Joker

Akurát dnes som si pozrel Jokera a chcel by som sa podeliť s pár postrehmi a úvahami, ktoré sa mi po vzhliadnutí tohto filmu v hlave zrodili. 

Páči sa mi, ako tvorcovia vykreslili atmosféru Gothamu, s jeho sociálno- ekonomickými problémami. V Nolanovej trilógii, či Suicide Squad bol Joker zobrazený už od začiatku ako šialený zločinec, a je fajn že tento film prerozprával jeho minulosť, to čo predchádzalo jeho zločineckej ,,kariére“. Dá sa povedať, že Jokera ,,poľudštili“, ukázali nám príbeh muža, ktorý nebol vždy vraždiacim klaunom- bol bežným človekom, bojujúci so svojimi problémami, snažiaci sa prežiť v tomto svete. Bol jedným z nás.

Zaujímavou postavou v tomto filme bol pre mňa i Robert de Niro hrajúci moderátora talkshow Murrayho- nepozval si Arthura preto, lebo k nemu prechovával úctu či sympatie, a chcel mu pomôcť splniť si svoj životný sen, stať sa komikom. Pozval si ho, aby ho verejne zosmiešnil, a netreba dlho premýšľať, aby sme v tomto našli spojitosť s realitou. Takýchto ,,Murrayov“ by sme našli hneď niekoľko.

V dobe, ked Gotham prežíva náročné časy a v spoločnosti sa začína výrazne prejavovať zúfalstvo a skepticizmus, sa do role záchrancu stavia Thomas Wayne, ktorý ohlásil kandidatúru na starostu. Ľuďmi je však vnímaný ako elitár, súčasť toho mocenského establishmentu, čo jasne vyjadril i Arthur v Murrayovej talkshow, keď povedal, že Thomas Wayne nevie, ako sa ľudia ako ja cítia, aké to je byť mnou.

A tak sa lídrom davu stane práve Joker- vnímajú ho ako niekoho ,,od nás zdola“, niekoho kto nevystúpil z drahého auta a nezačal mudrovať, tváriť sa ako mu na nás záleží. Joker je ten, kto v priamom prenose na plné ústa povedal, čo si myslí a čo cíti, ten kto sa nebojí rozpútať vzburu. Gotham sa kvôli nahromadeným problémom stal dynamitom a Joker je zápalkou, ktorá ho odpálila.

Myslím, že i v tomto môžeme nájsť podnety na zamyslenie. 

Zdieľaj článok na facebooku
41 odoberateľov
Riddler

Vyschnutý z ústavu človek.

Komenty k článku

 1. 1
  1ggy

  22 ročný chalan
  kde sa dá

  Presne to prirovnanie sa mi páči, že on bol zápalkou a ten dynamit bola samotná spoločnosť. Keď ho po vražde Murraya vezie policajt v aute, hovorí mu, že to on tento chaos spôsobil, že to vôbec nie je k smiechu. Lenže on bol len zápalkou, ktorá spadla do sudu benzínu, bol len prvým človekom, ktorý to už ďalej nevydržal a zbláznil sa. Ublížené spoločnosti bolo dávno predtým, on jej len ukázal bolesť, ktorú si úplne neuvedomovala.
  A inak ten vekový rozdiel medzi Arthurom a Brucom podľa mňa naznačuje, že toto nie je ten Joker, ktorý bol v Dark Knightovi. Podľa mňa je možné, že to bol len predchodca, niekto, kým sa ďalší Joker inšpiroval. Aj v Dark Knightovi sa Nolan pohráva s myšlienkou, že Joker nie je nikto konkrétny, nemá minulosť, mohol by to byť ktokoľvek. Je produktom chorej spoločnosti.
 2. 2
  Riddler

  26 ročný muž
  Turiec

  @1ggy Podobne vnímam Dark Knighta aj ja, že Joker nemusí byť niekto konkrétny, ale ktokoľvek z davu- možno i preto povedal niekoľko príbehov o tom, prečo má na tvári jazvy, pretože rôzne smutné, tragické osudy môžu človeka zlomiť a priviesť na zlú, temnú cestu.
  I ked Batman nakoniec Jokera dostal, Joker sa smial a považoval sa za víťaza, pretože ako ,,agent chaosu" dosiahol svoj cieľ- rozpútal v uliciach chaos a strach. A zrejme by sa mu podarilo Gotham úplne rozložiť, ak by Batman nezobral na seba vinu za Dentove hriechy, ak by nezobral celé to bremeno na svoje plecia. Vdaka tomu sa situácia upokojila, lenže potom Bane prezradil ľudom pravdu o Harveym Dentovi, čím sa síce oneskorene, ale predsa len splnila Jokerova túžba, a mesto upadlo do násilia a bezprávia.
  Myslím, že Nolanovmu Jokerovi nešlo o to byť mocným, bohatým šéfom gothamského podsvetia, neviedli ho žiadne materiálne pohnútky- chcel iba rozvrátiť systém a inšpirovať ľudí, aby sa stali jeho následovníkmi a pokračovali v jeho ,,životnom diele". Taktiež chcel byť iba zápalkou, ktorá odpáli dynamit.
  Myslím, že pre nás ako spoločnosť môže byť inšpiratívne to, ako sa v závere trilogie Bruce Wayne stiahol do úzadia a prenechal masku mladému policajtovi, ktorého hral Joseph Gordon-Lewitt. Vnímam to ako symbol toho, že spoločnosť by nemala byť založená na nejakom kulte konkrétnej osobnosti, ale na určitých hodnotách a zásadách, ktoré si jedna generácia odovzdá od druhej. Batman nebol výsostne spätý len s osobou Brucea Waynea, ale presunul sa k dalšiemu, mladšiemu človeku.
 3. 3
  1ggy

  22 ročný chalan
  kde sa dá

  @riddler Toto je super teória, ktorá tvrdí, že Joker je vlastne hrdina a vlastne sa mu presne podarilo, o čo sa snažil :D
  https://youtu.be/JZ8YU5GcK-s
 4. 4
  Limitles

  7 ročný chlapec

  Na slovensku chybaju obaja
  .gorily sa nemaju koho bat