Fórum pridal Tomas55555, 5. 6. 2020 19:27 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Zem sa asi netočí

Názory k téme

1. 1
    Tomas55555

25 ročný muž

Zem sa točí okolo svojej osi na rovníku rýchlostou zhruba 2000 km/h, čo je asi 600m/s. Pokial by teda vyletel vrtulník napríklad do výšky 10 metrov a zostal nehybne stáť na mieste po dobu 5 sekund, mal by sa posunut vzhladom na zemský povrch asi o 3 km. Lenže v skutočnosti sa tak nedeje, pretože údajne spolu so zemským povrchom sa otáča rovnako rýchlo i atmosféra. Lenže ked sa atmosféra pohybuje spolu so Zemou, potom by rýchlosť pohybovania atmosféry dosahovala 600m/s, a to by predstavovalo masívne rýchle veterné prúdy. V skutočnosti však 10 metrov nad zemským povrchom zvyčajne nameriame veternú rýchlosť len zhruba 4m/s. Ako je to možné ? Ak sa zemská atmosféra pohybuje spolu so Zemou, prečo pravidelne nemeriame rýchlosť vzduchu 600m/s ? Takúto rýchlosť by sme museli nielen namerať, ale museli by sme to aj cítiť.
  2. 2
    Warble

21 ročné dievča

kebyze vrtulnik zostane nehybne stat, tak sa zjebe. nefantaziruj
  3. 3
    Tomas55555

25 ročný muž

@warble

Myslím to tak že vrtulník bude mať zapnuté vrtuly, ale bude stát na mieste.
  4. 4
    Tomas55555

25 ročný muž

@warble

Vrtulník nebola pointa statusu, pýtam sa prečo nemeriame 600m/s rýchle veretné prúdy ?
  5. 5
    R4ptor

26 ročný muž

pretože gravitácia
  6. 6
    Tomas55555

25 ročný muž

@r4ptor

Gravitácia len pritahuje veci k Zemi, ale akým mechanizmom sposobuje to že necitíme a ani nedokážeme namerať tie 600m/s rýchle prúdy ?

A teoreticky by sme dokázali vytvoriť umele tornado s rýchlostou vetra 600m/s, ktorý by sme nielen cítili ale aj namerali. Ale ako je to možné ? Prečo teda gravitácia v tomto prípade nezabráni tomu aby sme ten 600m/s rýchly vietor cítili a namerali ho ?
  7. 7
    Vladqog

28 ročný muž
    východ zapadá

Zem sa toci a ty by si si mal najprv nastudovat, preco to tak je, nez svoj vyplod zavesis na net.
  8. 8
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

toto sa fakt neučí na hodinách fyziky? či si len vtedy spal?

1) keď je vrtuľník na zemi tak sa pohybuje rovnako rýchlo ako zem, tak prečo v momente keď zlietne by mal prudko zabrzdiť? proste zotrvačnosť. Keď ideš v idúcom vlaku a vyhodíš tenisovú loptu do vzduchu (normálne ako keby si chce žonglovať), tak tresne do steny, lebo vlak sa pohybuje? Takisto aj vzduh rotuje so zemou.

Teraz príde otázka, že keď zem ide okolo slnka, tak prečo vtáčiky sa nenamáhajú aby ju dobehli, keď letia.

Btw. aj celá naša galaxia sa pohybuje

(:
  9. 9
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

určite sa ro učí, keď sa učia Newtonove zákony a inerciálne a neinerciálne sústavy.

Prečo v metre keď ľudia stoja, tak nie sú natlačení na konci vagónu? (: (hehe) chlapeeee... made my day
  10. 11
    Tomas55555

25 ročný muž

@lafiziq

Ja som sa predsa nepýtal na ten vrtulník. Napísal som predsa že viem o tom že vzduch rotuje spolu so Zemou. Pýtal som sa ale prečo tento rotovaný vzduch necítime ? Však ak rotuje spolu so Zemou, jeho rýchlosť by musela dosahovať 600m/s a to aj vo vyške 10 metrov nad zemou. Ako to že takýto silný vietor necítime a ani ho nenameriame ?
  11. 12
    Patrixo

hrá sa, že má 0 rokov
    Som bezdomovec

a este k tomu je aj plocha
  12. 13
    Vladqog

28 ročný muž
    východ zapadá

@tomas55555 asi preto, ze rovnakou rychlostou spolu so Zemou a atmosferou sa hybu aj objekty na Zemi?
  13. 14
    Palec223

28 ročný muž

ako sa sme pridavaju obrazky(fotky) ??????
  14. 15
    Tomas55555

25 ročný muž

@vladqog

Skús si predstaviť že máš futbalovú loptu, a tá futbalová lopta sa bude vo vzduchu otáčať rýchlostou 10 km/h. Tesne nad povrchom lopty budeš ale fénovať fénom, ktorý vypúšta vzduch o rýchlosti 10km/h. Napriek tomu že sa lopta otáča, túto rýchlosť vzduchu ktorý je vypúštaný fenom, predsa cítime. Skús teda nad otáčajúcu loptu vypustiť fén, a daj si tam ruku a ucítiš tú rýchlosť vypúšťaného vzduchu. Prečo sa ale toto isté nedeje aj v prípade otáčania Zeme ?
  15. 16
    Vladqog

28 ročný muž
    východ zapadá

Davas si napicu priklady a preto to nechapes.
  16. 17
    Tomas55555

25 ročný muž

@vladqog

Dal som normálny príklad, ale ked je chybný, ako to že nevieš ukázať v čom je mylný ?
  17. 18
    Vladqog

28 ročný muž
    východ zapadá

@palec223 skopiruj url adresu obrazka
  18. 19
    Vladqog

28 ročný muž
    východ zapadá

@tomas55555 ked sedis vo vlaku pohybujucom sa urcitou rychlostou. Preco necitis, ako sa vzduch vo vagone hybe? Zamysli sa nad tym a pochopis to.
  19. 21
    Palec223

28 ročný muž

@tomas55555 https://i.pinimg.com/564x/6c/7a/11/6c7a1182879565baba337488a617fa9a.jpg
  20. 22
    Palec223

28 ročný muž

@vladqog a dik za vysvetlenie
  21. 23
    Tvojdedo

hrá sa, že má 2 roky
    Poruba

https://hafuboti.files.wordpress.com/2016/12/baphosimb.gif
  22. 24
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

Futbalová lopta nemá vlastnú gravitáciu. Celá masa, vzduch aj Zem sa točí rovnakou rýchlosťou.
    Vietor je výsledkom úplne iných procesov v atmosfére.

Na priklade toho vlaku. Postav sa na strechu vagónu. Ak vlak s tým vagónom pôjde 50km/h , ... rovnaká otázka akú si položil ty. Prečo ti nenamerajú rýchlosť 50km/h ?
  23. 25
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

Dobrym pravidlom pred tym, nez vyplodis takuto kokotinu je zamysliet sa nad tym, ci si vazne myslis, ze si mudrejsi a vzdelanejsi nez vsetci vedci tohto sveta a ci keby to bola pravda by na to doteraz nikto neprisiel. Lebo, vies, spravidla je opovedou to, ze ty si prespal strednu skolu nez to, ze si objavil nieco sokujuce, co doteraz nikto z ludi s ovela vacsim chapanim danej problematiky a ovela vyssim vzdelanim neobjavil :D
  24. 26
    Palec223

28 ročný muž

wtf
    https://i0.wp.com/www.trade2win.com/boards/attachments/trading-journals/185440d1424033149-my-journal-3-crepuscular1606_650x488.jpg
  25. 27
    Vladqog

28 ročný muž
    východ zapadá

@staphylococcus vzhladom na to, ze tento clovek sem rad dava “dokazy” z biblie, je ti urcite jasne, ze mohol mat ten pocit, ze prisiel na nieco prevratne. :D
  26. 28
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

rotuješ ty, rotuje vzduch, rotuje zem.... rotuje všetko cca rovnako rýchlo a preto to necitíš a vo voľnom vesmíre je vákuum... žiadny fén....
  27. 29
    Tarassaco

tvári sa, že má 6 rokov

To preto, že je plochá, duh. (letim)
  28. 30
    Dezolat

31 ročný muž

Striekni si radsej dezinfeciu
  29. 31
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@vladqog vsak mne je jasne, ze ho mal, len mu hovorim, co robit, ked ho to pochyti najblizsie :D
  30. 32
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

ale inak ešte možno je problém, že si neuvedomuješ mierku....
    zem (pevná časť) má polomer 6378km a potom máš atmosféru, kde je vzduch a tak... drvivá väčšina hmoty v atmosfére je do dákych 12km (tam sa aj tvorí väčšina meteorologických javov) a bežne sa hovorí, že atmosféra je do cca 100km ... vo výške 100km už je veľmi riedky plyn a už častice voľne 'ulietajú' (ale to skôr také ľahké plyny ako napr hélium) do vesmíru.... napríklad na Marse je nižšia gravitácia a preto tam atmosféra viac 'uletela' a teraz je už vcelku riedka...

ale teda tu sa bavíme o úplne inej škále ako tvojich 20 metrov
  31. 33
    Nespiacakraska

29 ročná žena
    Doma

Dpc. Ja si po tych ADckach a pod. pripadam ako uplna brzda. Ale ako pozeram obcas sem,vobec ako vobec to so mnou nie je take zle...
  32. 34
    Azizi

tvári sa, že má 3 roky
    Ankh-Morpork & Bratislava & Praha

Prepáč mi prosim, nechcem byt zla, ale... Ty tu bud stale pridávaš nejaké náboženské fanaticke príspevky alebo fora o tom, ci môžeš ísť v 20 rokoch zit do domova dochodcov, lebo nemôžeš byt sam. A teraz taketo nezmyselné forum :/ prepáč mi este raz, kludne môj koment zmaž (budem to uplne akceptovat). Prajem ti, aby si bol šťastný v živote. Naozaj. Len skus si dávať viac pozor niekedy, co tu napíšeš, lebo ľudia vedia byt velmi neprijemni (oveľa viac nez ja teraz) a ak si tiež tak citlivej povahy ako ja, tak ti to vôbec nemusí spravit dobre :(
  33. 35
    Yoss

29 ročný muž

Keď si v aute, takisto necítiš vnútri vietor, lebo ten vzduch sa pohybuje s autom súčasne - aj keď vzhľadom na zem to nie je celkom dokonalý príklad. Okrem toho, že zem sa točí okolo svojej osi, letí okolo slnka, slnko spolu so slnečnou sústavou letí okolo stredu galaxie a samotné galaxie sa tiež pohybujú vesmírom, navyše vesmír sa neustále exponenciálne rozpína, tak si spočítaj tých xy pohybov a rýchlostí, čo ti nakoniec výjde a stále to bude to isté - atmosféra sa točí spolu so zemou na základe gravitácie.
  34. 36
    Yoss

29 ročný muž

@wistingher pozor, má aj lopta vlastnú gravitáciu, aj človek, ale len veľmi veľmi veľmi malú...
  35. 37
    Cltr0n

27 ročný muž
    Oravská divočina/Pažravá pri Zvolene

Aha ... zaujímavý poznatok, a na základe čoho teda dochádza k striedaniu dňa a noci ?
  36. 38
    Midnight

31 ročný muž
    čo to zase píše?!

"Ak sa zemská atmosféra pohybuje spolu so Zemou, prečo pravidelne nemeriame rýchlosť vzduchu 600m/s ? Takúto rýchlosť by sme museli nielen namerať, ale museli by sme to aj cítiť."

rovnakou rychlostou sa pohybuju aj ludia aj meracie pristroje aj vsetko na zemi, ty retard. ked ides autom po dialnici, 70tkou, a vedla teba ide auto 70tkou, ako to ze sa to auto nehybe? ved ide sedemdesiatkou, malo by popri tebe prefrcat za sekundu, nie?

to iste.
  37. 40
    Melancholik

28 ročný muž
    Bratislava

ja verím tomu že existujú ľudia ktorí si myslia že zem sa vo vesmíre iba nehybne vznáša a že my jak mravcekovia po nej iba chodíme hore dolu
  38. 41
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

@tomas55555 Keď sa zem netočí ako mi vysvetlíš streidanie dňa a noci a to že na nočnej oblohe vždy v inú hodinu vidíš inak usporiadanú oblohu genius :D
  39. 42
    Sasi2680

hrá sa, že má 0 rokov

@plavam_zivotom lebo slnko sa točí predsa okolo zeme!! :D
  40. 43
    Clarise

20 ročné dievča

Keď tak zem vykonáva dva pohyby... Pohyb okolo vlastnej osi a okolo slnka.. (Asi si spal na geo...) a keď tak tam máš ešte "vplyv vetrov "pasaty a antipasaty.. Ďalej... vplyv coriolisovej sily to znamená ze na polocha je zem splostena a na rovníku vypukla...gravitácia.. Tak isto do určitej výšky atmosfery je dychatelny vzduch..
  41. 44
    Clarise

20 ročné dievča

Plus vplyv morských prúdov na pevninu alebo na oceán... Tepelné studené... Tornáda hurikány... Netuším odkiaľ si prišiel na ot ze zem je rovná... To sa len nám zdá ze je ale ona není len my ju tak vnímame... Na jednej strane slno vychádza a na druhej zapadá to je zdanlivy pohyb... Tak isto veľmi závisí keď je slnko v afeliu alebo v periheliu a s tým súvisi aj počasie ci je leto alebo zima.