Fórum pridal Montgomery, 14. 8. 2019 15:25 do kategórie Ostatné fóra. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

boli vasi stari rodicia (pripadne aj rodicia) vysporiadani s nabozenskou otazkou?

0
Montgomery

29 ročný muž

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Aventine

11 ročné dievča
    V ✝emnu spanilém

Nerozumiem otázke.
  2. 3
    Dwarvax

32 ročný muž

wtf, co je to nabozenska otazka? :D
  3. 4
    Mariquittka

26 ročná žena
    Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

no sú veriaci, takže s vierou vysporiadaní boli, chodili aj na tajnáša do kostola, jedine žeby sa to bralo za vysporiadanosť len ateizmus, keďže len ten bol v súlade s komunistickým režimom
  4. 5
    Montgomery

29 ročný muž

more toto treba dnes este dospelym ludom vysvetlovat?

Vysporiadanie s náboženskou otázkou - takto označoval režim fakt, že občan nebol veriaci.
  5. 6
    Wistingher

22 ročný chalan
    Bratislava

Čiže keď boli tak boli
    A keď neboli tak neboli?

Alebo opačne? :D

Boli a sú veriaci a ako inak mňa do toho tlačili tiež, aj sestru, ale teda iba z jednej strany a iba jeden rodič. Z druhej naopak nie. Muži skôr majú viac rozumu ako ženy v zmysle, že nie sú takí naivní a neveria tým žvástom. Život si musíš aj tak sám zariadiť.
  6. 7
    Nespiacakraska

29 ročná žena
    Doma

Nemôžem to spojiť dokopy, pretože jedna časť rodiny bola aj za čias komunizmu otvorene veriaci a druhá boli ateisti. A rodičia tak isto. Jeden je nepraktizujúci veriaci a druhy sa tváril ako ateista.
  7. 8
    Lenkaska1

24 ročné dievča
    Bratislava

@5 stale nechapem otazke.. Boli veriaci, ale ked ich dcera (moja mama) ma nechcela dat pokrstit, tak ju isli pomaly vydedit a ohovarali po celej dedine ze je pohanka..
    Takze su alebo nie su vysporiadani s nabozenskou otazkou? :D
  8. 9
    Hetfield

34 ročný ujo
    Studna

boli aj takí čo dokázali sklbiť vieru aj členstvo v KSČ (thumbs)
  9. 10
    Riddler

27 ročný muž
    Turiec

@hetfield No ved bývalý prezident je kresťan, čo chcel vstúpiť do KSČ, ale vždy túžil byť židom :D už mu do portfolia chýba len santeria :D
  10. 11
    Riddler

27 ročný muž
    Turiec

I ked treba dodať, že kresťanstvo, respektíve akékoľvek duchovno a socializmus sa navzájom nevylučujú, len konkrétne stalinizmus a kresťanstvo dokopy nejde.
  11. 12
    Hetfield

34 ročný ujo
    Studna

@lenkaska1 no ale to bolo už po 1989,otázka je či by im to vadilo aj pred 1989 :smile:
  12. 13
    Hetfield

34 ročný ujo
    Studna

@riddler ano alebo aj Schuster povedal ked sa ho pýtali ako sa ako bývalý komunistický funkcionár cítil u pápeža že aj ked bol komunista tak bol vždy veriaci :smile:
  13. 14
    Poke

7 ročný chlapec
    Prešov

jaj, som to zle pochopil, a teda zle odpovedal
  14. 15
    Alex458

22 ročné dievča

Sú katolíci, do kostalo chodia príležitostne, nikdy s tým nemali problémy.
  15. 16
    Devanelemen

17 ročný chalan
    Nuladimenzionálny priestor

Tiež som zle pochopil.
  16. 17
    Aeria

19 ročné dievča

wtf, co sa na tom da nepochopit
  17. 18
    Efyks

12 ročný chlapec

áno boli s ňou vysporiadaní, dobre spolu vychádzali a hlboko si ju vážili!
  18. 19
    Vreskot000

32 ročný muž

@mariquittka sa čudujem v súčasnosti, že žiadny kresťan nevie vzdorovať dákemu prašivému komunistovi. pamatam sa na strednej 2002- 2006 som poslal kade ľahšie pani profesorku, ked začala rýpať do akejkoľvek témy na kresťanskú vieru vo všeobecne. povedal som jej že osoba čo má vysokú školu by mohla mať viac rozumu. okrem jednotiek som iné známky nielen od nej nemal, a na vysvečení som mal jednotky a triedna p.prof. ma dávala za vzor celej triede. chodil som do školy, kde som nemohol chodiť na naboženstvo lebo sa nik spomedzi 34 študentov neprihlásil, a musel som absolvovať 2 roky eticku výchovu. ale boli to krásne časy.
  19. 20
    Mariquittka

26 ročná žena
    Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

@vreskot000
    no áno, ale napr. babka z jednej strany katolíčka a dedko z druhej strany evanjelik, boli učitelia, takže po učiteľoch sa vtedy extra šlo a mohli by byť vyhodení z práce, čiže museli to nejako uhrať a ísť do kostola do iného susedného mesta, lebo komunisti nemali čo iné na práci len kukať ďalekohľadom- oni ešte aj riešili, či v júli cez prázdniny nechodia študenti na púť do Levoče - akože malo by ich byť hovno do toho, čo si robia študenti vo svojom voľnom čase..., no to si do zvláštnej školy chodil, z našej triedy len 1-2 chodili na etiku, hoci polka asi neverí v Boha a raz sa stalo, že aj tí šli radšej na náboženstvo, aby sa nemuseli učiť s inou triedou, a bolo na nábožku aspoň veselo a o diskusiu postarané a náš učiteľ bol OK - jedne z najlepších na škole, nebol žiadny prísny dogmatik, hromy, blesky atď., svoju vieru vedel argumentovať aj rozumom, bolo na ňom vidno, že to tak cíti, nie že je to len výsledok predošlých generácií a to sa nedalo porovnať s tým, čo mám vo vlastnej rodine, vtedy sa mi chcelo do kostola ešte častejšie a vlastne na nábožku sme boli prakticky 3 skupinky, silno veriaci, čo všetko berú moc vážne, normálne veriaci (napr. ja) a aj tí ateisti
  20. 21
    Vreskot000

32 ročný muž

tak ale pozri. biblia naprieč celým svojím obsahom mi nikde nezaručí, že vyznávanie mojej viery bude slobodné a bez akýchkoľvek prekážok, práve na strednej som si uvedomil, že čím viac prekážok mám pred sebou, tým viac som uistený že som na správnej ceste. Vo svetskej terminologii niekto berie prekážky ako výzvy. v kresťanstve, duchovnom živote to tak nefunguje. práve preto viera ako taká mám pocit upadá. Starí vymierajú, a mladí berú vieru benevolentne. možno ešte v nedelu zájdu na omšu, alebo veriaci iných vierovyznaní na svoju bohoslužbu príslušnú ich cirkvi, ale to je akurát tak všetko. Potom je všetko mŕtve. Potom žiadna modlitba, nijaké rozjímanie, nijaké rozhovory. Nič proste. Nakoniec to vákkum ich celkom pohltí, a budú sa orientovať len na prácu, pretože zrazu pomodliť sa dá aj doma, a nemusím akože chodiť do kostola. Myslím si že protestantskí veriaci sú v tomto oveľa benevolentnejší, čoho dôkazom je relatívne nízky počet presvedčených veriacich. Teraz nejdem menovať, či veria správne a rozumejú dobre biblickým knihám a viere ako takej, to už je tiež pomaly 400 ročná tradícia, ja im to neberiem, ale v Boha predsa len veria. Lenže vidíme, ako napríklad iné cirkvi ako anglikánska v británii, je na kolenách, a už desať rokov niekoľko farností a biskupstiev spolu s veriacimi prechádzajú na katolícku vieru. Pravdepodobne teda nie každá viera má biblický základ a mnohé protest. cirkvi teda vznikli ako rozmar a nepokoj s vysporiadaní s vlastnou náboženskou otázkou, resp, nepochopením poslania katolíckej cirkvi s tým následkom, že nevedia žiť svoju integritu v rámci cirkvi. A napokon aj z nich sa stávajú praktizujúci ateisti. Zo štatistík, ale nielen tých, vyplýva, že protestantskí veriaci nemajú úzky vzťah s Bohom, nepestujú duchovný život, ktorý vychádza zo 7 sviatostí pretože okrem katolíkov a pravoslávnych ich ani nemajú. Ešte anglikáni majú 7 sviatostí, ale oni si zachovali vlastný liturgický rít. A celé toto súvisí s osobnou vieru. pretože kde nemáš základy, nemáš na čom stavať. A ked vidíš, že tvoje okolie nemá pevnú vieru v Boha, tam ľahko v takom prostredí, teda za predpokladu že nemáš duchovné kresťanské základy stratíš vieru aj ty. Ja napríklad chodím každý druhý deň do kostola každý nie, pretože tam, kde bývam, každý deń omša nie je. len každý druhý deň, hoci sú tam traja pátri, ale niekedy naozaj mi tá omša chýba, a dokážem ju prežiť oveľa intenzívnejšie. napríklad sa stalo, že šli na duchovné cvičenia, a nebola celý týžden omša. Popri mojej práci naozaj nemal som si kde oddýchnuť, a ľahko bez účasti na omše mi nebolo. Ak by som sa vrátil k tematike. nejde o to, ako si vysporiadaný, vysporiadaná s naboženskou otázkou, ale to, ako intenzívne dokážeš prežívať vieru, kde chápeš, že práve kresťan je ten, ktorý musí bojovať s veľkými prekážkami v oveľa väčšej intenzite ako hocikto iný, možno sa to ale na prvý pohľad nemusí zdať. Vidím to predovšetkým na sebe.
  21. 22
    Patriska

hrá sa, že má 1 rok

Ja sa cudujem ze v tomto storoci este ludia veria na taketo veci..ze Boh a tak..

a nechce sa mi to ani nejak rozpisovat ale v rychlosti za mna. Vyvijat tlak na decko aby chodilo do kostola lebo takto boli vychovaní jeho rodicia, pod takym istym natlakom a manipulaciou mi pride strasne obmedzene..

A pisem to preto lebo v tom vidim seba. Viem ze nasi mi nechceli zle ked som mala 13 a chceli aby som isla na birmovku ze sak "pre istotu" ale ked si spomeniem priebeh tejto situacie, fuuu.. nervy stres hádky.. tak na to nespominam vobec v dobrom..

Musela som, nemala som na vyber a konala som pod natlakom..Kolko krát som sedela v kostole zmatená z toho co tam vlastne robim? Toto je spravne? Som teda teraz dobry clovek? .. takze toto by som svojmu decku urcite nechcela spravit a nehala by som ho rozhodnut sa..
    Snazila sa vybudovat v nom svoj vlastný instinkt rozhodovania sa a zodpovednosti sam za seba.