Ľudia vs. Zvieratá

Je mi jasné, že ľudia nie sú najmilšie a naláskavejšie tvory na svete. Často sú zameraní, nevďační a neviem akí. To sa však nedá povedať o domácich zvieratkách. Keď sa po celom dni vrátiš domov tak ten pes sa tvári že je to najlepšia vec, ktorá sa mu v živote stala. A keď ideš vyniesť smeti a vrátiš sa späť do bytu tak opäť sa teší akoby ťa mesiac nevidel, s chvostom krúti až sa bojíš či mu neodpadne. Tomu všetkému rozumiem.

Doma sme mali skôr mačky ako psov. Keď som mala 15, mamka doniesla domov Sisi, ktorú niekto vyhodil. Nemôžem povedať, že som k tej uštekanej kope bielych chlpov a vtipnej tváričky mala nejaký extra vzťah, ale bol to proste náš peš, naša Šišinka, ktorá vyplazí jazyk keď sa jej dotkneš ňufáka. Ale mala som ju rada.

Na život mám taký názor, že za každé svoje rozhodnutie si človek musí niesť následky. Ak sa ty rozhodneš niečo spraviť, musíš počítať s tým, ako budeš schopný niesť následky svojho konania. Ak ideš mať sex bez ochrany s náhodným pánom, máš to premyslené ako sa budeš starať sama o decko? Bez toho aby si sa spoľahla že ti ocko bude dávať každý mesiac peniažky, a mamka ti bude robiť opatrovateľku? Ak si ideš zobrať psa do bytu, máš to premyslené, ako budeš riešiť prechádzky 3x denne aj keď si chorý, výlety, dovolenku, ak by si musel ostať dlhšie v práci, či budeš mať dosť na veterinu a to, že tomu zvieratku musíš najbližších 15 rokov prispôsobovať jeho život? Ak tvrdíš, že áno a rozhodol si sa si ho ajtak zobrať, musíš si za to niesť následky ty! Nemôžeš sa potom hnevať, keď ti niekto nie je ochotný psa poopatrovať, keď ty chceš ísť na výlet kde on nemôže ísť. Nemôžeš sa hnevať že vysávaš každý deň a napriek tomu máš na ponožkách permanentne chlpy. Nemôžeš sa hnevať, ak niekto nie je ochotný prispôsobiť svoj deň tomu, že tebe pes vracká, nechceš ho nechať samého doma, ale musíš ísť do roboty. Nemôžeš sa hnevať, že niekto si nepraje aby si zobral psa k nim do bytu alebo do auta, lebo ty si sa zaviazal, že sa tomu psovi musíš prispôsobovať, tvoje okolie nemusí niesť následky tvojho rozhodnutia.

Smutné mi príde ak je pes davaný na úroveň človeka. Alebo vyjadrenie, že ja mám radšej zvieratá ako ľudí. Myslím, že to tak nie je správne a že človek má väčšiu hodnotu ako akékoľvek zviera. Ak sme nejaká skupinka dlhoročných kamarátov, a jeden z nich povie, že tvoj pes mu nie je sympatický, a za to ten človek v tvojich očiach veľmi klesne, cítiš že je medzi vami nejaká bariéra, obviníš ho že je sebecký, nevďačný a že sleduje len vlastné záujmy, nedal si týmto psa na vyššie miesto ako dlhoročné kamarátstvo? Nie je potom pre teba ten tvoj pes trošku viac ako človek? To mi nepríde správne. Keby mi niekto povedal, že sa mu nepáči moje auto, a ja by som od toho momentu k tomu dotyčnému cítila neuveriteľný chlad, bolo by to čudné. Proste nepáči sa ti, fajn, je to vec vkusu alebo preferencie, ale stále ťa mám rád ako človeka, veľa sme si toho prežili a chcem aby sme ďalej normálne fungovali.

Som si istá, že vo všeobecnosti budú ľudia čím ďalej tým viac chladní, sebeckí ignoranti zameraní na seba. Nebude to tak ako kedysi že náhodní ľudia sa budú rozprávať na lavičkách pri domoch a bytovkách, ľudia sa nebudú zamykať a svet bude miestom kde si každý pomáha. A preto sa ľudia začnú viac zameriavať na zvieratá. Že nechcú dieťa, radšej psa, že nechce vzťah, lebo muži sú neverní, radšej mačku a pod. A ľudia sa budú čím ďalej pozerať na zvieratá ako na ľudí. 

Zdieľaj článok na facebooku
29 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Lenuska175

  hrá sa, že má 1 rok
  knižnica

  !!!!!!!
  uplne mi pises zo srdca (love)
  velky suhlas, predovsetkym so 4. odstavcom
 2. 2
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  mne sa nepaci posledny odsek, vseobecne nemam moc rada taku nostalgiu za minulostou ako "kedysi bolo lepsie". Aj v minulosti si bol creepy clovek, ked si rozpraval s cudzimi ludmi na lavicke. Hlavne nevidim dovod, napriklad mna to casto otravuje, ked cestujem vlakom, a niekto chce so mnou rozpravat a myslim, ze v minulosti to tiez ludi otravovalo rovnako ako teraz. Len v minulosti citali knihu a noviny a dnes pocuvaju hudbu, citaju knihu a pozeraju do mobilu.

  nie som forest gump aby som moju zivotnu story rozpravala random ludom a ich by to malo zaujimat
 3. 3
  Devanelemen

  18 ročný chalan
  Nuladimenzionálny priestor

  Súhlasím so všetkým.
 4. 4
  Riddler

  27 ročný muž
  Turiec

  Páči sa mi ten posledný odstavec, tiež si myslím že týmto smerom sa bude vyvíjať spoločnosť.
 5. 5
  Subarnica

  23 ročné dievča

  @feelagain podľa mňa pred 40 rokmi to tak bolo. Skús sa opýtať starých rodičov, možno aj rodičov či nemajú pocit že sú ľudia chladnejší a možno vtedy viac komunikovali
 6. 6
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  moja babka ti povie, ze za jej mladosti neexistovali homosexuali a jehovisti, lebo v Niznom Zipove nikoho takeho nestretla... stari rodicia nie su reprezentativna vzorka :)
 7. 7
  Passko

  28 ročný muž
  Mauacky

  Inak krásne napísané. :) a v minulosti boli určite k sebe ľudia viac otvorenejší a určite sa viac rozprávali. A zmenu vidím aj u nás trochu. Keď sem bol dieťa, tak sa pred bytovkou na lavičkách sa schádzali susedia iba tak pokecať, za celý deň sa vystriedali mnoho ľudí, ktorí prišli pokecať. Teraz nikto už, všetci radšej doma. Susedské návštevy sa tiež vytratili.
  @Feelagain myslím že nejde až tak o cestovaní vo vlaku a rozprávanie sa s cudzími ľudmi ale v minulosti nemali problém si ísť napríklad sadnúť do parku a rozprávať sa s ľudmi, ktorí tam prišli tiež, alebo v podnikoch a tak, či niekde na ulici alebo na staniciach či zástavkách , keď čakali na spoj, tak sa rozprávali
 8. 8
  11

  27 ročná žena
  konske_eknihy

  .
 9. 9
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  @passko uhm, myslis vtedy, ked bolo velke riziko, ze tvoj sused je STBak a uda ta za to, ze ta videl ist do kostola? :D

  stojim si za svojim nazorom, ze hocikde by clovek so mnou zacal rozpravat len tak, ked stojim na zastavke, furt to bude creepy
 10. 10
  Amikadze

  26 ročná žena

  @feelagain niekolkokrat sa mi stalo ze som sa dala do reci s ludmi v buse alebo na zastavke, na ulici. Pre ludi ktori su otvoreni to nie je vobec creepy ani divne, dialo sa to celkom bezne kedysi a deje sa to aj dnes. Male interakcie s ludmi okolo vedia vylepsit den.
 11. 11
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  @amikadze ok
 12. 12
  Passko

  28 ročný muž
  Mauacky

  @amikadze správne, pre ludí, ktorí sú otvorenejší to nie je vôbec divné.
  Teraz na zastavách každí druhí kuká do telefónu a okolie nevníma, takže moc nenarozprávajú.