17 ročný chalan, Skoro Dunajská Streda, malá dedina..

Jusuf a Jozef

                              1.kapitola

Sadol som si ku svojmu drevenému stolíku a dal som sa do písania tohto odporného prípadu , ktorý otriasol celým našim mestom.

Včera sa našla mŕtvola rímskokatolíckeho kňaza Karola Krysárika v jeho dome pri kostole sv.Jakuba.

Miestnosť bola postriekaná jeho krvou , ktorá vytekala z podrezaních žíl na ruke obete, iná stopa sa na jeho tele nenašla. kriminálka si nevedela rady , a ako to bolo zvykom, povolali môjho kolegu Jusuf Bina. Ten si ma zobral so sebou ako to bolo u neho zlatým pravidlom. Hneď ako nám prišiel list že nás potrebujú , sme sa vydali na cestu do domu kňaza na ulici svätého Jakuba. Vošli sme dnu obrovskými dverami z dubu.

Kolega Jusuf poznamenal - Mmm... Som prvý krát v takomto dome a už vidím prečo sa my a katolíci tak nanávidíme. Kňazov dom vyzerá skôr ako kaštieľ šľachticov a nie ako človeka čo by mal reprezentovať učenie Božie. Ako dopovedal si začal prezerať interiér domu , až kým sme sa nedostali do obývacej izby , kde nás už čakal studený farár. Bin sa hneď pustil do vyšetrovania.

Začal snoriť ako cigánsky pes o jedlo. Bol na štyroch končatinách,jeho nos sa skoro dotýkal drahého červeného koberca so zlatým okrajom a jeho oči vzpriamene hľadeli pred nos. Pripomínal mi často Sherlocka Holmesa, s ktorého som prvýkrát čítal keď sa môj brat vrátil z Londýna a kúpil si nejaké anglické noviny. Článok ho tak zaujal že sa mi ho rozhodol preložiť.

Jusuf vyšetroval v polohe pes dobrú pól hodinu. Potom sa postavil , poobzeral sa a začal si prezerať nábytok , neskôr okna , potom parapety. Začal si mrmlať niečo arabským jazykom a spustil - Celkom zaujimave.

Žandár sa už chcel niečo spýtať no pritom sa rýchlo Jusuf postavil pred nás a spustil - zaujímavé je to , že môžem s radosťou vyhlásiť , že vrahom je človek ktorý nevie ovladať svoje emócie , je štíhlej postavy túto informáciu som zistil podľa odtlačkov topánok v koberci. Má dlhé vlasy , pravdepodobne sa o ne stará čiže o žiadneho komunistu alebo alkoholika ktorí by ho chceli okradnúť a so všetkými cťou vám hovorím , že je to osoba z bohatšej komunity ... Žije v zahraničí a tu s pánom krysárikom má problém. Respektíve mala. Je výborná vo vedách chémie a biológie a taktiež často cestuje po svete.

Bol som ním úplne nadšený, tolkou podrobnosťou a to iba z koberca a neviem čoho iného.

Dal som si dokopy myšlienky a spýtal som sa ho- Jusuf a odkiaľ vieš z mála s pánom farárom problém a - skočil mi do reči - a že rozumie biológii a chémii si sa chcel spýtať? Pozrel sa na mňa divným pohľadom.

Áno, nechápem ničomu- ospravedlnil som sa.

No tak smelo počúvaj-podstupil si k obeti a natočil jej ruku na mňa - vidíš to?

Čo mám vidieť? - odpovedal som mu a na tvári mi ostal úsmev po tom, ako som si všimol tej tlstej ruky.

Jozef- začal rozprávať šepotom- on nevykrvácal ale bol otrávený.

Otrávený?! To je absurdné! Blbosť.

Jasné že je to blbosť,ale len z tvojho pohľadu. Vidíš tam tu čiernu bodku? Je to otravený tŕň z pravdepodobne z Afriky, viem to skúmal som rôzne techniky usmrtenia u domorodcov .

Niekto mu ho pod kožu musel vpichnúť, ten niekto mu musel byť blízky a ak to není niekto blízky tak to musela spraviť osoba dosť šikovná na to aby ho vpichla a tá druhá osoba zohnala tŕň a jed.

Už nám chýba iba jedine zistiť, kto to bol- spýtal sa sám seba- čo môže donútiť človeka , aby zavraždil kňaza?..No nič asi sa poohliadneme po jeho príbuzných. Pome Jožo- a vybrali sme sa von z kňazovho domu.

Išli sme pešo domov, i keď Jusuf má jednu Jawu , ale vždy trval na tom aby sme si prečistili myšlienky na čerstvom vzduchu bez moderných - citujem ho - sračiek.Zdieľaj článok na facebooku
1 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Mielikki

  hrá sa, že má 2 roky
  Crazy rat lady

  Máš v nadpise "ohodnoťte", takže usudzujem, že stojíš o konštruktívnu kritiku (ak nie, nečítaj ďalej, zmaž to a rozmýšľaj nad tým, prečo dávaš nadpisy také, aké dávaš)

  1. aj keď napíšeš najväčšiu sračku na svete, nesmieš dať najavo, že si to o tom myslíš. Aspoň nie v nadpise. Ak by bolo niekde na konci v zátvorke dačo v zmysle "viem, že by to mohlo byť aj lepšie, ale učím sa", beriem to v pohode. Takto dopredu znížiš očakávania a mnohých možno aj odradíš.

  2. gramatika. Pozor na to. Nie som majster čiarok, ale občas mi chýbali v texte tak veľmi, že som sa sústredila len na to a nie na dej. Plus som si všimla nejaké tie hrubky alebo mená písané malým písmenom, pozor na to. Keď si si nie si istý, nechaj to niekomu prekontrolovať.

  3. ak je profil pravdivý, si ešte mladučký a na ten vek to je obstojné. Ale nabudúce sa zamysli nad vecami, ako napríklad to, čo chceš čitateľovi zdeliť? Nemusí to byť žiadna hlboká myšlienka, stačí príbeh alebo pocit. Toto vo mne nevyvolalo žiaden pocit, lebo v podstate sa v celom príbehu nič nestalo. Jusuf prišiel, moralizoval, všetko vyčmuchal a odišiel. Nuda. Trocha napätia alebo aspoň nejakého deja dobudúcna, poprosím.

  4. nevykrvácal, ale bol otrávený. Okej, ale čo tá krv okolo? Ak, tak aspoň upresni, že to nebola príčina smrti, ale bolo to použité neskôr, na zakrytie stôp.

  5. lepšie vysvetli všetky tie veci, čo detektív vydedukoval. Nikto ti neuverí, že niekto len tak dačo vyčmuchá, pokiaĺ tomu nedáš poriadne vysvetlenie.

  6. s národnosťami postáv opatrne. Nechať postavu zo spoločensky-náboženského prostredia, ktoré tu nemá veľmi dobré prijatie verejnosťou správať sa ako zvieratko a kritizovať hlavné náboženstvo v krajine, nemusí vyznieť pekne. Možno by bolo lepšie nechať napríklad tú kritiku cirkvi na rozprávača, napríklad.

  7. pozor na fakty. Dej sa, predpokladám, odohráva na Slovensku. Źandári sú policajné zložky v niektorých krajinách a boli aj v tejto oblasti, ale už sa to oficiálne nepoužíva. Takže v priamej reči na vykreslenie charakteru postáv v pohode, inak sa tomu skús vyhnúť. (sú tam aj výnimky, ale tým ťa teraz pliesť nebudem)

  8. keď sme pri tom, priama reč. Nauč sa, ako sa píše, a používaj ju :)

  Dúfam, že toto celé neznelo zvlášť demotivujúco. Na svoj vek to nebolo zlé. Len predpokladám, že sa chceš časom zlepšiť a to nepôjde len tým, že ťa budeme chváliť.

  (Neber v zlom to "na svoj vek". Je to myslené hlavne tak, že časom sa človek vypíše viac, nadobudne pre to lepší cit a naučí sa, čo je dobre a čo nie a to sa dá len tým, že budeš trénovať a písať - a pochopiteľne, spravidla mladší ľudia majú v tomto menej skúseností)
 2. 2
  Marcello1111

  31 ročný muž

  dáma tuto hore to celkom dobre zhodnotila...
  rada, choď radšej s kamošmi na pivko a "romániky" nechaj na druhých písať, nemusíš aspoň nikoho nasierať....
  :)
 3. 3
  Mielikki

  hrá sa, že má 2 roky
  Crazy rat lady

  ja si len dovolím podotknúť, že nesúhlasím s @2, píš a zlepšuj sa a nasieraj takých ako @2 :)
 4. 4
  Motherofrussia

  20 ročné dievča
  Москва

  Súhlasím s @1, rada si prečítam pokračovanie., :)
 5. 5
  Pubertslatinocelny

  32 ročný muž
  pubertkúpnoknedlizovaný

  Ja dokonca nesuhlasim ani s niektorymi bodmi @mielikki -nej kritiky :)
  Co sa tyka "zandara", mal som pocit, ze sa to odohravalo niekedy davnejsie (ale zas urcite v 20. storočí, keďže jazdili na Jawe :) ), takze "zandar" mi neprislo ako nevhodne - hoci popravde neviem, kedy to pomenovanie prestalo byt aktualne, takze mozno sa v tom mylim aj ja - ale kazdopadne mi to prislo primerane (mozno vdaka mojim neznalostiam z historie).

  Mne to hlavne z uvodu atmosferou pripomenulo Zahadu hlavolamu alebo Milodar slučka, takze som bol celkom poteseny :D
  Potom sa to trosku rychlo skoncilo a pride mi nepresvedcive, ze to niekto tak strasne rychlo rozriesil a tiez mi kus vadi, ze nie je zdovodnene vsetko to, na co prisiel (hoci to s vykrvacanim som si aj vysvetlil tak, ze to malo dodatocne zmiast ludi, resp. vyzerat mozno ako samovrazda a podobne - aj bez toho, aby to vysetrovatel explicitne povedal).

  Na tej forme (ciarky, medzery, velke pismena, pravopis celkovo) je co zlepsit, ale to sa dá proste naucit :)

  Niektore slovne zvraty sa mi dost pacili, napr. "do obývacej izby , kde nás už čakal studený farár." - posobi to na mna prirodzene a zaroven celkom putavo
 6. 6
  Nespiacakraska

  28 ročná žena
  Doma

  No ten Zandar... Oznacenie Zandar(Cetnik) sa pouzivalo v medzivojnovom obdobi a otec tvrdi ze ludia volali bezpecnostne zlozky Zandarmi aj pocas 2.sv.vojny(aj ked on je z oblasti kde strasila Hlinkova garda) a Jawa sa zacala vyrabat v 30.rokoch, takze to by mu celkom sedelo... :D

  No a co ti mam k tomu napisat... Hodnotit niekoho dielo je velmi subjektivne a urcite nechcem byt rypal(pretoze ja by som vypichla uplnu blbost ako ciganskeho psa-to bolo uplne wtf, nechapala som muslimskeho detektiva a bohuzial tym ze to bol kratas mi prislo ze to vlastne skor skoncilo ako zacalo).

  Ale myslim ze ak ta bavi pisat urcite by si mal, casom sa zlepsis a myslim ze si citatelov tvoje poviedky najdu. :)
  Najdi si svoj styl a drz sa ho! :)
  A urcite si pridem precitat nieco dalsie. :)
 7. 7
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  megaloman birdzu

  OK, a teraz úprimne: je to totálna chujovina :D Keby máš 13-14, poviem, že to bol taký slabší priemer. Tuto bolo všetko zlé, bolo to naivné, napísané príšerným štýlom ešte s horšou gramatikou, mal som pocit, že si to naškrabal za 10 min. na hajzli, len si ten počarbaný papier na konci zle použil a zverejnil to tu :D
 8. 8
  Staphylococcus

  hrá sa, že má 1 rok

  Velmi suhlasim s Mielikki + pridavam, ze ked nieco pises tak je fajn to dat precitat najprv niekomu blizkemu, kto ti da taku basic odozvu, ci ten pribeh funguje, ci to dava zmysel, ci je vsetko dostatocne logicke. Plus nejaky basic research, ked chces pisat - napriklad o tych jedoch, nie len ze nejaky basic jed, tralala, okay. Tak pisanie prozy nefunguje. ;)
 9. 9
  Staphylococcus

  hrá sa, že má 1 rok

  Boze to som napisala ako kokot. No proste, ked ides opisovat vrazdu jedom tak musis vediet aky konkretny jed a ako ho podat, napriklad tuto, pochybujem ze by si typek nevsimol, keby mu dakto zavali bodlinu do ruky. Plus ked porezes mrtvolu tak bude krvacat uplne minimalne, pretoze uz nebije srdce. Musel by si ho rezat kym este zije a je v bezvedomi. Ale aj tak. Podla mnozstva krvi by bolo mozne zistit, ze clovek nevykrvacal a nebolo by k tomu treba ziadneho megaskilled detektiva. Proste, ked pises detektivku musis premyslat, ci dane veci davaju zmysel a mohli sa stat a boli odhalitelne a vyriesitelne takym sposobom, akym boli.
 10. 10
  Marcello1111

  31 ročný muž

  @mielikki
  a ty rozmýšľaš čo píšeš?
  však, keď ten fagan bude písať Ok potom nebude nikoho nasierať...
  kto tu akurátne nasiera si ty, lebo picháš do druhých zo zámerom ponížiť a uraziť...

  takým ako si ty sa hovorí? "Komu nie je z hora dané, v lekárni nekúpi!"
 11. 11
  Mielikki

  hrá sa, že má 2 roky
  Crazy rat lady

  @nespiacakraska tak ja som hlavne vzhľadom na moslimského detektíva to zasadila do súčasnosti zas (vlastne aj @pubertslatinocelny ) nenapadlo mi zamýšľať sa nad typom vozidla :-D
  Čo ma teda privádza k bodu, že asi je dobré nejako jednoznačne poukázať na miesto a obdobie deja v prípade, že by to mohlo viesť k nejasnostiam :-)
  A vlastne súhlasím so Stafylo
 12. 12
  Nespiacakraska

  28 ročná žena
  Doma

  @marcello1111 Moj komentar ti nepisem za ucelom utocit a myslim ze to nemusim pisat, lebo ho ani tak nepochopis...
  Ono pozri, hodnotenie literatury je velmi subjektivna vec, to je tebe a dalsim to prislo ako hroza je ok, ale nech si chalan pise... Ved tym nikomu neublizuje(dobre mozno sa ta dotklo to nabozenske one, ktore... by som uprimne aj ja vynechala ale tak...) a nikto nie je nuteny to citat.
  Samozrejme su tu ludia ktori nesedia mne, takze ich necitam/ignorujem a snazim sa ich ignorovat aj ked sa na mna ozvu...
  Myslim ze ty(a vlastne nikto) sa nepotrebuje obklopovat vecmi/ludmi co nemusi tak naco si budeme kazit den? :)
  No nie? :) Ved to nechaj tak a nehnevaj sa Marcello zbytocne. :)
 13. 13
  Nespiacakraska

  28 ročná žena
  Doma

  @mielikki ja suhlasim s tebou v tom ze to nabozenstvo tam bolo take... A uprimne tiez som nepochopila muslimskeho detektiva povedme v medzivojnovom obdobi, a preco by niekto travil africkou sipkou ked u nas bolo jedu dostupneho az, az a navyse by sa nato ani tak skoro nedoslo?-tu chapem ze malo byt ukazane aky je detektiv genialny a tak nejak to beriem ze je to autorova fantazia, nie literatura faktu, tak si tam dal co sa pacilo jemu...
  Cele mi to prislo take Sherlockovske/Poirotovske zasadene do nasej krajiny...
  Len to uz sa v tom zas moc detailujem... :D
 14. 14
  Rambo30

  17 ročný chalan
  Skoro Dunajská Streda, malá dedina..

  Ďakujem za komentáre , popravde nadpis som nenapísal schválne (a napísal som ho tak preto lebo upozorňujem že to nieje dielo "dokončené " mám pokračovanie totiž :) a toto je taká "ukážka" z toho ) , prekvapilo ma to že ste nepochopili niektorí že je to z obdobia medzi svetovými vojnami niekedy medzi rokmi 1920-1938 sa moje diela budú odohrávať . Muslimsky detektív , je to Jusuf , po 1.sv. emigroval do ČSR ;) a ešte si nezvykol na naše (vtedajšie) pomery. Tento príbeh som zverejnil hneď tak ako som ho napísal do zošita čiže žiadne úpravy , hej priznávam je to chyba lenže mňa zaujíma hlavne či sa vám páči myšlienka Jusufa a Jozefa(novinár, detektívov pomocník ).
  Asi najväčšie ďakujem patrí @1 , tento koment si najviac vážim (aj vaše ostatné chill xD )
  .
  .
  .
  .
  Určite porozmýšľam nad úpravou tohto článku a budem zverejňovať ďalšie časti tohto príbehu , keď teda budem vidieť že vás to baví čítať alebo "hejtovat" .
  A prekvapilo ma že koľkí ste komentovali môj článok , aj za to ďakujem <3
 15. 15
  Mielikki

  hrá sa, že má 2 roky
  Crazy rat lady

  @nespiacakraska tak v tom období stačil arzén, ktorý bol snáď ešte stále pomerne bežne dostupný v domácich prípravkoch :-D (na prelome storočí iste, neviem, kedy sa to zmenilo :-D )
  A hej (patrí to aj autorovi), ten detektív pôsobil tak, že na jednej strane sme súčasní a prečo by tu nebol, na druhej, prečo by niekto emigroval do ČSR v medzivojnovom období? :-D
 16. 16
  Nespiacakraska

  28 ročná žena
  Doma

  @mielikki Vies ze zaciname prave potvrdzovat ze zeny su travicky? :D Alebo sme len take dobre detektivky! :D
  Ano! Aj ja chcem vediet preco emigroval! :D

  Autor-Ale tak ako som pisala, mne tam nesedel(pretoze nechapem zamer), ale je to tvoja fantazia a ide o to co sa paci tebe...
  A naaaaahodou... Autor, bud rad ze tvoje dielo vyvolalo tolko dalsich otazok a zaujmu on! :D A diskusiu, dovolim si tvrdit ze na urovni! :D
 17. 17
  Pubertslatinocelny

  32 ročný muž
  pubertkúpnoknedlizovaný

  @mielikki pretože chcel stretnúť Jána Smreka
 18. 18
  Marcello1111

  31 ročný muž

  @nespiacakraska
  ak niečo nepochopím od teba, potom načo mi to píšeš?!...
  šetri si čas drahá, lebo veľmi rýchlo plynie a ani sa nenazdáš budeš stará pani...
 19. 19
  Nespiacakraska

  28 ročná žena
  Doma

  @marcello1111 som napisala ze urcite to nepochopis v zlom a preto ani nemusim pisat ze to v zlom nepochopis, ale ako vidim aj tak si to zle pochopil. :D
  A realne mna narazka na"staru pani"neurazi, pretoze ja si nemyslim ze ak nemam svoju chorobu pod kontrolou, mala by som si zakladat rodinu. :)
  Ale tak ok, zobral si to ako utok, co uz s tebou... :D
  Hadat sa s tebou nebudem, vidim ze ty bohuzial komentar vobec nemysleny zle aj tak zle beries a preto sa od teraz na teba ozyvat nebudem, lebo mne rypacky na nete pridu od veci a zbytocne vytvaranie zleho prostredia ktore by mohlo byt fajn. ;)