Minule som tu čítala podobný status a pod ním niekoľko komentárov od ľudí, ktorým zdochne aj kaktus, čo ma inšpirovalo k spísaniu tohto blogu. Sama som bola človekom, ktorému zdochli všetky bytové rastlinky. Od určitého času sa to však zmenilo a dnes už nemám v byte miesto na nové kvietky. Takže ak ste neúspešný pestovateľ, tento blog je pre vás.


Začneme rastlinkou, ktorá by nemala chýbať v byte každého neúspešného pestovateľa- KALANCHOE. Táto pekná, jednoduchá a farebná rastlinka nepotrebuje takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť, stačí ju presadiť do pôdy, kde zmiešate pol na pol rašelinu s obyčajnou pôdou pre bytové rastliny a pravidelne polievať. Vďačnejšia rastlina snáď neexistuje, nepotrebuje veľa svetla a kvitne prakticky stále. Na nezaplatenie.


FIALKA- opäť rastlina, ktorou sa nedá nič pokaziť, tiež nepotrebuje veľa svetla, ale pozor- polievať zásadne len do tanierika, nikdy nie z vrchu! Najvďačnejšie na tejto rastline je, že keď začne zdochíňať, jednoducho stačí odtrhnúť jeden lístok, dať ho do pohárika s vodou a lístok pustí nové korene. Nová fialka je na svete.


ALOE VERA- zo začiatku sa zdá byť zložité, stačí mu však vzdušná pôda a rastie samo. Zásade je nechať ho v polotieni, priame svetlo sa mu nepáči.


LOPATKOVEC- toto je jedna z najjednoduchších rastlín, aké sa vôbec dajú pestovať. Vyžaduje minimum svetla, dosť vody a odvďačí sa vám stále novými a novými bielymi kvietkami, ani ich nestíham sledovať. Tak jednoduchá rastlina je must-have pre každého neúspešného pestovateľa.


DRACENA- opäť dokopy nič nevyžaduje, stačí položiť na parapet a pravidelne polievať- a sledovať, ako sa palma zväčšuje.


KAKTUSY A SUKULENTY- stačí ich poliať raz za týždeň troma kvapkami vody


Toto sú tie úplne najjednoduchšie kvetinky, ktoré rastú stále a netreba sa o nich nijako zvlášť starať. Cez tie najjednoduchšie, ktoré zvládne každý neúspešný pestovateľ sa pomaly dostávame k tým, ktoré už tak jednoduché nie sú- z rôznych dôvodov. Tu hlavne patria rôzne balkónové zeleniny, bylinky a podobne.


Ako prvú spomeniem rastlinku s názvom VRIESEA- v podstate by som ju zaradila do prvej kategórie maximálne nenáročných rastlín, ale chce veľa svetla na to, aby vykvitol ten krásny červený kvet, ktoré sú väčšinou na fotke a málokto ju má takú peknú.


Pokračujem mojím najväčším pestovateľským úspechom- CALLA. Táto rastlinka je kráľovná spomedzi bytových kvetiniek, nádherne kvitne a jej záplava listov vyzerá nádherne. Háčik spočíva v tom, že calla žije dva obdobia- na jar a cez leto má nádherné lístky a kvety, na jeseň začne opadávať a zimu prežíva iba ako hľuza v zemi. To znamená, že na zimu vám ostane iba kvetináč s hľuzou, ktorý treba uschovať na tmavé a chladné miesto a hlavne NEpolievať. Na jar sa kvetináč opäť vyberie na parapet a teraz prichádza tá najhoršia fáza- podať hľuze prvú pomoc, aby sa opäť stala tou majestátnou rastlinou. Ja som ju polievala KAŽDÝ DEŇ, vždy som sa snažila, aby pôda bola veľmi mokrá a po 3-4 dňoch som už videla klíčiť lístočky. Polievala som ju každý deň až kým jej komplet nevyšli lístky a potom som postupne znižovala intenzitu až som ju polievala len raz za týždeň. Teraz už znova začína opadávať, uvidíme potom.


Čo môže neúspešný pestovateľ pestovať na balkóne? Iba paradajky, tie sú najjednoduchšie zo všetkých balkónových plodín a tie sa mi aj urodili. Papriky nikdy nebrať, sú náchylné na vošky, ktoré mi zničili komplet všetky papriky a polovicu paradajok. Plodina maximálne nevhodná pre neúspecharov. Bylinky tiež nebrať, väčšina neznáša priame svetlo a neúspechár z nich bude iba smutný. Snáď jediná bylina, ktorú by som pestovala na balkóne je bazalka.


No a dostali sme sa k rastlinám, ktoré rozhodne nebrať a ktoré sú pre neúspechára peklo. Hlavná kategória sú MASOŽRAVÉ RASTLINY. Jednu máme síce už 10 rokov a je jediná, ktorá prežila všetky sťahovania a všetky podmienky, to je ale skôr výnimka a vôbec tomu nerozumiem, ako s nami dokázala prežiť toľké roky. Väčšina mäsožravých rastlín má však nedlhý život a vždy ich čakal hrozný koniec. Tie rastliny sú tak náročné na pôdu, svetlo, vodu a sú citlivé až strach. Nehovoriac o tom, že väčšina k nám prúdi z holandských skleníkov, kde má totálne odlišné podmienky na život, ako bude mať u vás doma a už keď ju náhodou kupujete vo veľkoobchodoch, už tam vyzerá hrozne.
Ak vám to ale nedá a mäsožravku aj tak chcete, rozhodne kupovať iba na výstavných akciách priamo od domácich pestovateľov- jednoduchšie si zvykne na vaše domáce prostredie než tie skleníkové úbožiatka.


Ďaľší je FIKUS. On ten fikus ani nie je náročný, ale nie veľmi dobre znáša nové podmienky. Ak je kvetináč, do ktorého ste ho presadili, príliš veľký, fikus zdochne. Ak mu dávate veľa vody- fikus zdochne. Ak ho presuniete zo starého miesta na nové- fikus zdochne. Nemám rada fikusy.

To je už všetko, tak snáď to neúspešným pestovateľom pomôže mať v dome džungľu
 Blog
Komentuj
 fotka
mielikki  11. 9. 2019 09:40
Dracénu by som tam neuvádzala, mne raz umrela dracéna, z ničoho nič :/

ale na to, že inak mi mnohé rastliny pomreli (sanseviery mi chýbajú v zozname, sanseviery sú vďačné nezmary a rozrastajú sa ako besné ) som kedysi mala asi desať rokov fikus, vypestovaný od malých lístočkov až po decentný stromček, ktorý sa veľmi nezmestil na parapet
to som už nebývala u našich a mama ho presťahovala na úplne iné miesto
asi rok som sledovala, ako chradne a mama ma nepočúvala, že sa mu tam nedarí, až umrel :/
 fotka
fakecocacolazero  11. 9. 2019 09:53
ja by som pridala aj mexicky eukaliptus, rastie nam to ako besne kamkolvek v dome to postavime
 fotka
tralalibang  11. 9. 2019 09:59
@mielikki Ja som ho presadila do väčšieho črepníka než mu vyhovoval a tiež postupne chradol a už sa mi ho nepodarilo zachrániť
Ja mám draceny dve, jednu mám takú bez toho kmeňa a druhú mám s kmeňom a obom sa perfektne darí. Nemala si ju na silnom svetle?
 fotka
tralalibang  11. 9. 2019 10:01
@fakecocacolazero To máš pravdu, ten som tiež niekedy mala a je to nezmar Ale najviac sa mi páči jeho český názov- rýmovník
 fotka
mielikki  11. 9. 2019 10:05
henten bol práve presádzaný viackrát, ak si správne pamätám, ako rástol, isto to potreboval
a fakt vydržal všetko, len zmena stanovišťa mu asi neprospela

nemala, a asi rok bola stále na tom istom, len potom zrazu neviem či zhnila alebo čo, kmeń mala úplne dutý, keď som ju vyhadzovala
 fotka
slackerbitch  11. 9. 2019 10:10
Lopatkovce preziju vsetko mam pocit!!! najvdacnejsie rastlinky
 fotka
slackerbitch  11. 9. 2019 10:13
Este by som pridala potosovec - mi ho volame divny jano
 fotka
nerwous15  11. 9. 2019 12:32
@slackerbitch pamatam si, ze si ma za "mi" raz skoro zjedla.. ty pokritec
 fotka
slackerbitch  11. 9. 2019 12:34
@nerwous15 hiiii som si vobec ani nevsimlaaaa *my samozrejme!

Inak nemyslim, ze som to bola ja, ja tu za gramatiku rozhodne nikoho neopravujem
10 
 fotka
majmarad  11. 9. 2019 18:26
Super blog
11 
 fotka
majmarad  12. 9. 2019 07:21
@slackerbitch to sa nazýva pravopis, nie gramatika
12 
 fotka
amikadze  12. 9. 2019 10:53
Potos, zamiokulkas, monstera
13 
 fotka
artlover  12. 9. 2019 13:57
Super blog, prave mi po navrate z dovolenky poloumiera kalanchoe, idem ho vzkriesit!
14 
 fotka
pubertslatinocelny  13. 9. 2019 10:57
Bazalka sa hodí ako jediná bylinka na balkón preto, že majú spoločné 3 písmená. Z toho istého dôvodu sa dá pestovať aj v bazéne.
Napíš svoj komentár