Vianoce na nemenovanej planéte: Amerika a Austrália

V Austrálií majú počas Vianoc také teplo, ako je u nás v lete, vďaka čomu podávajú večeru na Štedrý deň na terasách domov. Argentínske deti nečakajú na Santa Clausa - darčeky nosí tajomný kôň Magi. Ako vyzerajú Vianoce v ďalších krajinách vzdialených svetadielov?

Brazília je krajinou, kde sa stretáva množstvo etník. Keďže je bývalou portugalskou kolóniou, táto skutočnosť sa odzrkadlila aj na oslavách Vianoc. Jednou z tradícií brazílskych Vianoc je stavanie scenérie zrodenia, alebo Presépio (z hebrejského Presepium, teda slamená postieľka, v ktorej Ježiš strávil prvú noc v Betleheme).

Darčeky deťom nosí Papai Noel (Otec Vianoc), ktorý – podľa legendy – pochádza z Grónska. S príchodom do Brazílie sa prispôsobuje aj tunajším podmienkam – z teplého kožucha sa prezlieka do nohavíc a košele. Brazílčania sú známi bohatou vianočnou večerou, ktorú nazývajú Ceia de Natal (Večera zrodenia). Na štedrovečernej tabuli nesmie chýbať plnená morka, chutná šunka, nelúpaná ryža a misy plné ovocia a zeleniny. Oslavy Vianoc sprevádzajú aj veľkolepé ohňostroje nad brazílskymi veľkomestami.

Argentínskym deťom nosí darčeky kôň Magi. Pre neho sa vždy pred Štedrým večerom pripraví pred dvere malá miska s vodou a niekoľko stebiel sena preto, aby nebol počas svojej púte za Ježiškom smädný a hladný. Darčeky deťom chodia do vyčistených topánok, ktoré si deti pred spaním položia pod stromček alebo vedľa postele. Večera sa servíruje vonku na stole ozdobenom pávím perím. Pečený páv je zároveň hlavným chodom celej večere, dopĺňa ho exotické ovocie a chladené nápoje.

Mexičania sa na Vianoce začínajú pripravovať presne 9 dní pred Štedrým dňom, teda 16. decembra. Toto čarovné obdobie sa nazýva Posada. V každej dedine si domácnosti rozdelia, ktorá rodina bude mať kedy Posadu. Každá rodina hrá potom vo vybraný deň vo svojom dome príbeh, v ktorom Jozef a Mária hľadajú v Betleheme miesto na prenocovanie. Na záver predstavenia sa spieva Tichá noc, hneď na čo nasleduje malá oslava pre deti, kde sa hrajú rôzne tradičné hry a dospelí pijú punč.

Počas štedrovečernej noci Mexičania navštívia omšu v kostole. Po návrate domov nasleduje bohatá večera, na ktorú rodiny pozývajú aj bezdomovcov či osamelých ľudí. Deti dostávajú darčeky až 6. januára – na Troch kráľov. Vtedy si poukladajú topánky na okennú rímsu. Darčeky do topánok dávajú mudrci. Súčasťou je jedenie slávnostného koláča, v ktorom je zapečený malý Ježiš. Kto ho nájde, bude hrať 2. februára (na Hromnice) rodiča malého Ježiška.

Vianoce v Spojených štátoch sa vyznačujú bohatou výzdobou. Živé či umelé stromčeky musia byť ozdobené veľkým počtom ozdôb, vianočných svetielok alebo dokonca reťazami z popcornu. Americké deti obdarúva Santa Claus. Málokto vie, že jeho mena pochádza z holandského Sintaklaas (Svätý Nicholas). Holandskí imigranti doniesli tradíciu Svätého Nicholasa do USA už v 17. storočí, no známym sa stal až vďaka knihe Washingtona Irvinga z roku 1809. V knihe fajčil fajku, mal kočiar bez sobov a nenosil červený oblek. Meno Santa Claus, typický červený kožuch a sane so sobmi dostal až v roku 1863.

Štedrovečerná večera musí obsahovať pečenú morku, hus alebo kačku poliatu vynikajúcou brusnicovou omáčkou. Na záver sa podáva ešte chutný dezert – na výber je biskupský chlebíček, dyňový koláč, ovocný puding s brandy a koláčiky plnené ovocím.

Zatiaľ čo je u nás 24. decembra ortuť teplomerov niekde pod nulou, v Austrálií sa teplota pohybuje okolo 30 stupňov Celzia. Vďaka príjemnému teplu tak môžu Austrálčania večerať sviatočné menu na terase. Tradičnými pokrmami sú morské plody, morka, kačka, kura, šaláty alebo cestoviny. Výdatnú večeru dopĺňa chutný slivkový puding, zmrzlina či rôzne koláče.

Austrália a Nový Zéland sú krajiny, ktoré oslavujú Štedrý deň každoročne ako prví na svete. V našich zemepisných šírkach sa dátum preklopí na 24. 12. až o jedenásť hodín neskôr. V krajine s 19 miliónmi obyvateľov žije množstvo etník, ktoré oslavujú sviatky rozličným spôsobom. Charakterizovať austrálske Vianoce je práve vďaka rôznym zvykom takmer nemožné, no najviac sa tu ujal britský model. Darčeky austrálskym deťom nosí Papa Noel, ale obľúbený je aj americký Santa Claus. V noci z 24. na 25. decembra vchádza komínom do domov a nosí darčeky do ponožiek zavesených na kozube alebo do vankúšových obliečok umiestnených na rohu postele.

Vianoce na nemenovanej planéte: Európa

Snímky: worldpress.com, 2.bp.blogspot.com, thunderchunky.co.uk, timeoutsydney.com.au

Michal Šmalo, 15. december 2009

Komenty k článku
Vianoce na nemenovanej planéte: Amerika a Austrália

Magorka
magorka, 21 ročné dievča, Zlostníček, 15. december 2009

super článok ! Haha

1 Zareaguj!
Mielikki
mielikki, 19 ročné dievča, Pokémon diva , 15. december 2009

neviem prečo, ale stále som miesto "pečená morka" čítala "pečená motorka" Haha

2 Zareaguj!
Dzulii6
dzulii6, 20 ročné dievča, Medzigalaktický priestor, 15. december 2009

zaujalo ma že v Argentíne nosí darčeky kôň Hehe ...ináč dobrý článok Žmurk

3 Zareaguj!
Viollin
viollin, 24 ročná žena, storočná, 16. december 2009

vianocny kon lolHeheHehe

4 Zareaguj!
Snehovavlocka
snehovavlocka, tvári sa, že má 7 rokov, 18. december 2009

kôň Magi a pečený páv Hehe ale ani zapečený Ježiško v koláči nie je na zahodenie Hehe

5 Zareaguj!
Wera55555
wera55555, 21 ročné dievča, in point "one" , 25. december 2009

také čudné exotické VianoceHaha

6 Zareaguj!

Pridaj svoj koment

Logni sa a komentuj
  • Nick:
  • Heslo:

Ty ešte nie si na BIRDZ?
Regni si nové konto a nájdi si friendov.
BIRDZ je total zadara!   Registrácia

6
komentovBirdzová roleta chráni fotky, blogy a písance pred pohľadmi okoloidúcich.
TOPlist