O tom, ako si Lucia hľadala prácu.

Je 1. jún 2017 a mne stále nevyšiel plán "vyhrám v lotérii, odsťahujem sa do Ázie a rozvalená pod palmou si budem užívať život", takže je čas prehodnotiť priority a nájsť si prácu.

Hovorím si, životopis mám celkom pekný, možno by som nemusela ísť rovno do kauflandu za pokladňu. Rozposlala som emaily, a čakám kým sa niekto ozve. No a postupne sa začali ozývať.

Prvý príbeh

Inzerát: Firma X, ktorá sa zaoberá financiami, bankovníctvom a poisťovaním hľadá asistentku.

Realita: Po 15 minútovom pohovore mi nasledujúci deň zavolali, oznámili mi, že ma berú a či by som mala v piatok čas, lebo si mám prísť odrobiť prvých 8 hodín. Prišla som tesne pred deviatou, dostala som smartfón do ruky, 4 papiere, kde boli adresy + telefónne čísla, a príkaz za hodinu zavolať aspoň stovke ľudí, ponúknuť im neopakovateľnú príležitosť nechať si poradiť od finančného poradcu, ktorý sa úplnou náhodou bude nasledujúci deň pohybovať v okolí ich bydliska. Tento finančný poradca sa dokonca obetuje a príde sa im pozrieť na papiere a poradí im, kde by mohli ušetriť. Mali sme zakázané prijímať prichádzajúce hovory, odpovedať na smsky a šéfka odpočúvala, čo presne hovoríme do telefónu.

Po troch hodinách som som odtiaľ utiekla s krikom, lebo šéfka so mnou márnila čas a mohla ponúkať za ten premárnený čas služby finančného poradcu cca 300 ľuďom. Na druhej strane, aspoň som ju na chvíľu zabavila a ona o 3 hodiny menej otravovala ľudí.

Druhý príbeh

Inzerát: Firma Y, ktorá sa zaoberá marketingom, predajom a propagáciou produktov hľadá asistentku marketingu.

Tu som sa prihlásila preto, že ma celkom zaujíma online marketing a chcela som pochytiť aj niečo z praxe, navyše vyzerali dôveryhodne, mali schopné webové stránky, ponúkali peknú mzdu a kanceláriu v centre Brna.

Realita: Pohovor som absolvovala s jedným mladým Rusom, ktorý vedel skvelo po česky, všetci v kancelárii mali rovnaké modré košele, drevené motýliky, hrala im tam hudba a on mi celý čas skladal komplimenty, ako sa krásne usmievam. Hodinu a pol mi rozprával o tom, ako si prenajímajú v nákupných strediskách 2 až 5 metrov štvorcových, kde si rozložia stánok. Aktuálne sa zaoberajú propagáciou a predajom kozmetiky Magnificora (čo som si plietla s názvom Mandragora), a musím sa správať reprezentatívne, byť oblečená slušne, lebo iba tak niečo predám. Pred prvým dňom v práci je školenie, kde ma budú učiť ako sa rozprávať so zákazníkom. V inzeráte mali napísanú sumu 85 kč za hodinu, na pohovore mi povedal, že prvé 3 dni budem mať len 65 kč za hodinu s tým, že potom zvážia, čo a ako ďalej. Na konci pohovoru mi ešte lichotil aká som skvelá, a budem obrovským prínosom pre ich firmu, preto ma berú ihneď. Mala som nastúpiť o týždeň, jeden deň pred školením mi mali poslať smsku kde a o ktorej to má byť, našťastie sa už neozvali. Po menšom prieskume na internete som zistila, ako veľmi nekvalitnú kozmetiku propagujú a celé to školenie sú vlastne len tipy a triky, ako pomotať hlavu napríklad aj dôchodcom.

Tretí príbeh

Celkom čerstvá skúsenosť, vlastne aj podnet k tomu, aby som napísala tento blog.

Inzerát: Nezisková dobročinná organizácia hľadá človeka na letnú brigádu. Práca na oddelení fundraisingu a PR. Napíš motivačný list, prečo chceš u nás pracovať a či máš nejaké skúsenosti.

Realita: Vôbec som to nečakala, ale prišiel mail s pozvaním na pohovor, pretože som sa dostala na užšieho výberu. Veľmi som sa potešila, pretože pracovať v neziskovke, navyše nabrať skúsenosti v oblasti PR, robiť dobré veci, pomáhať v rozvojových krajinách aj na Slovensku by bola fantastická príležitosť. Kúpila som si teda lístok na vlak a s dobrým pocitom som prišla do Bratislavy. Dokonca som začala aj stresovať, pretože podľa inzerátu sa to javilo ako práca snov. Aké bolo moje/naše (spolu so mnou tam bolo asi 7 ďalších uchádzačov) prekvapenie, keď nám oznámili aká je skutočná náplň práce. Vraj podľa vzoru západných krajín chcú otestovať metódu Direct Dialogue, čo v praxi znamená, že ako brigádnik by som sa mala postaviť na ulicu a zháňať sponzorov. Na ulici. Sponzorov.

Teraz sa pýtam, naozaj má zmysel zháňať v roku 2017 sponzorov na ulici? Jasné, ľudia v Kongu, Etiópii potrebujú pomoc, aj finančnú, ale nebolo by lepšie rovno osloviť nejaké väčšie firmy? Veď ľudia majú obvykle problém vyplniť dotazník, ak sa niekto pýta na čo i len trochu osobnejšie údaje, koľko z nich bude ochotných upísať sa za sponzorov?

Otázka z iného uhla. Je problém popísať náplň práce už rovno v inzeráte? Aby študent/človek, ktorý si chce zarobiť nemusel strácať čas, ak ho to nezaujíma.

Zdieľaj článok na facebooku
29 odoberateľov
Feelagain

hovorte mi Adonis Nikodým

Komenty k článku

 1. 1
  Acvd43xa7w

  27 ročná žena

  neboj, po case sa naucis tieto finty pisania inzeratov, a uz z prvych slov ti bude jasne, o co ide :D
 2. 2
  M_i_k_i

  23 ročný chalan
  Nitra

  Mňa toto normálne deprimuje :D radšej idem zabiť ešte 5 rokov na vysokú školu kým môžem lebo ja sa asi zrútim keď si budem musieť hľadať robotu.
 3. 3
  Drazoal

  24 ročný chalan
  Zvoľen

  stále ťa nevidím u nás :(
 4. 4
  Aristelovpes

  23 ročný chalan
  Istropolis

  Nie je. Ale to by im tak nik nedošiel :D

  Som rád, že ma takéto skúsenosti zatiaľ obchádzajú a v mojom "neuplatniteľnom" odbore snáď ani nečakajú. Podobných príbehov som už pár počul...
 5. 5
  Obrvonjottr

  32 ročný muž

  Však skús Mekáč, tam berú stále niekoho a platovo na tom nie sú vôbec zle :D
 6. 6
  Sisi092

  27 ročná žena
  Portofino

  @aristelovpes co studujes
 7. 7
  Sisi092

  27 ročná žena
  Portofino

  @miki_snark cakam kedy ra niekto zdrbe ...
 8. 8
  Aristelovpes

  23 ročný chalan
  Istropolis

  Históriu. Jednoodborové štúdium... :D
 9. 9
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  @drazoal tam ma nechcu :(
 10. 10
  Cos45

  603 ročný ujo
  |̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ |

  Otazka: co si robila zle vo firme X?
  Mne raz jedna povedala: "predajte mi toto pero"
  Ja som na nu civel, s hlavou plnou otazok...
  chcel som polozit otazku, a ona "nie, predajte mi
  toto pero"... Mlcal som ako hrob. :)
  A tak som asi nebol Vlk z Wall Street. :D
 11. 11
  H8u

  27 ročná žena
  Štefanov

  Je prveho takze musis znova poslat ten zivotopis ku nam! <3
 12. 12
  Demoniqangel

  hrá sa, že má 2 roky
  Bratislava

  Ohh ja som takto raz bola na pohovore, nevedela som moc o co ide lebo boli tajnostkari, vysvitlo ze islo o take to ponukamie vonaviek na ulici a chceli nas na 8 hodin zobrat na skolenie do terenu, za ktore vobec nebudeme musiet platit (!!) a ze mame ist s nejakym clovekom autom a tak.... a to som mala asi 16, uff
 13. 13
  Jozotraktorista

  27 ročný muž

  vsak popis prace pri vsetkych troch poziciach sedi. to len ty ich zrejme nevies "desifrovat" a odfiltrovat ponuky z neserioznych spolocnosti.
 14. 14
  Nicmanenapada

  29 ročný muž

  Nič moc teda... Ale na druhú stranu, dobre, že si sa ničomu z toho neupísala napevno.
 15. 15
  Plavam_zivotom

  25 ročná žena

  Vitaj vo svete pracujúcich, kde bez kontaktov alebo obrovskej dávky skurveného šťastia ťa na každom rohu ojebú... málo serióznych firiem a zamestnávateľov je, veľmi málo.
 16. 16
  Lenuska175

  hrá sa, že má 1 rok
  knižnica

  Inak odporúčam si pred pohovorom vyhľadať firmu v obchodnom registri a kuknúť aké tam majú napísané vykonávané činnosti.
 17. 17
  Narazuvzdornaa

  26 ročná žena
  bridge troll

  "všetci v kancelárii mali rovnaké modré košele, drevené motýliky, hrala im tam hudba a on mi celý čas skladal komplimenty, ako sa krásne usmievam"

  JEBAT TI MUSI

  :D :D :D
  teda nie tebe, ale hrozne moc sa smejem

  Tiez som jedno leto takto chodila po priserne ojebavacskych firmach, aj pornogauce som videla, aj ponuku ist na sluzobku do Egypta, aj plat za uzavrete stretnutia bez fixu.. ale nejak uz potom som bola lucky, skusaj dalej :)
 18. 18
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  Myslím, že toto zažil už skoro každý z nás. A vidíš, teraz som vo firme s vekovým priemerom 24, kde mám všetko možné zadarmo, chodíme na predpremiéry a koncerty zadarmo, celé dni tu chlastáme a občas aj niečo spravím. Už 3. rok :D
 19. 19
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  @antifunebracka a nechcete ma tam? :D
 20. 20
  Saddath

  23 ročné dievča

  joooj. neviem, ja som sa vtedy asi vzdy poradila s rodicmi. hned som vedela. brigadovala som v tesku najsuper brigada v noci vykladanie tovaru.
 21. 21
  Ssnehulienka

  25 ročná žena
  Dolný Kubín

  čo ti mece to čo je, ako to že sa na teba lepia taketo podivnosti? :D ja mam praveze zatial len dobre skusenosti z pohovorov :D
  a jasne ze to nenapisu priamo do inzeratu ak je to nejaky bullshit, lebo tak sa im neozve nik, ale ked uz si na pohovore, slabsich jedincov zlanaria :D

  no kazdopadne isto hladaj dalej, podla mna zachvilku budes schopna detekovat bullshit v inzeratoch...
  ja uz automaticky zatvaram inzeraty kde velmi rychlo nevidim presnu napln prace, alebo maju v poziadavkach ten rovnaky copy+paste mix "zodpovedny, word, komunikativny, flexibilny" a neviem co
 22. 22
  Ssnehulienka

  25 ročná žena
  Dolný Kubín

  inak kazdopadne ja nesuhlasim s @15 minimalne co sa teda brna tyka, sama mam mnoho pozitivnych skusenosti aj zo samotnych pohovoru, aj uz z vykonu prace, aj od kamosov atd, cize isto hladaj dalej a o chvilu si tam :)
 23. 23
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  Akože na sekundu mi to preblesklo aj hlavou, bo máme dosť otvorených pozícii aj na kreatívne miesta, ale naše povahy sú natoľko nekompatibilné, že by nám 1 firma asi bola priúzka :D
 24. 24
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  @antifunebracka mozno by sme boli nakoniec dobry tim! :D
 25. 25
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  Ale no, hádam nie si až tak zúfalá :D
 26. 26
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  Nie, od 19teho nastupujem na nekreativnu poziciu do kanclu student agency, a kedze od septembra opat nebudem mat robotu, tak preto si zhanam nieco uz teraz a hej asi som zufala :( @antifunebracka
 27. 27
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  Keďže trpím na mäkké srdce, odporučím ti toto: https://www.muw.saatchi.sk/jobs Tu som začínal, je to tiež veľmi fajn a radi ťa vezmú pod svoje krídla za fest slušný plat, ak im dokážeš, že si kreatívna. Napíš im mail, že by si mala záujem robiť junior CW a oni sa ti ozvú :(
 28. 28
  Riaaa

  25 ročná žena
  Z kade , z tade ...

  toto šťastie v tomto smere ťa ešte neopúšťa ? :D
 29. 29
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  No už si písala?
 30. 30
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  @antifunebracka este ee, ale dakujem :)
 31. 31
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  Potom určite daj vedieť, ako to vypálilo :)
 32. 32
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  @antifunebracka jasnacka :) a mozem im napisat, ze mi ich odporucil Karol z birdzu? :D
 33. 33
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  Môžeš :D Len či si ma ešte budú pamätať :)
 34. 34
  Karlotiskot

  32 ročný muž
  I'll Be In The Garage

  Tsss a ty uz niečo máš a ja som sa ti už u nás pýtal :D
 35. 35
  Feelagain

  22 ročné dievča
  based in Brno

  @karlotiskot :D :D to je ake super, ale od polky septembra budem musieť zas hľadať :D
 36. 36
  Karlotiskot

  32 ročný muž
  I'll Be In The Garage

  @feelagain tak sa spýtam či od vtedy nebude treba, ale minimálne na december podľa mňa budú brať nejaké posily. :P