môj dedo je najlepší človek na svete

Asi mi šibe, a takéto veci nerada píšem (asi ma zobrazujú v príliš zraniteľnom svetle), ale mám zajtra skúšku, na ktorú sa hrozne bojím, a ešte mi aj mamka písala, že dedo je stále v nemocnici, tak neviem, či sa mám učiť, alebo radšej plakať, alebo všetko naraz.

Môj dedo je skvelý človek a v marci bude mať 70 rokov. Ako jediný z rodiny vyštudoval vysokú školu - veterinu, aj keď to mal o to horšie, že sa do toho zamiešali komunisti. Nevzali ho na prvýkrát, ani druhýkrát a študoval až po svadbe. Často som počúvala o jeho príhodách zo strednej a vysokej školy. Ako malému decku mi to liezlo na mozog, ale čím ďalej, tým to bolo lepšie.

Mamka išla po roku materskej znova do práce a môj dedo sa chodil o mňa starať, aj keď ešte nebol na dôchodku. Neznášala som chodiť do detských jaslí, tak povedal našim, že on príde a bude ma strážiť. Keď som začala chodiť do škôlky, tak ma z nej brával. Pamätám si, ako bola na mňa babka (jeho manželka, učiteľka v škôlke, do ktorej som chodila) raz naštvaná, pretože som poobede nechcela spať a čakala som len na to, ako po mňa dedo príde na svojom modrom Punte.

Po tom ako šiel do dôchodku, tak do mesiaca skoro oslepol na jedno oko. Môj dedo, ktorý každý deň čítal noviny, robil domácu, opravoval stále niečo v záhrade zrazu nevidel. Nemohol šoférovať a tak jeho modré Punto ostalo odparkované v garáži. Moja posledná cesta na ňom bola, keď po mňa prišiel v novembri po tme do ZUŠky a hrozne sa hneval na rodičov, prečo po mňa o siedmej večer neprišli oni, že je to nebezpečné, aby som išla ako piatačka na druhý koniec mesta sama okolo rómskej osady.

Posledné 3 roky som u nich bola takmer každý druhý deň. Čítala som noviny, rozprávala sa s nimi o všetkom možnom, dedo má skvelé názory na politiku a široký rozhľad. Aj keď jeho zážitky z vysokej školy poznám naspamäť, teraz ich znova a znova počúvam veľmi rada. Stále sa pýta, ako sa mám na vysokej škole, ako sa mi darí, a odkladá mi zaujímavé prílohy zo SME do šanónu, aby som si ich mohla čítať v Brne, lebo vie, že tu žiadnu slovenskú tlač nemám.

Keby som šla do Prešova na vysokú, mohla som ísť teraz za ním do nemocnice. Ale je 900 kilometrov ďaleko a mne je hlúpe povedať, že sa zaňho budem modliť, pretože to je len riekanka. Tak radšej budem naňho veľa myslieť. Chcem na jeho 70tke mať oblečené nové šaty a gratulovať mu k tomu. Chcem mu povedať, že želanie, ktoré mu zahrajú v Rádiu Regina som mu písala ja. Dúfam, že sa mi to podarí. 

Zdieľaj článok na facebooku
29 odoberateľov
Feelagain

hovorte mi Adonis Nikodým

Komenty k článku

 1. 1
  I_fight_zombies

  8 ročné dievča
  no v skutočnosti má len 3

  krasne napisane :) :)
 2. 2
  Moouselet

  tvári sa, že má 4 roky

  veľmi pekné...
 3. 3
  Filipcomafilipa

  24 ročný chalan

  Prajem mu skoré uzdravenie!

 4. 4
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  No vidíš, a ty by si ho oskalpovala o volebné právo :( Nech sa čo najskôr vylieči.
 5. 5
  Mayky.m

  24 ročný chalan

  @mojdedo
 6. 6
  Lucretia

  28 ročná žena

  držím palce, dúfam, že to vyjde! :) a dedovi veľa zdravia!