Lesný duch, či medveď, či ký fras...

Tento príbeh je skutočný len natoľko, nakoľko si tieto udalosti dobre pamätám. Budem sa to snažiť napísať čo najmenej chaoticky, no stalo sa to už dávnejšie, takže uvidíme. Chcem teda ešte upozorniť, že skutočne úprimne verím, že veci, ktoré sem napíšem sa skutočne stali, a presne tak ako tu sú, si ich pamätám. Poďme na to.

____________________________________________________________________________________

Mal som, dajme tomu, 16 rokov. S mamou a jej vtedajším mužom sme si šli zaliezť do Detvy na Kalamárku. Keďže bývam vo Zvolene, býva toto práve tá najčastejšia destinácia, kam chodí moja mama liezť, pokiaľ nejde na umelú stenu do Banskej Bystrice.

Nikdy som cestou autom veľmi nedával pozor, ako sme na nejaké miesto dostali, a preto som si musel pomôcť s Google Maps. Viem však, že sa na miesto, kde sme mali rozostavené stany ide cestou, ktorá je z oboch strán obklopená lesom.

Vyzerá presne takto.

Miesto, kde sme mali rozložené stany je blízko zrázu, ktorý vedie dole k skalám, na ktoré sa lezie. Myslím si, že toto poslúži pre pochopenie lepšie, ako môj zmiatočný opis. Na druhý smer od stanov pokračuje už len les, po stranách vedie lesná cestička, ktorej jeden smer vedie dole, pod skaly a druhý hore, popri chatkách k miestu, kde zvyknú parkovať autá.

Ďeň sme odliezli statočne. Ja, ako nelezec, som si vyskúšal ľahšie cesty a inak som sa pozeral na tých skúsenejších, ako lezú previsy a iné veci, na ktorých pomenovanie nemám dostatočne vyvinutý slovníček. Jednými z ľudí, ktorým to šlo dosť dobre, bol aj jeden manželský pár, ktorý som však od tejto udalosti nevidel, preto si nepamätám ich mená. Pre zjednodušenie rozprávania si ich nazvime pán a pani Dlhovlasí. Pán a pani Dlhovlasí si odliezli, čo si odliezť chceli a potom nás opustili s tým, že si idú autom niekde odskočiť a prídu až večer na opekačku.

Opekačka bola v plnom prúde. V kruhu nočných lezcov sa točili pesničky, cigarety a ploskačky s domácou. Moja mama samozrejme nedovolila , aby som si čo i len odglgol, keďže som ešte nebol plnoletý, čo zapríčinilo, že si všetko, čo sa stalo ďalej, pamätám o niečo lepšie. 

Začalo to zvieracími zvukmi, vychádzajúcimi z hĺbky lesa. Ja osobne sa do zvukov zvierat vyznám asi tak, ako sa do zbraní vyzná fanúšik Seagaloviek, takže povedzme, že skoro vôbec. Ľudia okolo ohňa sa však zhodli, že to znie buď ako ovca, alebo ako malý medveď. S týmto názorom som bol celkom spokojný, farba toho hlasu sa fakt pohybovala niekde na úsečke medzi ovečkou a malým medveďom (Viem, čo si asi teraz hovoríte, ale ten zvuk bol na medveďa príliš vysoký, no na ovečku zas príliš divný, nebolo to také to mehehehé ktorým by sme si mohli byť istí). S čím som nebol spokojný, (a nebol som sám) bola otázka, čo robí v lese, v úplnej tme zatúlaná ovca, a pokiaľ to ovca nie je, čo tu robí malý medveď a prečo nepočujeme jeho matku? Zdroj tohoto podivného zvuku sa navyše zdal byť pomerne blízko. Nebol tlmený, ako by tomu bolo, keby bol od nás vzdialený desiatky metrov. Keď sa však niekoľkí z nás snažili osvetliť najbližšie metre lesa čelovkami, nevideli sme nič. Kolektív bol však už vtedy mierne pripitý a preto sa minimálne polovica rozhodla tieto zvuky neriešiť a zabávať sa ďalej.

Niektorí, čo boli ešte pomerne pohotoví si šli po svoje autá, zažli na nich predné svetlá a pustili nahlas rádio, za cieľom odplašiť tohto tajomného tvora. Medzitým už dorazili aj manželia Dlhovlasí, ktorých som ja osobne registroval až o čosi neskôr. Nasledoval ďalší zvuk. Prišiel z iného smeru hĺbky lesa, no narozdiel od tých prvých spôsobil v kolektíve hrobové ticho. Všetci akoby skameneli. Bol to zvuk, na ktorý keď si spomeniem, po chrbte mi prebehnú zimomriavky a na jazyku mi vyschne púšť. Bol to zvuk tak skutočný, že by ho nenapodobil ani ten najtalentovanejší herec. Bol to výkrik ženy. Nebol to však ten piskľavý výkrik, ktorý by ste si pravdepodobne predstavili - výkrik, ktorý poznáte z Béčkových hororov, ktoré chodia v telkte o druhej v noci. Nie. Tento výkrik bol hlboký, dlhý a hlasný, prekypujúci terorom a bolesťou. Vnútil mi pocit, že majiteľka tohto hlasu už nie je medzi nami a že ja som nevyhnutne ďalší v poradí. Nikdy v živote som nepočul niečo tak hrôzostrašné. Po chvíli zamrazenej šokom sa niektorí začali spamätávať a snažili sa volať do lesa, no späť sa vracalo len hrobové ticho.

Aby toho nebolo málo, manželia Dlhovlasí sa nám medzitým zverili s ďalšiou nepríjemnosťou. Povedali, že keď sa vracali spomínanou cestou obklopenou lesom, prebehol im popred auto človek. "Prebehol" však bolo podľa nich slabé slovo. Ten človek vraj šprintoval... Z jedného lesa.... Do druhého. Bez svetla, bez obáv, že spadne alebo narazí. Utekal pred niečím? Naháňal niečo? Bol to naozaj človek?

Padlo viacero teórií o tom, čo sa vlastne asi deje, z ktorých najčastejšia bola, že si z nás niekto proste robí srandu. Lenže kto by kvôli srande šprintoval cez les? Kto by dokázal zo seba vydať taký ohvaný zvuk? Kto by vedel tak dobre napodobiť zvuk ovečky, či malého medveďa a schovával by sa v tme lesa? Pravdupovediac, myšlienka, že sa v našom okolí pohybuje skupina ľudí, čo sú toto schopní robiť ma znervózňovala viac, ako fakt, že by sa tu mohol túlať medveď alebo iné zviera. Zo strany mojej mamy padlo rozhodnutie, že tu nechávame veci a ideme sa vyspať domov s tým, že ráno prídeme. Podobne to spravili ešte asi dve skupinky, no väčšina bola už zlanárená alkoholom a vyzerali, že už aj zabudli, že sa vlastne niečo stalo a pokračovali v opekaní a speve. Úprimne som sa o nich bál.

Keď sme ráno prišli späť, všetko bolo v poriadku. Nikto už nič neriešil a v podstate sa na to zabudlo. No ja si na to pamätám dodnes, a stále si to neviem úplne racionálne vysvetliť. Najcynickejšie vysvetlenie mi príde pritiahnuté za vlasy, najlogickejšiemu nechcem radšej ani veriť.

Tak, a to je môj príbeh o duchovi, medveďovi, či akom to monsterovi... Dúfam, že som to napísal aspoň trochu čitateľne. Bol by som veľmi rád, keby sa tí, čo to zvládli prečítať do konca tiež podelili o svoje vlastné strašidelné príbehy, pokiaľ nejaké majú. Toť všetko. :)
Zdieľaj článok na facebooku
31 odoberateľov
1ggy

prečo

Komenty k článku

 1. 1
  Majmarad

  36 ročný ujo

  :D Napadlo ma pri tom čítaní toto :D nemôžem si pomôcť

  https://www.youtube.com/watch?v=dRSG_hWUp7k
 2. 2
  Teal

  hrá sa, že má 2 roky
  >/vιℓℓαιn_

  Niečo z iného súdka, než som pôvodne čakal. :D Ja som si hneď vybavil Trhlinu.
  Ale takéto zvuky sa v noci šíria lesom úplne stále. Ten "ženský krik" zvykne pochádzať od dravých vtákov. Tuším to vydáva sova a áno, zvykne to poriadne zamraziť. :D Mám zopár zážitkov (rozpíšem ich možno neskôr, v ďalšom komente).
 3. 3
  Chlorofyl

  11 ročný chlapec
  Erec Jisrael

  toto si precitam neskor
 4. 4
  1ggy

  23 ročný chalan
  kde sa dá

  @teal Vidíš, toto ma napríklad ani nenapadlo :D Hľadal som na internete výkriky sovy, či líšky, no všetky, čo som našiel boli nedostatočne hlboké a dlhé na to, aby sa vyrovnali zvuku, ktorý si pamätám. Môže však samozrejme ísť aj o nedvôveryhodnú spomienku, bolo to dávno a vravel som to možno dvom ľuďom...

  No ale potom by som chcel ešte vedieť dôvody tej osoby, ktorá šprintovala bez akéhokoľvek svetla cez les :D Fucking madlad... Aj keď teraz keď nad tým tak rozmýšľam, drogy sú celkom plausible vysvetlením. Proste blbá zhoda okolností asi :D
 5. 5
  1ggy

  23 ročný chalan
  kde sa dá

  @majmarad (: (: žeby to nakoniec mal fakt niekto natrenovaane? :D
 6. 6
  Chlorofyl

  11 ročný chlapec
  Erec Jisrael

  ja som pocul od kamosa storku ked bol mensi (co moze byt dobrych 25 rokov dozadu) ako isli niekde v opustenejsich zakutiach slovenska bajkami popri ceste. prvy bol jeho kamos, za nim isiel moj kamos. zrzau sa chalan v predu dost strhol doprava a padol do priekopy. skoncil s odlomenou sankou, dlho trvalo kym ho dali dokopy ale prezil. po nejakom case sa ho kamos pytal preco tak strhol z cesty. on mu odpovedal ze oproti nim islo auto ktore na nich namierilo a chcelo ich zrazit. chalan co stihol zareagovat videl v aute troch muzov ktori sa od ucha k uchu smiali ked sa priblizovali. moj kamos ktory bol vzadu ale nijake auto oproti nim ist nevidel. dneska je chalan ktory skoncil v prikope jeden z 3 slovenskych exorcistov
 7. 7
  Majmarad

  36 ročný ujo

  @teal Tribeč je úplne normálne pohorie. Ešte aj domáci sa čudujú čo za nezmysel to natočili :D A mám ho prechodené hore dole a nič abnormálne som nezaznamenal :D
 8. 8
  Majmarad

  36 ročný ujo

  @chlorofyl tak toto je super (thumbs)
 9. 9
  1ggy

  23 ročný chalan
  kde sa dá

  @chlorofyl wau... no, tak to je fakt asi jedna z tých mála vecí, ktoré sa dajú len ťažko racionálne vysvetliť...
 10. 10
  Majmarad

  36 ročný ujo

  Možno ste všetci zjedli niečoho viac a následne ste počuli a videli aj to, čo tam nebolo :D Všetko je možné
 11. 11
  Marcello1111

  31 ročný muž

  @majmarad
  hahhahha, hyhyhhyhhy, dobréééééééé...
 12. 12
  Marcello1111

  31 ročný muž

  kto neverí na lesných duchov, upírov a diabla jeho problém, nech špekuluje čo to vlastne v tých lesoch a iných miestach sa vlastne deje...
  aj tak na nič nepríde a ak príde, bude to len a len zas domienka...
  :D
 13. 13
  Majmarad

  36 ročný ujo

  @marcello1111 nebol si tam náhodou? :D
 14. 14
  Teal

  hrá sa, že má 2 roky
  >/vιℓℓαιn_

  Minulú zimu sme sa v noci šli autom šmýkať na jedno miesto, kam sa dá dostať cez les takou vyjazdenou cestou. Bola sranda, až kým sme nezapadli prednou nápravou v ľade (mám FWD). Auto z tade nešlo dostať, začali sme páliť gumy a hladina benzínu pri tom podstatne klesla (už cestou tam bola nádrž tak 1/4)... tak sme ho museli nechať tak a vydali sme sa domov do mesta pešo cez les (cca 40 minút). Cestou okolo nás zrazu začalo pobehovať stádo srniek... aj takých 20 ich tam mohlo byť. Keďže ich predtým nebolo počuť (možno tam spali, alebo bohvie čo, dievči sa dosť zľakla a dosť dlho potom vyzerala byť v nejakom šoku či čo... :D
  Ďalšiu noc nato sme tam išli kamarátovým autom, vybavení kanistrom benzínu, lopatou a štrkom vo vreci :D vyprostiť to moje. No a ako som akurát posypával, niekde z lesa sa ozval "ženský krik", presne ako ho opisuješ v blogu. Si pamätám, ako som si začal robiť srandu, že dievči zas natrafila na srnky... potom sa to ozvalo ešte tak 2-3 krát a bolo to fakt desivé... tak sme rýchlo vytiahli auto a pratali sa z tade do prdele.
 15. 15
  Marcello1111

  31 ročný muž

  @majmarad
  tam nie, ale v okoli žiliny chodím, mám chatu v Kunerade a tam po horách chodím zásadne s devinou za opaskom...človek nikda nevie...
 16. 16
  Teal

  hrá sa, že má 2 roky
  >/vιℓℓαιn_

  @4 Ak som dobre čítal, ty si ale nikoho bežať cez les nevidel... Ak si to nevidel, nemôžeš si byť istý, že sa to stalo. To je ako s duchmi... každý nejakého stretol, ale ľudia si v strachu dokážu predstaviť kadečo. Ja tiež po pozretí hororu vidím doma v tme kadejaké obrysy... znamená to teda, že mi straší doma, alebo iba v hlave? :D

  @majmarad Veď niekde to ale byť musí. :D
 17. 17
  Nespiacakraska

  29 ročná žena
  Doma

  Tak toto je fakt dobrý blog! Veľmi ma nadchol a bola by som rada keby vzniklo viac takýchto blogov.

  Ja desivé storku z lesa nemám, mam len situáciu kedy som sa cítila neprijemne a obávam sa ze keď to tu napíšem, niekomu prídem smiešna, ale buď ako buď.
  Raz sme sa s bývalým partnerom vracali autom cez les po tme domov. V jednom úseku som začala mať veľmi nepríjemný pocit a stále som pozerala cez čelné sklo kedy už z neho vyjdeme. Všetko vyzeralo byt OK, už som si myslela ze plaším zbytočne, až kým som nevidela par metrov od nás niečo vysoké asi dva metre s jasne červenými očami. Keď sme miesto kde som videla oči míňali, nič tam nebolo. Ale keď som sa po pár metroch otočila zas som ich na tom mieste videla.
  Na tom strome nie je značka, ktorej som pripisovala ze na mňa mohla pôsobiť ako červené oči, vysokú sme míňali veľa krát(aj keď nie v tom lese, ale na Babe jej bolo plno) a preto som aj ju vylúčila.
  Neviem co to bolo, ale keď volaky hajzlík dal červené svetielka na strom aby tým niekoho vydesil, tak ti odkazujem ze to vôbec vtipné nie je a vďaka tebe som skoro chytila mŕtvičku! -_-
 18. 18
  1ggy

  23 ročný chalan
  kde sa dá

  @nespiacakraska Podľa mňa to nie je hlúpe niečoho takého sa zľaknúť :D Hlavne keď je to niečo, čo nedáva zmysel a tebe sa to nedarí v tú chvíľu dlho racionalizovať, tak je to creepy :D