Zviera nie je vec!

Dostal som skvelý nápad. 

Každý kto tvrdí, že je milovník zvierat, by mal mať povinne od štátu pod hrozbou doživotného väzenia nariadenú vegánsku stravu. A mal by mať tiež nariadenú vegánsku stravu pre svoje zvieratká. Pretože ak som ja vegán, ale môj pes zje každý týždeň kilo mäsa, tak nie som vegán. 

Tí dnešní "milovníci" zvierat sú naozaj utrhnutí z reťaze. Naprostej väčšine z nich sú zvieratá a ich blaho úplne v piči ukradnuté. Chcú mať len náhradné deti.

To je všetko. Chcú mať živú hračku. A tiež vec ku ktorej sa môžu kedykoľvek pritúliť a ňuňukať sa s ňou, akoby to bolo huňaté bábätko. Lenže zvieratá nie sú babätká. Milovníci kričia "Tamten je zlý ku zvieratkám, tento je zlý ku zvieratkám" a potom sami nechajú svojim zvieratám odrezať gule a kým čakajú na procedúru, dajú si sýty mäsitý pokrm. 

Vytvorili si vlastný duševný svet, v ktorom sú ich zvieratká ich malinké ňuňátka, ktoré sú na svete len preto, aby "milovníkovi zvieratok" doručili toľko lásky koľkej sú len schopné. A tak je jedno, že milovníci nechávajú svoje zvieratká žiť v prostredí, ktoré je totálne neprirodzené. Vtáky a hlodavce V klietkach, psi v bytoch, ale často ani byť pohodený osamote na dvore nie je boh vie čo. 

Jediná láska, ktorú milovníci zvieratok majú, je láska k sebe samým. A táto láska je ich povätným právom, preto majú ich zvieratká povinnosť ju naplniť. 

Ak v budúcom živote budem zviera, dúfam len v to, že budem zvieraťom v lese a neskončím v príbytku nejakej vyšinutej milovníčky zvierat, ktorá ma použije na to, aby všetci videli ako ľúbi zvieratká a tiež ako emocionálny tampón na svoje depky a osamelosť vyvstávajúcu zo zlyhávajúce medziľudských vzťahov. 

Takže nabudúce keď budeme plamenito kričať "zviera nie je vec!", tak si to radšej skúsme povedať sami sebe. Zviera naozaj nie je vec ani hračka.


Zdieľaj článok na facebooku
4 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Hatalama

  24 ročný chalan

  Výborne napísané, máš pravdu. Aj s jedným psychológom sme o na podobnú tému bavili a jasne povedal, že títo ľudia majú klapky na očiach. Ale čo my zmôžeme? Ešteže my tie klapky na očiach nemáme a sme takí dokonalí. :)
 2. 2
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Hatalama My sme dokonali aj s klapkami! Ale ja nemam klapky, ja vidim realitu vo svojej jedinej skutocnej podobe.
  https://img.huffingtonpost.com/asset/5bb7bce52000009900017b44.jpeg
 3. 3
  Greenteawithhoney

  24 ročný chalan

  Náhodou, napríklad môj kocúrik bol veľmi rad, keď som mu dal ufiknúť vajka a aj moja mačička bola veľmi rada, ked som ju dal kastrovať. Podla mna som im tým dostatočne prejavil lásku.

  Netreba prejavovať lásku len vegánstvom, ale láska sa dá prejaviť aj takto, že dám zvieratkám, čo majú rady.
 4. 4
  Greenteawithhoney

  24 ročný chalan

  Tiež dodám, že zvieratká sú u mňa šťastné. Mám psíka, ktorého som zobral z ulice, keď bol úplne vyhladovaný a dal som ho do klietky na dvore a vždy, keď k nemu večer idem aby som mu dal granulky a vodu, tak vidím ako sa teší a vyskakuje kvôli tomu, že ma vidí a vie, že s ním pôjdem na pol hodku na prechádzku. Čiže hoc mäso jem, dôležité je, či ma majú zvieratká rady a nie, či si dám mäsko menej dôležitých zvierat. Mne stačí to šťastie v ich očiach a viem, že robím niečo dobré.
 5. 5
  Sasi2680

  hrá sa, že má 0 rokov

  @greenteawithhoney dobre som to pochopila, ze mas psa celý den v dakej klietke na dvore a ideš s nim na prechádzku na pol hodinu?
 6. 6
  Greenteawithhoney

  24 ročný chalan

  @sasi2680 tak on nie je zasa veľmi veľký, taká pouličná zmes. Pôvodne nebol v klietke ale vždy rozkopal trávnik a cikal na tuje ktore z toho zomierali, tak som to nejako vyriešiť musel. Napríklad cez víkend ho vezmem von aj na hodinu a občas ho vezmem aj na túru do hôr, ale inak nemám čas s ním chodit von na dlhší čas. Ja som denne v praci 12 hodin a z prace chodim úplne vyšťavený, čiže skutočne rád by som s ním bol viac, no nedá sa mi.
  Podstatné je, že je vidno, že Je u mňa šťastný, určite mu je u mňa lepšie ako mu bolo na ulici alebo ako by mu bolo, ak by som ho odviezol do útulku. Vždy, keď za ním idem, tak od radosti skáče a jednoducho vidím, že je šťastný a má ma rád. Asi by si bezo mňa už ani nezvykol
 7. 7
  Tikalok

  hrá sa, že má 1 rok

  @greenteawithhoney troluješ, že?
 8. 8
  Greenteawithhoney

  24 ročný chalan

  @tikalok rad by som sa mu viac venoval, no nemám kedy. Ak by som ho nevzal k sebe, buď by ho odchytila obec a zabili by ho, alebo by zomrel od hladu. Pozri, sám svojho psíka poznám najlepšie a vidím, že je u mňa šťastný a teší sa vždy, keď ma vidí. Ak by ma nemal rád, tak by na mňa vrčal a netešil by sa na mňa alebo by bol aspoň bez života.
 9. 9
  Tikalok

  hrá sa, že má 1 rok

  hej, však aj iggy pop tak vraví:
  What is a dog but a machine for loving
  You introduce him to a human being giving him the mission to love
  And however ugly, perverse, deformed or stupid this human being might be
  The dog loves him, the dog loves him
 10. 10
  Sasi2680

  hrá sa, že má 0 rokov

  @greenteawithhoney áno, je šťastný, lebo si ťa spája s jedlom a s prechádzkou.. chcela by som ho vidieť tých 12 hodín v tej klietke.. ako ani my sa nášmu psovi momentálne nevenujeme toľko, čo by som chcela, ale aspoň sa vie vyjašiť na záhrade, aj keď nie veľkej.. v živote by mi nenapadlo ho zavrieť do klietky, už ked som sa ho raz ujala,, a tiež mi asi zničil černicu.. a tuje často podliehajú chorobám a vysychajú aj bez toho, aby ti ju ocikával pes..
  šťastnejší ten tvoj pes by bol, keby ho skúsiš podarovať do dobrej rodiny, kde sa mu budú venovať..
 11. 11
  Greenteawithhoney

  24 ročný chalan

  @sasi2680 to nie je zrovna krásny výstavný pes, že by sa oň ľudia trhali tak teda neviem kto by si ho zobral. Každý chce mať dnes psa od šteniatka a ideálne nejakú rasu čo sa im páči. Takže by si ho odomňa asi nikto nezobral.
  Ten môj psík má klietku veľkú 7 m štvorcových, čiže je dosť veľká, sám som ju pre neho pozváral. Veď koľko ľudí má veľkého psa v garsónke 20m štvorcových veľkej. To až taký rozdiel nie je, keď vezmeš do úvahy, že v garsónke väčšinu priestoru ani nemôže využívať. Aj keby som ho do záhrady púšťal, za týždeň by ju celú poznal a nič nové by to pre neho nebolo. Veď na teba sa tiež tvoj psík teší aj pre to, že mu dáš jesť a pošantíš s ním, ale teší sa na teba aj preto, že ťa má rád a ten môj to isté :)

  Tie tuje zomierali kvôli nemu, lebo dovtedy som problémy nemal, on im aj korene odkopával a tak. Ale čítal som, že s tým kopaním a cikaním pomáha kastrácia, tak ho tiež dám kastrovať, keď budem mať čas a skúsim ho zasa púšťať na pozemok aby som videl, či sa to zlepší, čiže chcem to vyriešiť. U kocúra kastrácia pomohla a ten už na všetko teraz neciká.
 12. 12
  Motovidlo323

  31 ročný muž
  koronabojovnik birdzu

  "Pretože ak som ja vegán, ale môj pes zje každý týždeň kilo mäsa, tak nie som vegán." je ešte väčšia haluz, ako keď si minule zajebal, že "Lieky na koronavírus určite existujú, aj keď možno nefungujú" xDDD Darmo, ty si vyzyjonár.
  @greenteawithhoney Máš dobré srdce, hejty si nevšímaj :)
 13. 13
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Motovidlo323 Čosi práve som si na teba spomenul, lebo čítam článok o novej aplikácii "Pomáham Chrániť", hneď mi napadlo, že tvoja priateľka ju už určite inštaluje ty psychoš zakomplexovaný:D
 14. 14
  Motovidlo323

  31 ročný muž
  koronabojovnik birdzu

  Aspoň niekoho mám, incelko :D
 15. 15
  Elmsi

  12 ročné dievča

  Prečítala som prvú čas a mam chuť ta bit. Áno zbožňujem zvieratá preto budem tyrat psa( masozravca) tým že ho budem kŕmiť burinou :D
 16. 16
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Elmsi To tam nie je napisane. Samozrejme masozravce maju byt krmene masom, na tom sa plne zhodneme.

  Pointa bola, ze ten kto je samokorunovany milovnik zvierat by nemal jednou rukou zarezavat zvierata aby nakrmil ine zvierata. Ostatni mozu, ale nie su to milovnici zvierat.

  Cela pointa je len, ze byt "psickar", "macickar" a iny "ickar" nie je to iste ako mat rad zvierata. To je cele.
 17. 17
  Elmsi

  12 ročné dievča

  @aaaaaaa takže ak milujem zvieratá nemôžem mať psa? Resp musím ho kŕmiť cestovinami? :D
 18. 18
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Elmsi Neviem ci sa ti to chce citat, ale uz ked si zabrdla do toho...

  Ak ho (a seba) krmis masom tak potom nemilujes zvierata. Co je inak v poriadku, aby si to nebrala ako nejaku kritiku.

  Taktiez v tom "milovat" sa asi nezhodneme. Zdrava laska je podla mna nieco, kde sa dvaja staraju jeden o druheho a dbaju na to aby sa mali dobre. Laska ku psom je skor taka, ze chcem mat nieco po ruke co ma bude mat furt rado a posluchat. Takze prinajlepsom to je nizkorozpoctova laska.

  Lepsi je asi priklad. Ako ked niekto povie "milujem kvety" a potom vytrha celu luku kvetov a necha ich doma uschnut vo vaze. Aspon ja to neratam za milovanie.
 19. 19
  Elmsi

  12 ročné dievča

  @aaaaaaa my si asi nikdy nemal(a) paa co? Pes dáva niečo tebe a ty na oplátku jemu. Takže nevidím problém. Ja som sa skôr pýtala na situáciu kedy som ja vegan a psa krmim tým čo potrebuje teda mäsom. Neviem co tu splietas s kvetmi :D to asi nikto nerobí ze vytrhava celu lúku
 20. 20
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @elmsi Ide o to ci mas v mysli zaujmy psa, alebo svoje. Ak mu odrezes vajcia a supnes ho sameho do bytu, potom je pes len vec.

  Ak si eticky vegan a mas psa potom nie si eticky vegan. Ak si vegan kvoli svojmu zdraviu potom samozrejme si vegan.

  Seda oblast je ak zachranis psa, ktory by inak zomrel, to je na hlbsiu filozoficku uvahu.
 21. 21
  Elmsi

  12 ročné dievča

  @aaaaaaa v živote som nepočula človeka kecať väčšie bludy a ani na xty raz sa nevyjadrit na otázku :D nevieš nič o veganstve nič o psoch o ich kŕmení ani o kastracii a asi ani o živote cago bello :D
 22. 22
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Elmsi "...narozidel odo mna". Dakujem za nazor.
 23. 23
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Elmsi Pridavanie ceckatych fotiek na internet ti asi ide lepsie ako premyslanie.
 24. 24
  Elmsi

  12 ročné dievča

  @aaaaaaa hej hej ja tu mam tých fotiek veľa :D
 25. 25
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Elmsi Áno a ja mám alzheimera v poslednom štádiu, takže som hovoril len o tých, ktoré máš pridané práve v tomto momente.
 26. 26
  Elmsi

  12 ročné dievča

  @aaaaaaa uu takže môžem posudzovať tvoje konanie pod touto témou spred troch rokov? :D paráda
 27. 27
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Elmsi Jasne ze mozes posudzovat moje nedavne konanie, nie som kazdy den novy clovek. Ine je samozrejme posudzovat spravanie spred 15 rokov.
 28. 28
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Elmsi Ako mne nie si ani nesympaticka, aj tvoj nazor co si napisala vyssie akceptujem, nemusi so mnou kazdy suhlasit, len hovorim, ze by si sa mala drzat asi radsej toho co ti ide lepsie.
 29. 29
  Elmsi

  12 ročné dievča

  @aaaaaaa hej hej ty radšej nerob nič pre istotu
 30. 30
  Aaaaaaa

  30 ročný muž
  Čuchmanovce

  @Emsi Nezajdeme spolu niekedi na plavareň? Sľubili, že ma ta pustia keď si dam kupaciu čyapku a prestanem sa vymočievať do badzénu na drahe čislo sedem.