Bochniik
35-ročný muž, zadaný, na dievčatá, budhista
najnedávnejšie lognutie
dnes 10:00
94 dní na BIRDZi
regnutý od 10. marca 2026
Prvý krát v živote ma vyhodili. 5 rokov som bol frontend developer. Ale vyhodili ma za takých krásnych podmienok, že som extrémne šťastný, lebo aj tak ma práca v tej firme nenapĺňala. Je to jedna z najlepších vecí, aké sa mi v živote stali (viď nižšie)
22 komentov
2
Netrapil by som sa tym, od nas tiez par ludi odislo ked neboli spokojni s vysledkami a proste je to take, ze nie kazdemu musi sediet konkretny projekt / ludia s ktorymi pracuje a lepsie mu bude inde pokial na to uplne nesral.
Keby som junior a nastupujem do aktualne prace co mam teraz, asi by ma trochu svihlo a mozno by som aj odisiel po kratkej dobe.
Daj si volno a skusaj najst este lepsie platenu
Keby som junior a nastupujem do aktualne prace co mam teraz, asi by ma trochu svihlo a mozno by som aj odisiel po kratkej dobe.
Daj si volno a skusaj najst este lepsie platenu
4
@majky538 @2 ďakujem, ale ja sa netrápim, som naopak veľmi šťastný a vďačný a nikoho v tej firme v blízkej dobe nebudú prijímať. práve naopak, bolo tam masívne prepúšťanie, prepustili okolo 300-400 zamestnancov + kto vie koľko kontraktorov. prepustili aj môjho manažéra a aj jeho manažéra. v oddelení kde som pracoval, bolo okolo 60 ľudí a zostáva tam 15-20
5
@tequila @3 presne. konečne sa to stalo aj mne, po toľkých razoch, čo som o tom čítal nie je to síce suma, po ktorej by som už nikdy nemusel pracovať, ale keď sa budem snažiť, môže to byť život meniace.
6
zo sociálnej poisťovne máš nárok na 6 mesiacov treba využiť voľno aj na nič nerobenie
7
@mefistofel @6 teoreticky 6 mesiacov totiž
1) musel by som sa celý ten čas udržať na úrade práce, čo nemusí byť jednoduché. keď ma budú posielať na pohovory, a bude čoraz ťažšie sa tváriť tak, aby ma nezamestnali
2) veľký problém je v tom, že si nebudem môcť počas tých 6 mesiacov zarábať prakticky nič. a navyše po novom výplatu zo SP po troch mesiacoch znižujú. takže každý ďalší mesiac bez práce ma bude stáť viac a viac. ale "v strate" budem už od prvého mesiaca, pretože moje výdavky sú o cca 30% vyššie ako to, čo budem dostávať zo sociálnej poisťovne počas prvých troch mesiacov.
ale uvidím, ako sa mi bude dariť v sebarozvoji a ako ma to bude baviť. nevylučujem, že bez práce budem aj tých 6 mesiacov
ale každopádne, ničnerobenie ma neláka. po prvé, som trochu nervózny z toho, že keď nebudem robiť teraz to najlepšie, tak budem mať zbytočne citeľne horšiu budúcnosť. takúto šancu už možno nikdy v živote nebudem mať. a po druhé, zatiaľ ma to naozaj veľmi baví, pracujem oveľa viac čistého času ako keď som bol zamestnaný robím len veci, v ktorých vidím význam, takže mám o 95% menšiu motiváciu prokrastinovať.
1) musel by som sa celý ten čas udržať na úrade práce, čo nemusí byť jednoduché. keď ma budú posielať na pohovory, a bude čoraz ťažšie sa tváriť tak, aby ma nezamestnali
2) veľký problém je v tom, že si nebudem môcť počas tých 6 mesiacov zarábať prakticky nič. a navyše po novom výplatu zo SP po troch mesiacoch znižujú. takže každý ďalší mesiac bez práce ma bude stáť viac a viac. ale "v strate" budem už od prvého mesiaca, pretože moje výdavky sú o cca 30% vyššie ako to, čo budem dostávať zo sociálnej poisťovne počas prvých troch mesiacov.
ale uvidím, ako sa mi bude dariť v sebarozvoji a ako ma to bude baviť. nevylučujem, že bez práce budem aj tých 6 mesiacov
ale každopádne, ničnerobenie ma neláka. po prvé, som trochu nervózny z toho, že keď nebudem robiť teraz to najlepšie, tak budem mať zbytočne citeľne horšiu budúcnosť. takúto šancu už možno nikdy v živote nebudem mať. a po druhé, zatiaľ ma to naozaj veľmi baví, pracujem oveľa viac čistého času ako keď som bol zamestnaný robím len veci, v ktorých vidím význam, takže mám o 95% menšiu motiváciu prokrastinovať.
8
@bochniik @7 vieš si dať aj volaky IT kurz preplatiť na úrade, to ti zabezpeči určitú dobu pokoj na zotrvanie v úrade, To je tiež dobré na sebarozvoj, ak si najdeš kurz, ktorý sa tebe bude hodiť a naučiš sa niečo čo by si aj reálne potreboval. Treba sa na to pozrieť.
9
Ja som asi tiež vyhorel. Minimálne sa mi žiada skúsiť iné oddelenie a zmeniť ľudí. Minimálne som sa od toho svojho kolektívu odľudnil. Akurát že neviem, či by súhlasili ma zobrať na inú pozíciu…
10
V IT je teraz dosť neistá situácia – firmy prepúšťajú, veľa sa mení kvôli AI, tlak na výkon a ani politická situácia na Slovensku tomu nepomáha. Pred týždňom som práve čítal o jednom chalanovi, čo sa z IT rekvalifikuje na elektrikára.
Ďalšieho kamaráta nedávno prepustili, senior, 15r skúseností. Teraz si dáva pauzu a vravel, že do IT sa už pravdepodbne nevráti.
Ty v tom stále vidíš perspektívu? Čo konkrétne sa chceš počas voľného času naučiť? Ideš FE viac do hĺbky (napr. iný framework) alebo si rozšíriť záber aj na iné oblasti vývoja?
Ďalšieho kamaráta nedávno prepustili, senior, 15r skúseností. Teraz si dáva pauzu a vravel, že do IT sa už pravdepodbne nevráti.
Ty v tom stále vidíš perspektívu? Čo konkrétne sa chceš počas voľného času naučiť? Ideš FE viac do hĺbky (napr. iný framework) alebo si rozšíriť záber aj na iné oblasti vývoja?
11
@mefistofel @8 o tom som počul, ale mám obrovské pochybnosti o tom, že by mi úrad preplatil práve taký kurz, ktorý by bol optimálny na moje vzdelávanie. ale skúsim si o tom niečo pozrieť.
13
@ruotong @10
O tom prepúšťaní kvôli AI sa hovorí, ale v drvivej väčšine prípadov je to len dobrý marketing a dôvody sú reálne úplne iné. Podobne aj u nás - oficiálne prepúšťajú kvôli AI, ale reálne je problém v tom, že tá naša firma upadala ešte predtým, ako prišla AI.
Asi aj vďaka tomuto: » en.wikipedia.org/wiki/Jevons_par...
Je tá situácia opačná. Dnes je najviac pracovných miest pre programátorov za posledné dva roky: » fred.stlouisfed.org/graph/?g=1W3hI...
A vyzerá to tak, že ten trend bude pokračovať.
Dokonca developerské miesta rastú aj v čase, keď iné pracovné miesta klesajú: » www.reddit.com/r/csMajors/comm...
Takže deje sa presný opak toho, čo si mnohí myslia. V istom zmysle pre mňa dobre, aspoň kvôli takýmto mýtom mám menšiu konkurenciu na trhu
O tom prepúšťaní kvôli AI sa hovorí, ale v drvivej väčšine prípadov je to len dobrý marketing a dôvody sú reálne úplne iné. Podobne aj u nás - oficiálne prepúšťajú kvôli AI, ale reálne je problém v tom, že tá naša firma upadala ešte predtým, ako prišla AI.
Asi aj vďaka tomuto: » en.wikipedia.org/wiki/Jevons_par...
Je tá situácia opačná. Dnes je najviac pracovných miest pre programátorov za posledné dva roky: » fred.stlouisfed.org/graph/?g=1W3hI...
A vyzerá to tak, že ten trend bude pokračovať.
Dokonca developerské miesta rastú aj v čase, keď iné pracovné miesta klesajú: » www.reddit.com/r/csMajors/comm...
Takže deje sa presný opak toho, čo si mnohí myslia. V istom zmysle pre mňa dobre, aspoň kvôli takýmto mýtom mám menšiu konkurenciu na trhu
14
@ruotong @10
"If your software engineer delivers 2x or 4x value, why wouldn't you get more of them?
When Ford doubled the efficiency of F-100 factory workers, did he fire half of them resulting in a decline of automotive industry?"
"If your software engineer delivers 2x or 4x value, why wouldn't you get more of them?
When Ford doubled the efficiency of F-100 factory workers, did he fire half of them resulting in a decline of automotive industry?"
15
@ruotong @10
a nečakal som, že tu budem vysvetľovať technické detaily, ale kľudne.
Vo svojej práci som sa veľmi nerozvíjal, za 5 rokov som sa tam naučil to, čo by som sa v dobrej firme naučil za 1. Ale trochu som sa rozvíjal aj mimo práce. Každopádne, oveľa viac ako na všeobecných programátorských znalostiach tam zaležalo na znalostiach vnútorných systémov a procesov.
Takže v prvom rade si plánujem osviežiť základy - HTML, CSS, JavaScript. A frameworky som tam nepoužíval takmer vôbec, resp. možno 0,5% času. Mimo práce som ich používal, ale dokopy možno tak 100-200 hodín za tých 5 rokov.
Takže ako prvé si kúpim a spravím tieto krásne kurzy, pre CSS a React: » www.joyforjs.com
Dúfam, že mi to nebude trvať viac ako cca 6 týždňov.
Potom sa naučím Typescript.
A potom budem niekoľko mesiacov aplikovať znalosti. Nejaké návrhy na projekty mi navrhli deep researche AI, nejaké návrhy už dlhodobo nosím v hlave, resp. v excelovej tabuľke sám. Chcel by som teda 4 dni v týždni programovať klasicky a jeden deň v týždni čisto vibecodovať.
A primárne sa budem venovať frontendu, ale sekundárne budú tie projekty založené aj na trochu iných veciach, nejaké backendy, možno do toho nejako zapojím aj nejaké AI API. Uvidím. Ešte fakticky nie som ani na začiatku, do konca mája som ešte oficiálne zamestnaný Takže za mesiac od teraz to možno budem vidieť dosť inak.
a nečakal som, že tu budem vysvetľovať technické detaily, ale kľudne.
Vo svojej práci som sa veľmi nerozvíjal, za 5 rokov som sa tam naučil to, čo by som sa v dobrej firme naučil za 1. Ale trochu som sa rozvíjal aj mimo práce. Každopádne, oveľa viac ako na všeobecných programátorských znalostiach tam zaležalo na znalostiach vnútorných systémov a procesov.
Takže v prvom rade si plánujem osviežiť základy - HTML, CSS, JavaScript. A frameworky som tam nepoužíval takmer vôbec, resp. možno 0,5% času. Mimo práce som ich používal, ale dokopy možno tak 100-200 hodín za tých 5 rokov.
Takže ako prvé si kúpim a spravím tieto krásne kurzy, pre CSS a React: » www.joyforjs.com
Dúfam, že mi to nebude trvať viac ako cca 6 týždňov.
Potom sa naučím Typescript.
A potom budem niekoľko mesiacov aplikovať znalosti. Nejaké návrhy na projekty mi navrhli deep researche AI, nejaké návrhy už dlhodobo nosím v hlave, resp. v excelovej tabuľke sám. Chcel by som teda 4 dni v týždni programovať klasicky a jeden deň v týždni čisto vibecodovať.
A primárne sa budem venovať frontendu, ale sekundárne budú tie projekty založené aj na trochu iných veciach, nejaké backendy, možno do toho nejako zapojím aj nejaké AI API. Uvidím. Ešte fakticky nie som ani na začiatku, do konca mája som ešte oficiálne zamestnaný Takže za mesiac od teraz to možno budem vidieť dosť inak.
16
Keď si tam stagnoval, tak o to lepšie, že odtiaľ ideš preč. Ja som bol kedysi v podobnej situácii. Síce som ešte úplne nestagnoval, ale už som videl, kam to smeruje — okrem Angularu (eww) by som sa tam už nič nové nenaučil. Tiež to bolo hlavne o interných systémoch a procesoch. Inak mi tam ale bolo fakt dobre, pohodový korporát, super kolegovia, skvelé benefity. Ale kvôli tomu, že by som časom začal stagnovať, som to radšej stopol dosť rýchlo a po necelom roku dal výpoveď. A spätne to bolo mega dobré rozhodnutie.
React sa určite nauč. Dnes je to už základ, tak ako kedysi HTML a CSS. A TypeScript samozrejme tiež, dnes je v ňom už každý JS projekt.
React sa určite nauč. Dnes je to už základ, tak ako kedysi HTML a CSS. A TypeScript samozrejme tiež, dnes je v ňom už každý JS projekt.

Napíš svoj komentár
- 1 Azizi: Tak som kúpila tie posledné čierne cat eye a jedny lacné úzke čierne ľahké,...
- 2 Mytickaentita: mám úzkosť keď počujem skúšku sirén
- 3 Lukaso121: Dneska sa jezisovi nedakovalo?
- 1 Tulipanoo: birdz, mam taky problem: platim za jednoizbak v Prahe strasne malo, akoze...
- 2 Lostinthedark: Vedúcko: "to takto nemôžeš, to nejde, to musíš takto" JA...
- 3 Skvrnka: Woke hejteri necitat. Kebyze som nezadany gay chcem...
- 4 Azizi: Tak som kúpila tie posledné čierne cat eye a jedny lacné úzke čierne ľahké,...
- 5 Mytickaentita: mám úzkosť keď počujem skúšku sirén
- 6 3kratadost: Vychytal som prazdne fitko, a tak som si povedal, ze musim skusit...
- 7 Lukaso121: Dneska sa jezisovi nedakovalo?
- 8 Limitles: pelle sa vyjadril ze oddavat nebude..zradca
- 9 Protiuder22: < 3 www.youtube.com/watch?v=YIh...
- 1 Mytickaentita: mi poslala SMSku "dopravná polícia Slovenskej republiky" z marockého čísla, že som dostala...
- 2 Thunderstorm: Som si povedala, že po mojej jeden a pol roka trvajúcej single ére...
- 3 3kratadost: Tak, uz sme vyspela europa, chodci tu uz maju prednost na prechode...
- 4 Redpanda: Mali sme teambuilding aby sme sa zblizili s kolegami. Este viac...
- 5 Tulipanoo: birdz, mam taky problem: platim za jednoizbak v Prahe strasne malo, akoze...
- 6 Batman: Fico dozenie slovenskych podnikatelov aj do hrobu.. stres ktory v poslednom obdobi zazil p....
- 7 3kratadost: Uz dlhsie sa pohravam s myslienkou, ze budem striehnut pri plesach v Tatrach...
- 8 3kratadost: Belfast vyzera zaujimavo. Snad z toho daco bude. Go Ireland!
- 9 Azizi: Milujem toto počasie! < 3 Nádherne je
- 10 Azizi: Vložila som sem fotky 3 okuliarov, musím si už dnes súrne nejaké vybrať...
- dostal som napriek vyhodeniu ešte 13. plat
- napriek vyhodeniu mi tento mesiac dali každoročné firemné akcie, ktoré som už aj predal a prišli mi peniaze
- takže len z tých vecí vyššie mám cca 8,5 platov
- ale aby som len s týmto všetkým nebol chudáčik, ktorý si dokáže maximálne dať batôžtek na palicu, a smutne odchádzať v smere zapadajúceho slnka, tak ešte minimálne 2-3 platy dostanem na dávkach zo sociálnej poisťovne.
- takže v sumáre dostanem cca 11-12 platov
- a ešte si môžem nechať iphone 17, super macbook pro, super monitor a docking station - toto sa použité predáva za cca 2300 eur
Život je krásny A plánujem tie peniaze využiť na to, aby som aspoň pár mesiacov nezarábal, a namiesto toho si zlepšoval skilly, pracoval na vlastných projektoch, atď...a ak sa mi to podarí, o rok odteraz budem na tom vďaka tomu vyhadzovu ďaleko lepšie ako som bol pred mesiacom.