Hellooo svetielka

Napriek tomu, že rok 2017 bol kvantitatívne bohatší na cestovanie, ani tento rok som nezaháľala a čo to navštívila... ba by som povedala, že zážitkov a dobrodružstiev z ciest je až až
A tak by som sa s Vami podelila aspoň s tými, ktoré mi zabrali 4 a viac dní a ku koncu ešte spomeniem moje plány na prvú polku budúceho roku.


IZRAEL - február

Tento rok sme s Matwejom náš cestovateľský rok otvorili únikom do teplého Izraela (toto nemá byť pun aj keď zhodou okolností je Tel Aviv najviac gay friendly mesto). Mali sme k dispozícii približne 4 celé dni, takže sme stihli prejsť Tel Aviv, Jaffu (staré mesto Tel Avivu), Jeruzalem a Acre/Akko. Čo sa mi na Izraeli výnimočne páčilo bol farebný Tel Aviv ako pokrokové, trocha hipsta mesto s pohodovou atmosférou, atraktívnymi ľuďmi a skvelým jedlom! Čo ma na druhej strane prekvapilo, bola vysoká koncentrácia Rusov.

Jeruzalem bola krásna zmeska všehochuti, kedže sa tam prelína hneď niekoľko náboženstiev a ako postupne prechádzate rôznymi štvrťami starého mesta, tak to vidíte aj na charaktere uličiek a suvenírov. 

Do Acre sme sa vybrali, lebo je tam vyšší podiel nežidovského obyvateľstva a chceli sme sa vyhnúť vplyvom sabatu. Kto pozná sabat, tak vie, že od piatku večera až do soboty večera tento sviatok znamená úplný oddych a ničnerobenie pre tradičných nábožensky založených židov. (Niekde dokonca výťahy fungujú tak, že zastavia automaticky na každom poschodí, aby človek nemusel ani prstom pohnúť a stlačiť tlačidlo.) Ja som to síce vedela,ale akosi mi aj tak uniklo, že ten vlak, ktorým sme sa plánovali vrátiť ide až o 24h a nie v ten deň. A tak sme s frajerom zostali seknutí 100km od nášho ubytka v Tel Avive bez kariet, s obmedzeným množstvom peňazí, hladní a bez netu v mobile. Našťastie sme chytili staničnú wifi a Matej mal prepojenú kartu s google účtom, čím sa nám podarilo kúpiť si izbu v nejakom kresťanskom hosteli a za posledné peniaze ešte chlieb, syr a tuniaka  

Môj tip- ak máte radi autentický zážitok z tržníc ako ja, určite nevynechajte návštevu Carmel Marketu v Tel Avive...! Je to totálna zbraň na chuťové a čuchové poháriky človeka a keby tam je o polovicu menej ľudí a smetí, bývala by som tam! namojveru

KAUKAZSKÝ TROJBOJ - jún/júl

S našimi dvomi kamošmi sme sa čerstvo po skončení môjho magistra vybrali okúsiť 3 krajiny Kaukazu- Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan za 3 týždne. 

Ťažko sa mi hľadajú slová, keďže za tri týždne sme toho zažili naozaj mega mrte veľa, precestovali 3 krajiny, navštívili mestá, veľhory, moria aj jazerá, čo sa tvária ako moria, chudobné horské dedinky, bahenné sopky, horiacu horu, najdlhšiu lanovku na svete a môžem takto pokračovať ďalej a ďalej...

Určite každému z Vás odporúčam túto trasu, aby ste si mohli vytvoriť reálnu predstavu o všetkých troch krajinách, pretože každá je úplne iná a v každej nájdete niečo naozaj jedinečné.
Gruzínsko je ideálne nielen na turistiku,ale aj na vylihovanie na pláži v Batumi a to obzvlášť, ak nemáte radi prepchaté pláže. Arménsko Vás pohltí svojou históriou a veľmi milými ľuďmi, ktorých som mala možnosť stretnúť a spoznať. Azerbajdžan bol zase v porovnaní s predchádzajúcimi krajinami najexotickejší a budete mať chvíľu pocit, akoby ste boli v nejakom horšom Dubaji (áno, trúfam si to povedať, aj keď som v Dubaji nebola )

Keby ste mali záujem o náš itinerár, dajte mi vedieť, pošlem Vám do správy

Klasická slovenská dovolenka- CHORVÁTSKO - september

Až na to, že sme neklasicky trošku občas odbočili z cesty a v rámci tejto krátkej 5-6 dňovej dovolenky na severe Chorvátska sme stihli kuknúť aj Miramare (ITA) a jazero Bled (SLO).

Miramare je zámok rakúskeho arcivojvodu z 19. st. neďaleko mesta Triest. Ak budete mať niekedy cestu okolo, určite ho choďte očekovať, lebo má nádhernú záhradu a výhľady.
Jazero Bled vám snáď ani nemusím predstavovať. Je to asi to najpopulárnejšie miesto v Slovinsku,ale že je úplne dychvyrážajuco idylické som ani ja nečakala. Odvahu na okúpanie som však nenabrala  
Ešte vrámci chorvátskej 'vylihovačky' sme stihli aj Pulu, čo vás zas na chvíľu zase raz trošku prenesie do Talianska  


Môj tip- ak sa budete raz nachádzať na ostrove Krk, tak na pláži medzi obcami Soline a Čižići je liečivé bahno a to bol top zážitok celého môjho výletu! Síce potom smrdíte dosť kvalitne, ale stojí to za to. Je to divne vzrušujúci pocit nanášať si bahno na telo a následne cítiť ako tuhne Nehovoriac, že budete mať pokožku ako detská prdelka.

BALKAN BASHAVEL - október/november

Tento rok sme sa ešte naposledy rozhodli si trošku predĺžiť teplejšiu jeseň a vybrali sme sa na 9-dňový balkánsky autotrip.
Naše dobrodružstvo začalo v Bosne, pričom sme precestovali aj Čiernu Horu, Albánsko, Macedónsko, Srbsko a šli naspäť domov cez Maďarsko. V každej krajine sme strávili približne deň-dva.
Kto už bol niekedy na Balkáne (nerátajúc turisticky prepchaté Chorvátsko), tak vie ako šialené to tam je a neviem prečo,ale ja milujem vyhľadávať nie tak veľmi prvoplánové krajiny na návštevu.
Stihli sme dostať defekt na aute v horách, videla sme vlka ako jedol z kontajnera, kúpali sme sa v liečivých sírnatých horúcich prameňoch pri pohľade na nádherný kamenný most a jesennú prírodu, tancovali na turbofolk a ja som si odniesla domov mononukleózu.Balkan at its finest!
Rakija for the win!Budúci rok nejak v marci chystám návštevu Jordánska a neskôr začiatkom leta autotrip naprieč Pobaltím s možným cieľom prejsť až do Petrohradu, takže ak máte pre mňa netypické tipy z prvej ruky, som samé uch  

A zatiaľ sa ľúbte a dožite tento rok v zdraví, šťastí a láske! Ostatné sa nejak poddá


Vaša Bebekex.
 Blog
Komentuj
 fotka
antifunebracka  21. 1. 2019 16:57
V Jordánsku určite odporúčam Petru - vygoogli si a ďakuj mi
 fotka
bebekex  21. 1. 2019 18:42
@antifunebracka to si vypichol snad naturistickejsiu destinaciu ale jasne,ze ideme aj tam, okrem ineh
 fotka
antifunebracka  22. 1. 2019 16:31
@bebekex

veď to aj bolo zo srandy
 fotka
bebekex  22. 1. 2019 16:51
@antifunebracka sakra.tusila som,ze je to sarkazmus!!!
Napíš svoj komentár