Kľud, jedna a oni a ony

Autorka blogu: Nyctea, 11. september 2007

toto bude male okienko do sveta slovenskeho pravopisu (rozumej tie vecicky ktore schvalili rozny velmi "dvoleziti" ludia, ale ktore ma napriek tomu irituju.

Takze 1. mnohi o tom nevedia ale slovicko klud je nespisovne. Aj slovo kľud je nespisovne. Je to len odvodenie od bohemizmu klid. Takze co je spisovne? Pokoj... Prosim, pouzivajte pokoj namiesto kludu, budem stastnejsia.

No a 2. mame slovicko jedna. Ja wim, vsetci si hovorite, co je to za blbost, ze jedna je nespisovne. POZOR! Slovicko jedna je nespisovne len vtedy, ak ho pouzivate napr. takto: dvadsatJEDNA zositov, tridsatjedna knih atd. a taktiez je to nespisovne pri vymenuvavani cisel napr. nula, jedna, dva, tri, styri atd.
No a co sa teda pouziva namiesto jedna? Jednoduche - jeden. Ja wim ze jedna je ovela jednoduchsie, ale ak chcete zlepsit kvalitu spisovnej slovenciny, tak prosim - jeden.

A posledne - zamena oni a ony. Zameno ONI sa pouziva len v muzskom rode, zivotne! To znamena: chlapi - oni, hrdinovia - oni atd.
No a zameno ONY sa pouziva vo vsetkych ostatnych pripadoch: duby - ony, stroje - ony, zeny - ony, ulice - ony, dlane - ony, kosti - ony, mesta - ony, vysvedcenia - ony, dievcata - ony, srdcia - ony.

Takze na koniec napisem len to, pouzivajte spisovnu slovencinu, budem stastna :)

Páči sa ti článok?

Komenty k článku
Kľud, jedna a oni a ony


Kiki
Kiki, 29 ročná žena, BA, 11. september 2007

e?WTF?

1 Zareaguj!
Domer
domer, veľa rokov (?!), Bratislava, 26. máj 2009

Dievča, bež do školy a neodchádzaj odtiaľ ešte zopár rokov. Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra má na webe pekný vyhľadávač v rôznych slovníkoch nášho jazyka. Pohľadaj a uč sa.

Tak o slovíčku kľud by si tam našla nasledovné:
Krátky slovník slovenského jazyka 4:
kľud, kľudný, správ. pokoj, pokojný

Morfologický analyzátor:
kľud
podstatné meno, mužský rod, neživotné

1. kľud SSis1; 2. (bez) kľudu SSis2; 3. (ku) kľudu SSis3; 4. (vidím) kľud SSis4; 5. (hej) kľud! SSis5; 6. (o) kľude SSis6; 7. (s) kľudom SSis7;

1. kľudy SSip1; 2. (bez) kľudov SSip2; 3. (ku) kľudom SSip3; 4. (vidím) kľudy SSip4; 5. (hej) kľudy! SSip5; 6. (o) kľudoch SSip6; 7. (s) kľudmi SSip7;

Synonymický slovník slovenčiny:
kľud p. správ. ticho

Slovník slovenského jazyka:
kľud, -u m. kniž. pokoj, ticho: rozrušiť k. (Kuk.);
ríši k-u (Hviezd.);
Kľud rozhostil sa v jej urazenej duši. (Kuk.)

● hovor. s k-om Angličana chladnokrvne

Určite sa nehlás za učiteľku.

2 Zareaguj!
Jyes
jyes, 21 ročný chalan, Lipany, 11. marec 2012

Ty ideš písať a upozorňovať na nejaké časté pravopisné chyby?! Dievča zobuď sa! Už len v prvej vete máš ty, slečna dokonalá, chybu a to v slovnom spojení dôležití ľudia. Alebo už sa ô píše ako vo? Možno o tom niečo vieš ... Hehe

3 Zareaguj!

Pridaj svoj koment

Logni sa a komentuj
  • Nick:
  • Heslo:

Ty ešte nie si na BIRDZ?
Regni si nové konto a nájdi si friendov.
BIRDZ je total zadara!   Registrácia 
Birdzová roleta chráni fotky, blogy a písance pred pohľadmi okoloidúcich.
TOPlist