Fórum pridal Xxar3s, 5. 10. 2019 17:49 do kategórie Veda a technika. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Čo je vedomie?

Názory k téme

 1. 1
  Xxar3s

  37 ročný ujo
  Bratislava

  Materialisti chápu živé tvory (vrátane človeka) ako veľmi zložité stroje, ktoré vytvorila "matka príroda". Ja si, ale myslím že sa od strojov líšime práve tým, že si dokážeme uvedomovať realitu okolo nás a že si uvedomujeme samích seba. Vedomie je vlastne taký malý zázrak. Stroj si nedokáže uvedomovať svoju existenciu. Ako programátor si nedokážem predstaviť algoritmus, vdaka ktorému by si začal stroj uvedomovať svoju existenciu a svoje okolie (počítače toho zvládnu veľa, ale vedomie nemajú). Ani najzložitejšia AI si samú seba uvedomovať nedokáže (aj keď navonok sa tak môže pôsobiť).

  Taktiež by bolo zaujímavé zistiť prečo naše vedomie vníma priestor a čas a hmotu inak ako s nimi pracuje veda:

  1. Z nášho pohľadu čas lineárny, ale to je vraj len naše skreslené vnímanie reality, pretože mikročastice bežne cestujú v čase (aj spať). Za najmenší možný časový dielik ktorý je už ďalej nedelitelný vedci považujú Planckov čas čo je 10 na -44 sekundy - okrem toho čas má vraj zrnitosť to znamená že medzi tými dielikmi planckovho času sú medzery a tie my vôbec nevnímame.

  2. Okrem presunov v čase sa častice presúvajú aj v priestore a zase sa dokážyu presúvať nelineárne. Proste ako keby sa "teleportovali" v priestore. To "teleportovanie" elementárnych častíc neni žiaden výmysel blaznivých vedcov je to úplne bežný jav, ktorý sa popužíva napríklad v elektrotechnike (hovorí sa mu tunelový efekt a bez neho by sme nemali ani kondenzátory ani tunelové diódy). My si tento tunelový efekt však neuvedomujeme (to že by sa takto teleportoval naraz celý človek je síce možné ale extrémne nepravdepodobné).

  3. A ďalšia vec ktorú vnímame skreslene je hmota. Hmota je skoro čisto prázdny priestor. Keby sme celý atóm zvačšili na veľkosť katedrály (Noter-Dame má 69m na výšku) tak jadro v strede by malo 0,7 mm, všetko ostatné medzi jadrom a elektrónom ktorý obieha okolo jadra je prázdny priestor. To že nedokážeme prekonáveť hmotné bariéry (a že ich neprekonáva ani svetlo) je spôsobené len odpudzovaním častíc. Proste tie elementárne sa odpuduzujú navzájom a odpudzujú aj fotóny.

  Ale asi by bolo dobré položiť si otázku čo to vlastne je vedomie. Ako vzniklo? Mohlo vzniknúť čisto ako produkt hmoty?
 2. 2
  Patrixo

  hrá sa, že má 0 rokov
  Som bezdomovec

  a co je to nevedomie a podvedomie? a vcul buc mudry
 3. 3
  Gnomeslayer

  25 ročný muž
  Pod Tatrami v šenku

  @patrixo a co je predvedomie? a buc mudry. :D
 4. 5
  Patrixo

  hrá sa, že má 0 rokov
  Som bezdomovec

  ale verim ze vreskot o tom napise minimalne 10 na siedmu blogov :D
 5. 6
  Lukaso121

  29 ročný muž
  Nitra

  Beriem na vedomie.ale neviem ake odpovede ocakavas od vysokostudovanych filozofov z birdzu.
  tuna wiki : Vedomie je komplexný pojem z medicíny, psychológie a filozofie, kvantovej fyziky, kozmológie (antropický princíp), mystiky, umenia a vôbec všetkých oblastí existencie človeka ako takého. Patrí k zatiaľ nevyriešeným otvoreným otázkam a základným problémom ako v „materiálnom“ – (napríklad interakcia vedomia s hmotou pri pozorovaní merania v kvantovej mechanike), tak aj v „nemateriálnom“ (filozofickom, psychologickom, atď.) aspekte.
 6. 7
  Aeria

  19 ročné dievča

  Kto by to čítal?
 7. 8
  Vreskot000

  33 ročný muž

  @xxar3s počkaj, píšeš že Hmota je skoro čisto prázdny priestor. ale fyzika hovorí, že neoddelitelnou formou hmoty je pohyb v priestore a čase. takže hmota nemôže byť prázdny priestor,
 8. 9
  Vreskot000

  33 ročný muž

  @vreskot000 ale je možné že sa mýlim :)
 9. 10
  Ladydoga

  tvári sa, že má -1 roky
  Prašivá diera

  Vedomie je ten stav predtým než sa v sobotu večer pomocou čarovného nápoja ocitneš v bezvedomí ale tomu ešte predchádza jav zvaný "podvedomie" kedy už podvedome tušíš, že sa fakt brutálne naje*eš do bezvedomia a jediná hmota ktorú budeš vnímať je grcka v ústach, ktorá sa bude rozplívať do priestoru a čas, ktorý ubehne do rána keď si po zobudení nebudeš absolútne pamätať ako si sa lineárne ocitol na podlahe, ti názorne ukáže čo je to prázdna hmota.
 10. 11
  Xxar3s

  37 ročný ujo
  Bratislava

  @patrixo veľmi dobré otáky a sadnú do kontextu tohoto fóra (jedno bez druhého (vedomie, podvedomie) by nemohlo fungovať) ja som len nechcel rozoberať X ťažkých tém naraz. Vedomiu predsa len rozumieme najviac a aj to je pre nás veľká záhada.. A čo sa týka nadvedomia tak to je téma pre ezoterikov. Aj keď možno raz sa ním začne zaoberať aj seriózna veda.

  @Lukaso121 ja nič neočakávam len som zvedavý na Vaše názory. Lebo možno ma niekoho odpoveď inšpiruje k tomu aby som niečo lepšie pochopil alebo sa na niektoré veci pozrel z iného uhla.

  @Vreskot000 dobre si to napísal. Ten rýchly pohyb elektrónu okolo jadra vlastne vytvára dojem niečoho nepreniknutelného.

  Podobný princíp ako pri starých CRT televízoroch keď jeden lúč veľmi rýchlym pohybom po celej ploche obgrazovky dokázal vytvoriť dojem uceleného obrazu (využívala sa pri tom zotrvačnosť ľudského oka), pritom keby sme keby sme mali rýchlejšie oči tak by sme nevideli žiadny obraz ale len jeden svietiaci bod.
 11. 12
  Xxar3s

  37 ročný ujo
  Bratislava

  @ladydoga to poznám :D aj keď ja si vždy na druhý deň všetko pamatám. Okno som mal možno 2 - 3x v živote :D (vtedy keď som mal otravu alkoholom)
 12. 13
  Patrixo

  hrá sa, že má 0 rokov
  Som bezdomovec

  @xxar3s nie, nevedomim sa zaobera psychologia.. su to spomienky, zazitky, ktore si neuvedomujeme.. ak to spravne chapem, ak som vcera napr. cestoval v mhd, tak o 2 sedadla sedela zena s cervenym klobukom.. ja o nej teraz ani neviem, ze tam bola ale kdesi v mozgu je to ulozene.. mozno nejaka hypnoza by vedela vytiahnut tie spomienky.. a vedel by som tu zenu opisat...
 13. 14
  Xxar3s

  37 ročný ujo
  Bratislava

  @patrixo ježiš sorry v rýchlosti som to zle prečítal. Namiesto nevedomia som prečítal nadvedomie :D Krásna ukážka toho ako aj moj mozog sakresluje vnímanie reality :D Vidím to čo chcem vidieť.

  s tým nevedomím súhlas. PODVEDOMIE beží stále a ukladá si aj nevedomé vnemy preto si treba dávať pozor na to čo si pustíme do mozgu, podvedomie beží aj počas REM spánku keď sa nám sníva, tak sa nám vynárajú symbolické obrazy z podvedomia a tie v REM spánku potom vnímame vedome. Otázka je či beží aj počas hlobokéo spánku (hladina delta). Ja si myslím že hej.. Niekde som dokonca číal že ľudia čo ležali v umelom spánku si pamatali všetko čo o nich rozprávali počas toho nevedomia.
 14. 15
  Wistingher

  23 ročný chalan
  Bratislava

  @xxar3s to sú také fantasmagórie ako tie náboženské zázraky a zjavenia.
  @14
 15. 16
  1ggy

  22 ročný chalan
  kde sa dá

  @verdamt toto je téma pre teba
 16. 17
  Verdamt

  28 ročný muž
  Trnava.

  @1ggy O vedomí sa nedá nič povedať. Iba to, že je.
 17. 18
  Tomas55555

  25 ročný muž

  No podľa vedcov aby vzniklo vedomie musí byť dostatočný počet neurónov, prepojenie medzi nimi, centrálna nervova sustava, toto všetko tvorí údajne vedomie.

  Avšak je zaujímavé že mravec ktorý má 40 tisíc násobne menej neuronov ako človek, má tiež vedomie a jeho inteligencne schopnosti sú udivujuce (stavba mraveniska). Jednoznačne teda ide o vedomého inteligentného tvora.

  Nie, pouhá hmota nemôže byť tvorcom vedomia. Neuróny sú totiž tiež len nemysliace bunky, a keď dáš dohromady trebárs i miliardu nemysliacich buniek mysliaca myseľ z toho nevznikne. To by sme potom museli uznať že neuron sám o sebe vedomie má, čo ja ale nezmysel.

  Za vedomím sa skrýva geniálne dielo Stvoriteľa, ktorý nadprirodzenym spôsobom vdýchol do nezivej hmoty život.
 18. 19
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  joker birdzu

  Podľa mňa vedomie je stav alebo kvalita vnímania alebo vedomie vnútornej alebo vonkajšej existencie.
 19. 20
  Xxar3s

  37 ročný ujo
  Bratislava

  @wistingher co konkretne mojko? napis nieco relevantne nie picoviny
 20. 21
  Lafiziq

  25 ročný muž
  Bratislava

  vyštudoval som fyziku.... a tie kraviny, čo tliahaš ma urážajú..... ako niečo odpudzuje fotón? prečo by kondenzátor nefungoval bez tunelového javu? och... krvácajú mi oči keď takéto veci vidím... a čo to má spoločné s vedomím už vôbec neviem...
 21. 22
  Wistingher

  23 ročný chalan
  Bratislava

  @xxar3s "Niekde som dokonca číal že ľudia čo ležali v umelom spánku si pamatali všetko čo o nich rozprávali počas toho nevedomia."