Lúka

Kedysi sa na tom mieste rozprestieralo iba holé, nevyužívané priestranstvo. Pred pár rokmi tam však začala výstavba rodinných domov, a dnes stoja vzorne usporiadané jeden vedľa druhého, pekné, moderné bungalovy s príjazdovými cestami a záhradnými bazénmi.

 Vždy, ked idem do obchodu, prechádzam touto ulicou, a všimol som si, aké trávniky majú majitelia týchto domov: úhľadné, vzorne pokosené anglické trávniky. Nenájdete na nich ani steblo buriny, ani jedno mravenisko. Niekto by mohol povedať, že vyzerajú veľmi esteticky a vkusne, na môj vkus však až príliš umelo, ako zelené koberce zakúpené v OBI. Navyše, na vytvorenie takéhoto ,,dokonalého" trávnika sú istotne potrebné nejaké pesticídy, ktoré zabránia rozrastaniu takzvanej ,,buriny" a iných nežiadúcich vplyvov.

Naproti tomu, trávnik na našom dvore je o čosi vyšší- niežeby sme mali trávu až po kolená :D no je to predsa príroda, treba jej dať voľnosť, nech si rastie, netreba hned štartovať kosačku, ked tráva vyrastie o nejaký ten centimeter. V našom trávniku sa na vás môže nalepiť bodliak, natrafíte na pestrý koloryt buriny, a ak si nedávate pozor, môžete stúpiť do mraveniska. Popri plote sa radšej príliš nemotajte, rastie tam žihľava, no do rohu pokojne nahliadnite, rastú tam sladké, i ked maličké lesné jahody (nik ich tam nezasial, zrejme sa semená preniesli z hôr vetrom až do záhrad).

 Na takomto pozemku sa necítim ako na koberci z OBI. Cítim sa ako na lúke. Takýto trávnik nie je mrtvy, prekvitá a prekypuje životom. Ak by som mal niekedy vlastný dom a pozemok, chcel by som na ňom presne takýto istý trávnik. Nech sa aj moje deti cítia ako na lúke, a behajú po naturálnom, chémiou neterorizovanom dvore. 

Zdieľaj článok na facebooku
41 odoberateľov
Riddler

Vyschnutý z ústavu človek.

Komenty k článku