Čo vám rodičia, škola, slniečkári a média taja o homosexuáloch a gay randení

(Tento blog vznikol s podporou Nadácie pre otvorenú spoločnosť a diktátu z Bruselu. ČITAJTE KÝM NEZMAŽÚ!!!!!!!!!)

Ak nejaký homosexuál v budúcnosti konvertuje dieťa tradičnej rodiny na gaya/lesbu, alebo vaše dieťa podľahne narastajúcemu trendu a odhodlá sa vydať cestou homosexuála, na tomto mieste môžte nájsť potrebné informácie, ktoré vášmu pubertálnemu výrastku zdelíte.

Môj príbeh začal rovnako, ako príbeh každého homosexuála narodeného v 90. rokoch – ako dieťa tradičnej rodiny som podľahol džender ideológii, ktorá sa postupne pretlačovala i do detských kníh a na obrazovky ultra-liberálnej televízie Markíza. Bol to práve Atreyu z filmu Nekonečný príbeh a jeho, po ramená dlhé vlasy, ktorý definoval môj ženský vzor. Teraz už dobre viem, že tam pramenila moja latentná úchylka, ktorú som si priznal o pár pubertálnych rokov neskôr.

V tom čase, čo mi trvalo do 15. roku, som si oholil dlane od masturbácie a začal s aktívnym randenín, aby som mal ísť o rok s kým na dúhový pochod. Odvtedy som sa dozvedel mnohé užitočné informácie, nadobudol skúsenosti a zistil, že randenie v gay komunite je výrazne odlišné od randenia v heterosexuálnych slovanských sférach. Preto tu poskytujem odpovede na najviac kladené otázky a zároveň, keď sa mi bude chcieť, vyvrátim nejaké mýty.


0. NA ZAČIATOK ZÁKLADNÝ SLOVNÍK

-TOP/AKTÍV: muž, ktorý zasúva ehm.
-BOTTOM/PASÍV muž ktorý je zásuvka
-MASC: buď človek, ktorý má dostatok svalov aby ich bolo vidno, ale častokrát aj ten, ktorý nepôsobí “zženštilo”, veľakrát sa tiež zamieňa za straight, čo popíšem neskôr.
-VERS: muž na všetko
-POWER BOTTOM: bottom ktorý platí účet za elektrinu
-FEM: áno, i vrámci gay komunity existuje nespočetne veľa predsudkov, netolerancie a častokrát I rasovej neznášanlivosti. Za fem sa označujú muži, ktorí nemajú veľa svalovej hmoty, alebo pôsobia "zženštilo". Mnoho homosexuálov uráža iných ľudí s touto orientáciou práve kvôli afektovanosti, alebo preto, že pre nich nie sú dostatočne "mužní".
-STRAIGHT: na gay zoznamkách sa mnohí ľudia označujú i takto, buď je to prenesený výraz pre bisexualitu, alebo je dotyčný nepriznaný a zaujíma sa. Taktiež sa tento pojem používa na prílákanie mužov, ktorí majú radi iných masc mužov a neznesú fem.
-TWINK/BEAR/JOCK/OTTER ATĎ. Všetko popisy vzhľadu mužov na základe proporcii, svalovej hmoty, ochlpenia. Je toho veľmi veľa a častokrát sa používajú v zoznamkách.
-COMING OUT: človek ktorý sa prizná so svojou orientáciou okoliu/rodine
-ANAL DOUCHE: čistenie hrubého čreva pred análnym sexom pomocou prúdu vody


0.1 VYVRÁTENIE NIEKOĽKÝCH MÝTOV O GAY VZŤAHOCH A SEXE MEDZI DVOMA MUŽMI

(Schválne tu vynechám predsudky a stereotypy o homosexualite ako takej. Spísané boli už veľakrát a zabralo by to ďalší blog.)

-Nie, vo vzťahu nikto nezastáva funkciu muža a ženy. Sú to stereotypy a žiadna aktivita a vlastnosť nie je len mužská / len ženská. Buď trocha otvorenejší for god sake!

-Nie, keď dvaja muži spolu chcú mať sex, nedohodnú sa, kto bude aktív/pasív. Zvyčajne to človek už dávno vie a buď mu to je jedno, alebo preferuje len jednu pozíciu. Čo ma privádza k ďalšiemu predsudku:

-Áno, análny sex je príjemný a nemusí byť bolestivý a sú ľudia, ktorí chcú byť len pasívni a plne im to vyhovuje.

-A nie, niektorí gayovia nemajú radi análny sex v žiadnom smere. Mnoho ľudí to nepraktizuje a nie je to aktivita, ktorá je typická len pre gayov. :-)

-Nie, análny sex nemusí byť špinavý a mnoho ľudí predtým robí dostatočnú hygienu, aby sa nestala nehoda. (hoci, prirodzene sa vyskytne azda každému) Dá sa tomu vyhnúť, napríklad ja som vyskúšal každý voľne-dostupný doplnok vlákniny.

-Všetci homosexuáli nie sú promiskuitní, mnohí preferujú monogamný vzťah a nestriedajú partnerov. (hoci, nie je na tom nič normálnejšie alebo lepšie, je to jednoducho osobná voľba každého človeka).

-Homosexuáli nehľadajú len sex, sú to tiež ľudia a majú vlastné emócie, ktoré radi zdieľajú aj nesexuálne

-Homosexualita nie je len telesná príťažlivosť k rovnakému pohlaviu ale aj emocionálna. Vzťah a láska medzi dvoma mužmi existuje rovnako, ako existuje vzťah a láska medzi mužom a ženou. Prekvapuje ma, že takýto predsudok má i mnoho homosexuálov/bisexuálov a myslia si, že dvaja muži môžu mať len sex bez citov. Mnoho vzťahov, vrátane toho môjho je príkladom, že to funguje rovnako ako v iných vzťahoch.

A teraz k samotnému randeniu...


1. DVAJA GAYOVIA SA MÁLOKEDY DAJÚ SPONTÁNNE DOKOPY

(Budem to písať zo svojej skúseností, každý by na to mohol mať iný názor a každý inú skúsenosť. Niektoré veci môžu pôsobiť generalizačne, ale poznám mnoho ľudí, ktorí situáciu vnímajú podobne a prešli si rovnakými etapami randenia.)

Žene v ruchu spadnú štósy papierov na zem, priskočí k nej pekný muž, papiere jej zozbiera a podá a o rok sú manželia. Takáto situácia by sa gayovi reálne nestala ani v La tormente. Teda, aspoň ja som takéto šťastie nikdy nemal (aj keď tomu určite účes na štýl Dudleyho Moora nepomohol)

Mnohí homosexuáli disponujú gay radarom (čo je časť mozgu blízko amygdaly), ktorý vie čiastočne odhadnúť, či by mal človek u spolužiaka/kolegu šancu. Mnoho slovenských gayov, aspoň v tom čase keď som chodil na základku, nebolo priznaných alebo boli maximálne opatrní. Človek buď vedel trafiť do čierneho alebo bol terčom šikany do konca štúdia.

V minulosti sa homosexuáli stretávali v baroch, v parkoch kde bolo jedno známe miesto na lepšiu identifikáciu, alebo na iných “tajných” verejných priestranstvách. Pokiaľ človek ako ja nemá rád lacnú hudbu a atmosféru gay barov, ostávajú mu len online zoznamky.

A teraz, predstavte si, ako vyzerá zoznamka kde sú samí, zväčša nadržaní muži rôznych vekových kategórii. Človek si musí rýchlo vybudovať zvláštny social skill aby vedel, ktorý konkrétny profil s polonahým trupom je jeho ideálny partner.


2. VÝHODY A NEVÝHODY GAY ZOZNAMIEK

+Pokiaľ človek hľadá sex, nájde ho veľmi rýchlo a nemusí sa dobiedzať žiadnej žene, rovnako nemusí vynakladať veľký intelektuálny kapitál, aby niekoho zaujal. Stačí fotka jeho maličkosti/veličenstva. Rovnako, nikto s fotkou penisu tam nepôsobí lacno. Čím väčšie miery, tým je rešpektovanejším členom komunity. Samozrejme, špeciálnou kapitolou je, keď človek pekným penisom nedisponuje, ale robí veľa drepov.

+muži tam, prekvapivo, majú rovnako pozornosti a nestáva sa, žeby nedostali správy. Nefunguje tam niečo ako na heterosexuálnych zoznamkách, kde muži zväčša musia žene napísať prví.

+Človek veľakrát ušetrí tým, že nemusí nikoho pozývať na drink/kávu, nemusí kupovať kvety, čokolády a nemusí spievať pod balkónom.

+Pokiaľ je niekto zanietený katolík a vie si vytvoriť kvalitný fake účet, má dostatok pornografického materiálu na mnoho spovedí.

-Nevýhody sú teda, prirodzene, keď človek hľadá iné veci, než vzťah. Musí selektovať omnoho viac a mať väčšiu dávku trpezlivosti.

-Na týchto zoznamkách je veľmi veľa scammov, fake účtov a ľudí, ktorí si chcú vyslovene vypisovať a reálne stretnutie nehľadajú. Mnohokrát je ich veľmi ťažké filtrovať a veľakrát tak pôsobíte vy, keď sa nechcete stretnúť hneď (kvôli spomínanému sexu).

-Zoznamky, bohužiaľ, veľakrát nie sú prívetivé pre starších ľudí a mnohých starších zaujímajú oveľa mladší chlapci, čo niekedy zachádza za hranice zákona.

-Kvôli menšiemu zastúpeniu tejto orientácie v populácii a zároveň k väčšej tendencii nepriznať si ju, na zoznamkách je v skutočnosti malá vzorka ľudí z mesta a preto sa častokrát stáva, že jediný bod záujmu býva 100km+ od vás. (hlavne v malom meste)


3. PRI HĽADANÍ PARTNERA ZÁLEŽÍ NA PREFEROVANÝCH POZÍCIACH

Toto bude kontroverznejšia téma (ak už zvyšok nebol pre niektorých čitateľov dostatočne kontroverzný).

Ako som na začiatku popísal, gay muž je všeoebecne buď pasívny/aktívny/versatilný alebo análny sex či iné sexuálne aktivity nevyhľadáva. Toto kritérium samozrejme zaváži I pri hľadaní (sexuálneho) partnera. Mnohokrát sa teda stane, že ak sa stretnú dvaja aktívni alebo dvaja pasívni muži, obojstranne sa zhodnú že im to po sexuálnej stránke nebude vyhovovať.

Nehovorím, že ide o pravidlo, vzťah predsa len nieje len o sexe. Mnoho ľudí tieto preferencie zanedbáva a sú spolu i napriek sexuálnej "nekompatibilite", prípadne to kompenzujú iným spôsobom. Pre mnohých gayov to však ostáva ako dôležitý parameter a nakoľko sa dá v súčasnosti na online zoznamkách odfiltrovať kohokoľvek, častokrát sa selektuje aj na základe tohto.

V mnohých prípadoch, keď sa dali dvaja aktívni/pasívni muži dokopy, následne do trojky hľadali muža opačného náboja :P


4. AKO VYZERAJÚ PRIEMERNÉ SPRÁVY A STRETNUTIA?

V tomto veľa rozdielov nie je, medzi správami je síce väčšia pravdepodobnosť výskytu nahých fotiek, no vždy záleží od dotyčného aké konverzácie usmerňuje a čo hľadá. Tak ako sa dá písať niekoľko mesiacov na intelektuálne a filozofické témy, dvaja ľudia sa môžu stretnúť i po krátkej vizuálnej výmene.

Mnohokrát som skončil v texting zone, prípadne ma zaujal niekto kto býval 200km+ ďaleko, takže som sa s mnohými ľuďmi nemohol stretnúť, napriek tomu, že som chcel. S niektorými som ostal v kontakte dlhé roky a stretol sa s nimi až po odsťahovaní.

Stretnutia sa nelíšia od stretnutí heterosexuálov. Častokrát sa zájde na drink (ktorý si zaplatí každý zvlášť), na prechádzku, často priamo do postele alebo ako v prípade mňa a môjho priateľa, urban exploring opustených budov, prechádzka po židovskom cintoríne a turistika. :D


5. AKO VYZERAJÚ FOTKY A PROFILY? 

Základom každého druhého profilu je polonahé anonymné torzo s generickým opisom ako hľadá len kamarátov + požiadavka ako majú vyzerať. Tie úprimnejšie profily nemajú buď žiaden opis a fotku, alebo niečo s ostrovtipom. Mnohokrát to viac pripomína galériu manekýn a nakoľko mnohé aplikácie a stránky nepovoľujú obsiahly opis o sebe, nejaké formy reprezentácie nie sú možné. Výrazne sa to líši od tinder fotiek. 

Všetko je zaradené na základe vzdialenosti, čo sa neustále aktualizuje a človek nevie, či sa dotyčný znova objaví na stránke alebo zmizne. Situácie, kde vám napíše prázdny profil bez vyplneného veku, fotky, popisu (v podstate len s ikonou že je online) ohľadom toho, či sa chcete stretnúť/mať sex, nie je nič výnimočné. Nehovoriac o tom, že vás kedykoľvek niekto blokne len kvôli tomu, že nie ste jeho typ, alebo to spraví tesne po tom, čo ste prišli na stretnutie, ktoré si rozmyslel. (in my experience) 


6. MOJE ÚSPECHY A SKÚSENOSTI Z ONLINE ZOZNAMIEK

Našťastie, všetky moje stretnutia dopadli relatívne dobre. Nikdy nikto nedoniesol kvety ani druhého nepozýval na drink, ani ma neznásilnil v temnej uličke. (ani ja jeho) Som človek ktorý je pred každým stretnutím nervózny, čo má za následok, že rozprávam veľa a nechcem dopustiť, aby boli nepríjemné tiché miesta. Párkrát to skončilo posteľou, párkrát začalo, niekedy lavičkou, trávou a veľakrát nezištne bez dotykov. Od zoznamky častokrát nevyžadujem veľa a nemám presne určené veci, ktoré hľadám a nehľadám. Myslím si, že je to jeden z dôvodov, prečo som si tam našiel aj vzťah. Čím je človek otvorenejší, nemá výhrady k masc/fem a rasám a nedá si nemožné požiadavky na výšku/farbu očí a povahové črty, tým má lepšiu šancu, že tam nestratí čas.

Nehovoriac o tom, že práve zoznamky vyprodukujú zaujimavé kontakty a priateľstvá a nemusia byť len o randení a úletoch.

6. OPLATÍ SA ZOZNAMOVAŤ CEZ GAY APPs?

Hell yeah! Ale, má to svoje muchy a limity. Je to beh na dlhé trate a človek musí byť dostatočne otvorený, aby dal priestor I profilom bez fotky, nemal nereálne požiadavky a neselektoval ľudí na základe hlúpych atribútov. (čo robím veľmi často aj ja, ale v náladach, kedy som to nerobil, som spoznal najlepších ľudí). Stále mi však chýba a závidím ľuďom, ktorí sa spoznali v práci, na pracovisku a nemuseli na to ísť virtuálne a neosobne. Zároveň mám v sebe stále blok, že som žiaden fyzický a psychický kontakt nenadobudol so žiadným reálnym crushom z okolia.Našťastie už nie som v škole a pri rodičoch, ktorí mi dating miestami riadne sťažovali, takže snáď spoznám v tomto väčšiu autonómiu a nové skúsenosti :-)
Zdieľaj článok na facebooku
175 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Tikalok

  29 ročný muž

  veľmi dobre, som rád, že si to takto úprimne napísal :)
 2. 2
  Poke

  7 ročný chlapec
  Prešov

  @tikalok teraz neviem či je to irónia :D ale ak hej, nepovažujem to za niečo súkromné a mnoho ľudí z môjho okolia to zaujímalo tak som to spisal :P

  a ak nie, tak, no, ďakujem!
 3. 3
  Bebekex

  25 ročná žena

  tie pribehy su super!! :D
  a cele dobre napisane (thumbs)
 4. 4
  Kaiserchief1

  tvári sa, že má -1 roky

  jj super, že si to napísal :D tie príhody mohli byť pokojne ešte aj dlhšie :D
 5. 5
  Tikalok

  29 ročný muž

  Nie je to irónia!
 6. 6
  Smilerrr

  12 ročný chlapec
  Omelas

  Ostrovtip is ma tea. (letim) (hehe)
 7. 7
  Poke

  7 ročný chlapec
  Prešov

  @bebekex ďakujem :D je to síce zložené z viacerých foriem a nevedel som, či to celé dať do fejtonu alebo čohosi, tak je z toho taký hybrid pre birdzo

  @Kaiserchief1 mohli, ono už teraz niektoré veci ľudia považujú za dostatočne intímne aby som ich tu nedal, takže som to nechcel hrotiť, ale istotne sa ich nájde viac :D

  @Smilerrr hej, myslel som i na teba :D z toho si človek miestami viac než humor neodnesie :D
 8. 8
  Willbebetter

  tvári sa, že má 5 rokov

  Strasne som rada, ze to niekto takto supis spisal!
 9. 9
  Smilerrr

  12 ročný chlapec
  Omelas

  Tak ako, je to vtipné, čo si tam budem písať hobby? Nudné. Mal som a nikto nereagoval na ne.
 10. 10
  Wewo

  26 ročný muž

  Strašne super!! :-o Ani netušíš ako dlho som chcel z fake účtu napísať blog mojich grinder skúsenostiach :P
 11. 11
  Efyks

  11 ročný chlapec

  pfuuu je toho strašne veľa...to dám rovno prečítať synovi a nech mi z toho spraví rešerš
 12. 12
  Poke

  7 ročný chlapec
  Prešov

  @wewo hej no, to máš už iný fetish alebo sebadeštruktíbne sklony :D
 13. 13
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  thanos birdzu

  Je to divné, axom 99 % hetero, ale aj taxom sa nedozvedel nič nové? :O
 14. 14
  Narazuvzdornaa

  24 ročné dievča
  unclean, a libertine

  to islo od trollingu k naucnemu obsahu velmi rychlo (hehe)
 15. 15
  Poke

  7 ročný chlapec
  Prešov

  @narazuvzdornaa moja edukačná metóda :D

  ale hej som sa mohol rozhodnúť v žánri :D
 16. 16
  Ssnehulienka

  24 ročné dievča
  Dolný Kubín

  uuuu dobre! dakujem, dost som sa dozvedela
 17. 17
  Agord

  tvári sa, že má 4 roky
  Ben Cristovao birdzu

  Ešte by mohla nejaká lesbian girl napísať jej postrehy z oblasti rituálov párenia. Nech je to na komplet. (hehe)
 18. 18
  Poke

  7 ročný chlapec
  Prešov

  @agord hej no, to je pravda, ja nepoznám žiadnu lesbičku, maximálne busexuálky a myslím si, že i tam by boli výrazne rozdiely :-) a určite menej sexu :D
 19. 19
  Limitles

  tvári sa, že má 6 rokov

  zasluzis si duhovu magnetku
 20. 20
  Poke

  7 ročný chlapec
  Prešov

  @limitles už mám jednu, hneď pod all for jan
 21. 21
  Primitiv

  25 ročný muž
  občas sám neviem, v ktorom svete sa práve nachádzam.

  Ten úvod sa mi veľmi páči :D
 22. 22
  Depropex

  27 ročný muž
  Už nikto

  paci sa mi ze to tak otvorene a komplexne podavas vsetko ako je. pre mna ako zvedavca co chce vsetko vediet, je to zaujimave citanie :D like !
 23. 23
  Prasaman

  tvári sa, že má 3 roky
  fôck you

  zaujimave.. niekore vyhody sa mi pacia celkom a uvital by som ich aj v hetero zoznamovani
 24. 24
  Melancholik

  27 ročný muž
  Bratislava

  zaujímavé čítanie (miestami som aj závidel aké je to jednoduchšie než so ženami) lebo znie to zábavne :D tak prirodzene aj keď to má svoje vlastné pravidlá :D...mne už dlhšie chyba zoznamka na spôsob "kamarátstva" kde by bolo viac možností a v profile sekcie ako "hľadám kamarátstvo ale nie je vylúčené ze sa niekam časom neposunie" alebo "výlučne hľadám iba kamaráta / partiu na spoločné aktivity" a podobne....všade sú samé zoznamky len na sex / vzťah
 25. 25
  Poke

  7 ročný chlapec
  Prešov

  @depropex hej, som rád aj keď popravde, som trocha sklamaný, očakával som tu veľký flame, hate aký som stupídny že takéto veci píšem a pod. a nič z toho :D birdz ma prekvapil

  @Prasaman @Melancholik tam je viac nevýhod než výhod, napadli mi ďalšie veci, ktoré by sa tam ešte dopísal, ale napr. i čo sa týka tej jednoduchosti stretnutia - nie vždy, človek tam fakt väčšinou skončí v texting zone. Mnoho ľudí je tam neskutočne vyberavých a zoznamka vytvára dojem, že si neustále môžu vyberať,takže všetci tam hľadajú najlepšie veci a mnohokrát to skončí pri tom, ako sa pošlú fotku a koniec :D

  moje mnohé stretnutia padajú práve na tom, že som v práci a nemám čas a potom dotyčný nemá čas a takto sa to ťahá mesiac-dva kým sa na to obaja vykašleme. No to môže byť problém asi aj pri heterosexuálnych zoznamkách. Je to niekedy horšie ako pri hľadaní bývania - berieš alebo neberieš a človek musí byť spontánny a ble. Je to strašné
 26. 26
  Poke

  7 ročný chlapec
  Prešov

  + @24 podľa mňa hľadať čisto kamarátstvo na zoznamke, aspoň na tej gay, je čistá katastrofa a mnohokrát pokrytectvo :D sú oveľa lepšie spôsoby ako si hľadať kamarátov a byť na zoznamke kvôli tomu, to neviem. Človek sa tam podvedome sústredí na vzhľad a všetky tieto veci, ktoré s kamarátstvom súvisieť nemusia, navyše aspoň ja mám pre kamarátstva rovnaké intelektuálne kritéria ako pre vzťah a do toho zapadne veľmi málo ľudí.

  je pravda, že náhodou som s niektorými ostal v kontakte a sme kamarátmi doteraz, no sú to skôr výnimky a šťastie. Mne sa najviac osvedčil prístup byť otvorený všetkému, ale ofc nie každý by to chcel a dokázal
 27. 27
  Dwarvax

  31 ročný muž

  @melancholik take zoznamky su, len teda neviem, ci aj na SK. Ale v CZ urcite.
 28. 28
  Dwarvax

  31 ročný muž

  @27 + teda aj FB su rozne skupiny, ktore ale teda neviem, ci uplne funguju a ci sa ti tam podari niekoho najst. Ja som este neskusal. :)
 29. 29
  Dwarvax

  31 ročný muž

  @23 tiez si hovorim, ze by bolo fajn, keby to bolo v tej hetero oblasti jednoduchsie. :D
 30. 30
  Dwarvax

  31 ročný muž

  Inak myslis, ze to mas ako homosexualny muz tazsie ako zena? Uplne v obecnej rovine, tj. ci spolocnost menej akceptuje homo muzov, nez homo zeny, atd. cokolvek.
 31. 31
  Poke

  7 ročný chlapec
  Prešov

  @dwarvax no, to neviem, úprimne nepoznám osobne žiadnu lesbičku, max ženy ktoré majú bisexuálne sklony a tie sú častokrát i vo vzťahoch s mužom, takže je to ťažšie porovnať

  Viem však, že na základke boli šikanovane i dievčatá, ktoré vyzerali/správali sa "mužne". A všeobecne očakávania spoločnosti majú asi rovnaký nátlak. (už len keď má žena fúzy, zarastené obočie a pod.)
 32. 32
  Deficit

  23 ročný chalan

  Jeden spolubývajúci je gay, jeden takmer spolubývajúci je gay, aj napriek tomu že toho ako priemerný heterák viem o homosexuálnych (ne)vzťahoch dosť, je super to takto koncentrovať na jednom mieste (aj keď si mi nepovedal nič nové) :D

  Nadávajú mi do teoretického gaya :c