Moja malá Ema❤️

Dlhšie sa zamýšľam nad tým akou chcem byť mamou. 

Ako malá som bola dieťa, ktoré sa chce starať o bábiky alebo iné deti. Dospelí z rodiny ma vždy poverili úlohou kočíkovania alebo stráženia ich detí. Keď si na to spätne spomínam, tak mám v sebe materinský inštinkt vyvinutý už veľmi dlho. Rozumiem si s deťmi hocijakej vekovej kategórie, baví ma pozorovať ich, hrať s nimi hry a sama sa pri nich viem vrátiť do obdobia, keď som mala detskú nevyčerpateľnú energiu od rána do večera. 

S mojou neterou mám veľmi hlboký vzťah odkedy sa narodila, pri nej som pochopila, že dieťa nie je niekto, koho treba učiť a neustále napomínať, aby sme z neho vytvorili človeka podľa svojej predstavy. Prišla a od začiatku bola dokonalá. Jedno z pravdivých klišé je určite aj to, že aj deti sú naši učitelia. Môžeme ich naučiť byť civilizovanými ľuďmi, ale to nie je naša pravá podstata. 

To, že je naša, beriem ako dar. Je slušne vychovaná, vie poprosiť aj poďakovať, no hlavne nestratila kontakt sama so sebou a stále je to ona. Divoká, šťastná, nesúdiaca, láskavá, citlivá a čistá. Keď vidí trpieť iných, chce plakať a ak sa niekto teší, je šťastná aj ona. A vždy, keď mi donesie novú kresbu alebo vyrobený náramok, tak mi napíše aj odkaz, nebojí sa povedať čo cíti. Sama som bola veľmi citlivé dieťa a keď občas prizná ako jej kto slovne ublížil, mám pre ňu najväčšie pochopenie.Preto ma zamrzí, že veľa detí vyrastá v podmienkach, kde sa tá citlivosť a úcta k iným stratila tak veľmi skoro. 

Dnes má 11 rokov a stále nerozumie, pýta sa otázky a ťažko odpovedať . Máme potrebu ju chrániť, občas by som jej zakryla uši aj oči, aj keď dobre viem, že to nemá význam. To ako veľmi ju milujem je zbytočné písať, cit sa slovom ani opisom jasne vyjadriť nedá, ale už teraz viem, že ak budem mať dieťa, budem sa snažiť práve o to, aby ostalo také, aké je. Každé dieťa je citlivé, všetky deti sú najmä cítiace, až potom uvažujúce. 

Tvrdneme až časom, a možno práve tým necitlivým zaobchádzaním od iných, ktorí to tak zažili tiež.

 Keď si spomeniem na obdobie keď som bola dieťa, tak presne viem, čo som potrebovala. Vlastne nič, iba lásku. 

Chcem si to tu takto napísať a vrátiť sa k tomu neskôr

Zdieľaj článok na facebooku
2 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Riddler

  27 ročný muž
  Turiec

  Veľmi pekný blog (thumbs) deti sú super, pri hraní s nimi sa tiež vraciam do tých bezstarostných čias. So sesternicinou malou dcérou máme tiež taký pekný vzťah, postavíme si bunker, chodíme po dome s baterkou a vešiakmi (to sú naše zbrane), a lovíme pirátov, ktorí sa ukrývajú v skriniach a v podkroví :D
 2. 2
  Riddler

  27 ročný muž
  Turiec

  A taktiež sa volá Ema :)
 3. 3
  Illbill

  23 ročné dievča

  @Riddler ďakujem :) Tiež Ema? :) tak toto je dobrý nápad, vešiaky a baterky :D ja si spomínam keď som sa s ňou hrala s postavičkami, mohla mať 4 roky, obe si zobrala ona a mne povedala "Tak ty budeš bazén" (hehe)
 4. 4
  Riddler

  27 ročný muž
  Turiec

  Myslím že je dôležité sa s deťmi takto hrať, rozvíjať v nich fantáziu, a stačia nato takéto obyčajné veci kao sú vešiaky a baterka :D takéto hranie sa má svoje čaro a myslím, že nato budú spomínať aj v dospelosti, aké dobrodružstvá v detstve zažívali, je to určite hlbší a silnejší zážitok ako sedieť s tabletom v rukách. Som rád, že som nebol dieťaťom v tejto digitálnej dobe.
 5. 5
  Riddler

  27 ročný muž
  Turiec

  @4 * ako sú
 6. 6
  Illbill

  23 ročné dievča

  @Riddler Ale nie každý by s tým vešiakom a baterkou takto behal :) niekedy sa stačí iba premôcť, no pekne si to napísal..aj keď v nejakej normálnej miere to beriem, ja som mala zážitok aj z pekných rozprávok :smile:
 7. 7
  Limitles

  7 ročný chlapec

  Milujem deti a moju dcéru škoda že vzťahy nevychádzajú ...ubližuje to najviac im
 8. 8
  Illbill

  23 ročné dievča

  @Limitles Nepoznám okolnosti ale ak má lásku z oboch strán tak je určite spokojná a je dobre odpustiť aj sám sebe a nežiť v tom že si jej ublížil ak sa nedalo inak