirodzeným zásahom.."

  Tak samozrejme že musela dostať plnú milosť kedže aj napriek svojej hriešnosti (Rim 3:23) dostala možnosť porodiť Mesiáša. Milosť sa však dostáva len tým ktorým sa preukáže milosrdenstvo aj napriek tomu že su hriešni (Rim 6:14). Milosť sa nedostáva na základe dobrých skutkov (Rim 11:6).

  "teda anjel gabriel jej zvestoval že sa stane matkou Krista Pána. práve preto si ju mám ctit a uctievať. čo je na tom nenormálne. ved ctit a si mas aj otca i matku svoju."

  Nie, preto si ju uctievať nemáme. V Biblii sa nikde nepíše aby sme ucitevali Máriu, a dal som ti verše v ktorých sa dokazuje že Ježiš nepovažoval Máriu za niečo viac pretože bola jeho matkou. Znova ti dám sem ten verš :

  Evanjelium podľa Matúša 12:48
  On však odvetil tomu, čo mu to vravel: „Kto je moja matka a kto sú moji bratia?“
  Evanjelium podľa Matúša 12:49
  Vystrel ruku nad svojich učeníkov a povedal: „Hľa, moja matka a moji bratia.

  "Ježiš mohol na svet prísť v tele aj ako dospelý, ale predsa tak neučinil. prečo asi.. vieš nicejsko carrihradske vyznanie viery? tak si ho prečítaj. ja sa ho modlím pravidelne. a mocou ducha sveteho vzal si telo z márie panny a stal sa človekom. poznaš toto krédo? ked je tam jasne zmienka už 17 storočí o tom, že si vzal telo z márie panny, tak si ju mám tak isto ctiť."

  No tak Ježiš prišiel v ludskom tele. To ale neznamená že máme preto uctievať Máriu. To je znova len tvoju subjektívny pocit ničím nepotvrdený a odporujuci biblickému učivu. A vyjadrenie nejakého koncilu je v tomto prípade irelevantné kedže to nie je v súlade a navyše v rozpore s biblickým učením!


 29. 33
  Vreskot000

  33 ročný muž

  vieš najväčšia drzosť v tvojom podaní je to, že si vymazal moje komentáre, a svoje si si nechal.
 30. 34
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @vreskot000 Ja som ti tvoje príspevky nezmazal, nemal by som na to ani dovod.
 31. 35
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @vreskot000 A inak prečo ma máš zablokovaného ? Chcel som ti napísat správu ale nejde mi kedže ta mám zablokovaného. Chcel som ta totiž požiadať o jednu radu čo sa týka viery a vyhýbania sa hriechu. Ide o masturbáciu a pozeranie pornografie, som v tomto velmi slabý a po pár týždnoch vždycky v tomto podlahnem. Nepoznáš prosím ta nejaké dobré rady ako týmto hriechom človek dokáže odolať ?
 32. 36
  Vreskot000

  33 ročný muž

  @tomas55555 počkaj odblokujem ťa. prepáč brat. nemyslel som to zle
 33. 37
  Vreskot000

  33 ročný muž

  môžeš mi napísať kludne
 34. 38
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @vreskot000 Díki,
 35. 39
  Vreskot000

  33 ročný muž

  na zdravie.