Po mesiaci v Moskve sme sa rozhodli,že je čas na pár dní vypadnúť z hlavnej metropoly Ruska a navštíviť (iba) miliónovú Kazaň, hlavné mesto Tatarstanu. 
Lístky na vlak nás stáli 1500rub,co je v prepočte okolo 21€ za spiatočný lístok-no nekúp to. 
A tu už máte moje postrehy z cesty

-rusi majú veľa zbytočných povolaní. 
1 revízor na každý vágon; teta,čo otvára a zatvára záchody,kým vlak stojí na stanici; vyberač peňazí za lístky v autobusoch
Majú to ešte zakorenené zo socíkovských čias,keď musel mať každý robotu a teraz sa toho nevedia pustiť.

-tak Vám ideme 13h do Kazane v noci slimačím tempom a aj z toho dôvodu,som si proste nevšimla,že spomaľujeme. vybrala som sa na záchod a zabudla sa zamknúť. V tom mi dvere dokorán otvorí teta a úplne bez hanby ma ženie von tak pozerám,že-wtf. zatvorím dvere. A ona ich znova otvorí,úplne ignorujúc moju holú prdel. Zase ich zatvorím a zakmnem. Začne mi búchať,nech okamžite vyjdem von,lebo stojíme na stanici niekde v riti sveta. Tak otvorím a ešte z rozopnutým gombíkom ma teda už úspešne vytiahla von.  

-kamarát sa na tej stanici niekde v riti sveta rozhodol ísť von fajčiť. A tu z veľkej temnoty,ničoty,z lesa o druhej v noci vyjde malinká babuška a chce mu predať blikajúci stromček  

-ďalší skvelý zážitok bol pohľad na malú starú ošarpanú budovu s opadajúcou omietkou, ťažkými železnými dverami a premočenou niekoľkotýždňovou poštou a.k.a náš hostel. Znútra to bolo o dosť lepšie,ak nerátame priateľské šváby v kuchyni a v kúpeľke. Ale to bol len ďalší neklamný znak ruskej "domoviny",keďže šváby si tu človek už ani nevšimne.


Mali sme fakt vydarené počasie, snežilo skoro celý čas a to dodávalo celému pobytu neobyčajnú atmosféru. Kazanský Kremeľ s mešitou na jednej strane a s pravoslávnym kostolom na druhej mi prišiel osobitne zvláštny,ale v pozitívnom slova zmysle. Naozaj som si to tam obľúbila. Kto bol v mešite vie,že to funguje tak,že chlapi a ženy nemôžu byť na rovnakom poschodí spolu. v Moskve ani len vchod nebol rovnaký a ženy mali oddelený výtah od chlapov. Väčšinou sa vyzúva,ale v Kazani sme si akurát tak natiahli na topánky sáčky za 30rub,na kt.sa potom spolužiak šmýkal po snehu Samozrejme zahaliť hlavu,vlasy.
Interiér bol do najmenšieho detailu zladený, nádherné farby. Topka. 

Na druhej strane tam však až tak veľa toho na pozeranie nebolo. Rýchlym tempom by stačil 1 deň-od rána až do večera,kedže väčšina pamiatok je v širšom centre a my sme napr. autobus využili iba raz a to keď sme sa chceli previezť mimo mesta ku Chrámu všetkých náboženstiev na ktorý sme sa tešili najviac a nechali si ho ako posledný.

Dobrí ľudia nám poradili ako sa tam dostať a teda po polhodine cesty busom sme vystúpili zase v ďalšej riti sveta. Okrem toho,že bol pondelok,kedy sú múzeá vo väčšine prípadov zatvorené,tak sme zistili od nejakej babušky žijúcej rovno vedľa chrámu,že staviteľ zomrel a chrám nefunguje už pekne dlho. hmmm. Hlavná vec,že ho otvorili pár rokov dozadu,ale už je zase zatvorený. Tak sme ho očekovali zvonka,snažili sa odohnať vlčiaka,čo nás stále sprevádzal a šli späť,kde nás potom v buse obťažoval ožratý chlapík,ktorý sa ešte nikdy nebozkával.

-v Kazani som sa najedla za doteraz najlacnejší peniaz! Šalát, polievka, hlavné jedlo, príloha, dezert + čaj a to všetko za necelé dve eurá!A fakt to aj chutilo Ak Vám nevadí absencia noža, dokonalý obed.
-Kazanský vzduch stojí 200 rublí.

-na ľudí pýtajúcich sa na náš rodný jazyk som si už zvykla. Ale na čo si nemôžem celkovo v Rusku zvyknúť a nevyhli sme sa tomu ani v Tatarstane bola tá istá otázka dokola-Aký má Slovensko vzťah k ruskej politike. Vlasy mi stoja dupkom už len keď počujem začiatok vety,lebo viem čo bude nasledovať a nikto si ju neodpustí. Ledva sme vystúpili ešte v októbri z lietadla a už sa nás taxikár pýtal na názor.
Ak mám byť úprimná, dosť ma už vytáča ten ich prehnaný nacionalizmus,ktorý začal učiteľkou praktiky,ktorá aspoň raz za hodinu nezabudne šepotom pripomenúť-Krym náš. Pokračovalo to dejepisárkou,ktorej samonasierací reflex sme mohli vidieť v plnej kráse, keď sa rozohnila na tom ako Rusi nikdy násilne Kaliningrad nedobyli a podobne. Chopia sa každej príležitosti búchnúť sa do hrude.
Ale to už odbočujem od témy.

Tak toľko z Kazane. Viac-menej si tieto zápisky robím skôr pre seba,aby som potom nezabudla aké to naozaj bolo,kedže čas letí rýchlo a ostáva mi tu už iba 18 dní.
Napriek mnohým veciam,čo ma tu serú (kôpoooor!!), ma tu to Rusko strašne baví a keď sa človek neberie veľmi vážne,zažije samé skvelé veci,lebo ONLY IN RUSSIA-to všetko je založené na pravde. 

Ale o tom,potom

 Blog
Komentuj
 fotka
nenavidim  12. 11. 2015 18:59
Veľmi príjemné ! viacc takýchto veľaa!
 fotka
janik91  13. 11. 2015 11:04
super dobré čítanie trošku mi to pripomína tohto pána blogera » tropko.blog.sme.sk/... ale iba trošku
 fotka
bludiacient  31. 1. 2016 02:00
pred pár rokmi (ach ako ten čas letí) písal super blogy o rusku jeden típek, fakt stoja za to (aj tento tvoj bol fajn, celkom zapadol do obrazu aký bol v jeho blogoch) tu je link, fakt super blogy, škoda že už nepíše
» tropko.blog.sme.sk/...
 fotka
antifunebracka  9. 8. 2018 17:33
Nvm, či ti to už niekto povedal, ale pripomínaš mi M. Tropka. Ale nielen výzorom, aj písaním. A bozkávala si sa s tým ožranom? A čo znamená, že Kazanský vzduch stojí 200 rublí?
 fotka
bebekex  28. 8. 2018 10:30
@antifunebracka pamatas sa ako v lidli, tescu ci kde davali k nakupu tatransky vzduch v plechovke? no v kazani take predavali za 200 rub
Napíš svoj komentár