Často si všímam u ľudí názory, že všetko je presne také ako si to sami urobíme, žiadny osud neexistuje a ak niečo nedokážeme, tak je to len naša neschopnosť. Ale to vôbec neznamená, že to vylučuje osud. Situácie si v životoch vytvárame svojou karmou, ale to, ako sa rozhodneme v danej situácii, alebo zahráme s tými kartami, ktoré máme, je slobodná vôľa, ktorá nám vytvorí ďalšiu karmu, ďalšie karty… Každý dostane to, čo si zaslúži. O tom je slobodná vôľa. Skúsim to nejako vysvetliť a napíšem o tom vo Védskej rovine a nie v postmodernej tieňovej forme, ktorá nezastrešuje skutočné objektívne chápanie, ktoré v ucelenej forme prezentujú práve Védy a nadčasové a dokonalé učenie Sanatana-dharma, ktoré je pôvodcom metafyziky a filozofie ako takej.

Ak si pod názormi, že všetko je také ako si sami urobíme a že ak niečo nedokážeme, tak sme neschopní niekto predstaví napr. to čo populárne propaguje dokument Secret, tak odpoveď je, že môžete si niečo naozaj veľmi želať a vizualizovať, snažiť sa o to ako len viete, ale pokiaľ na to nemáte karmu, tak to nehrozí, že by sa vám to vyplnilo. Môžete sa ale začať snažiť a pokiaľ budete vedieť ako si vytvoriť dobrú karmu resp. karmický kredit (napr. praktika Karma Kāṇḍa, ktorú nájdeme vo Védach, kabale...), ktorý je potrebný, aby ste daný materiálny výsledok získali (čo väčšina ľudí nemá poňatie), tak potom sa vám to môže splniť, ale tiež to nemusí byť v tomto živote. Záleží od typu a rozsahu tej materiálnej túžby. Niektoré veci sa splniť nedajú, pretože nie sú možné, napr. nesmrteľnosť v hmotnom svete a pod. 

Kebyže ideme ale do toho hlbšie ešte a bavíme sa čisto o splnení materiálnych vecí, tak z konečného hľadiska to nemôžeme ovplyvniť, pretože aj náš výber toho, čo chceme je už samé o sebe preddefinovane predošlou karmou z minulých životov, takže či niečo budeme chcieť alebo nie a či to dostaneme alebo nie, nemáme možnosť ovplyvniť v prítomnosti, ale je to súčasť rovnice, resp. domino efektu, ktorý už dávno beží a my ho ovplyvniť nemôžeme. Proste také cyklické ozveny z prvotného impulzu. Na druhej strane, dobrá správa je, že väčšina hmotných veci a postavení sa da získať automaticky plynutím času, keďže duša tu prežíva milióny a miliardy životov. V princípe nekonečno až kým sa neoslobodí. Ale to je iba otázka času a ten je relatívny. A takto prijíma rôzne tela a úrovne, vyššie druhy a nižšie druhy, vyššie svety a nižšie svety, raz hore, raz dole, atď... To záleží práve od tých karmických zákonitostí (karma nie je len nejaký náboženský koncept, ale je to hotová veda a nedá sa to na ľahko vysvetliť). Čiže je otázka času kedy sa nám to splní a z tohto pohľadu sa nám splní všetko, rovnako ako nás všetko omrzí a o všetko prídeme a tak dookola. Takže pokiaľ je niekto materialista, tak má svoj osud predurčený vlastnými minulými skutkami. Viď.  » postimg.cc/bdkw6JcN...

A túženie po materiálnych veciach je iba fatamorgána a nemá to žiadnu skutočnú hodnotu. Ale väčšina ľudí o tom nevie, pretože žijú v mayi - hmotnej ilúzii resp. v akomsi matrixe a sú momentálne v nižších hmotných kvalitách a jednajú na autopilota. Vtedy si ani takýto človek netvorí karmu v plnom rozsahu, skôr je obeťou vlastnej predošlej karmy a rozhodnutí. V princípe rieši dookola podobné situácie, akurát v iných prostrediach, s troška iným scenárom. Je to ale dosť prepletené všetko. Funguje to podobne ako vo filme Atlas mrakov (samozrejme s rezervami). A o tom čo je presne tá maya sa dočítate tu: » www.jogaprezdravie.sk/zaklady-jogy/it...  


Človek je pevne presvedčený o tom, že bdie, ale v skutočnosti je chytený v sieti spánku a ilúzií, ktoré si sám utkal...
 

A slobodnú vôľu máme len medzi Bohom (ukončením samsáry tým, že sa mu odovzdáme) a mayou (zapletaním sa do hmotného sveta). 
 


Navyše táto dnešná spoločnosť a tento systém sú nastavené tak, aby ľudia snívali a nie na to, aby sa prebudili. Ale už sme sa do takéhoto sveta narodili a ľudia to berú ako samozrejmosť. Nejaké Védy sú pre nich príliš vzdialená predstava. Môžu dávať logiku a zmysel koľko len chcú, aj tak pre väčšinu nemajú hodnotu. A práve takto to u nás funguje. Ak sa narodíte do sveta, kde vám budú od narodenia hovoriť, že Zem je na pancieri veľkej korytnačky, tak tomu budete jednoducho veriť. Takto to funguje. Ak by ste sa narodili do sveta, kde by sme boli vegetariánmi a zabíjanie zvierat by bolo brané ako zlá vec, tak by vás šokovalo ak by ste videli niekoho zabíjať zvieratá a jesť ich mäso. Ak by ste sa narodili do sveta, kde je kanibalizmus normálna vec, tak by ste sa na to pozerali podobne ako teraz na vraždenie nevinných zvieratiek len kvôli zvrátenému sebeckému zvyku lahodiť si jazyk na ich zavraždených mŕtvych telíčkach. Narodili sme sa do sveta, kde sa verí, že nie sme ničím viac než telami tvorenými z mŕtvej hmoty a naše vedomie, myšlienky, či city ako láska sú len výsledkom chemických reakcií. Všeobecne sa verí, že sme len kombináciou atómov bez akéhokoľvek vyššieho zmyslu. Veľa ľudí si myslí, že žijú len raz a chcú si materiálne užívať čo najviac, kým nezomrú. Veria, že žijeme len raz, práve tu a práve teraz a kvôli tomu tvrdo pracujú a až do úplného konca sú plní úzkosti a stresu. Z ich pohľadu svet vznikol náhodným výbuchom bez nejakého cieľa a život je produktom zhody náhod. Človek je takto len jeden z mnohých živočíšnych druhov a jeho jediným zmyslom života je stimulovať svoje zmysly a myseľ a hromadiť čo najviac prostriedkov vykorisťovaním okolia a prírody, aby si mohol zabezpečiť reprodukciu génov. Keďže ich základom bytia je egoizmus, tak ostatní sú pre nich dôležití len do toho momentu, kým spadajú do ich obrazu toho, čo si oni predstavujú, že z ich spoločnosti môžu mať a dokiaľ vyhovujú ich sebeckým potrebám. Neveria v dobro či zlo ani objektívnu Pravdu a všetko je pre nich vec názoru. Takto si na oko dokážu ospravedlňovať aj všelijaké zvrátenosti a nemorálnosti. Po smrti vedomie človeka zanikne, žiadny Boh neexistuje, nič vyššie nie je a bodka. Ak tomu neveríš a si nejako teistický založený, tak si nekriticky mysliaca bytosť a ak si nekriticky mysliaca bytosť, tak si blázon a ak si blázon, tak potom s tebou nechcú nič mať. Je to vzorec chovania. Sú stádovití a naprogramovaní systémom. Kritické myslenie, relativizmus, materializmus, wokeizmus, ateizmus, postmodernizmus je dokonca nový trend. Všetko kriticky analyzujú, ale s čím? S ich pokrivenými nástrojmi, ktoré v rámci ich obmedzeného myslenia im ponúka len táto deformovaná spoločnosť?

Takto je to aj s vedou a jej egom nasiaknutou predstavou o tom, ako si ľudia myslia, že vedia, ako to predsa funguje. Každým ďalším okamihom to však znova musia prehodnocovať a posúvať ďalej a znova sebe stredne a namyslene tvrdia, že vedia ako to predsa funguje. Predsa musia byť ten pomyselný pupok, však?

  


Práve preto je si to také ťažké uvedomiť. Len si predstavím ako sa snažím vysvetliť toto všetko nejakej starej babke žijúcej na dedine, ktorej vesmír sa výlučne vzťahuje na pokrivenú verziu kresťanstva, ktorej hodnotový rebríček sa výhradne viaže na nedeľnú bohoslužbu, otčenáš či oplátku na jazyk, ktorej hlbší zmysel unikol a celý formát náboženstva sa iba zmechanizoval. Takýto človek má obmedzené videnie a všetko ostatné je hriech. Takýto človek o pravdu a realitu nestojí. Je to vzorec na ktorom tí "vyvolení z Olympu" vystavali celú spoločnosť. Táto spoločnosť si nevidí ani na špičku nosa a oni to vedia a patrične využívajú. Celá mašinéria spoločenského fungovania je založená na tom, aby ste sa zaoberali hmotou, zábavným priemyslom, sexualitou, zarábaním peňazí na konzumáciu produktov, uspokojili sa s "detskými vysvetleniami" a starali sa o vaše holé zadky a pod. pretože, tak sa nemusíte zaoberať tým, o čo tu ide a aký má vlastne celá táto existencia zmysel. Máte predsa kopec svojich problémov, tak prečo v tejto bubline riešiť zmysel života a niečo vyššie? Je to tak vzdialené, že to predsa musí pripomínať fantáziu. Práve preto je to tak ťažké s prebudením. Pre mocných je podstatná naša pseudohrabivosť z pocitu hmotného nedostatku a tak i večné plahočenie sa za hmotným dostatkom. Je to len a len vzorec využitý proti nám. Nastavené tak, aby kolobeh peňazí udržal vaše vedomie v hmote a vy ste sa nemohli odpojiť z pomyselného matrixu. Keby si ľudia uvedomili, že ich pravá identita nie je toto hmotné telo a nemusia byť závislí na materialistickom matrixe a podobne, celý tento systém by padol. A s ním aj tí, ktorí ho vedú a udržujú ľudské bytosti v nevedomosti.

"Verím, že sme druh so stratou pamäti. Zabudli sme na naše korene a pôvod. Myslím, že sme stratení v mnohých smeroch a žijeme v spoločnosti, ktorá investuje obrovské sumy peňazí a kvantá energie, aby zabezpečila, že ostaneme naďalej stratení. Spoločnosť, ktorá investuje do udržovania nevedomosti, aby ľudia ostali spiaci, pretože keď sme len pasívni konzumenti produktov, nepýtame sa zásadné otázky…"

Rovnako boli ľudia ovplyvnení vo feudálnom stredoveku, spoločenskou mienkou v renesancii, realizme či baroku. Toto dnešné myslenie sa stalo len osobitou kópiou spoločenskej paradigmy a mravov. 
 
 

Screenshot
 

Jelikož samotnému tělu je nakonec předurčeno stát se výkaly či hlínou, jaký význam má to, co je s ním spojené — manželky, sídla, bohatství, děti, příbuzní, služebníci, přátelé, království, pokladnice, zvířata či ministři? To vše je také dočasné. Co více o tom říci? – Śrīmad-bhāgavatam 7.7.44

Na margo:

» www.birdz.sk/darksider96/blo...
 

» www.birdz.sk/darksider96/blo...
 

» www.birdz.sk/darksider96/blo...
 

» www.birdz.sk/darksider96/obr...
  

» www.birdz.sk/darksider96/obr...


 Blog
Komentuj
Napíš svoj komentár