Fórum pridal Plavam_zivotom, 8. 7. 2020 16:48 do kategórie Filozofovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Interupcie

0
Plavam_zivotom

25 ročná žena

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

A kde je: som žena a chcem, aby to bolo ešte dostupnejšie a hlavnej menej démonizované?
  2. 2
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

Uvedomujem si, že tuto možno vznikne ostrejšia debata, ale poprosila by som Vás aby sme boli k sebe slušní :) Ak máte chuť prosím vyjadrite sa aj prečo ste označili možnosť, ktorú ste označili.

Ak náhodou niekto nevie ako to je, aktuálne je interupcia na Slovensku povolená bez nejakého relevantného dôvodu alebo vysvetlenia do 12. týždňa, ak je ohrozené zdravie matky alebo plodu tak aj v neskoršom štádiu tehotenstva.
  3. 3
    Wewo

27 ročný muž

A kde je: som muž a a z @1 je mi nevoľno?
  4. 4
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

@mielikki V akej miere dostupnejšie? Lacnejšie, alebo do väčšieho týždňa tehotenstva? Alebo že chceš pridať aj spôsob s tou potratovou tabletkou čo je v Česku?
  5. 5
    Fukaj

8 ročný chlapec

Som muž, a chcem aby si o tom mohli rozhodovali ženy. :D Je to čisto ženská záležitosť a muža do toho nič.
  6. 6
    Sasi2680

hrá sa, že má 0 rokov

@mielikki síce som to osobne neriešila, ale mne sa to zdá akurát dostupné.. zas netreba to ani s tou dostupnosťou preháňať, lebo to možno môže viesť k väčšej nezodpovednosti ženy (možno aj mužov) - nebudú toľko dbať na ochranu a bude si potom chodiť na potraty (prípadne bude jesť nejaké tabletky @4) ako na kozmetiku.. a síce je to každej vec, aj keby šla na potrat 10x, len aby potom v budúcnosti nemala z toho problémy a neľutovala, keď sa jej raz nebude dariť plánovane otehotnieť.
  7. 7
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    Fear no more, precious ladies!

to je take vtipne, ze sa musime v roku 2020 bavit o tom, ci su ludia NAOZAJ vlastnikmi svojho vlastneho tela a ci by nebolo lepsie nechat o tom rozhodovat stat :D
  8. 8
    Notmehofejk

39 ročný ujo

@sasi2680 ak bude mat problemy, budu to jej problemy. nikto ta nebude ziadat o ich napravu, toboz nie ta obvinovat z ich vzniku.
  9. 9
    Wewo

27 ročný muž

Každopádne, som muž a interupcie chcem obmedziť v zmysle minimalizovania dôvodov pre ktoré by ich ženy museli podstupovať, "nemám potrebu" meniť zákon na prísnejší, ale v žiadnom prípade by som ich nezľahčoval (a.k.a. menej démonizoval?)

V 21. storočí je absurdné aby o tom rozhodovali kresťanskí fundamentalisti, ale tiež sa to ľudom nesmie vymknúť z rúk, lebo rovnako choré je, aby o tomto rozhodovali chorí nihilistickí antinatalisti, ktorí si tým chcú aj tak prevažne iba demonštrovať politickú silu.

Lebo podľa progresívneho trendu by si z toho tuším niektorí najradšej urobili súťaž, čím viac interupcií máš za sebou, tým viac si woke, nezávislá a nandala si to patriarchátu <3
  10. 10
    Lawey

26 ročná žena
    Břno

@1 toto...

tak rada by som si roztopasnosti isla na svoj pravidelny piatkovy potrat, troska zrelaxovat, ale nemozem ...

potraty sa diat budu aj ked budu zakazane, ale pokial budu dovolene a pristupne, budu vykonane bezpecne a zachrani sa tak omnoho viac zivotov :)

A namiesto videi plodu a podobnych kokotin by som dala rozhovor s gynekologom o odporuceni najhodnejsiej antikoncepcie pre danu zenu v jej podmienkach (a idealne aj s partnerom)... a to nemyslim prednasku ale fakt si vypocut zenu ake ma skusenosti, ako je na toms. peniazmi a predstavit jej vsettky moznosti a vysvetlit a tak... keď už nás majú všetci potrebu patronizovať a spravať sa jak keby nedokazeme za seba rozhodovat, tak aspon nieco uzitocne do buducna
  11. 11
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

@plavam_zivotom tak, popravde neviem, aká je presne situácia u nás, ale vo všeobecnosti dostupnosť legálnych a lekársky prevedených interupcií znižuje veľké množstvo iných nežiaducich javov (od interupčnej turistiky cez domáce potraty až po fakt, že ženy sú niekedy kvôli dieťaťu/tehotenstvu nútené zotrvávať v násilnom vzťahu, kde teda dobrá dostupnosť tohto zákroku vie pomôcť predísť tomu, aby zákroku zabránil takýto partner)

Tým celým, na rozdiel od toho, čo si možno ĺudia ako @3 myslia, si nemyslím, že hurá, poďme všetci potrácať a súhlasím aj s tým, aby to bola ideálne posledná možnosť (dostupnosť edukácie a antikoncepčných prostriedkov, podpora matiek a podobne), ale keď už tá situácia nastane, mala by byť dostupná
  12. 11
    1ggy

23 ročný chalan
    kde sa dá

Nemyslím, že mám právo rozhodovať čo kto robí so svojím telom a s telom, ktoré z neho má potenciál vyliezť. Aj keď mi je z potratov nepríjemne, jediné čo mi proti nim dáva zmysel urobiť je podporiť nejakú sexuálnu výchovu na stredných školách (ktorú som napr. ja nemal).
  13. 13
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

@sasi2680 ako som spomenula v @11 som rozhodne za to, že prevencia je najdôležitejšia, ale keď už zlyhá, tak to proste nekomplikovať (a nielen z administratívneho hľadiska, aj spoločenská stigma robí svoje)
  14. 14
    Notmehofejk

39 ročný ujo

@wewo akym sposobom o tom rozhoduju nihilisticki antinatalisti? moznost volby znamena, ze sa jednotlivec moze rozhodnut sam. nie, ze mu ten potrat niekto prikaze.

a co ako sa ti moze niekoho rozhodnutie protivit, pokial ide o rozhodnutie tykajuce sa jeho tela nijako neovplyvnujuce teba, nemas pravo o tom rozhodovat. bars nech si spravia aj potratovu olympiadu.
  15. 15
    Fukaj

8 ročný chlapec

@14 AMEN
  16. 16
    Sasi2680

hrá sa, že má 0 rokov

@mielikki no poznám ženy, čo potrat podstúpili a ani jedna nehovorila, že by to bolo nejaké veľmi komplikované.. ani v tomto článku to nepopisujú ako nejak veľmi nedostupné.. https://najmama.aktuality.sk/clanok/225819/viete-co-vsetko-vas-caka-ak-sa-rozhodnete-pre-potrat/ tak fakt neviem, ešte ako viac by to malo byť dostupné. ak máš dobrého lekára, čo sa nebude na teba pozerať ako na vrahyňu, ale bude v pohode akceptovať tvoje rozhodnutie, tak si myslím, že by to malo prebehnúť bez komplikácií.. a vypísať nejaké tlačivo mi príde ako najmenší problém, kedže ide o zásah do tela, nemôžu to urobiť len tak, na pekné slovo
  17. 17
    Darksider96

24 ročný chalan
    Underworld

Ak je 100% riziko, že ak sa narodí dieťa, tak matka umrie, tak vtedy je interupcia podľa môjho názoru ok. Tiež súhlasím s Wewom... Myslím, že by tie osoby mali vedieť prijať zodpovednosť. Inak tu je zaujímavý článok na túto tému https://reinkarnacia.sk/je-vrazdenie-vlastnych-deti-normalne/
  18. 18
    Sasi2680

hrá sa, že má 0 rokov

@16 no a čo sa týka spoločnosti, stále tam budú tie dve strany.. nech to už bude akokoľvek dostupné..
  19. 19
    Slackerbitch

39 ročná teta
    stratená v paralelnom vesmíre

Som zena a chcem aby o zenskych otazkach nerozhodovali muzi (retard)
  20. 20
    Kerrang

27 ročný muž

Ja neviem ako to je, no dačo som zachytil, že sa posúvali v týždňoch z 12 alebo tak nejako na 8 alebo 9 ...ale zatiaľ som nevenoval tomu až takú pozornosť, ibaže je to kruté tak neskoro, však asi to už nejakú velkosť má ten plod..
  21. 21
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

@sasi2680 ako som spomínala predtým, nevedela som detaily (imho sa mi tá cena zdá dosť veľa, vzhľadom na to, že často ide o ženy, čo nie sú v ideálnej finančnej situácii)
    ale sú krajiny, aj také, ktoré sa radia medzi "vyspelé", a tieto veci sú tam kus komplikovanejšie, takže sa mi rozhodne nepáči ani to
  22. 22
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

TEAL JE ŽENA
  23. 23
    Sasi2680

hrá sa, že má 0 rokov

@mielikki ja s tým tiež nemám našťastie osobnú skúsenosť, ale čo počúvam, čítam, tak fakt som nepostrehla, že by sa nejaká sťažovala, že by s tým mala problém :) hlavný je asi ten prvotný prístup doktora, lebo určite sa nájde taký, čo by chcel robiť problémy (už som počula, že sú aj gynekológovia, čo odmietajú predpísať antikoncepciu, len zo zdravotných dôvodov),,
    no ved ja som aj hlasovala za druhú možnosť.. tiež si myslím, že je to rozhodnutie tej ženy a prečo im to zbytočne komplikovať.. ale podľa mňa takto ako to teraz u nás je, je to akurát no..
  24. 24
    Wewo

27 ročný muž

@notmehofejk ano, toto je liberalna logika ktorej sa v podstate drzim, ale tiez musi mat hranice a nema to byt dogma.

Ako som snad uplne jasne povedal, nepodporujem ziaden zakon ktory by zeny viac obmedzoval v tom co robia so svojimi telami. Neznamena to ze nemam vyhrady voci tomu aby sa radikalne menila interpretacia potratov. Je to dostatocne jednoduche, a pokial znizenie "demonizovania" nevyvazime dostatocnou edukaciou o rizikach a v neposlednom rade aj moralke, naozaj to moze dopadnut tak ze mnohe zeny sa skratka budu spravat nezodpovednejsie.

Bohuzial som to "zazil", ofc nie na vlastnej kozi ale v blizkych socialnych kruhoch. Napadne ma viacero pripadov, ale najviac vo mne prave zarezonovalo jedno dievca ktore podstupilo interupciu vyslovene preto aby nemusela prijat zodpovednost a mohla dalej "zurovat, chodit po festakoch a mat v pici". Otehotnela so svojim frajerom, mali byvanie, dostatok financii (dalej si chodili po dovolenkach atd). Nikto (!) z jej woke progresivnych kamosov na tom nevidel problem, dokonca som mal este dojem ze obdivovali jej statocnost atd a naozaj si z toho nerobili tazku hlavu. Bol som jediny ktoremu to prislo odveci.

Samozrejme, bol by som medzi prvymi co by tam stali na jej pomoc kebyze chce nejaky chory krestansky kokot nasilim obmedzovat jej prava, kvoli tomu ze to ublizi jeho imaginarnemu kamosovi v oblakoch.

Ale snad nie je tazky koncept pochopit ze mi to princiapialne vadi, a voci "rozhodnutie tykajuce sa jeho tela nijako neovplyvnujuce teba" stoji skratka to ze nechcem zit v spolocnosti kde potrat uz nebude poslednou moznostou.

Da sa ale polemizovat o tom co to znamena ze interupcie su demonizovane, urcite su velke rozdiely medzi regionmi. Neviem hovorit za ine oblasti nez Bratislavu, a priznavam ze je mozne ze je potrebne dorovnat mentalitu ludi z regionov na tu ktora je v liberalnom hlavnom meste... ale nie viac, lebo ak by boli interupcie "ešte dostupnejšie a hlavnej menej démonizované", to by tu medzi mladymi v BA fakt znamenalo "rada by som si roztopasnosti isla na svoj pravidelny piatkovy potrat".

Co sa tyka prvej otazky, to uz radsej nejdem riesit verejne :D ale poslem ti TS
  25. 25
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

@sasi2680 tak myslím, že sa nezhodneme len v nejakých detailoch, to je v pohode :smile:
    Ono aj tak môj hlavný bod bol hlavne v tom nedémonizovaní spoločnosťou, lebo čo viem (nemám teraz po ruke zdroj, ale predpokladám, že v prípade, že by som sa v takej situácii ocitla, by som na tom bola podobne), aj tie argumenty o ženách, čo to následne oľutovali, sú viac o tom, že im spoločenský tlak nahovoril, že by to mali ľutovať (a hormóny, ale tie by spravili chaos bez ohľadu na rozhodnutie). Takže prístup "je to naprd situácia, ale čo už" je omnoho zdravší ako keď ich fanatici označujú kadejako hanlivo
  26. 26
    Lukaso121

29 ročný muž
    Nitra

Som muz a chcem aby o tom rozhodovali muzi .
    Za kazdym potratom hladaj muza ;)
  27. 27
    Darksider96

24 ročný chalan
    Underworld

@23 @24 Aký zmysel ma s nimi diskutovať? Ved takýto zástancovia potratov sú takí zabrzdení, že je zbytočné písať im nejaké argumenty (hehe) Každý koho zaujíma táto téma, tak odporúčam prečítať tento článok https://reinkarnacia.sk/je-vrazdenie-vlastnych-deti-normalne/

Je to tam vysvetlené aj bez duchovnej roviny, čiže neberú sa tam do úvahy žiadne metafyzické javy ako duša, karma, renikarnácia a pod. Viď. https://reinkarnacia.sk/engine/wp-content/uploads/2019/09/66888754_2544624865557193_9189088216328699904_o-768x1103.jpg
  28. 28
    Veryhappyhippo

25 ročný muž
    Momentalne KE

@darksider96 realne si myslim ze tu reinkarnacia.sk pouzivas uz ako joke :D
  29. 29
    Feelagain

22 ročné dievča
    based in Brno

@darksider96 este 5x tu jebni reinkarnacia.sk ako doveryhodny zdroj :D
  30. 30
    Wewo

27 ročný muž

@darksider96 pocuj, chapem ze vo mne asi v mnohych kontroverznych otazkach ktore sa tu zvyknu riesit vidis spojenca, ale nasa logika je diametralne odlisna takze ta asi sklamem.

vobec nesuhlasim s tym ze ludia ktori maju opacni nazor su zabrzdeni a nema zmysel im pisat argumenty, ked v skutocnosti nam vsetkym ide o to iste, aby sa potratov dialo menej.
  31. 31
    Delica

hrá sa, že má 2 roky
    (-∞,+∞)

Zaujimave, ako sa vzdy v takýchto diskusiach spominaju "nezodpovedne zeny, co sa nechaju nabuchat" ale apelovat niekoho na muzsku zodpovednost nenapustat ženy takmer nikde nevidim..

Ja som za to, aby vsetko ostalo ako je. 12 tyzdnov je v pohode konsenzus. Cena za potrat, ktory nie je nutny zo zdravotneho hľadiska by tiez mala ostat rovnaka - nemyslim, ze by to malo byt hradene poistovnami.
  32. 32
    Veryhappyhippo

25 ročný muž
    Momentalne KE

@wewo podla mna aj to ze "moze dalej zurovat a mat pici" je lepsie ako niekoho nutit vychovat decko ktore nechce, koniec koncov ona nebude stastna, dieta nebude stastne nikto okrem ludi co by radi obmedzili potraty by nebol stastny.

Dolezite je podla mna ako uz hore bolo viackrat spomenute je zacat s prevenciou v pripade nechceneho otehotnenia a taktiez by bolo fajn ak by existovala aj osveta o psychologickom vyvoji dietata, co by mohlo kusok pomoct podla mojho nazoru sa menej bat zodpovednosti za novy zivot

Cele tie zakazy sposobia len presne uz spomenutu potratovu turistiku a v horsich pripadoch ze hicaki feri v garazi s vysavacom/vesiakom urobi domorobo potrat za rivnaku cenu kolko stoja potraty teraz
  33. 33
    Justme2000

20 ročný chalan

Ja ako muz by som ani v pripade neviem coho nebol za potrat. Povazujem to za zbavenie sa zodpovednosti. Nepaci sa mi, ako si zeny privlastnuju pravo o tom rozhodovat. Ano, beriem,ony ho budu v sebe nosit a ktoviekolko hodin trpiet pri porode. Ale ked treba platit alimenty, to uz vedia tvrdit, ze na dieta museli hyt dvaja. Ale pri rozhodovani nie? Kedze v dnesnej liberalnej spolocnosti nie je mozne zakazat potraty, tak som za to, aby to bolo rozhodnutie obidvoch,nie iba zeny,alebo chalana, ktory sa zlakne zodpovednosti.
    Ako priklad-->ked muz posiela na potrat a zena dieta chce,necha si ho a ziada peniaze od cloveka, ktory s tym nesuhlasil. Ked zena nechce a muz chce a chce sa starat a vychovavat, tak si zena aj tak robi ako chce ona. Toto je to, co mi vadi.
    Zakazal by som aj potraty z dovodu Downovho syndromu. Samozrejme, tento syndrom ma lahsie a tazsie formy, ale ved preboha, dnes sa tito ludia dozivaju viac ako v minulosti, kopa z nich ma vysoku skolu, su zodpovedni, schopni pracovat....len vyzeraju trosku inac, to je fakt.
    Jedine, co by som nechal ma zvazenie je situacia,kedy je dieta tak chore, ze bude fyzicky aj mentalne odpisane cely zivot na lozku. Ja to neschvalujem ani v tomto bode, ale viem si predstavir rodinu, kde su zdrave deti a potom ma prist taketo dieta.....proste uz rodicia nebudu mat cas a financie na tie zdrave. Respektive ak je to prve dieta, uz rodicia nebudu chciet mat dalsie deti, lebo toto chore budu potrebovat vsetku energiu a cas a peniaze. A to bude v stave, ze si nebude ani nic neuvedomovat. Toto by som ale nechal na zvazeni.
    Co tiez nepochopim, tak ist na potrat preto, lebo dieta by par hodin/dni po porode zomrelo. Ved ak ho naozaj lubim, tak sa pokusim si ho aspon z tej chvile zapamatat take, ake bolo a nie, ze ho zabijem este predtym.
    No a k pripadom typu, ze si pokazim postavu, nemam karieru, peniaze, "iba 25 rokov"-->ano, aj toto som uz zazil, sa aji nevyjadrujem. Je to sebectvo.
    Moj nazor-->ked som pripraveny trtkat, musim byt pripraveny aj na zodpovednost, ak sa cosi prihodi
  34. 34
    Justme2000

20 ročný chalan

Respektive, ak by k obmedzeniu nedoslo, dal by som potrat za straaasne vysoku sumu, kludne aj 5000 alebo viac. Aby si dotycna druhy raz premyslela, ci nie je lepsie pouzivat ochranu (muzi, aj nas sa to tyka).
  35. 35
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

@darksider96 @justme2000 Otázka. Vyspíš sa s random dievčaťom (to je jedno či to máš vo zvyku, alebo nie, povedzme že sa stal nejaký zázrak a ty si išiel na jednorázové rande alebo si bol niekde na party a vyspali by si sa s niekým kto ti je neznámy), zistíte že okrem toho že sex nestál za nič nemáte ani len nič spoločné... Zavolá ti o 3 týždne, že spala len s tebou a že sa vám musel prasknúť kondóm lebo je v tom. Ako sa zachováš? Si ochotný prevziať na seba zodpovednosť a celý život sa podielať na výchove dieťaťa a mesačne na neho priespievať? Ak by chcela ísť na potrat (stále v tejto situácií) akou motiváciou by si sa jej v tom snažil zabrániť? Si ochotný v prípade že ti matka povie, že dieťa vynosí sa starať o to dieťa aj ty sám?
  36. 36
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

Minule som bola na rande z Tinderu s týpkom a prišla na radu aj téma interupcií, bol to konzervatívec ako lusk... A tak som mu položila presne tú otázku v @35. Chlapec mi zadrel možnosti že : Ponúkol by som jej jednorázových 1000€ za to aby ma vynechala z otcovstva, alebo by som jej povedal nech to dieťa vynosí a dá na adopciu. Keď som sa ho spýtala že ak by to dieťa vynosila a chcela by si ho nechať v starostlivosti a súd jej by ho aj uznal , tak povedal, že by zdrhol do Ameriky :D No takže tak... viete ako to rande skončilo :D Som odišla ako víchor :D
  37. 37
    Notmehofejk

39 ročný ujo

@wewo nic nemoze stat nad pravom jednotlivca rozhodovat o svojom tele. lebo to je ten najviac slippery slope aky vobec moze existovat. ak sa spravi vynimka, bars aj z "dobrych" (subjektivne) dovodov, nic nemoze zarucit, ze nepride dalsia. a dalsia. a niektore z nich uz nemusia byt z "dobrych" dovodov. to je precedens, ktory sa nesmie pripustit za ziadnu cenu. ak zabranit jeho nastoleniu znamena tolerovat zeny, co budu chodit na potraty tak casto ako to len ich pohlavne ustrojenstvo fyzicky zvladne, tak budis. nie je to ani zdaleka tak nebezpecny fenomen, ako linajkovanie pravidiel pre zaobchadzanie z vlastnym telom.

a to plati aj v pripade, ze by klub priatelov nihilistickych antinatalistov organizoval ritualne potraty a podnecoval clenov k co najvacsim cislam. stale je pravom ludi to urobit. a len tak medzi nami, ak sa do toho niekto vrhne stylom "CIM VIAC POTRATOV TYM VIAC COOL", myslim, ze absencia jeho potomstva ludskemu genofondu len a len prospeje.

premna-zamna, nech sa to demonizuje, nech ludia zeny podstupujuce interupcie odsudzuju ako len chcu, nech na nich zazeraju a ohovaraju ich. maju na to plne pravo rovnako, ako ja mam pravo na to, aby sa mi nepacil ktokolvek z akehokolvek dovodu. to je v poriadku. ale v poriadku prestava byt, ked im kvoli tomu, ze sa ti na nich nieco nepaci, zacnu ludia odoberat zakladne prava.
  38. 38
    Forte

8 ročné dievča
    som rada ze som tu

Som za to aby to zostalo tak ako to je + pribudla moznost tabletky.

A tiez som za to, aby sa prestali stale spominat "nezodpovedne zeny", lebo (pre niektorych mozno) PREKVAPENIE, ALE NA SPLODENIE DIETATA PROSTREDNICTVOM POHLAVNEHO STYKU TREBA DVOCH LUDI vratane ZENY aj MUZA. To ze jeden z tychto ludi to dieta nasledne vynosti z neho, resp. nej nerobi menej zodpovednu osobu ako je ten druhy. Co sa teda tyka dalsieho bodu - som za to aby boli vyvodzovane väcsie dôsledky pre muzov, ktori maju tu vyhodu ze sa môzu slobodne spakovat a zdrhnut bez toho aby sa o to dieta niekedy museli zaujimat (a hej je mi jasne ze su aj opacne pripady ale tam to funguje trosku inac nakolko ta zena bude asi tazko schovavat to ze je (buduca) matka). Mozno keby testy otcovstva boli pre potencialnych otcov povinne a boli by na zaklade nich vyvodzovane nejake povinnosti sa o to dieta minimalne financne starat - hlavne narazam na pripady znasilnenia - tak by mozno nadrzani jozkovia/ferkovia lepsie zvazili, ci si naozaj nevedia udrzat penis na uzde (ako by povedala sisi).
  39. 39
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

@forte Veľmi dobrý názor a úplne s ním na 150% súhlasím :) Aj s tabletkou, aj s vyvodzovaním zodpovednosti pre mužov.
  40. 40
    Justme2000

20 ročný chalan

@plavam_zivotom velmi rad ti odpoviem
  41. 44
    Justme2000

20 ročný chalan

@plavam_zivotom pokial by slo o taketo random stretko/party/rande,urcite by som si chcel neskor overit pravdu a sice, ci som otcom ja.
    Ano, som ochotny prevziat zodpovednost, ak si ho bude chciet nechat, budem platit (ale samozrejme striedavka, ak uz platim, chcem mat rovnake prava, co sa vychovy tyka), a starat sa najlepsie,ako budem vediet.
    Ak by chcela ist na potrat, som ochotny (ak je to moje dieta), sa onho postarat ako slobodny otec a pokial by ona s tym suhlasila, bol by som ochotny od nej ani neziadat peniaze, ak by sa rozhodla pre anonymny porod a nechcela by s dietatom ziadne vazby.
    To dieta nemoze za to, ze jeho rodicia sa raz asi trochu viac ozrali a skoncili v posteli. Ale ano, s rolou slobodneho otca by som nemal problem, nakolko od 18tky som slobodnym otcom a stal sa presne na 99 rovnaky scenar ako si uviedla
  42. 45
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

@forte v poslednej dobe pri tvojich príspevkoch mám potrebu povedať ti, že ťa ľúbim (no homo, alebo aj homo, ako chceš :-D )
  43. 46
    Justme2000

20 ročný chalan

. Nakolko uz slobodny otec som, tak viem, ze nieco taketo dalsie by som uz nespravil. Nevnimam to, co sa stalo ako zivotnu chybu, svojho syna mam najradsej na svete, aj ked sme mali narocnejsie obdobia
  44. 47
    Dwarvax

33 ročný muž

som muz a co tak varianta aby moznost aborcie bola aj pre muzov? :P
  45. 48
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

@justme2000 V tom prípade klobúk dole pred tebou. Len škoda že väčšina mužov to takto nemá. A ty @darksider96?
  46. 49
    Justme2000

20 ročný chalan

Jeho matka ho taktiez nechcela, no presvedcil som ju v 4.mesiaci na odber vody, kde sa potvrdilo, ze je to moje (ona sama pripustila moznost, ze sme dvaja kandidati). Takze sme sa dohodli, ze dieta utajene porodi, vzda sa vsetkych prav a povinnosti voci nemu (ani v rodnom liste nie je uvedena,len ja ako otec). Tymto ani od nej nemozem ziadat peniaze na maleho, no zaroven, ak by za par rokov dostala rozum, tak nemoze ani ona ziadat do vychovy maleho, nakolko pri utajenom porode sa zaznam o porode neuvadza do zdravotnej karty, len do dokumentov danej nemocnice. A to sa tusim kazdych neviem kolko rokov skartuje. Cize keby chcela o xy rokov maleho vidat a travit s nim cas, ja nemam ziadnu povinnost jej vyhoviet. Ale nie som svina, dovolil by som jej to, ak by aspon cosi symbolicke prispievala. Maly bude mat o tyzden 2 roky a zatial to nevnima. No ano, desim sa dna,kedy sa bude na svoju mamu pytat a klamat mu, ze zomrela alebo neviem co nedokazem. No nakolko pracujem prevazne z domu, som s nim 24/7 a nemam pocit, ze by mu cosi chybalo. Moja mama ma 41, cize svojim sposobom ju vnima ako opacny vzor, teda aspon mne sa zda, ze este nerozlisuje medzi otcom a babkou, len medzi zenou a muzom
  47. 50
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

@dwarvax Máš možnosť vazektómie, nech sa páči.

Inak toto je good point, ak sa ženám obmedzia interupcie som za to aby sme my ženy bojovali za možnosť obmedziť vazektómiu!!!
  48. 51
    Justme2000

20 ročný chalan

Ale to som trochu odbocil....skratka, ja uz tym,ze mam dnes tuto zodpovednost ani nechodim popijat ako moji rovesnici a taketo nezavazne stretka nebudem vyhladavat, nakolko mat 2 deti ako slobodny otec a kazde s inou zenou by bola dost rarita
  49. 52
    Dwarvax

33 ročný muž

@plavam_zivotom ty mas moznost taktiez podstupit zakrok, ktory ta ako zenu sterilizuje. Preco to neurobis, nech sa paci. Moja otazka smerovala niekde inde.
  50. 53
    Darksider96

24 ročný chalan
    Underworld

@feelagain Vysvetlim ti to metaforicky: Ked bude mat nejaky zdroj nalepku "doveryhodny" a bude hlasat, ze 2+2=3, tak budes tomu verit viac ako zdroju, ktory ma nalepku "nedoveryhodny" a ten zas tvrdi, ze 2+2=4? A dokonca by ta ani nezaujimal vysletok toho "nedoveryhodneho" zdroja? (hehe) Co tak pouzit mozog a uverit si to logikou resp. matematikou? Ale nechcem ti uz zatazovat moc logiku, dnes si mala toho dosť :)
  51. 54
    Dwarvax

33 ročný muž

A aby som to upresnil, rozhodnie nie som za zakaz interupcii. Sucasny stav podporujem.
  52. 55
    Notmehofejk

39 ročný ujo

@wewo este doplnim - velkym problemom tejto temy je, ze je pre vela ludi citliva. co nevyhnutne vedie k emotivnym reakciam (hell, ludom stacia ovela menej citlive temy na to, aby poslali logiku dopice a argumentovali emotivne. toto je ale ina liga, tu sa v spolocenskej debate neda ocakavat racionalita ani omylom) ignorujuc pri tom zakladne principy celeho problemu. ako som uz dost jasne povedal, grom celeho problemu je pravo jednotlivca na zaobchadzane so svojim telom a toho sa treba drzat.

lebo ono je z toho doraz bordel jak svina, ked tu nabehne jedna s tym, ze muzi nemaju co rozhodovat o zenskych veciach, druhy zase, ze potrat je vrazda, treti nechce zit v takej a hentakej spolocnosti (sorry :D ), stvrty je zatrpknuty slobodny otec, piaty zacne spekulovat, od ktoreho bodu sa zo zhluku buniek stava clovek a blablabla, you get the point. lahko sa odboci od pointy. a vsetko je to sice velmi krasne, ale nic z toho nie je relevantne. bavime sa, you guessed it, o elementarnej slobode cloveka mat neobmedzenu moc nad svojim vlastnym telom. tak pri tom treba zostat.
  53. 56
    Darksider96

24 ročný chalan
    Underworld

@plavam_zivotom "Otázka. Vyspíš sa s random dievčaťom (to je jedno či to máš vo zvyku, alebo nie, povedzme že sa stal nejaký zázrak a ty si išiel na jednorázové rande alebo si bol niekde na party a vyspali by si sa s niekým kto ti je neznámy), zistíte že okrem toho že sex nestál za nič nemáte ani len nič spoločné... Zavolá ti o 3 týždne, že spala len s tebou a že sa vám musel prasknúť kondóm lebo je v tom. Ako sa zachováš? Si ochotný prevziať na seba zodpovednosť a celý život sa podielať na výchove dieťaťa a mesačne na neho priespievať? Ak by chcela ísť na potrat (stále v tejto situácií) akou motiváciou by si sa jej v tom snažil zabrániť? Si ochotný v prípade že ti matka povie, že dieťa vynosí sa starať o to dieťa aj ty sám?"

Toto je presne problem tejto spolocnosti, ale nebudem to tu rozoberat. A mne by sa to ani tak nestalo (hehe) Ale OK, cisto teoreticky: Tak to je snad samozrejmost, ze by som prevzal za sbea zodpovednost. Mam snad nechat zabit nevinne dieta kvoli svojmu pohodliu? (retard) Dokonca este moje vlastne dieta? (grc) A ak by si ho nechcela nechat, tak by som sa ju snazil nejako prehovorit nech si ho necha... Popripadne by som jej sam navrhol nech ho necha narodit a ja by som sa sam o neho staral + rodina by mi s tym tiez zrejme pomohla. A ak by sa nedala prehovorit, tak by som ju uz nikdy v zivote nechcel vidiet.
  54. 57
    Feelagain

22 ročné dievča
    based in Brno

@darksider96 https://youtu.be/c2PAajlHbnU tu mas potratove video, ty logicky zmyslajuci mudrc veriaci webu reinkarnacia.sk :D sa cudujem, ze svetova vedecka obec sa tou prevratnou webstrankou nezaobera a ze si este typka, ktory tam pise harikrisnacke bullshity nepozvali medzi seba ako najvacsiu hviezdu vedeckeho neba. Ale ked je podla teba problematika 2 plus 2 rovnaka ako problematika potratov (a aj riesenie je rovnako jednoduche), tak to si potom vela logickeho zmyslania nepobral.
  55. 58
    Clarise

20 ročné dievča

@wistingher možno v jeho bujnych predstavách áno (hehe)
  56. 59
    Clarise

20 ročné dievča

Stačí co bolo v Číne.. Z toho mi je na grc toľko potratov ani nebolo.. Keďže politika jedného.... A keďže dávali prednost mužským potomkom pred ženskými.... A nakoniec zistila vlada ze nemá kto robiť na starých ľudí v Číne smutné
  57. 60
    Wewo

27 ročný muž

@notmehofejk no vyborne, podla vsetkeho teda mame uplne totozny nazor, nie? Az teda na vynimku ze ti pride smiesne ze ako clovek zijuci v spolocnosti, mam aj nazor na to v akej spolocnosti by som chcel a nechcel zit. Zvlast cudna je tato poznamka od teba, ktory si sam casto krat kritikom snad vsetkeho naokolo.

Ale ved fajn. Zhodli sme sa ze nikto nema pravo ti kecat do tvojho tela, aj ze nikto nema pravo kecat do toho aky nazor mas mat o ludoch ktori podla teba robia chybne rozhodnutia. My sme tu tusim jedini pravi liberali :D

Ale ked uz ta mam teda na drate, zaujima ma preco by si (ak som spravne pochopil) terajsi zakon nemenil, ked aj v tejto nesprisnenej podobe keca zenam do toho co robia so svojim telom. Ich telo je ich telom aj v 12-tom tyzdni tehotenstva, nie? Uz teraz je to teda ta vynimka z ktorej sa moze stat slippery slope. Oprav ma prosim ak mi na tvojom argumente nieco unika.

Ak ti pride odveci riesit kedy sa zo zhluku buniek stava clovek, co je podla mna uplne ze alfou a omegou tohoto problemu, tak do kedy je interupcia cisto vecou "tela matky", a kedy uz aj vecou tela nenarodeneho dietata? Ak urobis interupciu den pred terminom porodu, je to v poriadku? Dufam ze je, predsa to co chce mamka je posvatne ;)

Vravim ze ako naozajstnemu liberalovi, ktoremu ale nie je liberalizmus dogmou, vnimam ze niekde musia byt natvrdo urcene hranice toho co je a co nie je v poriadku, pretoze ved liberalizmus nerovna sa anarchia. Dnes je to 12. tyzden. Potom uz do tela mamky kecat mozeme. Je mi jasne ze ti je vsetko jasne, len to zhrnam aby ti bolo presne jasne k comu presne by ma zaujimalo tvoje vyjadrenie.
  58. 61
    Wewo

27 ročný muž

@veryhappyhippo tak toto je naozaj 5-korunovy strawman argument.

Tento pohlad "dieta ani rodicia nebudu stastni" obstoji v pripadoch kedy napriklad moze ist o chorych ludi, o ludi vo velmi tazkej financnej situacii atd. To, ze nebudu stastni si si v tomto pripade IBA A IBA DOMYSLEL, aby ti situacia sedela do argumentu. Darmo, ked je ideova dogma silnejsia nez tuzba rozumiet realite.

Predstav si, ale prave o tom sa tu cely cas bavime, ze prilisne zjednodusenie a bagatelizovanie interupcii moze(!) sposobit prave to, ze budu vnimane ako vhodnejsia alternativa nez zitie zodpovedneho zivota a zalozenie rodiny.

Mohli mat to dieta. Boli v spravnej situacii, mimo toho ze to su 25+ rocni ludia co si napriek prirodzenym biologickym procesom este chceli predlzit hedonisticku pubertu. Mali informacie o antikoncepcii, mali vsetko o com sa tu bavime ze by mali mat.

Este raz prizvukujem, ze ten pripad poznam osobne, a som mozno ochotny prijat ze ta zena moze byt vynimkou a ani v tomto pripade by som ju k nicomu nenutil, ale uz len to ako je ocividna snahu prekrutit aj tuto konkretnu situaciu na to ze "potrat je aj tak najlepsi nech sa deje cokolvek", mi dokazuje ze tu sa vlastne vobec nebavime v rovine racionalnych argumentov, ale jedna strana ma svoju neoblomnu dogmu a proste HOTOVO.

Verim ze existuje mnozstvo situacii kedy je interupcia v podstate nevyhnutna, ale tu jedna strana tuzi aby bola aj vzdy vnimana ako vhodna, a to uz je silna kava. Ak uz stvorenie noveho zivota a zalozenie rodiny nie je lepsia zivotna alternativa nez sa oddavat svetskym pozitkom bez kuska zodpovednosti za svoje ciny, tak ja neviem... snad sa mi sniva.

Na niektorych ludi potreba byt zodpovedny nepride nikdy len tak sama od seba. Je uplne bezne ze tuto potrebu po zodpovednosti sposobi zmena zivotnej situacie. Co je na tom zle?
  59. 62
    Notmehofejk

39 ročný ujo

@wewo nie - ja ti tvoju kritiku neberiem. dokonca som rovno napisal, ze sa ti moze nepacit, ze mozes kritizovat zazerat a demonizovat kolko chces. len vravim, ze nie je validnym zakladom na obmedzovanie zakladnych prav kohokolvek.

inak povedane - osduzdujes za to niekoho? ok
    chces v tom niekomu zabranit? not ok.

realne som za zachovanie situacie, lebo to je najlepsi mozny outcome vzhladom na situaciu. ale idealne by bolo samozrejme zrusit vsetky obmedzenia.

existuje fyzicky bod (pokojne si ho zvol sam, je vlastne dost jedno, kde presne lezi, ale povedzme, ze je to niekde okolo pupocnej snury), kde konci telo matky a zacina telo dietata. od toho bodu so sebou matka moze robit co chce. potrat principialne vnimam ako modifikaciu tohoto bodu takym sposobom, ze od neho bude "odrezane" cokolvek co nie je sucastou tela matky. (hej, viem, ze realne sa potrat vykonava inak a nie strihanim pupocnej snury, ale na principe sa tym nic nemeni). cize "interupciu" den pred terminom by som oznacil za predcasny porod. klucove tu je, ze cielom interupcie nie je zabit plod ale odstranit ho z tela matky. v skorych stadiach hold ale nejde jedno bez druheho. a v neskorsich by slo o predcasny porod. vznika nam tu ale logicky klam opierajuci sa o "potrat = vrazda", z ktoreho napokon vychadza aj otazka, ci je interupcia den pred porodom ok. lenze ako som povedal, ked si to rozbijes na drobne, zistis, ze ta "interupcia" den pred porodom vlastne nikomu nic zle nespravi, lebo ju dieta prezije a hovori sa jej predcasny porod.
  60. 63
    Wewo

27 ročný muž

@notmehofejk no ale tak pockaj. Ked zena pride napriklad 5 dni pred terminom porodu do nemocnice, a uplne trva na tom ze jej maju "interupciu, a.k.a. predcastny porod" vykonat okamzite v tejto chvili, a doktori odmietnu, su tym podla tvojej logiky porusene jej prava?

Mne sa javi ze su.

A co ak sama doma 5 dni pred terminom vykona tu interupciu / predcasny porod tak, ze dieta / plod zomrie? Je jej pravom rozhodovat o svojom tele, a je nestastnym dosledkom toho ze vyuzila svoju slovodu ze dieta / plod umrelo. Ak sa nechceme bavit o tom kedy je zo zhluku buniek naozajstny clovek, a zaroven ma matka vzdy pravo so svojim telom robit co chce, existuje vobec nieco ako vrazda predcasne narodeneho dietata?

Aby si chapal, ja nehladam silou mocou chybu v tvojej logike, iba sa snazim poukazat ze kazda uslachtila liberalna myslienka sem-tam narazi na realitu kedy je uz proste nemoralne sa nou riadit, a niekedy je obmedzenie slobody tou lepsou volbou. Aj teraz sme sa vlastne zhodli ze prist o tuto slobodu v 12-tom tyzdni je ok, to sa ale priamo vylucuje s @37 , nie?
  61. 64
    Notmehofejk

39 ročný ujo

@wewo toto je ale technicky problem, nie principialny. kde pride? sukromna klinika? statna? je samoplatca? chce doktor vykonat zakrok? jej pravo na potrat z vlastnej vole neimplikuje povinnost hocikoho to vykonat. je to medicinsky zakrok ako kazdy iny. mam pravo na plastiku nosa? mam. mozem napochodovat do nemocnice ziadajuc plastiku nosa prave v tejto chvili a nadavat, ze boli porusene moje prava, ak mi nevyhoveju? sotva. teda, nadavat mozem, ale to je tak vsetko co mozem. ovsem ked je schopna si to prave teraz zaplatit a najde sa doktor ochotny to prave teraz vykonat, tak tomu nic nebrani.

obmedzenie takto zakladnej slobody nie je nikdy lepsou volbou, lebo to stanovuje najnebezpecnejsi precedens aky sa vobec stanovit da. ako som vravel, slippery slope. nepeknou cenou za slobodu hold je, ze teoreticky nebude existovat vrazda neporodeneho dietata. a vobec, ak by sa zrusili absolutne vsetky obmedzenia, myslis si, ze by si zeny v osmom mesiaci zacali hromadne strihat pupocne snury? kolko zien by asi slo a bez lekarskej pomoci zo seba vyrezalo zivotaschopny plod len preto, ze moze? lebo ja si myslim, ze velmi malo. realne by na potratoch umierali len plody, ktore este nedokazu prezit bez tela matky. starsie plody by boli odstranene profesionalne a umiestnene v inkubatore (s tym, ze cele by to samozrejme hradila matka, lebo preco by sa na take cosi mal skladat danovy poplatnik). tych DIY potratov v neskorych stadiach by bolo tak zufalo malo, ze nema cenu sa nad nimi vobec zamyslat. a toboz nestoja za to, aby boli kvoli nim obmedzene zakladne prava vsetkych ludi na vlastnictvo svojho tela a uz vobec nie za spominany precedens, ktory to stanovi.
  62. 65
    Wewo

27 ročný muž

@notmehofejk to ze by "x" bolo tak malo, ze nema cenu sa zamyslat...

bol to hypoteticky priklad na preskumanie myslienky. Mne je jasne ze zeny 5 dni pred porodom si nevyrezavaju deti z brucha, chcel som vediet ci si myslis ze na to maju pravo.

Dobre, a vies mi potom odovodnit preco by si zakon nemenil? Predsa obmedzuje slobodu jdnotlivca, je to slippery slope.
  63. 66
    Montgomery

30 ročný muž
    Nightrainov osobny prekladatel

najviac sa mi paci ako tu o tom vzdy vasnivo dokazu diskutovat jedine muzi
  64. 67
    Notmehofejk

39 ročný ujo

@wewo lebo som pragmatik :D v tom parlamente sedi co sedi, spolocenska atmosfera je aka je. pri najlepsom ostanu veci ako su. ktorykolvek iny realny scenar je horsi. cize proste len beriem lepsiu moznost.

mame milion zakonov porusujucich slobodu jednotlivca a milion jednotlivcov, ktori si svoje pravo na slobodu nielen neuvedomuju, ale vylozene ho nechcu (vid birdz klub priatelov karla marxa a ich evergreen - stat vie lepsie, co spravit s mojimi peniazmi nez ja). toto je kvapka v mori. vacsina ludi nie je ochotna a schopna niest zodpovednost za svoju vlastnu slobodu, preto si ju dobrovolne nechaju obmedzovat. a prirodzene, uvolnovanie musi prist postupne. na druhej strane, obmedzovat viac ako sa uz obmedzuje je krok spat. a ja som proti krokom spat - to uz radsej stojme kde sme.
  65. 68
    Mariquittka

27 ročná žena
    Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

chcem aby sa ich počet znížil, ale prevenciou, nie zákazom, lebo ten k zníženiu nepovedie, len k nelegálnym potratom alebo v zahraničí, pod prevenciou chápem nielen používanie a NEZAKAZOVANIE ochrany, ale aj napr. podporu rodín, aby mali z čoho žiť a takisto skoncovanie s predsudkami voči neplánovane tehotným mimo manželstva zo strany niektorých katolibancov, s ktorými som mala tú česť pocestovať si v čase až do stredoveku, ale hlavne, že prehlasujú, že oni sú prolife
  66. 69
    Veryhappyhippo

25 ročný muž
    Momentalne KE

@wewo nemusis byt hned utocny, z mojho pohladu co poznam dost vela ludi co boli a) nechcene b) rodicia nepripraveny. A potom to je vidno na tom dietati, ked sa mu nedistava prirodzene potrebnej rodicovskej lasky atd.

Cely moj argument bol v principe ze radsej nech si na tu interupciu idu a netyraju si decko, o ktore nemaju zaujem nez to nech si ho nechaju a potom ho zanedbavaju pripadne si na nom vybijaju tu zlost ze sa vobec narodilo a ako ich obmedzuje.
  67. 70
    Wewo

27 ročný muž

@veryhappyhippo perpac ked som bol utocny, na internete sa to ludom stane aj ked nechu - mam s tym problem aj ked verim ze sa dost zlepsujem.

a to co si chcel povedat je pekne, a s tymto predsa kazdy suhlasi. A prave preto je to tzv. strawman argument. Teda argumentacia voci niecomu inemu nez zaznelo, pretoze je to lahsie nez argumentovat voci tomu co zaznelo.

O rodicoch co by tyrali svoje dieta som predsa nehovoril. Iba o rodicoch ktori by museli niest zodpovednost za svoje ciny, s tym ze nasledky by im priniesli menej komfortny zivot nez aky pokladali za idealny.

A ja som na strawman argumenty nesmierne haklivy ;)
  68. 71
    Mefistofel

31 ročný muž
    Nitra

neviem presne ako to je teraz, ale nie je to dobré ani ako to chcú zaviesť.

V prvom rade....
    ....by mala byť výuka pre chlapcov a dievčatá už na zakladných školách aspoň 1x za pol roka pre 8-9ročník a potom súčastne aj na stredných aspoň 1x za pol roka pre 1-2 ročník. Gymnázia tak volako podobne, keď idú deti zo 4.ročníka ZŠ.
  69. 72
    Wewo

27 ročný muž

@notmehofejk dobre, rozumiem tvojemu pohladu a dakujem ze si mi to trpezlivo vysvetlil. Dlhsie ta vnimam ako jednu z mala osob na birdzi s ktorymi sa da rozumne podiskutovat.

Ja som zase skepticky voci povolovaniu zakonov, aj ked paradoxne mam na to ten isty dovod co ty: "...vacsina ludi nie je schopna niest zodpovednost za svoju vlastnu slobodu..." a to plati o to viac ked ked je jedna moznost okolim vnimana ako odvazna a progresivna, + navyse zachova tvoj komfort a bezstarostnost.

Pre mna je to z roznych dovodov velmi osobna tema, sam som mal byt potrateny, bez nejakych velmi dobrych dovodov, nakoniec tomu bolo zabranene (nie nasilim ale silnym tlakom okolia), a aj ja, ale najma aj moja mama sme nakoniec nesmierne radi ze sa tak stalo.
    -
    Nema to nic s tym ze by som nechcel aby na to vtedy mala pravo, ale ze vystrasene mlade dievca ma kedysi az moc pesimisticke vyhliadky na to byt mamkou, a pokial nie je v naozaj zlej zivotnej situacii, vacsinou to zvladne a nakoniec bude rada. Teda poznam rozhodne viac takych pripadov nez take, ktore potom olutovali ze nesli na potrat.

My tu mame na birdzi vacsinou ludi ktori ziju kazdy vo svojej bubline, a napr. uvedomeli zodpovedni liberali obklopeni podobnymi ludmi niekedy nemusia chapat ze nie vsetci su taki, a ze niekto moze so svojou slobodu urobit nespravne rozhodnutie. Nie vzdy je to lahsie rozhodnutie spravne, odhliadnuc od toho ze by na neho stale mali mat pravo.

Je to v podstate to klise "tak vela rozmyslali nad tym ci by mohli, ze zabudli rozmyslat nad tym ci by mali".
  70. 73
    Notmehofejk

39 ročný ujo

@wewo ked sa trocha posnazim, tak sa da. ver ci nie, v reale som excelentny diplomat :D to len na birdzi obvykle davam bokom cely ten "chapem, co vravis, no v tomto a tomto bode to nie je tak ako vravis, lebo toto a toto" aspekt debaty a len si idem svoje. for the lulz.

ono povolovanie zakonov je nevyhnutny trend, ktory ma z dostatocne dlhodobeho hladiska stupajuci charakter. len, nejde to naraz. ked ludia prirodzene dospeju do stadia, ze su schopni zvladnut o nieco viac slobody, zvolia si politikov, ktori im daju o nieco viac slobody. ked das ludom tu slobodu naraz, bude zle. ked im ju nedas v bode, ked uz na nu vyzreli, tiez bude zle. predstav si to ako dieta a kilo sladkosti. ked das dietatu slobodu to vsetko zozrat, tak to vsetko zozerie. a bude zle. ale dieta vyrastie, ma 20 rokov a dost rozumu na to, aby samo vedelo, kolko sladkosti moze zjest. ak budes nadalej trvat na tom, ze mu dovolis len jednu haslerku denne, posle ta dopice. spolocnost je ale vtipna v tom, ze dieta a rodic su ta ista osoba. ludia si sami urcuju svoje obmedzenia tym, aky sposob vlady si zvolia a akym politikom daju moc. cize s dospievanim spolocnosti sa prirodzene uvolnuju pravidla. ale to sme velmi daleko od povodnej temy :D

cize spat k veci - uz som implikoval, ze tlak okolia povazujem za jeden z validnych nastrojov na obmedzenie mnozstva potratov. ale s tym, ze je to ultimatne rozhodnutie zeny. tu sa presne dostavame k tej schopnosti niest zodpovednost za svoje slobodne rozhodnutie - ty si slobodne sla na potrat. ludia si o tebe teraz slobodne myslia [to a to] a beru ta [tak a tak]. deal with it. v principe nemam problem so ziadnym mechanizmom na obmedzenie potratov, pokial nezasahuje do kompetencie zeny uskutocnit rozhodnutie a moznosti konat na zaklade jej rozhodnutia. kludne nech sa o danej problematike na skolach vzdelava, nech su kapmane, nech sa zazera, nech sa ohovara, whatever. ja sa nesnazim situaciu zlahcovat, ani nikoho chranit pred spolocenskymi nasledkami rozhodnutia ist na potrat (a vobec, akehokolvek rozhodnutia, really). len chcem, aby to rozhodnutie bolo vykonane tym kto na neho ma pravo. ci je to rozhodnutie dobre/zle/spravne/nespravne/..., to uz je na danom cloveku.
  71. 74
    Teal

hrá sa, že má 2 roky
    >/vιℓℓαιn_

Keby interupcie v 90's neboli na boľševickom Slovensku tak veľké tabu, @optimuslapis by sa nemusel nikdy narodiť... No nebola by to škoda? Neviem si predstaviť, o koľko by tento svet prišiel.
  72. 75
    Alex458

23 ročné dievča

Ja som za a stále za budem. Poznám xy žien, ktoré dieťa porodili, no starať sa o ne nedokázali preto, že ich nechceli. A načo je to dobré? Podľa mňa by každá žena mala mať možnosť rozhodnúť sa o sebe a o svojom dieťati sama a zákazy a zákony sú kktiny. Ja ked by som chcela ísť na potrat, tak si cestu nájdem. Pôjdem mimo SR, zaplatím si pár stovák naviac a prečo? Lebo SR je zaostalé a nechce ludom dovoliť možnosť voľby? Vždy sa ludia vedeli vynájsť. To si fakt dáky tupec myslí, že ked zakáže potraty, tak na ne ženy nepôjdu? :D
  73. 77
    Narazuvzdornaa

26 ročná žena
    bridge troll

@wewo ako nihilisticky antinatalista si vobec nemyslim, ani som od inych nihilistickych natalistov jakziv nepocula, ze by niekomu islo o pravidelne piatkove potraty po robote, alebo ze by to bolo somehow woke a popici

Avsak debate o tom, ci niekto ma partnera/zazemie/peniaze, nema co robit v pozadi legislativneho procesu, to su faktory, ktore si zvazi kazdy v osobnom zivote, ale krista pana, ked NECHCEM byt rodic, tak to je hadam dostatocne vazny dovod nepriviest na svet dalsieho cloveka, ci uz mam peniaze alebo zazemie ci nie
  74. 78
    Filipkoo

25 ročný muž
    Košice

jednoznačne by to malo byť ešte dostupnejšie a menej démonizované, zavraždiť svoje dieťa by malo byť možné do 18teho roka života. Snáď nebude niekto obmedzovať moje rozhodnutie, či chcem byť rodič alebo nie.
  75. 79
    Julietdeyl

22 ročné dievča
    svoj svet

If abortion is murder, then a blowjob is cannibalism
  76. 80
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

Omg, mimo klasickych trolov a ultraprijebkov birdzu mi toto forum celkom dost vratilo vieru v ludstvo. Povodne som chcela aj reagovat na konkretne komentare ale je tu toho milion takze sa mi nechce.
    Tak len vseobecne komentujucim co nemaju miesto mozgu vykaly a nepouzivaju ako backup pre svoje argumenty reinkarnaciu: lubim vas, nohomo a kludne aj homo :D
  77. 81
    Darksider96

24 ročný chalan
    Underworld

@feelagain Dlhujes mi 38 minut mojho zivota :-/ Navyse si ten clanok ani necitala, inak by si sem tu hromadu sraciek nepostla (hehe)

@80 JJ, tiez som stravil vieru v ludstvo ked vidim, ze existuju ludia ako si ty 0_0 Hlavne, ze vsetci riesia nepodstatne veci ako su vojny, hladomor, epidemie a pod... Pritom po tomto svete chodia ludia ako ty :(
  78. 82
    Darksider96

24 ročný chalan
    Underworld

@veryhappyhippo Ja nemam zmysel pre humor ;) Ach, dalsia ovecka, ktora tu sudi bez toho aby vedela o com to vobec je (retard) (letim)
  79. 83
    Darksider96

24 ročný chalan
    Underworld

@81 *stratil
  80. 84
    Dwarvax

33 ročný muž

@staphylococcus na zaklade takto malej vzorky sa snad neda obnovit viera v nic. to, ze je tu zopar liberalnejsie zmyslajucich jedincov je velky prd. vzhladom na to ako krestansky a konzervativne je zamerane cele Slovensko.
  81. 85
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@dwarvax
    https://pbs.twimg.com/media/DxCqVKcXgAAsB3s.jpg
  82. 86
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

@filipkoo @35
  83. 87
    Saddath

23 ročné dievča

Hlavne treba viac vzdelat mladych ludi, rozdavat kondomy po skolach a dat zadarmo antisu lol. Ptm bude potrat posledna moznost. Niekt ludia si myslia ze potrat je hihi, idem na potrat, hlavne ked je to niekedy posledna moznost ked je zena zahnana do kuta, pritom su zodpovedni dvaja ludia.... A hlavne aj tabletka po ma byt zadarmo! Yreba sa bavit naskor o tomto a potraty riesit ako poslednu moznost....
  84. 88
    Filipkoo

25 ročný muž
    Košice

@plavam_zivotom tak trochu som dúfal, že to na mňa použiješ.

Takže v prvom rade by sa to nestalo, pretože som zásadový a zásady dodržiavam zodpovedne. Ak je niekto fakt taký nezodpovedný, že sa mu to stane, tak nech zodpovedne berie aspoň následky.

V takom prípade, jednoznačne by som bol ochotný sa o dieťa postarať, hoci aj sám. Bolo by to aj moje dieťa a matka nemá právo o ňom rozhodovať bezomňa. Ak spravila tú istú "chybu", tak jej minimálna zodpovednosť je aspoň to dieťa vynosiť.

Nezavraždím človeka len preto, že nechcem byť rodič. Tak isto nemôžem zavraždiť suseda kvôli tomu, že nechcem byť susedom.
  85. 89
    Plavam_zivotom

25 ročná žena

@filipkoo No ak by si zvolila interupciu a išla by na ňu žiadnou silou by si ju nedonútil aby to neurobila, jedine že by si ju zaviazal a hodil do pivnice.
  86. 90
    Filipkoo

25 ročný muž
    Košice

@plavam_zivotom potom to je vrahyňa môjho syna
  87. 91
    Filipkoo

25 ročný muž
    Košice

alebo dcéry
  88. 92
    Mezomus

hrá sa, že má 2 roky
    asshole birdzu!

som absolutne proti tomu, aby sa nejako sprisnovala potratova legislativa. tych 12 tyzdnov je dobry kompromis, kt je tu roky. potrat v 9mesiaci uz neni tiez imho way to go. tak naco do toho rypat.

katolibanci nech drzia hubu. v biblii sa pise tusim, ze mame slobodnu volu a podla toho jak s nou nakladame pojdeme do pekla abo do raja, cize upravovat nieco taketo zakonom je hnoj.

pochybujem, ze je na svete zena, ktora sa tesi z toho, ze bola na potrate a ak hej, tak je dobre, ze taka zena nema deti (hehe)