Poď. Zober si svoj obľúbený čaj. Sadni si. Urob si pohodlie. Kľudne si daj dole tepláky, ak sa tak cítiš lepšie. Sme tu len my dvaja. A ja ta nevidím. Nemusíš sa hanbiť. Ja ti dnes poviem, ako nebyť dezolátom. Ale najskôr si musíš sadnúť. A urobiť pohodlie.

Ak už sedíš a máš pohodlie, môžeš čítať ďalej. Ak nie, tak nemôžeš. Nežartujem. Vedci zistili, že ak budeš v čítaní blogu pokračovať a nesedíš a nemáš pohodlie, dostaneš sa medzi ľudí s vysokou šancou úmrtia na srdcovocievne choroby. Ver či never, toto tvrdenie je stopercentne pravdivé. Keďže srdcovocievne choroby zabíjajú štatisticky najviac ľudí, do skupiny s vysokou šancou úmrtia na srdcovocievne choroby sa dostane prakticky každý, kto si tento blog prečíta. Aj kto si ho neprečíta. Ale hlavne aj tí, ktorí si ho prečítajú a nebudú pri tom pohodlne usadení. To bola vedecká kultúrna vložka. Humor. Teraz sa môžeš zasmiať. 

Dúfam, že si si neprdol, keď si sa zasmial. Ak áno, otvor okno a vyvetraj. Hotovo? Môžme pokračovať. Napi sa čaju. Keď som bol ešte niekym iným, vyprodukoval som mimoriadne populárnu sériu blogov s názvom "Seminár Pravdy!". Seminár Pravdy ti hravou formou vysvetlil, ako môžeš aj s minimom aktívnej participácie z tvojej strany skončiť ako najmúdrejší človek na svete. To je dobré, ak si ambiciózny. Ale ty nie si. Ty si skromný, nepotrebuješ sa predvádzať. A to sa mi na tebe páči! Nechce sa ti namáhať sa, aby si bol najmúdrejší na svete. Hľadáš skrátka len nejaký jednoduchý trik, ako bez námahy patriť medzi najmúdrejších. To ti stačí. Čítaj ďalej a poviem ti, ako na to. Je to veľmi jednoduché.

Ako iste vieš, existujú dve skupiny ľudí. Tí najmúdrejší a dezoláti. Ale ty nechceš byť dezolátom. Preto čítaš tento blog. Preto pohodlne sedíš v trenírkach a piješ čaj. Aby si patril k najmúdrejším, musíš veriť vedcom.

ALE ALE ALE! Kľud! Neplač, nerumázgaj. Povedal som, že je to jednoduché? Povedal! Tak mi ver a čítaj! Ja viem, že nie si vedec. Ja viem, že vede nerozumieš. Viem aj to, že najsofistikovanejší text, ktorý si prečítal za posledných dvadsať rokov, bola céčková hipsterská poviedka, nad ktorou sa rozplýval fúzatý kávymajstr v tvojej obľúbenej kaviarni. To nevadí. Napi sa. Utri slzu. Vyfúkaj nos.

Nemusíš. Vedcom. Rozumieť. Sakra, nemusíš ani čítať, ba ani počúvať, čo hovoria! Na to máš predsa ľudí! Akých? No mienkotvorných žurnalistov, to sú tvoji anjeli strážni! Oni ti povedia, čomu máš veriť. Jednoducho, rýchlo a v koncentrovaných, ľahko vstrebateľných dávkach. Ako dobrý destilát. Nepočúvaj také táraniny, že situácia je zložitá, že existujú rôzni odborníci s ekvivalentnou kompetenciou a rôznymi názormi, že pri skúmaní nového komplexného problému je vo vedeckej komunite obvykle ďaleko viac omylov ako pravdivých teórií, nakoľko v našom vesmíre to funguje tak, že odpoveď na otázku môžeš poznať až vtedy, keď máš k dispozícií dostatok informácií. Rozumieš niečomu z toho? Presne, nerozumieš. A ja vravím, že čomu nerozumiem, to neexistuje. Volajú ma pštros. Už od škôlky. V škole nás potom naučili, že pštros nepchá hlavu do piesku. Ale aj tak ma volajú pštros. Šiel pštros s pštrosicou a pštrosíčatami dole pštrosou ulicou. Napi sa. 

Sústreď sa na to, čomu rozumieš. S mienkotvornými médiami je to ako s kvalitným destilátom. Šesťkrát destilovanou vodkou. Ete destilere. Zoberie sa všetok ten bordel povaľujúci sa v éteri, preženie sa destilačnou aparatúrou a vo výsledku do fliaš nalievame článok, ktorý pochopí každý. Aj ty. Na zdravie!

Kľúčom k úspešnej destilácii je kvalitná aparatúra. A Slovensko sa môže popýšiť vskutku znamenitou! Srdcom destilačnej aparatúry je novinár. A áno, viem, čo sa chceš spýtať. Neboj sa. Päť rokov nepretržitého chľastania spestreného sporadickou návštevou pochybnej univerzity v príjemnej atmosfére vytvorenej obrovskou továrňou na výrobu papiera je pre každého priemerného absolventa strednej školy takmer dostačujúcim výcvikom na nadobudnutie schopností potrebných pre prečítanie, pochopenie a spracovanie kvánt informácií chŕlených závratným tempom jednými z najlepších mozgov našej generácie. Ak máš nejaké obavy, nie je na ne dôvod. Môžem ťa ubezpečiť, že priemerný slovenský novinár je viac než schopný zorientovať sa v celej problematike a môžeš sa na neho spoľahnúť. 

Ale čo samotná továreň? Iste, môžeš mať tú najonakvejšiu destilačnú aparatúru, ale čo ak príde riaditeľ a povie, že kvôli vyšším ziskom nariedime výrobok technickým liehom? Pche. Napi sa. Zmeň polohu. Už sedíš dlho, vytvorí sa ti zrazenina. My tu máme noviny svetovej kvality! Áno, vzhľadom na vlastnícke pomery by tam niekde možno teoreticky mohlo dochádzať k malilinkému konfliktu záujimov, ale to nevadí. Prečo? Lebo sa vyjadrili, že tam žiaden konflikt záujimov nie je. To ti musí stačiť.

Tak, kamarát. Vysvetlili sme si proces, popísali aparatúru. Ako teda nebyť dezolát? Tak, že budeš piť kvalitu, priateľu, kvalitu. Destilát. Žiadne iné patoky neprichádzajú v úvahu. Kto predsa pije nedestilovanú pálenku? Hnilé ovocie, mušky z toho lietajú? Len blázon, predsa, chorá hlava, dezolát! To nie je pre teba. Na nedestilované ani nepozeraj. Je toho veľa, ťažko sa s tým narába. Nebude ti to chutiť, rozbolí ťa hlava. Ale to ti nemusím hovoriť. Ty vieš, čo je dobré. Aj čo nie je dobré. Opakuj po mne. Kto číta destilát, nemôže byť dezolát! 

A keď uvidíš, ako niekto pozerá na nedestilované, krič! KRIČ! Krič nahlas a opakovane! Dezolát! DEZOLÁT! DEZOLÁT!!! PREČ OD NEHO, PREČ! Všetci budú hneď vedieť, čo si zač. Že ty nepiješ patoky, že ty si lepší, ty vieš, čo je pravda!

A to je, kamarát, celé tajomstvo. Nič viac za tým nehľadaj. Nie je to zložité. Keby bolo, nebolo by to pre teba, všakže? Ak čítaš destilát, rozumieš a veríš vede bez toho, aby si aspoň okrajovo tušil, čo vlastne veda hovorí. A presne tak to má byť. Realita je nepodstatná a pod vplyvom dobrého destilátu sa aj tak začne strácať. Dôležité sú frázy a heslá. Frázy, ako napríklad, že veríš vede. Toho sa drž. Koniec koncov, po pár pohárikoch sme všetci najkrajší, najmúdrejší, najvtipnejší a ešte k tomu aj skvelí tanečníci!

A pamätaj: KTO ČÍTA DESTILÁT, NEMÔŽE BYŤ DEZOLÁT!

 Návod
Komentuj
 
 fotka
tequila  7. 10. 2021 04:01
verim vede a dezolatske nazory ma nezaujimaju
Napíš svoj komentár