Už je tomu zopár rokov, čo som naposledy bola v Rusku...potom som si na cestovanie začala vyberať trošku dostupnejšie krajiny. Nie cenovo, ale tak celkovo.
Nieže by ma nenadchýnali azúrové stredozemné pláže, malebné francúzske uličky či mohutné rakúske hory a celkovo proste normálni ľudia. Ale jasné, že ano... ale ruská kultúra a jazyk je niečo, čo sa mi vrylo pod kožu a akosi nie a nie preč.

Veľa ľudí sa ma pýta, čo na tom tak vidím, prečo ma to tak láka? Všetci si Rusko automaticky spájajú so socíkom či s Putinom. A ja vždy len dvihnem plecia. Veď tam je toho omnoho viac! A ten kontrast!
Môžeš vidieť squatujúceho gopnika na stanici so símečkami či tancovať na ruskú klasiku od pouličného hudobníka o pol šiestej ráno po diskotéke pričom na teba civí kôň. Zažila som oboje. 

Pred mesiacom som bola v Kaliningrade.
Ľudia ani nevedia, kde to je, že je to exkláva vopchatá medzi Polskom a Litvou a že teraz už pár desaťročí patri Rusom. A čo tam vôbec je?

Je pravda, že to bolo trošku iné (P)Rusko (see what I did there?), ale divností som zažila až až.
Tak hneď zhurta- prečo ich dopekla nezaujíma, že nejaký turista vôbec hovorí po rusky? Toto ma vie vždy dostať. Jasné, že sa nájde vždy zopár osvietených jedincov, čo si uvedomia situáciu, aj pochvália a popýtajú sa...ale väčšine nepríde divné, že na nich spustíte po rusky. žeby komplexnej veľkej krajiny?

Išli sme si po koncerte na šašlyk do mesta a popri čakaní si obsluha všimla,že medzi sebou hovoríme divným slovanským jazykom, ktorému nie úplne rozumejú. Počuli ma ale objednať si po rusky, tak sa predsa len osmelili.
-Odkiaľ ste?
-Slovenská republika. To je na juh od Polska.
Človek by čakal, že susedov si budú poznať, aj keď je pravda, že týpkov som odhadovala skôr na kaukazských migrantov.
-Áááá, Slovákija. Vy tam teraz máte vojnu s Rumunmi.
*kukám jak puk*
-Nooo, tak to dúfam, že nie.
-Jáááj, tak máte problémy s Albáncami.
-Nie nie, to sú Srbi. 
...a takto podobne. 

Musím Vám povedať, že Kali je veľmi zvláštne miesto. Akože prímorské mestečká sú tak idylicky pekné, relatívne lacné a nie je tam veľa ľudí. Samotné mesto nie je veľmi turistické, veľká časť bola zrovnaná počas vojny so zemou, ale stále má čo ponúknuť.

A nakoniec zopár (ne)zaujímavých faktov:

-V Svetlogorsku majú strašne veľa sôch obnažených žien! (vid fotka nizsie)
-V Kali sa narodil a zomrel Immanuel Kant
-V oblasti sa ťaží približne 90% svetového jantáru.
-Je tu najviac kozmetických salónov na počet obyvateľov z celého Ruska.
-Keď ti je teplo, hocikde na ulici si vieš kúpiť čapovaný kvas.
-V obchode si kúpiš kaviár v plaste za pár rubľov.
-V kuršskej kose je tancujúci les.
-Všade sú pouliční maliari. A mačky.Poka poka. Blog
Komentuj
 fotka
xxar3s  10. 7. 2019 10:32
Königsberg je nádherné mesto, ale postavili ho Nemci (založil ho český kráľ Přemysl Otakar, následne sa stal súčasťou Rádu nemeckých Ritierov a po bitke pri grunwalde súčasťou východného Pruska). Odjakživa patril Nemcom a vidno to aj na európskej architektúre. Rusi sa tam bohužiaľ nasťahovali až po WW2 a nemcov vysťahovali, nikdy predtým tam nežili.
 fotka
bebekex  10. 7. 2019 10:38
@xxar3s ja toto vsetko viem.
ale toto je "dennik" pisem svoje pocity, nie stranku na wikipedii
faktom je,ze teraz tam ziju, patri to do federacie,tak sa nebudem tvarit,ze je to nemecko
 fotka
feelagain  10. 7. 2019 11:27
vyzera to super, akym sposobom si sa tam dostala?
 fotka
bebekex  10. 7. 2019 12:46
@feelagain isli sme autom na 2 tyzdnovy trip na pobaltie a kedze je to kvazi cestou,tak normalne sme si bookli dopredu hotel v meste na 3 noci, vybavili viza a sli

prechod cez hranice bol ale kapitola sama o sebe ked prides na hranice, kvazi pri plote ti policajtka da papierik s nejakou farbou (zlta,cervena,etc) podla poctu ludi, ktory na konci ked cely proces prejdes, tak vracias na druhej strane dalsej policajtke. velmi divne akoze som pocas tej hodiny mala nabrat niekoho na hranicnom priechode ?
 fotka
turgachev  10. 7. 2019 14:49
Mňa stále zaujímala tá “výmena obyvateľstva” po vojne. To tam len tak Rusko nasťahovalo tisíce svojich? Niekde som videl o tomto dokument, že veľa pôvodných Nemcov si muselo poruštiť priezviská, ak tam chceli ostať. Takže je pravdepodobné, že tam stále žije dosť “Nemcov,” nie?
 fotka
xxar3s  10. 7. 2019 15:46
@bebekex pohode ja viem že ty to vieš (podla náznakov v článku) ja som ťa len doplnil lebo veľa ľudí v tomto smere nemá prehľad.

@turgachev pokiaľ ja viem tak drvivú večšinu nemcov odtiaľ vystahovali tak ako u nás z československa (kde žilo 3 milióny nemcov) a z polska ich vysťahovali ešte viac a to aj z území ktoré polsku nikdy nepatrili a boli čisto nemecké. Len stalin ukradol poliakom východnú časť polska (napr Lvov bolo kedysi polské mesto) a potom sa im to snažil vykompenzovať tým že k polsku pripojil sliezsko, pomaransko, západné prusko a južnú časť východného pruska, ktoré cca 500 rokov obívali nemci.
 fotka
bebekex  10. 7. 2019 16:12
@xxar3s to je pravda
@Turgachev praveze nemcov je tam menej ako percento v celej oblasti. akurat ulice maju casto aj nemecke nazvy
tuto vyssie v @6 je dobre napisane,ze nemci, resp. nemecki poliaci boli vystahovani takisto aj z polskych oblasti. tam uz neviem ake je percento
 fotka
antifunebracka  10. 7. 2019 17:11
Matej furt preskakuje tréning nôh? A čo je tancujúci les? Sakra, musím si na vás už niekedy nájsť čas a pridať sa na tieto cesty
 fotka
bebekex  10. 7. 2019 17:17
@antifunebracka ono to na fotke nevidno (tym aj, ze je vysoky),ale on ma strasne dobre stehna (z bike-u a korculovania)
to skor ja mam co dohanat

tancujuci les je prosim pekne toto
» en.wikipedia.org/wiki/Dancing_Fo...
10 
 fotka
hetfield  12. 7. 2019 09:57
@turgachev vačšina Nemcov odtial z pochopitelnych dôvodov zdrhla ešte počas vojny pred postupujúcou sovietskou armádou
Napíš svoj komentár