Čítajúc si rôzne články na internete vrátane viacerých diskusií so známymi, viac či menej mnou považovanými za rozumných a často i racionálne zmýšľajúcich ľudí ma začína čím ďalej tým viac desiť, kam sa naša spoločnosť uberá. Nie, toto nemá byť strašenie či kritika, skôr len smutná úvaha našich konaní.

Vo všeobecnosti je dnes neprijímané všetko, čo má čo dočinenia s náboženstvom a v našom európskom regióne panuje čoraz väčšia averzia konkrétne voči kresťanstvu. Argumenty sú často vyťahované z histórie, avšak bez ohľadu na vtedajšiu dobu, nastavenie a spôsob fungovania a teda reálie, kedy tie ktoré veci vznikli a ku nim sa pripájajú chyby z dnešnej doby, tiež neriešiace objektívne, čo sa stalo a ako sa ku tomu dospelo, len zveličujúce a používajúce to ako argument "proti".


V zásade, aj napriek môjmu svetonázoru by sa toto všetko dalo pochopiť a hoci nie mnou, väčšinou asi aj akceptovať, keďže ak sa deje niečo zlé, treba na to poukázať, i keď je smutné, že "len pri" určitej skupine ľudí. To čo je však zarážujúce, je čosi iné. A tou je dvojstrannosť pohľadov... Idúca priamo proti starému známemu "víno pije a vodu káže"...

SLOBODA SLOVA

Žijeme v spoločnosti, ktorá sa má najlepšie ako sa kedy mala. Je síce počuť náreky, ako málo zarábame, ako veľa žerie štát, ako si tí tam hore kradnú či ako niektorí nemajú ani na chlieb či bývanie. Skutočnosť je však taká, že kým naši rodičia riešili otázky či ísť na dovolenku k moru, na kúpalisko doma či kúpiť novú pračku, my si to všetko môžeme dovoliť, prípadne zvažujeme či chceme najnovšie "jabĺčko" alebo "galaktickú poznámku". A toto všetko je dobré. Civilizácia napreduje, uľahčujeme si život, žijeme pohodlnejšie a čo sa kvality života týka aj lepšie a hoci sa tvárime, že i zdravšie... Však opúšťame naše hodnoty.

V dobách útlaku sa vždy špeciálne darilo nábožensky založeným ľuďom. V porovaní s reálne praktizujúcimi kresťanmi počas obdobia napr. socializmu a teraz je vidieť ich veľký "úbytok" pričom to nedáva logiku, keďže vtedy boli takíto ľudia perzekuovaný štátom a dnes má každý slobodu a voľnosť.

Nepriamo sa tým dostávame aj k otázkam, čo riešia dnešní ľudia. Málokto rieši základné existenčné problémy, čo by tiež malo viesť k napredovaniu spoločnosti po stránke vedeckej ale i hodnotovej - je predsa viac času na "vyšší život" (ak to vezmeme v rámci pyramídy, kde naspodku sú tie najzákladnejšie ľudské potreby a po ich naplnení sa posúvame vyššie do úrovní zvyšovania kvality života).

Jeden by si myslel, že to bude viesť k ešte vyššiemu nárastu kvality života, keďže čoraz viac ľudí bude mať možnosti prispievať do tejto oblasti. Realita je však iná. Miesto snahy o napredovanie sa vraciame nazad, staviame okolo seba zrkadlá a dokazujeme si... čo?

Jeden príbeh vraví, že rozdiel medzi oknom a zrkadlom je len v jednej veľmi tenkej vrstve striebra, avšak rozdiel v tom čo následne vidíme je neporovnateľný. Toto sa deje aj dnes. Hlavnými témami v spoločnosti sa stali témy ako "gender", "práva lgbti", "obhajoby potratov", "politická korektnosť" a hoci si to nikto neprizná... nesloboda.

AKADEMICKA PODA - USA

Viaceré články a štúdie v poslednom období zistili, že sa zvyšuje podiel demokratov voči republikánom v zastúpení na jednotlivých katedrách resp. vysokých školách ako takých. Čítajúc tie články je zrejmé, že podiel republikánov bol vždy nižší voči demokratov (vychádza mi to že to bolo cca 2:1 resp 3:1). V dnešnej dobe sa však dostávame na úroveň 15:1 (všeobecne, v niektorých odvetviach je to aj dvojnásobne viac).

Len pre ujasnenie, priemerný demokrat je liberálne zmýšľajúci človek bojujúci za ľudské práva. Na druhej strane republikán by mal byť zväčša konzervatívnejšie uvažujúci zástanca tzv. tradičných hodnôt. (Prehnané zjednodušenie mi prosím odpustite, mám za to, že rozdiel poznajú všetci resp. si ho minimálne vedia dohľadať.)

Čo však je ešte viac prekvapujúce je fakt, že tieto vyššie uvádzané pomery nie sú rovnaké naprieč vednými odbormi, ale sú výrazne podporované "humanitnými" odbormi, pričom v prírodovedných odboroch pomer ostáva zachovaný resp nie je výraznejší ako 5:1.


Vyzerá to, ako proste bežný vývoj v spoločnosti, avšak ak do vody budeme liať mlieko a čoraz viacej mlieka, bude to ešte stále voda? Tento nepomer zároveň nevedie len k prevládaniu názoru "ľavého" názorového spektra. Lebo bez ohľadu na pomer je stále možné viesť diskusiu a argumentačne riešiť jedni či druhé názory a spoločne dochádzať či už ku kompromisom alebo aspoň k ich "brúseniu" a hľadaniu najlepších možných riešení. Toto sa však nedeje. Deje sa umlčovanie menšiny, kde tí menej početní buď strácajú možnosť sa vyjadriť, prípadne ak sa i vyjadria sú za svoje názory automaticky odsudzovaní a kritizovaní a miesto diskusiu začína akýsi hon na čarodejnice...

HISTORIA SA OPAKUJE?

Ak som na začiatku spomínal, že dnes brojíme proti kresťanstvu, tak dôvodmi sú "homofóbia", "staranie sa do rozhodnutí ľudí", "zločiny dávnej histórie", "aktuálne chyby a ublíženia". Ďalšími často zaznievajúcimi dôvodmi sú spiatočníctvo, vysmievanie sa z faktu, že má niekto potrebu veriť na Boha/v Boha, že ide o rozprávky a také tie bežné urážky. Argumenty tu nemajú žiadnu váhu... Problém však je, ak tento názorový svet začína prevládať v širokej spoločnosti. A tým nemyslím posudzovanie či kritizovanie kresťanstva, avšak kritika ktorej základom je "kričať hlasnejšie ako druhý" či dokonca "zhodiť a uraziť" protistranu a tým sa snažiť znížiť až úplne minimalizovať výpovednú hodnotu jej tvrdení. V drvivej väčšine bez racionálneho či čo i len logického argumentu.

Nie nejdem vravieť, že pravá strana spektra je dokonalá a to len tí ľaví sú zlí. Skutočnosť je taká, že aj s ohľadom na vyššie spomínané, dospieva naša spoločnosť do doby, kde diskusia a opačný názor sú niečo nechcené ba "satanské" a tak treba znova "nabrúsiť koly", "postaviť hranice" a "páliť čarodejnice".

Ak nie si za práva pre LGBTI si minimálne homofób. A ani sa nepokúšaj povedať, že muž a žena nie sú presne to isté. Na druhej strane si krvilačným vrahom a mali by ťa zavrieť ak sa čo i len slovkom zmieniš o potrate ako reálnej možnosti...

OTVORENA MYSEL


Kam spejeme v tomto svete s takýmto pohľadom? Dnes, v dobe kedy každý z nás má neobmedzené možnosti ako sa dostať k informáciám. Kde na pár klikov môžeme obsiahnuť aj einsteinovu teóriu relativity, kde overiť si fakty trvá pár milisekúnd nie sme schopí ani základných vedomostí, ktoré si naši predkovia horko ťažko získavali návštevami knižníc či objednávaním kníh a časopisov cez celú republiku.

Prečo sme všetci presvedčení, bez kúska pokory, o dokonalosti svojho ega, svojich informácií, "svojej pravdy"? Pamätám sa ako mi raz jeden kňaz pri rozhovore povedal, že pochybovať (aj o viere, Bohu) je dobré, ba dokonca žiadané. Celkom ma vydesil, keďže som vieru pokladal za niečo dané, o čom sa nepochybuje... Však pravda je taká, že sú to práve pochybnosti, neistota a ich vyvracanie a skúmanie, ktoré človeka posúvajú vpred, a tak ako to platí v exaktnej vede to platí aj vo vedách spoločeských, pri všetkých diskusiách.

To znamená, že ak mám nejaký názor, nie je to pravda a už vôbec "nemenné a dané písmo", ale jedná sa len a jedine o môj názor, poznačený mojimi NEDOKONALYMI vedomosťami, mojim životným príbehom a osobnými skúsenosťami. Ty máš však iné a teda i tvoj názor musí byť zákonite iný. Možno v nepodstatných maličkostiach a možno celkom v zásadných veciach. Však ani ten tvoj názor nie je pravdou a tým správnym.


Preto môžeme spolu diskutovať, obhajovať si svoje a hľadať chybičky v druhom. Nemalo by to však zájsť do oblasti citov a pocitov a už vôbec nie urážok. Toto sa však nedeje. Ani pri tých racionálne zmýšľajúcich ľuďoch. Ba dokonca ani na tých vyššie spomínaných akademických pôdach univerzít, ktoré boli vždy akýmsi azylom pre všetkých s iným názorom. Dnes to však akosi prestáva byť možnosť a treba sa podriadiť ideológii alebo mlčať a odísť.

Skutočne je toto to, čo nás posúva vpred? SKutočne sme takí egoisti, že veríme, že náš názor je ten jediný správny, ktorý pomáha ľudstvu? Skutočne sú naše egá tak dokonalé, že spĺňame bez potreby brzdy vo forme názoru druhých "kantov morálny (kategorický) imperatív" ?

Neviem či to niekto dočítal až sem a nie je cieľom vyvolať diskusiu. Nie o tejto téme a nie na tomto mieste. Cieľom je zastať, stíchnuť a zamyslieť sa, aby keď nastane chvíľa ďalšej diskusie o čomkoľvek sme boli schopní vypočuť si druhú stranu a aj v prípade nezlúčiteľnosti názorov protistranu neodsúdiť, ale akceptovať ako je.

Lebo aj hoci nie je kresťanstvo "in", jeho najzákladnejšia podstata "miluj blížneho ako seba samého" svet určite horším nikdy nespravila.

 Úvaha
Komentuj
 fotka
fakecocacolazero  21. 11. 2018 10:43
vyjadrim sa k tej homofobii. krestania su povazovani za homofobov, kvoli tomu, ze sa verejnosti je vidiet velmi vela jedincov, co vylozene vnucuje svoj nazor na vec, tak ako vlastne ty hovoris, ze my vnucujeme krestanom. tolko komentarov a vyjadreni som videla a naozaj to neboli ziadne pochybovania alebo debaty. boli to naozaj hnusne urazajuce komentare, ktore v lepsom pripade iba razantne zamietli existenciu alebo frazy "jezis/boh ta vykupi", v horsom pripade ale prianie smrti, tvrdenie, ze boh takychto ludi nechce, ze nemaju zit.

jednoducho. vela ludi, aj nekrestanov, nema rado homosexualov lebo na verejnosti su vidiet jedinci naozaj extermni, ale toto iste sa deje aj u krestanov. a toto sa da aplikovat nie len na homosexualitu ale aj na ine aspekty.
 fotka
riddler  21. 11. 2018 10:45
Ono to nefunguje tak, že čím sa má človek lepšie, tým je na vyššej úrovni jeho duchovná stránka, lebo má viacej času zaoberať sa týmito vecami, prehlbovať si ich. Práveže čím viac sa má po tej materiálnej stránke lepšie, a má aj slávu, obdiv okolia, je stredobodom pozornosti či už v médiách, alebo sociálnych sieťach, jeho Instagram sleduje množstvo fanúšikov, nevidí dôvod, prečo by mal nejakého boha a náboženstvo potrebovať. Sám seba povýši do tejto úlohy, pretože jeho ľudia nasledujú, sledujú každý jeho tweet či fotku ako božie zjavenie, on udáva trendy. Ludia už nehľadajú cestu k bohu, ale spôsob, ako sa nim stať.
Navyše, mám dojem, že sa vytráca hlbší zmysel určitých vecí, sväté premieňa na svetské, ako spieva Ivan Tásler napríklad význam svätého prijímania mnohí ľudia nechápu, proste je to akýsi rituál, ktorý je potrebné mať, aby si človek ,,splnil povinnosť." Oblečiem si pekné šaty, babka bude šťastná, a od krstného dostanem hodinky. A potom vidíš toho človeka konať úplne nekresťansky, to prijímanie v ňom nezanechalo žiadnu hlbšiu stopu. Ale všetci sú spokojní, lebo si splnili povinnosť. Taktiež som už veľakrát počul názor, že svatba je len papier, nepotrebný a bezvýznamný. Už to ľudia neberú ako záväzok spečatený pred bohom, ako spojenie duší, pri slove svatba začnú rozmýšľať, koľko by to stálo, akú kapelu alebo dídžeja pozveme. Dospeli sme do štádia, že už všetko vieme vyčísliť a vyjadriť materiálnou hodnotou, a v takejto spoločnosti je pre duchovné záležitosti čoraz menej miesta.
 fotka
johnysheek  21. 11. 2018 11:02
@fakecocacolazero problemom je generalizovanie a vyhrocovanie tem... napriklad aj homo neprisli medzi ludi formou diskusiu a zoznamovani sa, ale v zasade prisli "sokovat", "utocit na to co tu bolo" a "pretlacit si svoje" - prirodzena reakcia spolocnosti je potom odmietanie.. pricom to casto odmietaju aj ludia, ktori voci nim/homosexualom/, ako obcanom, nic nemaju..
(povedzme ze mas rada svoju susedu, ale ak nabehne na chodbu (ani nie tebe do bytu) a zacne vsetko organizovat podla seba a kasle na tvoj nazor, tiez nebudes skakat od radosti)
- ale co je horsie a o com pisem je, ze (plati pre obe strany) nie je zaujem sa pocuvat, len natvrdo si presadzovat svoje.. v tomto pripade je povedzme "ochrana manzelstva/rodiny" len reakcia na znasilnovanie prava druhou stranou (nech si tvrdi kto chce a co chce, nie je tu verejny dopyt po zmenach, je tu len nazorova vlna s ktorou sa da len splynut alebo ist proti.. takto sa zakony tvorit proste nesmu )

@riddler proste sme nevďační aj voči svojim predkom a hodnotám.. ale nik iný len my sme jediní, čo to môžeme zmeniť..
 fotka
vreskot000  21. 11. 2018 14:56
Servus johny. Velmi dobre si napísal. Zaujalo ma čo si spomol. Pochybovať je dobre a niekedy žiaduce, a poradil ti to kňaz. Vieš prečo? Celkom jednoducho. Pri pochybovaní sa kryštalizujú úmysly. Aj v kladnom aj zápornom zmysle. Poviem prečo. Katolíckej teológii a komceptu filozofie v nej poviem zoširoka nikdy neublížilo vyhlásenie Einsteina že Boh neexistuje. Alebo filozofa J.P.Sartre (na nom som vyletel z letneho semestra) mozno poznas racionalnu teologiu, ktora priamo vychadza z viery v Boha a usiluje samju doplnit rozumovymi argumentmi. Toto kriticke poznanie chyba mnohym intelektualom najma za cias socializmu. Ale to je na dlhsiu diskusiu
 fotka
feelagain  22. 11. 2018 13:17
ja neviem, preco sa krestania stavaju vzdy do role obeti - namiesto toho, aby sa poucili z minulosti robia viac a vacsie blbosti (upalovanie carodejnic vymenili za znasilnovanie chlapcov) a odjakziva katolicka cirkev vyuzivala svoju moc na ovladanie mas a chudobnejsich ludi. naozaj vam vadi, ze ludia sa chcu spolahnut radsej na vlastny rozum, nie na nejake imaginarne postavy z rozpravkovych knih?

a nemyslim, ze by ste boli utlacani, stale je cirkev na Slovensku platena z dani (aj ked s tym vobec nesuhlasim) na zakladnych a strednych skolach sa vyucuje nabozenstvo (na ukor sexualnej vychovy, ktora je si myslim, ovela potrebnejsia)

necudujte sa, ze sa ludia od vas odvracaju, ked knazi namiesto sirenia lasky a dobra siria nenavist, sluzia omse za fasistov, ci sa stavaju proti dohovorom, ktore by mohli zdvihnut uroven zivota, ci zlepsit postavenie zien

upracte si najprv pred domom a zacnite zit naozaj podla "miluj blizneho svojho ako seba sameho" namiesto "miluj blizneho svojho, ale iba ak nie je LGBT, pravidelne prispieva do zvonceka, nebyva so svojim priatelom/priatelkou pred svadbou, nebola na potrat/umele oplodnenie, atd".
 fotka
ylyly  22. 11. 2018 18:57
cirkev nijako nenapreduje a odmieta si priznat chybu, co tak tie absurdne vyhlasenia ze zeny ktore boli znasilnene maju hriech atd?
 fotka
johnysheek  23. 11. 2018 09:52
@ylyly v momente ked si o tom nieco zistis, mozeme diskutovat... vsak toto nie je postoj cirkvi.. :/
 fotka
johnysheek  23. 11. 2018 09:53
@feelagain obavam sa, ze sme sa netrafili do tej istej temy...
 fotka
feelagain  23. 11. 2018 10:01
Pod diskutovat teraz, mozno som odbocila od temy, ale spojitost tam je. Napisal si nieco, a nemas argumenty ku kritickym nazorom? Ked si stojis za tym, ze nabozenstvo je prinosom, tak si to obhaj
10 
 fotka
ylyly  23. 11. 2018 10:45
@johnysheek bol to vyrok jednej z poprednych postav cirkvi, skús si nastudovat nieco aj ty
11 
 fotka
midnight  23. 11. 2018 13:41
"Len pre ujasnenie, priemerný demokrat je liberálne zmýšľajúci človek bojujúci za ľudské práva. Na druhej strane republikán by mal byť zväčša konzervatívnejšie uvažujúci zástanca tzv. tradičných hodnôt. (Prehnané zjednodušenie mi prosím odpustite, mám za to, že rozdiel poznajú všetci resp. si ho minimálne vedia dohľadať.)"

len pre ujasnenie: problem nie je prehnane zjednodusenie, ale to ze si uplne mimo.
priemerny "demokrat" je takzvany social justice warrior, cize extremne lavicovy totalitny autorotarian snaziaci sa zrusit slobodu prejavu a prezumpciu neviny, a nastolit novu dobu rasizmu a sexizmu, smerovaneho primarne proti belochom a chlapom.

na druhu stranu, priemerny "republikan" sa snazi obhajit slobodu prejavu, snazi sa vyhybat rasizmu a sexizmu, snazi sa udrzat prezumpciu neviny, a snazi sa zabranit SJW idiotom znicit svet.
12 
 fotka
midnight  23. 11. 2018 13:47
Ako som na začiatku spomínal, že dnes brojíme proti kresťanstvu, tak dôvodmi sú "homofóbia", "staranie sa do rozhodnutí ľudí", "zločiny dávnej histórie", "aktuálne chyby a ublíženia".

---

nebrojime "my". nehadz normalnu populaciu do jedneho vreca s extremistickymi neomarxistami (inak povedane lavicou).

ako rozpoznas ze broja extremisti a nie normalni ludia? ked broja normalni ludia, stazuju sa na normalne a realne veci. ked broja lavicovi femxtremisti, tak broja proti nalepkam z reklamnych sloganov - presne proti fiktivnej mizogynii, fiktivnemu rasizmu, fiktivnej wage gap, fiktivnej islamofobii...

atd. podla. toho ich rozpoznas. stred a pravica hovori rozumne o realnych veciach.

lavica hovori sialenosti o sialenych fiktivnych delirickych snoch produkovanych ich vlastnym kultom.
13 
 fotka
johnysheek  25. 11. 2018 07:59
@ylyly skusim este raz a pomalsie - toto nie je a NIKDY nebol postoj cirkvi..

cirkev nie je jednotlivec.. tak ako nazor "kapitana" ci jeho "prejav v dume" nie je postojom naroda ci statu

je to mozno jeho sukromny a mozeme sa bavit o jeho spravnosti ci kontexte
14 
 fotka
johnysheek  25. 11. 2018 08:01
@midnight som trochu zmateny.. mam to chapat tak, ze si (skor) praviciar a vsetko "nalavo od stredu" je cire ciste absolutne zlo?
alebo som nespravne pochopil co pises... lebo z oboch komentov mi to vyplyva
15 
 fotka
ylyly  26. 11. 2018 11:37
@johnysheek ten nazor bol odprezentovany VEREJNE pocas kazne...vies mi poslat link na nejake oficialne stanovisko cirkvi, kde sa voci tomu nazoru ohradila? Dakujem
16 
 fotka
feelagain  28. 11. 2018 14:52
preco nechces diskutovat? mne to pride tak, ze si napisal nieco, a teraz si to nevies obhajit
17 
 fotka
johnysheek  29. 11. 2018 13:09
@feelagain nebranim sa diskusii ak si myslim ze ma zmysel a sancu niekam diskutujucich posunut...
avsak za poslednych tucet rokov na birdzi som podobnych zazil mraky a na par rukach by sa dalo spocitat kolko ich za to stalo...

ale k veci... ze si to ty, najdem si cas a odpisem ti
18 
 fotka
feelagain  29. 11. 2018 13:30
ok tak ti dam este poslednu otazku, preco potom biskupi a zastupcovia cirkvi (co vlastne su, kedze aj prezident je zastupca statu), to verejne neodmietnu, nepostavia sa proti fasizmu a sprenevere penazi? preco neurobia poriadok na vyssich miestach, namiesto toho zakryvaju zlociny?
19 
 fotka
ylyly  1. 12. 2018 21:14
Hm?
20 
 fotka
johnysheek  1. 12. 2018 22:06
@ylyly nemam o tom vedomost, tak mi to prosim teda posli, nech si tu kazen mozem pozriet/vypocut ci aspon si precitat jej prepis..

to ze sa cirkev k niecomu konkretnemu vyslovene nevyjadrila neznamena, ze to je vseobecny a cirkvou (vyslovne) akceptovany zaver..
mimoto.. na svete je cosi cez miliardu krestanov.. to by sa cirkev fakt mala vyjadrovat ku kazdemu jednemu z nich, ktori by nieco pvoedal verejne ci prezentoval? ((alebo teda k tisicom kardinalov ci biskupov, pripadne k milionom knazov? robila by cirkev aj nieco ine? a hlavne.. co by to zmenilo na postoji ludi? cital by si kazde jedno vyjadrenie aby si zistil "ako to skutocne je" ? )
21 
 fotka
midnight  9. 12. 2018 16:10
@johnysheek som zmateny. preco maju ludia taky problem pochopit ze som clovek ktory zastava rozum a racionalitu bez ohladu na to ci je v danej veci "vlavo" ci "vpravo".

to ze kvoli tomu posobim ze som "vpravo" pretoze tomu co sa nazyva lavica totalne jebe, za to ja uz nemozem.
22 
 fotka
johnysheek  10. 12. 2018 07:42
@midnight tu ide o sposob podania a hlavne generalizaciu toho co si napisal.. dnes vladne populizmus a teda chyba rozum a racionalita vseobecne, a ten nerozum je ako vpravo tak i vlavo.. ty si vsak spomenul len jednych.. preto..
co neznaci ze tam nutne patris, ale vyzniet to tak mohlo...

ale hej, neni to dobre
23 
 fotka
antifunebracka  20. 12. 2018 17:26
@feelagain ooo, teraz ti musím dať veľký lajk za toto!
24 
 fotka
vreskot000  26. 12. 2018 21:20
@feelagain akobynie viackrat v pastierskych listoch upozornuju na tieto moralne problemy, a politikoch nemozeme ziadat aby si to osvojili nakolko to nie je zakon, ale odporucanie.
Napíš svoj komentár