Kazanskij dnevnik

Po mesiaci v Moskve sme sa rozhodli,že je čas na pár dní vypadnúť z hlavnej metropoly Ruska a navštíviť (iba) miliónovú Kazaň, hlavné mesto Tatarstanu. 
Lístky na vlak nás stáli 1500rub,co je v prepočte okolo 21€ za spiatočný lístok-no nekúp to. 
A tu už máte moje postrehy z cesty

-rusi majú veľa zbytočných povolaní. 
1 revízor na každý vágon; teta,čo otvára a zatvára záchody,kým vlak stojí na stanici; vyberač peňazí za lístky v autobusoch
Majú to ešte zakorenené zo socíkovských čias,keď musel mať každý robotu a teraz sa toho nevedia pustiť.

-tak Vám ideme 13h do Kazane v noci slimačím tempom a aj z toho dôvodu,som si proste nevšimla,že spomaľujeme. vybrala som sa na záchod a zabudla sa zamknúť. V tom mi dvere dokorán otvorí teta a úplne bez hanby ma ženie von :D tak pozerám,že-wtf. zatvorím dvere. A ona ich znova otvorí,úplne ignorujúc moju holú prdel. Zase ich zatvorím a zakmnem. Začne mi búchať,nech okamžite vyjdem von,lebo stojíme na stanici niekde v riti sveta. Tak otvorím a ešte z rozopnutým gombíkom ma teda už úspešne vytiahla von. :D 

-kamarát sa na tej stanici niekde v riti sveta rozhodol ísť von fajčiť. A tu z veľkej temnoty,ničoty,z lesa o druhej v noci vyjde malinká babuška a chce mu predať blikajúci stromček :D :D :D 

-ďalší skvelý zážitok bol pohľad na malú starú ošarpanú budovu s opadajúcou omietkou, ťažkými železnými dverami a premočenou niekoľkotýždňovou poštou a.k.a náš hostel. Znútra to bolo o dosť lepšie,ak nerátame priateľské šváby v kuchyni a v kúpeľke. Ale to bol len ďalší neklamný znak ruskej "domoviny",keďže šváby si tu človek už ani nevšimne.

Mali sme fakt vydarené počasie, snežilo skoro celý čas a to dodávalo celému pobytu neobyčajnú atmosféru. Kazanský Kremeľ s mešitou na jednej strane a s pravoslávnym kostolom na druhej mi prišiel osobitne zvláštny,ale v pozitívnom slova zmysle. Naozaj som si to tam obľúbila. 

Kto bol v mešite vie,že to funguje tak,že chlapi a ženy nemôžu byť na rovnakom poschodí spolu. v Moskve ani len vchod nebol rovnaký a ženy mali oddelený výtah od chlapov. Väčšinou sa vyzúva,ale v Kazani sme si akurát tak natiahli na topánky sáčky za 30rub,na kt.sa potom spolužiak šmýkal po snehu :D Samozrejme zahaliť hlavu,vlasy.
Interiér bol do najmenšieho detailu zladený, nádherné farby. Topka. 

Na druhej strane tam však až tak veľa toho na pozeranie nebolo. Rýchlym tempom by stačil 1 deň-od rána až do večera,kedže väčšina pamiatok je v širšom centre a my sme napr. autobus využili iba raz a to keď sme sa chceli previezť mimo mesta ku Chrámu všetkých náboženstiev na ktorý sme sa tešili najviac a nechali si ho ako posledný.

Dobrí ľudia nám poradili ako sa tam dostať a teda po polhodine cesty busom sme vystúpili zase v ďalšej riti sveta. Okrem toho,že bol pondelok,kedy sú múzeá vo väčšine prípadov zatvorené,tak sme zistili od nejakej babušky žijúcej rovno vedľa chrámu,že staviteľ zomrel a chrám nefunguje už pekne dlho. hmmm. Hlavná vec,že ho otvorili pár rokov dozadu,ale už je zase zatvorený. Tak sme ho očekovali zvonka,snažili sa odohnať vlčiaka,čo nás stále sprevádzal a šli späť,kde nás potom v buse obťažoval ožratý chlapík,ktorý sa ešte nikdy nebozkával.

-v Kazani som sa najedla za doteraz najlacnejší peniaz! Šalát, polievka, hlavné jedlo, príloha, dezert + čaj a to všetko za necelé dve eurá!A fakt to aj chutilo :) Ak Vám nevadí absencia noža, dokonalý obed.
-Kazanský vzduch stojí 200 rublí.

-na ľudí pýtajúcich sa na náš rodný jazyk som si už zvykla. Ale na čo si nemôžem celkovo v Rusku zvyknúť a nevyhli sme sa tomu ani v Tatarstane bola tá istá otázka dokola-Aký má Slovensko vzťah k ruskej politike. Vlasy mi stoja dupkom už len keď počujem začiatok vety,lebo viem čo bude nasledovať a nikto si ju neodpustí. Ledva sme vystúpili ešte v októbri z lietadla a už sa nás taxikár pýtal na názor.
Ak mám byť úprimná, dosť ma už vytáča ten ich prehnaný nacionalizmus,ktorý začal učiteľkou praktiky,ktorá aspoň raz za hodinu nezabudne šepotom pripomenúť-Krym náš. Pokračovalo to dejepisárkou,ktorej samonasierací reflex sme mohli vidieť v plnej kráse, keď sa rozohnila na tom ako Rusi nikdy násilne Kaliningrad nedobyli a podobne. Chopia sa každej príležitosti búchnúť sa do hrude.
Ale to už odbočujem od témy.

Tak toľko z Kazane. Viac-menej si tieto zápisky robím skôr pre seba,aby som potom nezabudla aké to naozaj bolo,kedže čas letí rýchlo a ostáva mi tu už iba 18 dní.
Napriek mnohým veciam,čo ma tu serú (kôpoooor!!), ma tu to Rusko strašne baví a keď sa človek neberie veľmi vážne,zažije samé skvelé veci,lebo ONLY IN RUSSIA-to všetko je založené na pravde. 

Ale o tom,potom :)

Zdieľaj článok na facebooku
94 odoberateľov
Bebekex

Spravme tento svet lepším, prosím. Budme uvedomelejsi.

Komenty k článku

 1. 1
  Nenavidim

  29 ročný muž

  Veľmi príjemné ! viacc takýchto veľaa! :)
 2. 2
  Janik91

  12 ročný chlapec

  super :) dobré čítanie :) trošku mi to pripomína tohto pána blogera http://tropko.blog.sme.sk/ :) ale iba trošku :)
 3. 3
  Bludiacient

  tvári sa, že má 3 roky
  mapy, žijem prstom na mapách

  pred pár rokmi (ach ako ten čas letí) písal super blogy o rusku jeden típek, fakt stoja za to (aj tento tvoj bol fajn, celkom zapadol do obrazu aký bol v jeho blogoch) tu je link, fakt super blogy, škoda že už nepíše
  http://tropko.blog.sme.sk/
 4. 4
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  joker birdzu

  Nvm, či ti to už niekto povedal, ale pripomínaš mi M. Tropka. Ale nielen výzorom, aj písaním. A bozkávala si sa s tým ožranom? A čo znamená, že Kazanský vzduch stojí 200 rublí?
 5. 5
  Bebekex

  26 ročná žena

  @antifunebracka pamatas sa ako v lidli, tescu ci kde davali k nakupu tatransky vzduch v plechovke? no v kazani take predavali za 200 rub