Na začiatku boli Boní a Klajd.

Boní odtrhla zo stromu zakázané ovocie. Myslím, že to bol citrón alebo tak nejak. Človek by si povedal, že Boh má všetko naplánované, že má za ľubom nejaký majstrovský plán, no napriek tomu dal človeku do rúk rozhodnutie o svojej nesmrtelnosti. Viete si predstaviť ako takéto rozhodnutie zmení dejiny sveta? Kebyže Boní nebola pažravá, možno by som včera nezabudol v Tescu kúpiť cibuľu a mal by som ju v dnešnej raňajšej praženici. Boní a Klajd nevedeli o čo môžu prísť. Možno si mysleli, že prinajhoršom ich Boh poriadne preplieska. Namiesto toho skapali.

Einstein mal pravdu, Boh s vesmírom nehrá kocky.

"God does not play dice with the universe; He plays an ineffable game of His own devising, which might be compared, from the perspective of any of the other players [i.e. everybody], to being involved in an obscure and complex variant of poker in a pitch-dark room, with blank cards, for infinite stakes, with a Dealer who won't tell you the rules, and who smiles all the time.“ -Terry Pratchett, Good Omens

K viere sa nedá prísť vedomím. Teda k takej všeobecnej, že "Áno, nejaká bytosť nás stvorila ale je mi jedno kto to je a čo po mne chce." sa dá dôjsť rozhodnutím. Ale kto sa v živote rozhodne a povie: "Chcem byť pravoslávny, lebo argument X a argument Y."? Dávalo by to vôbec zmysel? Viera je človeku daná, logicky sa to len ťažko odôvodňuje. Čím viac sa v tom šprtáte, tým menej to dáva zmysel. Boh ťa miluje, ale ak spapáš kravu, zomrieš v plameňoch. Aj taký ekvivalent viery existuje. 

Nehovorím, že viem všetko. Hovorím len, že viem toľko, že sa bojím vedieť viac. Čím viac rozmýšľam o živote tým viac chcem zomrieť... a niekedy naopak - žiť. Je to taká nekonečná sínusoida. A presne to je asi život. Niečo, čo sa stále mení. Raz je to hore, raz dole. Ako ten prístroj z filmov ktorý vám pri lôžku v nemocnici pípa podľa tepu. Raz sa však zastaví a ostane plytký.

V štrnástich rokoch som prvý krát zažil to, čomu sa po anglicky nadáva "egzistenšl krajsis". Uvedomil som si, že v jednom momente sa môj život zastaví a ostanem sám a v prázdnote budem padať, kým sa moje myšlienky rozplynú do prázdna. "Ešte mám len 14" hovoril som si, "to mám ešte ďaleko..." Pamätám si to akoby to bolo včera. Dnes mám 23 a je mi to prakticky jedno. Asi som sa s tým zmieril. Moju myseľ zamestnávajú iné myšlienky. 

Čo indukuje naše rozhodnutia? Koľko z toho čo si vyberáme je spôsobené naším pričinením? Nikto si predsa nevyberá hudbu, ktorá sa mu páči, jedlá, ktoré mu chutia, knihy, ktoré v ňom prebúdzajú nadšenie. Naše názory sú ohraničené našimi vedomosťami, naše sny sú len tak farebné ako farebný sme schopní vidieť svet, podľa ktorého tieto sny vznikajú. Nič z toho nie je našim výberom. Sme len bábky, ktoré nevidia tú komplexnú pavučinu strún, na ktoré vesmír podľa fyzikálnych zákonov hrá. Jednoducho, na všetko sa dá opýtať "prečo" a na každé takéto "prečo" existuje odpoveď. Niekedy jednoduchá a niekedy extrémne komplexná. Ale je. Je to podľa mňa veľký komfort, myslieť si toto v všetko. V mojej hlave vlastne nemám na výber a nič nie je moja vina, no ani moja zásluha. Iba sa tak plavím životom a obzerám sa naokolo ako deti na exkurzii v zoo.

Tak teda, vďakabohu, že som ateista.

Dobrú noc.

 Úvaha
Komentuj
 fotka
lafiziq  28. 7. 2020 00:00
tak ale Einstein sa mýlil.... on používal citát, že boh nehrá kocky ako nesúhlas s kvantovkou a jej neurčitosťou. A teda teraz už vieme, že sa mýlil. Boh (tak ako ho chápal Einstein) hrá kocky.
 fotka
verdamt  28. 7. 2020 03:08
Zaujímavý blog. Pripájam sa ďalšou možnou podnetnou otázkou: Je vôbec vo mne "nejaký niekto", kto môže mať alebo nemať na výber?
 fotka
1ggy  28. 7. 2020 10:12
@verdamt To máš tak, ako s kúzelnickým trikom. Ako dospelý a racionálne zmýšľajúci človek vieš, že je to len trik, no napriek tomu ho vnímaš ako mágiu a kúzelník ti nikdy svoje tajomstvo neprezradí. Takže svoje ja, rovnako ako svoju "slobodnú vôľu vnímaš ako existujúcu, no napriek tomu racionálne vieš, že to všetko môže byť len ilúziou.
 fotka
verdamt  28. 7. 2020 10:18
Ja by som to hnal ešte ďalej a naznačil, že sa nedá nič vedieť. Ja/neja... slobodná/neslobodná vôľa. To navždy budú len koncepty, mapy odkazujúce samé na seba. Mapa sa nikdy nestane územím...
 fotka
7z7  28. 7. 2020 16:50
K čomu sú dobré takéto zamyslenia? Nemyslím vyrývačne, len sa pýtam
 fotka
1ggy  28. 7. 2020 17:14
@7z7 To nikto nevie, niekedy sa z toho vytvorí zaujímavá debata. To by sa dalo opýtať na život ako taký. Načo? Len tak.
 fotka
1ggy  28. 7. 2020 17:17
@7z7 Oh, a ešte pre zábavu. Celé toto malo mať taký sucho-humorný nádych, ale neviem či sa mi to veľmi podarilo.
 fotka
takeiteasy  28. 7. 2020 22:03
Ostrihaj sa
 fotka
1ggy  28. 7. 2020 22:41
@takeiteasy nemôžem, takzo som aspoň za ježiša!
Napíš svoj komentár