Rews

TOP 50 obľúbených albumov 5. Časť (10 - 1) - FináleTak sme sa dostali do prvej desiatky. Albumy, ktoré na mňa zapôsobili absolútne najviac. Keď som sa síce spätne díval na svoj rebríček, tak som si uvedomil, že minimálne jeden album si zaslúžil určite v tejto 50-ke ešte pozíciu, no občas sa stane, že niektoré veci prehliadneme. Ak by som našiel viac albumov, ktoré som takto prehliadol, tak by som možno urobil ešte krátky blog, Ak nie, tak nevadí. Občas proste človek zabudne. Teraz sa už ale poďme pozrieť na najsilnejšiu desiatku tohto rebríčku.

10. "FALLGRAPP - Rieka" (2014)

Jedna z najzaujímavejších slovenských kapiel, ktoré som mal možnosť počuť počas posledných rokov. Majú na konte 3 skvelé albumy, no najviac medzi nimi vyniká ich debutový album "Rieka". Po šiestich rokoch album nestratil nič zo svojho čara, jeho atmosféra je fenomenálna, vokály sú fantastické a je to album, ktorý sa od začiatku až do konca počúva s obrovskou dávkou fascinácie. Je to ako keby som mal možnosť navštíviť niekoho svet, ktorý mi na tomto albume predstavuje a preplával by som pokojne z jedného brehu rieky na druhý. Skladby ako "Rieka" , "Ľadový Útes" , "Zrkadlia Nás" , "I.N.A." alebo "Vlasy" sú doteraz vysoko silné a záverečná skladba "Kormorány" do nás dokáže dostať aj poriadnu dávku dobrej nálady. Rieka je ideálny príklad albumu, kde atmosféra robí absolútne najviac. A vďaka tomu si ma získala absolútne najvýraznejšie z celej tvorby Fallgrapp. Album je hravý, je tajomný, je magický, je silný a počúva sa od začiatku do konca ako absolútna lahódka. Do budúcna plánujem urobiť zhodnotenia všetkých albumov kapely, takže potom ponúknem aj viac detailov ohľadom tohto albumu. Na záver už len poviem, že sa k nemu veľmi rád vraciam. Je to proste - masterpiece.

9. "EMERALD PARK - For Tomorrow" (2008 , 2010)

Kapelu Emerald Park som objavil absolútnou náhodou. A myslím to skutočne, náhodou. Počas návštevy Humenného sme si sadli s manželkou v reštaurácii, kde hrala hudba, ktorú som nikdy predtým nepočul. Bol som sa spýtať barmana čo to hrá a predstavil mi internetové rádio Jamendo. Na prvé počutie ma totiž zaujala skladba "Pasadena", ktorú práve v tom momente hrali. A tak som spoznal novú zaujímavú kapelu zo Švédska. A hneď na to som si vypočul aj ich debutový album. Jediné čo môžem povedať je, že ide o ďalší album, ktorý môžem počúvať od začiatku až do konca. Je tu veľké množstvo vynikajúcich momentiek, no najviac asi oceňujem práve spomínanú skladbu "Pasadena" , "Lights Of Sunday" a "Ume". Každopádne to sú len veľké perly medzi perlami. Album sa dá zadarmo vypočuť. Originálna verzia z roku 2008 obsahuje 12 skladieb, špeciálna edícia z roku 2010 ešte 2 navyše. Nemám čo na tomto albume vytknúť. Všetkých 14 skladieb znie vynikajúco a k albumu sa veľmi rád vraciam. A som dodnes vďačný, že som mal možnosť túto muziku objaviť.

8. "MICHAEL JACKSON - Thriller" (1982)

Hudba Michaela Jacksona bola pre mňa vždy výnimočná. V prvom momente ako som sa s ňou stretol som pochopil, že tento človek je viac než len talentovaný spevák. A to som mal asi 5 rokov. Počúvať skladby ako "Beat It" , "Wanna Be Startin´Something" , "Pretty Young Thing" , "Human Nature" , "The Girl Is Mine" a samozrejme aj najväčšie hity "Thriller" a "Billie Jean" bolo pre mňa vždy obrovským zážitkom. Je pre mňa obdivuhodné, že Michael dokázal priniesť album, na ktorom je len 9 skladieb, no nič by som na ňom nepridal. Keď album skončí, tak si ho človek len má chuť pustiť znovu. Pre mňa je to elegantný album dotiahnutý do dokonalosti. A rozhodne by v tomto zozname nemal chýbať.

7. "JAM & SPOON - Tripomatic Fairytales 3003" (2004)

Vo svete elektronickej hudby boli pre mňa Jam & Spoon zaujímavejšími interpretmi, než mnohí iní, ktorí v období 2001 - 2004 bodovali na Vive. Ich hudba bola melodická, bola nápaditá a okrem toho často obohatená o vokály zaujímavých hostí. Jediný album, ktorý som mal možnosť počuť od začiatku do konca je ich posledný album "Tripomatic Fairytales 3003". Dodnes je mi ľúto, že už neprišlo nič nové od nich (nakoľko v januári 2006 Mark Spoon zomrel na infarkt vo veku 39 rokov), no ak toto bolo ich finále, tak si myslím, že sa s hudbou rozlúčili so cťou. Album pôsobí veľmi empaticky, citlivo, no súčasne sa nebráni aj veci naplno rozpáliť. "Moment Gone" , "Cynical Heart" , "Set Me Free" a "Mirror Lover" je absolútne najlepšia úvodná štvorica skladieb aké som kedy počul, "Butterfly Sign" znie lahodne a záverečná "Junoon" je skutočne maximálna dávka energie, akú som kedy od Jam & Spoon počul. Skvelá práca.

6. "MICHAEL JACKSON - Dangerous" (1991)

Pravda je, že "Thriller" je asi kvalitatívne lepším albumom než "Dangerous", no na druhú stranu sa mi najviac spomienok s Michaelovou hudbou spája práve s týmto albumom. "Heal The World" je doteraz pre mňa jedna z jeho TOP 5 skladieb. No spolu s dobrou dávkou emócií má tento album aj dobrú dávku energie. Skladby ako "Black Or White" , "In The Closet" alebo "Jam" sú toho skvelým dôkazom. Album ma nikdy nenudil a to je dvakrát tak dlhý ako mnohé iné dnes vydané albumy. "Will You Be There" mám dokonca v albumovej verzii so všetkými chorálmi, ktoré trvajú úvodné 2 minúty absolútne najviac. Nič by som na tom nevymenil. Čo viac dodať? Ďalší silný album od Michaela Jacksona.

5. "NOCADEŇ - Nestrieľajte Do Labutí" (2006)

Na dlhú dobu môj absolútne najpočúvanejší album. Dokola a dokola som sa vracal ku všetkým skladbám. A keď skončil, tak som ho proste pustil znovu. Ak chcete viac informácií, čeknite si veľkú recenziu, kde som moje dôvody rozoberal detailne.

4. "ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA - Out Of The Blue" (1977)

Čo sa dá povedať k tomuto albumu iné než fakt, že Jeff Lynne je absolútne úžasný hudobný vizionár. Out Of The Blue bol asi jeho najambicióznejší projekt a myslím, že sa vyplatil. Je to proste vynikajúci dvoj-album, ktorý od "Turn To Stone" po "Wild West Hero" nemá ani jeden nudný alebo nezaujímavý moment. Kde sú časy, keď albumy trvali 70 minút a mal som chuť ich počúvať donekonečna? Album má opäť skvelé energické momentky ako "Night In The City" , "Mr Blue Sky" , "Sweet Talking Woman" a podobne, no súčasne si opäť vytiahol aj skvelé emocionálne momentky ako "Steppin Out" , "Big Wheels" , "Standing In The Rain" a tak ďalej. Od začiatku do konca hudobný zážitok. Skvelá rocková muzika obohatená vynikajúcimi slákmi od Mika Kaminskeho. Ak ste album nepočuli, tak si myslím, že by ste to mali dobehnúť.

3. "NOCADEŇ - Pozemskí Astronauti" (2015)

Tak ako som povedal vo svojej recenzii, Nocadeň tu vydali album svojej kariéry. Zvládnuté od začiatku do konca a bez jediného zaváhania. Detaily opäť vo veľkom článku.

2. "M83 - Saturdays = Youth" (2008)

Som veľmi šťastný, že s príchodom albumu "Hurry Up, We´re Dreaming" sa hudba M83 dostala viac do povedomia ľudí (minimálne "Midnight City" a "Wait"), no je mi trochu ľúto, že málo chvály sa dostáva predošlému albumu "Saturdays = Youth". Tým nechcem povedať, že bol ľuďmi a kritikmi odpísaný. Práve naopak. Len sa nedostal tak hlboko do povedomia bežných poslucháčov tak ako ich nasledujúci album. Každopádne tento album je pre mňa výnimočný. Je to elektronická muzika dotiahnutá do absolútnej perfektnosti. Nemám asi nič čo by som tomuto albumu dokázal vytknúť. "Kim & Jessie" , "Skin Of The Night" , "Couleurs" , "We Own The Sky" , Graveyard Girl" , "Highway Of Endless Dreams" a tak ďalej... to všetko sú pre mňa hudobné klenoty. Celý album je nádherne vyvážený, skvele sa počúva a vnáša do mňa veľkú dávku nostalgie, pokoja a radosti. Je to album, pri ktorom si sám uvedomím, že mať 15 alebo 18 alebo aj 20 bolo nádherné. Dnes mám 32 a tento album je proste hudobný majsterštuk. A vrátil mi nádej, že dobrá hudba stále existuje.

1. "ATB - No Silence" (2004)

No doteraz nepokoreným albumom sa pre mňa stáva piaty album od Andreho Tannebergera (alias ATB) "No Silence". Myslím si, že v tomto momente jednoducho Andre vytiahol svoje absolútne najlepšie karty a dosiahol svoj vrchol. V živote interpreta raz príde moment, kedy dosiahnu vrchol a nič lepšie už nikdy proste nevydajú. A to platí aj v jeho prípade. Mohol ohlásiť koniec kariéry a odišiel by v tom absolútne najlepšom. Na druhú stranu by tak neexistovali ani "Trilogy" a "Future Memories", ktoré takisto vysoko oceňujem. No v prípade tohto albumu je to od začiatku do konca zvládnuté najlepšie ako sa dalo. "Marrakech" , "Ecstasy" , "The Autumn Leaves" , "Black Nights" , "Collides With Beauty" , "IntenCity" a "Circular Symetry" sú pre mňa absolútne dokonalými lahôdkami. A aj ostatné skladby vôbec nezaostávajú. Opäť platí, že v budúcnosti sa k ATB albumom plánujem vyjadriť trošku viac do detailu. Minimálne už len z titulu, že tento album si zasluhuje, aby bol zhodnotený viac do detailu. Ale v tomto článku do nich zachádzať nebudem.

A to je už všetko. Ako som povedal, možno som na nejaké albumy zabudol a ak áno, tak im venujem priestor v budúcom článku (niečo ako albumy, na ktoré som zabudol). Každopádne, týmto končím túto albumovú sériu a uvidíme sa zase nabudúce.autor: Endre-silentname, 13. august 2020 09:27
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku