Fórum pridal Montgomery, 13. 5. 2019 16:03 do kategórie BIRDZ a jeho svet. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Su podľa vás slová "pokus" a "experiment" synonymá?

0
Montgomery

29 ročný muž

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky
    Ankh-Morpork & Bratislava & Praha

Vo vedeckom ponímaní pokiaľ viem, tak áno:) Bežne hovoríme, že ideme "pokusovať". Anglicky by to bolo "experiment". Tiež som si všimla, že niekto tu písal, že to nie je synonymum a tiež ma to zaskočilo.
  2. 2
    Staphylococcus

hrá sa, že má 1 rok

@azizi to kto hovori, preboha :D
  3. 3
    Primitiv

25 ročný muž
    občas sám neviem, v ktorom svete sa práve nachádzam.

Torpiho status :D
  4. 4
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@staphylococcus Aké je tvoje vysvetlenie?:)
  5. 5
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@staphylococcus Kolegovia, ja to nepoužívam :D
  6. 6
    Staphylococcus

hrá sa, že má 1 rok

@azizi mne sa paci definicia ceskej wiki, ze experiment je podmnozinou slova pokus https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokus
  7. 7
    Limetkajaja

37 ročná teta
    nežijem

no my teda nikdy nehovoríme ideme pokusovať :D, ideme buď kúsať alebo pokúsiť sa :D ..
  8. 8
    Warble

20 ročné dievča

@azizi ideme pokusovat znie fakt strasne (:
  9. 9
    Salora

hrá sa, že má 2 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

kedze pokus a experiment nie je to iste, nie su to ani synonymá (hehe)
  10. 10
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@staphylococcus Zaujímavé, tak ale keď to niekto silou mocou chce preložiť do slovenčiny/češtiny, tak asi jedine tak:) Ale áno, súhlasím s tým, že slovo pokus sa dá použiť aj mimo vedy a tam by to vtom prípade nebol experiment. Ale tak to už je taká hra o slovíčka.
  11. 11
    H8r

24 ročný chalan
    Wookiee

Napr. v štatistike sú oba pojmy ekvivalentné. Náhodný pokus, náhodný experiment, to isté.

Ale inak nie.
  12. 12
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@warble Hej, tu ale nejde o to, či to znie strašne, ale či sa to v bežnej praxi používa. A v tomto prípade podľa mojich skúseností áno. Aj pukance znie strašne oproti popcorn a aj tak to niektorí používajú :D
  13. 13
    Torpedo08

27 ročný muž
    kOkOtOvO

Ako kedy :D
  14. 14
    Staphylococcus

hrá sa, že má 1 rok

@azizi nemas dovod to "silou mocou" prekladat, lebo experiment je v slovencine aj cestine uplne legit slovo a NIE JE ekvivalentne slovu pokus. Akoze...proste nie. A myslim si, ze "pokusovat" sa pouziva proste specificky vo vasom tyme, pretoze ja som to nepocula nikdy, v skole, v laborke, nikde, proste nie, znie to strasne a keby to niekto u nas pouzije tak si automaticky myslim, ze ho v noci uniesli mimozemstania a vymenili za dvojnika! :D Prepac, som tym slovom neprimerane poburena. :D
  15. 15
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

Ja by som to uzavrela tak, že z istého hľadiska áno, z istého hľadiska nie (teda že niekedy je možné tie slová zameniť, niekedy nie).

@staphylococcus Všimla som si :D Mne to je tak nejak celé jedno, iné veci sú dôležité podľa mňa:)
  16. 16
    Mielikki

hrá sa, že má 2 roky
    Crazy rat lady

@12 popcorn znie strašne oproti pukancom

naveky pukance!
  17. 17
    Sasi2680

27 ročná žena

tiež som nikdy v živote nepočula slovo "pokusovať" to mi skôr napadne "pokusať"
  18. 18
    Torpedo08

27 ročný muž
    kOkOtOvO

Sak ale co vas furt kuse pes ci co ? Sak nemusi sa povedat pokusovat ale robit pokusy
  19. 19
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@sasi2680 Tak ja v bežnej reči tiež nie, ale kolegovia to používajú celkom často:)
  20. 20
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@torpedo08 jj napríklad:)
  21. 21
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@staphylococcus Inak ale, nepoužívajú to kolegovia z mojho labáku, ale etológovia:)
  22. 22
    Torpedo08

27 ročný muž
    kOkOtOvO

@azizi (thumbs)
  23. 23
    Staphylococcus

hrá sa, že má 1 rok

@azizi okay, mne to proste znie strasne :D
  24. 24
    Aventine

11 ročné dievča

Však to sme sa učili ešte na ZŠ, že to nie je to isté. Aspoň niečo som si zapamätala, ale aký je rozdiel, to som už zabudla :D
  25. 25
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@mielikki Mne pukance tiež až tak moc nevadia, ale ľuďom v mojom okolí:) Tak som sa naučila používať už len popcorn. Ono je to dosť aj vec názoru. A podľa mňa nie je vôbec dôležité, aké slovo kto používa. Pokiaľ teda nepíše nejaký vedecký článok, nemoderuje v TV a tak:) Ži a nechaj žiť (to nie je myslené na teba, ale všeobecne a ďakujem ti moc za názor). Toto naozaj nie je to podstatné.
  26. 26
    Aventine

11 ročné dievča

Aha už som si vlastné spomenula, pokus je keď vieme čo sa stane a ideme si to overiť, experiment keď nevieme čo sa stane. Ak to teda nie je naopak :D
  27. 27
    Aeria

18 ročné dievča

↑ pokus = overenie, utvrdenie sa v pravdivosti faktického poznatku
    experiment – pri ňom experimentujúci získava poznatky pre neho (nie nutne všeobecne) nové, objasňujúce, vysvetľujúce
  28. 28
    Wewo

26 ročný muž

(love)
  29. 29
    Marleymt

hrá sa, že má 0 rokov

ja som sociálny vedec a experiment je pre nás pokusom, ktorý má presne určené podmienky, ktoré nie sú splnené u všetkých pokusov a pozorovaní.
  30. 30
    Mariquittka

26 ročná žena
    Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

jedine vo vedeckej rovine, ale bežne podľa mňa nie, pokusov je veľa.... pokus o vraždu, samovraždu, znásilnenie, vzťah, dieťa, útek...atď. sa nedá nahradiť slovom experiment
  31. 31
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@marleymt @mariquittka Súhlasím, tak nejak som to myslela aj ja!:)
  32. 32
    Antifunebracka

30 ročný muž
    megaloman birdzu

Sranda, že som zas múdrejší než 58,3 % Birdzákov http://www.reactiongifs.com/r/nrvsp.gif

Experiment a pokus JE to isté.
    Definitívny dôkaz: https://slovniky.juls.savba.sk/?w=experiment&s=exact&c=xfdf&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=noundb&d=locutio&d=obce&d=priezviska&d=un&d=pskcs&d=psken# https://slovnik.aktuality.sk/synonyma/?q=pokus
  33. 33
    Antifunebracka

30 ročný muž
    megaloman birdzu

Všetci, čo tvrdili, že to nie sú synonymá, sa mi samozrejme môžu ospravedlniť tu ;) Tí hanblivejší do TS 8)
  34. 34
    Wewo

26 ročný muž

@antifunebracka tie linky su dokazy akurat tak o zlej urovni slovnikov.

kedze sa tvaria ze slova su synonyma, pritom v popise im respektive prideluju rozdielne vyznamy.

aj po precitani vsetkych definicii mi stale vychadza @27 ako jednoznacna pravda, je vyhoda slov ak maju specificky vyznam - vedia predsa lepsie niest informaciu.

ked mi niekto zada robit pokus vs experiment, na zaklade toho ake slovo pouzil viem presnejsie ucel takeho zadania.
  35. 35
    Aeria

18 ročné dievča

Ok, pre doplnenie môjho príspevku v @27 – synonymný a významovo identický sú dve rozdielne veci, druhé menované v súvislosti s danými pojmami už vysvetlené bolo, ale čo sa týka synonymity, tak synonymný = (...) blízkoznačný, ktorý má rovnaký alebo približne (!) rovnaký význam → tu je otázne, do akej miery by tá približnosť mala byť ešte prípustná, aby sa to ako synonymum považovať dalo, no keďže sa dané pojmy oficiálne ako synonymá uvádzajú, zjavne to ešte v akejsi miere je. Takže synonymá zrejme sú, nie však s rovnakým významom.
  36. 36
    Patrixo

32 ročný muž
    Militantný slniečkar

@aeria to je skor dokaz
  37. 38
    Wewo

26 ročný muž

hmmmm okay, ked som pisal ten koment k torpiho statusu, moja podpichujuca poznamka bola cisto o tom ze nemaju rovnaky vyznam - slovo synonymum potom nebolo vhodne.

uplne jasne sa mi ale mari ze nas ucili rozdielny vyznam tychto slov, a nie je to halucinacia lebo si to tak pamataju aj ostatni - preto ak je synonymickost slov v synonymickom slovniku urcena cisto arbitrarne podla niekoho subjektivneho usudku aj ked maju rozdielny vyznam... potom by som cele take slovniky vyjebal von oknom, pretoze rozdiel medzi tymito dvoma pojmami je podla mna klucovy...

slovniky mi tiez nepridu ako jednoznacna pravda ktorej pravdivost netreba spytovat... ludia co ich pisu sa mylia a aj slovniky sa updateju a prepisuju.

@32 a @33 je ale uplne smiesne kedze cela samozvana "karciho mudrost" bola copy-paste prveho vysledku vyhladavaca ktory si aj tak protireci inym zdrojom z internetu a alibisticke "neviem" v ankete aby sa potom dodatocne mohol pridat na stranu ktora sa neskor ukaze ako pravdiva.

Karci, ospravedlnim sa ti az bude do syn. slovnika mozne pridat k random pejorativu tvoje meno, kedze staci "približne (!) rovnaký význam" (love)
  38. 39
    Bakedbride

29 ročná žena

@36 Súhlasím. Na farmácii som sa narobila dosť dôkazov a skúšok na ionty a nikdy to neboli žiadne pokusy. Experiment a pokus sú celkom jasne synonyma, nechápem koľko sa tu okolo toho dokáže diskutovať. Fakt ste už úplne osprostené deťúrence.
  39. 40
    Aeria

18 ročné dievča

Lol btw, až teraz som si pozrela ten status.
  40. 41
    Tikalok

29 ročný muž

jemne pokusuj, Larry!
  41. 42
    Lenkaska1

23 ročné dievča
    Bratislava

@salora ale synonyma nemusia byt to iste. To su slova PODOBNEHO vyznamu, nie rovnakeho.

42. 43
    Lenkaska1

23 ročné dievča
    Bratislava

Navyse kriterium synonyma nie je, ze slova sa musia zhodovat vo vsetkych svojich vyznamoch.. Napriklad vo vete "Idem robit pokus s colou a metoskami" viem nahradit slovo pokus za experiment..
    A to ze neviem povedat "experiment o vrazdu", neznamena ze to synonyma nie su.
    Aj v synonymickom slovniku to je ako synonymum.

43. 44
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky

@bakedbride Že? Mňa fascinuje, ako to tu niektorí berú vážne. Ako keby to nebolo v konečnom dôsledku úplne jedno :D
  44. 45
    Mielikki

hrá sa, že má 2 roky
    Crazy rat lady

Jazykovedne sem idem len skonštatovať, že:
    - významy odborných termínov v nešpecializovaných slovníkoch treba brať len orientačne, účelom slovníka je priblížiť význam a nie špecifikovať presne, keďže to nie je v možnostiach rozsahu slovníka
    - dve slová môžu byť v jednom kontexte synonymá a v inom nie. Slovník často uvedie slová, ktoré môžu byť v istom kontexte synonymné, v inom nie sú, ale je na zvážení používateľa jazyka, či ich použije ako synonymá alebo nie.

Takže chvástať sa tu, že poznám on-line slovník a ten to označil za synonymá je bezpredmetné.
    Lebo možno pre laickú verejnosť sú slová v bežnej reči zameniteľné a preto synonymné.
    Pre odbornú verejnosť tam však existuje rozdiel a preto pre ňu to synonymá nie sú.

Ako príklad.
    Jazyk a reč sú uvedené ako synonymá a bežne sa používajú synonymne. Z jazykovedného hľadiska tam ale rozdiel je.
    Takže keď príde niekto s tým, že má pravdu, lebo sú to synonymá, nie je jeho tvrdenie nesprávne.
    Ale akonáhle sa pokúsi tvrdiť jazykovedcovi, že je to to isté a za každých okolností synonymné, tak skrátka nemá pravdu :-D

(A isto sa to dalo napísať aj jednoduchšie, ale nechce sa mi už myslieť)
  45. 46
    Annyejnji

21 ročné dievča

Ja som to vždy brala tak, že pokus je, keď idem niečo skúsiť. Vôbec neviem, čo z toho vyjde, ale tak pokúsim sa a snáď to nejak dopadne :D

Experiment je pre mňa, keď mám nejakú teóriu, ale nemám ju overenú. Tak spravím experiment, či to tak fakt funguje.
  46. 47
    Antifunebracka

30 ročný muž
    megaloman birdzu

@wewo Dal som sem linky na oficiálne kodifikačné príručky, ty si sem nedal nič, len svoje pocity, že pravdu máš samozrejme ty
  47. 48
    Antifunebracka

30 ročný muž
    megaloman birdzu

Aj keď chápem, že máš životný problém priznať si chybu ešte aj zoči voči neochvejným faktom. Možno raz dospeješ zo svojho defaultného alibizmu a argumentačnej bezradnosti, aj keď pochybujem :* Pán pokusný experiment
  48. 49
    Wewo

26 ročný muž

@antifunebracka nehalucinuj karci, praveze som jasne napisal status kde si uznavam chybu (je zmazany, ale ludia ho videli) - ze osm nespravne pouzil slovo synonymum, lebo synonymum ma prilis volny vyklad na myslienku ktoru som chcel pouzit.

aby sme v tom ale mali jasno, ze mame pravdu obaja, len si kazdy trepeme nieco ine:

experiment; bol napriklad zistit co sa z teba stane po hormonalnej kure, ale vysrali sa na to v 2/3 este nez teba bola plnohodnotna trans :-/ ..neuspesny experiment :(

pokus; napr. zotriet ma v tomto flejmiku a ako si si mohol overit, postup "cherrypickovanie linkov z netu ktore so mnou suhlasia" nebol spravny postup - neuspesny pokus :(
  49. 50
    Antifunebracka

30 ročný muž
    megaloman birdzu

@wewo Ja som to nevidel :( Ale už chápem, ako to myslíš :( Napr. "Pokus vydávať ofiko zdroje za čerypiking vypálil ako vždy do ignorácie faktov" - správne? :/
  50. 51
    Kerrang

26 ročný muž

Podľa mňa áno, nevidím medzi tým nejaký veľký rozdiel