Fórum pridal Gombík35, 18. 9. 2020 23:23 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Alkoholizmus

0
Gombík35

hrá sa, že má 0 rokov
Tam kde končí zákruta

Je nejaká šanca že je to "dedičné" ? Mysliac tým kopírovanie rodinných príslušníkov z pohľadu psychológie. V poslednej dobe som zacal viac piť a nepáči sa mi to, vzhľadom k tomu že doteraz som bol abstinent. ( Prepáčte za moje opilecké výlevy )
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Torpedo08

29 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

Mozne je vsetko no ale to ze pijes ma nejaky dovod vzdy ci uz taky ci onaky :D tomuto by nikto nechapal ani za triezva nie este podgurazeny tak sa to ani chapat nesnaz nechspem ani ja co to vlastne pisem ale prsty behaju po klavesnici a pisu tuto kktinu tak co narobim
  2. 2
    Helloxd

26 ročný muž

Ja si osobne myslim ze nie je. Naopak poznam ludi ktori mali rodicov zavisli na alkohole a prave kvoli tomuto mali ovela vacsi odpor k alkoholu v dospelosti :)
  3. 3
    Firestorm

30 ročný muž
    Bratislava

Nikoho to nezajíma..
  4. 4
    Robin

23 ročný chalan

Otec pije jeho otec pili ja takisto pijem
  5. 5
    Torpedo08

29 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

@robin poď nemám čas nalej mi kde mám chlast? :D
  6. 6
    Gothicpoethic

27 ročná žena
    Partizánske

Určite áno, človek si to ani neuvedomuje. Tiež som veľa pila, ale naozaj že veľa veľa. Pripisovala som to mladosti, ale potom som si uvedomila, že alkoholizmus v pravej, čírej forme máme v rodine z oboch strán. Lebo alkoholik nie je len ten pošťatý a zanedbaný ujo na ulici. Dnes už dlhšiu dobu ani kvapku, a na to som naozaj veľmi hrdá. :D
  7. 7
    Annyejnji

22 ročné dievča

nikdy som sa nad tym nezamyslela, ale za seba viem povedat, ze vobec nepijem a ani jeden z mojich rodičov, ani môj brat vobec nepiju.. takze u nas je mozna ta linia, ze opakujeme po rodicoch abstinenciu... ale netušim, či je to pravidlo :D
  8. 8
    Salora

tvári sa, že má 4 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

@gombik35 píšeš ale v podstate o dvoch rôznych veciach... pýtaš sa na dedičnosť a potom píšeš o psychológií... tak či onak - alkoholizmus môže byť do istej miery aj dedičný, je to multifaktoriálna porucha ale je z väčšej miery ovplyvnená skôr prostredím (dostupnosť alkoholu v nízkom veku, vplyv rodiny, rovesníkov a pod.
  9. 9
    Laskyplny

33 ročný muž

Cim skor prestanes, tym lepsie :) ja by som svojim detom nedal ani penu z piva ako to niekedy byva. Nech su uspesnejsie ako ja :D
  10. 10
    Alex458

23 ročné dievča

Nie, určite to neni dedičné, sú to iba výhovorky. Moja matka tiež bola alkoholička a ja nedokážem vypiť ani poldeci bo mi je tak na chuja už to len cítiť. Nikto ti pri ústach ten chlast nedrží a neleje do hrdla, žiadne gény ani iné hlúposti, to všetko je len a len tvoja voľba
  11. 11
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

Jj, sklony k zavislostiam SU dedicne :)
  12. 12
    Patrixo

33 ročný muž
    Uz nie som bezdomovec :)

kolko odbornikov na psychiatriu :D
    v studii, ktora skumala takmer 30 000 ludi bolo odhalenych niekolko genov ktore su spojene s AUD, co potvrdilo aj niekolko dalsich studii.. cize ano, genetika tam hra rolu ale takisto aj socialne vplyvy..
  13. 13
    Mayo911

hrá sa, že má 0 rokov
    Rainbow

Môže to byť dedičné. Aj ja môžem mať podľa psychiatra k tomu sklon. Dedo sa upil a otec je abstinent. Tá dedičnosť ale je skôr o tom, že z detstva môžeš mať naučené určité druhy správania od rodičov, ktoré podporujú uvoľňovanie stresu a napätia alkoholom a následnú závislosť.
  14. 15
    Mayo911

hrá sa, že má 0 rokov
    Rainbow

@13 a toto mám od svojho psychiatra, nevymyslel som si to sám.
  15. 16
    Salora

tvári sa, že má 4 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

@alex458 to je tvoj konkretny pripad (a je dobre, ze si sa poucila na priklade matky) ale nemas pravdu - aj alkoholizmus moze byt podmieneny geneticky...

@Mayo911ta dedicnost nie je o tom, ze mas nieco naucene zo spravania inych - to je prave ten vplyv prostredia... dedicnost je podmienena geneticky a tyka sa aj alkoholizmu resp. zavislostí ako takých...
  16. 17
    Barb

tvári sa, že má 3 roky
    Piešťany

Ano zavislosti dedicne su, moj otec je alkoholik brat nepije vobec a ja cim som starsia tak sa to tiez blizi k nule. Je mi to nechutne rovnako ako alkoholici.
    Ale my sme ovplyvneni tym ze vidime ako nam znicil zivoty :D
  17. 18
    Mefistofel

31 ročný muž
    Nitra

@13 jedine asi len takto dedičné..... a to nie je dedicne.
  18. 19
    Kerrang

28 ročný muž

Možno áno, možno nie ...moji rodičia a starí rodičia nepili, a keď si dali tak len príležitostne ...ja to mám tiež tak rovnako
  19. 20
    Mayo911

hrá sa, že má 0 rokov
    Rainbow

@salora hej no, dedičnosť som mohol dať do úvodzoviek.
  20. 21
    Dee99

27 ročný muž
    RK

Nieje to dedične.. tym padom by uplne vsetci srebali kedze mame rodicov z cssr :D
  21. 22
    Zajko1211

28 ročný muž
    Banská Bystrica

aj tí naši píjavali, aj my píjať budeme, aj tí naši hovno mali, aj my ho mať budeme..
    asi tak sa majú veci...
    :D
  22. 23
    Dezolat

32 ročný muž

Tak ludia su vaeliaky. U niekoho to vytvori odpor a u niekoho chut. A aj tak podla mna to nie je o ludoch pocite pri prvej skusenosti. Ci si videl ako 5 rocny ako si otec dal poldeci a potom rozjebal klat dreva so sekerov na prvu supu alebo polozil v pretlacani noekoho a si si povedal aky borec alebo si videl ako dal pestou mame. Vecsinou si drzis ten prvy pocit
  23. 24
    Kubbox

24 ročný chalan

v našej rodine je alkoholizmus tabu lebo takmer väčšina pije z našej rodiny, moj otec, jeho brat, aj další brat ...moja jedna teta pije teda žena tatovho najstaršieho brata, mama nepije a ani žena najmladšieho brata mojho otca, moja babka pila aj s dedom s otcovej strany a dedo s maminej strany je alkoholik doteraz .... a generácie predtým pili tiež o sto šesť, ja som zdedil po nich pečeň mám ju abnormálne odolnú môžem vypiť fľašu pálenky na posedenie a neožeriem sa ....už som vypil aj basu piva za jeden deň a neopil som sa ...neberiem to ako výhodu skôr ako varovanie, takže alkohol je na mňa slaby, samozrejme bol som najebanaý ale to som pil vždy s niekým a tí ludia krútiili hlavou ked som si dával dvojitú ked oni normálneho shota takže tak
  24. 25
    Miaja

26 ročná žena
    Over the rainbow

Podľa toho čo viem, alkoholizmus sám o sebe nie je dedičný, ale to nakoľko človek dokáže podľahnúť závislostiam je aj geneticky podmienené. Čiže dieťa alkoholika nemusí byť automaticky alkoholik, dokonca môže byť úplný abstinent (odpor voči alkoholu skrz zlé skúsenosti s opitými rodičmi v detstve napríklad), ale môže ľahšie prepadnúť iným veciam, ako fajčenie, gambling alebo aj niečo kvázi neškodné. Vplyv výchovy/prostredia má samozrejme tiež svoj podiel, no ani genetika sa na chlieb nemaže, ako sa hovorí.