V prvej časti sme si vysvetlili, že slová môžu znamenať čo len chceš. Jej pochopenie je kľúčové pre tých, ktorí chcú v tejto sérii pokračovať a dozvedieť sa, ako vyhrať každú diskusiu.

Dnes sa pozrieme na nástroj, ktorý je alfou a omegou vyhrávania diskusií. Pred tým si ale poďme vysvetliť, čo to vlastne znamená "byť najmúdrejší a vedieť všetko". Aplikujúc techniku kreatívnych definícií, o ktorej som písal minule, zistíme, že aby si bol najmúdrejší a vedel všetko, nemusíš byť najmúdrejší ani vedieť všetko. V skutočnosti môžeš byť hlúpy ako poleno a nevedieť nič, na pravdivosti frázy to nič nemení, ba čo viac, stále môžeš vyhrať každú diskusiu na akúkoľvek tému.

Už ako osemročný som sa naučil vedu. Celú. Ale neposkytovala odpoveď na moje otázky. Nie je to tým, že som nepochopil ani ň. Naozaj. Pochopil som ju celú, ale nedávala zmysel (príklad je uvedený v mojom blogu o neexistencii slnka). "Pochopiť vedu" neznamená, že máš čo i len najmenšieho tušenia, čo vlastne vraví. Znamená to, že dokážeš presadzovať svoju vlastnú teóriu dostatočne tvrdohlavo.

Tak, ale dosť bolo zbytočných rečí. Poďme si konečne predstaviť cesnak v boji proti upírovi reality. Reč je o takzvanom strawman argumente. Tento nástroj ma nekonečné množstvo variácií a úrovní komplexity. Majstri jeho používania ním dokážu vyvrátiť všetko od najjednoduhších tvrdení po tie najkomplexnejšie teórie, s ktorými kedi vaši "vedci" prišli.

Poďme sa pozrieť na príklad. Môj obľúbený je evolúcia. Má to hneď niekoľko dôvodov. Po prvé, ide o veľmi komplexný mechanizmus a jej vyvrátením dokážem výborne demonštrovať svoje majstrovstvo v používaní strawman argumentu. Po druhé, nemám ani len hmlistú predstavu, čo naozaj hovorí a ako funguje, a preto mi jej vyvrátenie pomôže s egom a prinesie hrejivý pocit. Nemusím tomu predsa rozumieť, keď dokážem, že je to hlúposť. A v neposlednom rade to poskytne dobrý základ pre tretiu časť seminára pravdy.

Evolúcia. Čo vedci vravia, že robí. Niečo o vývoji živočíchov, o adaptácii na prostredie, o prirodzenom výbere a tak ďalej. Ale ja som mal otázku, ktorú veda nevedela vysvetliť. Ako to, že v Európe žije niečo okrem medveďa? Medveď je tu najväčšia šelma a dokáže zabiť všetko ostatné. Podľa môjho chápania evolučnej teórie by tu nič okrem medveďov nemalo prežiť, lebo by to medvede mali zabiť a zjesť. Tu "vedci" začnú bľabotať čosi o equilibriu uzavretého systému a potravinovom reťazci a ešte ďalších veciach, ktorým nerozumiem ani len samostatne, nieto ešte v kontexte s evolúciou. To nie, to nie je pre mňa. Príliš komplikované. Na druhej strane však musím mať pravdu. Vždy. Ako teda vyvrátim teóriu, ktorej ani približne nerozumiem? Tí múdrejší už istotne tušia - strawman argument!

Zostrojiť strawman argument na tak rozsiahlu teóriu je zložité a dá sa to urobiť mnohými spôsobmi. Kvôli jednoduchosti a rozsahu si ukážeme len malý náčrt toho, ako na to. 

1. Vyberiem si časti pôvodnej teórie, ktoré chcem napadnúť. Ideálne to, čomu najviac nerozumiem.

a) Najlepšie prispôsobené organizmy majú najväčšiu šancu na prežitie, a teda na odovzdanie svojej genetickej informácie ďalšej generácií.

b) Evolúcia vraví, že sofistikované živočíchy sa vyvinuli vďaka prirodzenému výberu.

2. Upravím tvrdenia tak, aby trochu pripomínali tie pôvodné. Nie však hocijako. Treba dbať na to, aby nové tvrdenia boli úplné nezmysly, ktoré je možné jednoducho vyvrátiť. 

a) Prežije len najsilnejší

b) Sofistikované formy života vznikli náhodným procesom.

3. Tvrdenia vytvorené v druhom kroku vyvrátim. 

a) Aplikujem nepriamy dôkaz alebo dôkaz sporom. Ak prežije len najsilnejší, v Európe by nežilo nič okrem medveďov. V Európe žije niečo okrem medveďov. To znamená, že nie je pravda, že prežije iba najsilnejší. A to znamená, že tvrdenie evolučnej teórie je chybné.

b) Tu sa zase budem opierať o (ne)pravdepodobnosť, keďže náhodnosť môžem vyjadriť pravdepodobnosťou. Nenechám sa zastaviť faktom, že neviem ani matematiku a ani biológiu. Len umocním nejaké číslo na nejaké iné číslo tak, aby mi vyšlo extrémne vysoké číslo. Dám k tomu nejaký popis, vďaka ktorému to bude vyzerať, že viem, o čom hovorím. Napríklad, že to vyjadruje počet všetkých rôznych kombinácií molekúl a len jedna z nich je proteín, vďaka ktorému existuje život. Niečo na ten spôsob. Stačí, že tam bude pojem z biológie, chémie a matematiky. Povedzme 10^124. Šanca vzniku života je teda 1/10^124. To je veľmi málo. A to je vlastne to isté, ako keby to bola nula. Šanca, že sofistikované životné formy vznikli náhodou, je teda prakticky nulová. Evolúcia sa zase mýli. 

4. Opäť naplním pohár slzami haterov, ktorých hnevá, že som zase vyhral diskusiu. 

"Ale počkaj, to je všetko?? Čo ďalej?! Však si len vyvrátil evolúciu, stále si nevysvetlil, ako vznikli sofistikované životné formy a prečo v Európe nežijú len medvede!"

To si, priatelia, povieme nabudúce v tretej časti. Dokážeme totiž existenciu boha. Máte sa na čo tešiť!

Tak sa zatiaľ držte.

Váš Dunning-Krugerov efekt v ľudskej podobe 

(podobnosť s akýmkoľvek používateľom portálu birdz.sk je čisto náhodná)

 Blog
Komentuj
 
 fotka
1ggy  28. 5. 2021 21:06
Zaujímavé
 
 fotka
darksider96  28. 5. 2021 21:38
@1ggy Nie je to zaujímavé... On si to len prifarbil a nafúkol to celé... Hovorí o mne, že ja vytrhávam veci z kontextu a pritom jediný kto to robí je on sám... On len provokuje a doslovne tu ojebáva a títo zombíci mu to žerú bez toho aby sa vôbec nad tým zamysleli. Ako príklad môžem uviesť ten jeho včerajší blog kde ma chytal za slovíčka, celé to vytrhol z kontextu a prifarbil si to tak aby to pasovalo do jeho halucináci. Ja som ho potom vyviedol z omylu a rozbil som tam tie jeho nelogické argumenty a potom uznal, že mám pravdu a blog vymazal. Už ma nebaví sa s ním stále handrkovať.
 
 fotka
darksider96  28. 5. 2021 21:48
@1ggy Inak hrávaš WARZONE? Či to nie je nič pre teba?
 
 fotka
3kratadost  28. 5. 2021 21:49
@1ggy Veru je. Keď sa budeš pilne učiť, aj ty dokážeš vyhrať každú diskusiu! Musíš sa len vzdať nezmyselných princípov využívaných hlupákmi, akými sú napríklad elementárna logika. Logický argument je tvoj nepriateľ. Ak nie je správny, dá sa vyvrátiť. A to ty nechceš. Keď niekto vyvráti tvoj argument, tak si prehral diskusiu. Miesto logických argumentov musíš prejsť na pravdivé argumenty. Tie sa, zo svojej samotnej podstaty, vyvrátiť nedajú. Dokonca ani vtedy, keď sú absolútne od základu nesprávne. To preto, že sú imúnne voči logike. Tak sa vyhrávajú diskusie. Môj nalepší študent @Darksider96 by ti o tom vedel povedať svoje. Pozri, teraz uvidíš názorný príklad.

Fakt: Včerajší blog som nezmazal. Skryl som ho, aby sa na nástenke zobrazil tento, lebo nový birdz zobrazuje len jeden blog od jedného autora. Žiaľ, ten populárnejší, nie ten novší. Ale ja ho znova zverejním, len tomu treba čas, nech mi birdz neschová z nástenky tento.

Logicky z toho vyplýva, že Temný Sajder nemá pravu. Ale on ti teraz za použitia pravdivých argumentov vysvetlí, že ju má. Pozeraj a uč sa.
 
 fotka
darksider96  28. 5. 2021 22:15
@3kratadost Však ty tu len slovičkáriš a oháňaš sa všelijakými poučkami, ktorým tu títo zombíci nerozumejú a myslím, že ani ty sám. Rovnako ako včera si tu vytiahol nejaké poučky zo slovníka a argumentoval mi tým, že si protirečím len preto, že som nazval živú bytosť autonómnou a zároveň závislou na niečom a myslel si si ako si ma rozbil. Mal by si sa menej zaoberať poučkami, slovami a pod... Nabifliť sa tieto frázy, poučky k argumentom a pod. zvládne každý degeš. Ale ten tvoj jebák čo máš na krku už používať na to na čo máš nevieš. Však by ťa vysmiali aj tí tvoji samotní materialistickí vedci Ty si len taký kokotko, ktorý si takto dokazuje svoje ego na hlúpych ľuďoch, ktorých ohuri záplavou rôznych neznámych pojmov, poučiek, a naivný človek mu to zhltne aj s navijakom. Môžeš to skúšať na FB na nejakých hlúpych diskutujúcich hoaxerov a nie na mne.
 
 fotka
1ggy  28. 5. 2021 22:28
@darksider96 Nehrám, už teraz hrám kopu iných hier, ďalšia by sa mi nezmestila.
 
 fotka
3kratadost  28. 5. 2021 22:43
@darksider96 Veľmi dobre! Som očarený, že si sa behom dvoch dní stihol naučiť všetko, čo som napísal! Krásne prevedené, sám by som to nenapísal lepšie. Presne, len hlupák môže tvrdiť, že si protirečíš len kvôli tomu, že si evidentne protirečíš. Koho zaujíma význam slov, ktoré používaš? No nikoho! Dôležité je, že máš pravdu. Čo hovoríš, to nie je vôbec dôležité. A aj keby bolo, tak sa to nedá zistiť, lebo sme sa zbavili definícií slov! Keď poviem "kladivom sa špára červík!", mám proste pravdu. Lebo "kladivom" myslím zápalku, "spára" je zase "zapaľuje" a "červík" je samozrejme oheň. Múdrym ľuďom je to hneď jasné. Len idiot, ktorý sa drží definícií slov, môže tvrdiť niečo iné.
 
 fotka
darksider96  28. 5. 2021 22:59
@3kratadost Vsak ja som ti vysvetlil preco sa mylis. Ty si autonomna bytost, nie? Fungujes samostatne, mas svoje prava, si strojcom vlastneho stastia atd... Ale predsa mozes byt zavisly na niecom. Myslim, ze nie je vobec hlupe ak teba autonomnu zivu bytost nazvem zavislou na jedle, vode atd... Alebo ked take dieta nazvem zavislym od svojej matky... Ty si len slovickaril a vytiahol nejaku poucku zo slovnika a myslel si si ako si ma rozbil Vsak toto ti prekuknu aj tito hlupaci na birdzi ty kokotko

Toto si cely ty:

 
 fotka
3kratadost  28. 5. 2021 23:17
@darksider96 No tak pŕ, mladý muž. Si síce nepochybne talentovaný učeň a jedného dňa nepochybne preberieš žezlo majstra Dunning-Krugera, ale mám pocit, že ti to začína až priveľmi stúpať do hlavy. Majster som tu ešte stále ja. Tak kľudni hormón. Ja som napísal blog, kde som vysvetlil, prečo sú významy slov bezvýznamné. Ty si myslíš, že môžeš mne vysvetľovať základné princípy Dunning-Krugerovskej argumentácie?
 
 fotka
darksider96  28. 5. 2021 23:24
@3kratadost NJN, ty si sa stal famóznym stelesnením Dunning-Krugerovho efektu. Klobúk dolu Ako tak čítam tvoje komentáre pod týmto blogom a tvoju márnu snahu ma zdiskreditovať, tak ťa to dokonalé vystihuje Ale najväčšou iróniou je, že si tak chcel ukázať mňa a nakoniec si sa tak ukázal sám LOL, to nevymyslíš, to je život
 
 fotka
darksider96  28. 5. 2021 23:26
Normálne som sa s chuti zasmial Díky, toto som dlho potreboval
 
 fotka
3kratadost  28. 5. 2021 23:30
@darksider96 Človeka na vrchole Mount Stupid nemožno zdiskreditovať. Máš sa ešte čo učiť.
 
 fotka
darksider96  28. 5. 2021 23:47
@3kratadost NJN, človeka na vrchole Mount Stupid nemožno zdiskreditovať. Ale predsa ty si sa sám zdiskreditoval. Ja som len na to poukázal. Práveže keď som ja nadobudol dojem, že viem veľa, tak som zistil, ako málo toho skutočne je.

„Viem, že nič neviem.“

- Sokrates

Ale u teba to nehrozí, všakže

„Kým v modernom svete prekypujú istotou hlupáci, inteligentní ľudia sú plní pochybností.“

- Bertrand Russell
 
 fotka
3kratadost  28. 5. 2021 23:53
@darksider96 Pán Russell veľmi dobre vystihol, prečo si si vždy všetkým taký istý.
 
 fotka
darksider96  29. 5. 2021 00:17
@3kratadost To mi nevýchadza Ja som tu nikdy netvrdil, že viem všetko a mám patent na pravdu. Moje blogy boli len také "pikošky". Neberte to ako absolútnu pravdu. Netvrdím, že sa máte na mňa spoliehať. Máte si to práveže premyslieť. Ja som tu vždy tvrdil, že bolo ľahšie nasledovať dav ako sám premýšľať. Premýšľajte nad tým. Čo ak je všetko inak ako sme si mysleli? Tvoje chovanie ku mne veľa o tebe vypovedá. Očividne teba ujo Russell veľmi dobre vystihol. Myslí si čo chceš, ale nedehonestuj ma. Neodsudzuj moju cestu. Nájdi si vlastnú cestu a s radosťou po nej kráčaj. Tým, že budeš ubližovať ostatným svoje rany nevyliečiš.



 
 fotka
3kratadost  29. 5. 2021 00:21
@darksider96
"Ja neverím v Boha. Ja viem, že existuje."
-Ty

Veľmi ti prajem, aby si raz bol aspoň z desatiny taký múdry, ako si myslíš, že si. To aby si si dokázal uvedomiť, aký si teraz blbý.

Vidíš, už ma dokonca ani nebaví držať sa postavy. Dám si pauzu. Dúfam, že tu pre mňa medzi časom nachystáš nejaký výživný content!
 
 fotka
darksider96  29. 5. 2021 00:40
@3kratadost Viem, ze Boh existuje. Pretoze je to logickejsie ako to, ze neexistuje. Navyse mam vyskusane nejake tie spiritualne vecicky. Takze mam aspon nieco narozdiel od teba. Ale kde tvrdim, ze ma mate nasledovat a verit uplne vsetkemu co tu napisem? Tento hmotny svet je nedokonaly a mame nedokonale zmysly atd. Mne pride najpresvedcivejsie ucenie Sanatana Dharma. Ale nikdy som tu netvrdil, ze som jeho privrzenec alebo nejaky Hare Krishniak a podobne. Ja to stale analizujem. Keby tu sledujes poriadne moje prispevky, tak by si si vsimol, ze som tu diskutoval s mnohymi ludi a ti mi oponovali, ale aj napriek tomu som k nim bol pokorny a nasa diskusia prebehla pokojne a bez urazok. Nie ako s tebou. Ak si si nevsimol, tak vo fotkach mam odfotene rozne filozoficke knihy. Nielen Vedy. Napr. po tejto diskusii s Verdantom som dal sancu inej filozofii a studoval ju a zamyslal sa nad nou. To len ovca dookola tvrdi to iste a nevyvija sa. Inteligentny clovek sa vie prisposobit a zmenit nazor na zaklade novych informacii a skusenosti. To sa vola progres a je to nieco o com nemas ani paru.

Aha: » birdz.sk/darksider96/obr...
 
 fotka
passerine  29. 5. 2021 07:59
@darksider96 ja som sa ta minule niečo normálne spýtala a mne si neodpovedal pričom ja ta nikdy neurážam a ani nechcem... No zdá sa mi, že máš záujem komunikovať len s tými, čo ťa urážajú, ja som oproti nim asi dosť nudná
Napíš svoj komentár