BIRDZ Magazín

The Difference: Máme radi kritiku (interview)

The Difference tvorí partia mladých hudobníkov pochádzajúcich z Liptovského Mikuláša. Na scéne je síce len krátko, no zatiaľ si robí dobré meno. Nie je to jedna z tých kapiel, ktoré sa snažia zaujať nasilu. The Difference vás zaujme svojou originalitou a pohltí svojou atmosférou. Skupina momentálne pôsobí v zložení: Dominik Vladulovič (spev, gitara), Roman Krajčí (gitara), Peter Duchoň (basgitara) a Peter Brnický (bicie). Frontman Dominik nám spolu s bubeníkom Peťom vyrozprávali všetko od vzniku, cez koncertné zážitky, až po nahrávanie debutového albumu a plány do budúcnosti.differenceZačneme klasickou otázkou. Aká bola cesta k vzniku toho, čo dnes prezentujete pod názvom The Difference?

Dominik: Dlhá a strakatá... My sme sa poznali už dávnejšie pred založením The Difference, aj keď Roman tvrdí, že sa so mnou pozná už skoro rok (to vraví už osem rokov). Táto kapela bola možno iba otázkou času, keďže jej predchádzalo niekoľko kapiel, ktoré neboli až tak rozličného štýlu (aj keď o jednoznačnom štýle je u nás ťažko hovoriť). Zbierali sme skúsenosti prostredníctvom rôznych okruhov muziky a muzikantov, v nekonečných filozofických rozpravách, v samote a aj naopak, pri pive (v súčasnosti častejšie pri nealku). No a s nápadom založiť túto kapelu prišiel Peter Duchoň - že či nespravíme nejaký band, že by sme hrali underground dávnych čias, typu The Doors a tak ďalej... No a zavolali sme ešte za bicie Miša Bartánusa a ozaj sme začali cvičiť. A potom sa to presne otočilo: začali sme hrávať vlastnú tvorbu. V októbri 2011 sme sa s Mišom rozišli kvôli viacerým dôvodom. Zgrupoval sa s nami Peter Brnický, s ktorým sa začala nová etapa kapely. Takže pod súčasným názvom predstavujeme hudobnú kapelu štyroch ľudí, hrajúcu štýl/neštýl art – alternative – progressive rock, ktorý sa vyznačuje kombináciou štýlov, čiže sa nevyznačuje ničím.

Peťo: Ja považujem za celkom zaujímavé aj to, že som chalanov z The Difference počul prvýkrát hrať v auguste 2011 na námestí v Liptovskom Mikuláši. Šiel som cez námestie počas ich zvukovej skúšky a akurát hrali skladbu Beat the world, ktorá ťahá skôr k popu, ako k nejakej serióznejšej muzike. Keď som to počul a konfrontoval s tým názvom The Difference, tak som si v duchu povedal, či im reku treba požičať anglický slovník alebo čo, keď si dajú názov The Difference a hrajú takúto tuctovú hudbu! Potom, keď začal koncert, som tento názor VEĽMI rýchlo prehodnotil a zmenil. Ich hudba sa mi mimoriadne zapáčila. Fakt mi ani v hypotetickej rovine nezišlo na um, že by som niekedy s nimi mohol hrať ja – ich vtedajší bubeník je konzervatorista, technicky značne lepší bubeník než ja. Prozreteľnosť ma však úplne nečakane dostala do The Difference ani nie 2 celé mesiace po tom, čo som ich počul prvýkrát.Pri takom názve, akým ste pomenovali vašu kapelu, to aj nezainteresovanému človeku automaticky evokuje snahu o akúsi inakosť, prípadne inováciu. Prečo práve tento názov? V čom sa považujete za odlišných?

Dominik: Názov vznikol tak, že sme narýchlo potrebovali nejaký názov. Tak sme sa kukli na seba a nič spoločné sme okrem psychickej narušenosti (aj to u každého inej) nenašli. Tak sme sa pomenovali The Difference. K muzike nám to zhodou okolností aj nejako sedelo, lež my nemôžeme za to, že väčšinová slovenská scéna je taká, aká je. Odlišní sme možno v kritike a sebakritike - neuznávame niekoho pre to, kde koncertoval alebo koľko ľudí mu chodí na koncerty, ale toto by mohol povedať každý. U nás to je skôr v tom, že máme radi, keď sa ľudia nad muzikou a umením zamýšľajú, keď ideme do hĺbky, k podstate a poslucháč sa dostáva do iného sveta (ak chce). Dokonca mám pocit, že naša tvorba núti ľudí byť kritickými a núti ich chcieť sa vyjadriť. Pri súčasnej mainstreamovej hudbe mám viac pocit, že ľudia vravia: „však nech si robí každý, čo chce a ako chce a Ty sa netvár, že si zožral všetku múdrosť sveta“. Nuž, ja to beriem tak, že týmto spôsobom akurát tak stojíme na mieste. Aj pre toto máme kritiku radi.Máte aj svoje hudobné vzory? Je vaša tvorba vedome inšpirovaná niekým z nich?

Dominik: Hudobné vzory nie, skôr na čom sme vyrastali a čo sme viac počúvali. Inak by sme neboli viac, než obyčajné kopírky. Vzor máme skôr v odvahe niektorých umelcov robiť umenie. Ale jasné: môžeme nájsť prvky umelcov ako Collegium Musicum, Pink Floyd, Von Hertzen Brothers, Pain of Salvation, D. D. Šostakoviča, B. Bartóka, I. Stravinského, ľudovej hudby (prevažne slovanskej) a celkovo kadečoho. V podstate to už ani nejako nevnímame, ide nám viac o vystihnutie myšlienky alebo, ako raz povedal F. Frešo: „aby sa ľudia posrali“. No toto sa nám ešte nepodarilo alebo aspoň s tým za nami ešte nik po koncerte neprišiel, akurát sa raz po koncerte za naším stolom vymočil jeden chlapec, ktorý následne zaspal. No a často nás pripisujú ku King Crimson.Aký je to pocit, keď ste si už po roku fungovania dokázali ukoristiť víťazstvo na Zlatom štíte Liptova?

Dominik: Nechcem, aby sme vyzerali namyslene, ale nejako bravúrne nám to nepomohlo, aj keď to je pekné ocenenie. Sme však radi, že aj podobnými spôsobmi nás ľudia môžu spoznať, prípadne že sa stretneme s ďalšími umelcami a vieme sa „porovnať“, aj keď je jasné, že umenie nie je šport (aj keď niektorí tento názor nezdieľajú) a tak ďalej... Netreba zastať a treba chcieť byť lepším.

Peťo: A aby som dopomohol k zníženiu miery toho, ako namyslene pôsobíme, chcem dodať, že konkurencia na Zlatom štíte Liptova bola počtovo malá. A pre zachovanie rovnováhy vo vesmíre zas mieru namysleného imidžu zvýšim – z tohto hľadiska si ja osobne viac cením postup medzi top 8 kapiel v Stropkovskej hudobnej lige, do ktorej bolo prihlásených, ak si dobre spomínam, takmer 80 kapiel.differenceSpevák a gitarista Dominik
Leto máme nenávratne za sebou. Ste spokojní so svojim tohtoročným festivalovým účinkovaním? Z ktorého festivalu ste si odniesli najviac zážitkov?

Dominik: Nuž, naša letná sezóna nebola práve najlepšia, keďže sme stratili veľa času s našim vtedajším manažérom, ktorému šlo o všetko, len nie o menežovanie a ku koncu leta sme s ním „spoluprácu“ ukončili. No ale k veci: hrali sme iba na pár festivaloch, ale asi najlepší dojem bol na dvoch, a to Ynom víkende v Banskej Bystrici a na Kongenfeste na Borovej Sihoti (pri Liptovskom Hrádku). Oba festivaly boli orientované prevažne na alternatívnu muziku. Kritiku sme mali dobrú, ľuďom sa páčilo a nám tiež. Spoznali sme nové tváre a nové tváre spoznali nás.

Peťo: Hej, hej, tieto festivaly boli super, oba boli spojené s nocľahom na danom mieste, čo bola paráda, zažili sme kopu srandy. A s Romanom sme prišli na super vlastnosť ľudského mozgu, odporúčame všetkým vyskúšať. Potrebujete na to úplne tmavú miestnosť, proste nesmie tam presvitať odnikiaľ žiadne svetlo. Zároveň treba mať prístup k nejakému svetlu, ktoré sa dá okamžite zapnúť a okamžite vypnúť. Počkajte, kým si úplne zvyknete na tmu. Pravda, stále nebudete vidieť nič, ale to nevadí. Potom zasvieťte svetlo na 1-2 sekundy. Chvíľu po zhasnutí sa vám vynorí v hlave predstava izby. Vyzerá to tak, ako keď vidíte izbu v šere. Keď pohnete očami, predstava sa rozplynie. Keď však krútite hlavou a oči máte upreté na jeden bod, predstava zostáva. A tiež stojí za to vyskúšať dať si pred tvár ruku (nie úplne blízko), potom zasvietiť, zhasnúť a keď sa vám ruka vynorí pred očami, hýbte s ňou. Je to fajn pocit vidieť svoju ruku nehybnú a cítiť, že s ňou mecete ako diví. Podotýkam, že na tieto experimenty netreba byť pod vplyvom nijakých psychoaktívnych látok.Na svojom konte máte zatiaľ jeden demáč so štyrmi nahrávkami. Povedzte nám niečo o ňom.

Dominik: No slúži hlavne na propagáciu a aby sme mali čo posúvať do barov a na festivaly atď.. Je to v podstate naša najstaršia tvorba, nahrávali sme po polroku skúšania a nejakých tých koncertov, ešte s Mišom Bartánusom. Približne charakterizuje našu vtedajšiu, a z časti aj súčasnú tvorbu. Keď som ju pred nedávnom počúval, tak ma celkom prekvapilo, ako sa môže kapela za taký čas posunúť. Okrem tohto máme aj nejaké videá na Youtube, hlavne z Kongenfestu alebo z ciest. Tie sú lepšie.Na Facebooku ste rozbehli event, v ktorom vyzývate svojich fanúšikov, aby vám prispeli na nahrávanie nového albumu (link). Ako to zatiaľ s touto zbierkou vyzerá? A prečo ste sa vlastne vybrali touto cestou?

Dominik: Toto je iba jedna z viacerých ciest. Sponzorské je v súčasnosti dosť ťažké zháňať. A toto nie je výhovorka. Kríza nie je nikde inde, ako v hlavách ľudí. A aj pre toto skúšame kadejaké možnosti. S touto a ďalšími prišiel náš manažér Martin. Takže, ak by ste nám chceli pomôcť, kuknite na internet. A ako sa uvádza: lístie pohrabeme, sneh poodhadzujeme, drevo narúbeme...Ak vám niekto prispeje sumou väčšou ako 150€, zorganizujete preňho súkromný koncert. Už niekto prispel aj takouto čiastkou? Ako bude potom vyzerať takýto súkromný koncert?

Dominik: Ehm, nie, neprispel. Zatiaľ došlo 130 eur, takže je jasné, že si každý z nás bude musieť požičať aspoň nejakých päťsto eur a potom sa uvidí. No súkromný koncert. Hm. Poslucháč si sadne do skúšobne, kde bude mať vopred pripravené kreslo s dekou a pri ňom stolík a na ňom káva a koláčik. Kapela naňho spustí brutal – art, po ktorom sa zamyslí nad zmyslom svojho bytia a namiesto kávy začne piť čaj, keďže zistí, že káva sa ku koláčiku nehodí. Tento postup je realizovateľný aj u neho v domácnosti.differenceGitarista Roman
Prezraďte nám, čo môžeme očakávať od tohto pripravovaného albumu.

Dominik: V podstate celú našu doterajšiu tvorbu, v ktorej sa ozaj prejaví význam slove difference. Album by mal mať minutáž okolo 60 – 70 minút, bude obsahovať aj našu najdlhšiu skladbu (cca. 25 minút) zvanú Suita o vzťahu, ktorú hrávame málo kedy-tedy na koncertoch, ale ľudia ju definovali ako veľmi atmosferickú a inteligentnú. No a celkovo všetko, aby nás ľudia mohli počuť aj mimo koncertov a festivalov.Proces vzniku skladieb je charakteristický pre každú kapelu. Ako vyzerá u vás? Kto sa podieľa na inštrumentálnej zložke a kto má pod palcom texty?

Dominik: No ten hudobný základ u väčšiny skladieb vymýšľa Dominik, ktorý je dačo ako kapelník alebo hlavný skladateľ, s textom k tomu zapadajúc. Ono to je však kadejaké a viaceré skladby boli vymýšľané spoločne, a aj aranžmány a inštrumentácia sa väčšinou riešia priamo na skúške. Uvádzame kolektívne autorstvo kapely.Aké sú momentálne vaše ďalšie plány okrem nahrávania?

Dominik: Hlavne sa snažíme vybavovať čo najviac koncertov, aj s druhými kapelami. Ďalej cvičenie nových skladieb a príprava na ďalší album, ktorý by mal byť viac koncepčným a taktiež viac umelecko – filozofickým, čiže orientácia na programovú hudbu. No a nevyhýbame sa kadejakým projektom a budeme sa snažiť vybaviť koncerty aj za hranicami.Dajme tomu, že je rok 2017. Kde sa The Difference nachádza práve teraz? Aké sú vaše hudobné ciele a sny?

Dominik: Hm. Skúsme realisticky: tri albumy, koncerty po Škandinávii, na Slovensku socialistami označení za nepriateľov demokracie...Na záver nechajme hudbu bokom. Prezraďte našim čitateľom niečo o sebe. Aké sú vaše ďalšie aktivity a koníčky?

Dominik: Vo voľnom čase sa radi hrávame na Entov, bavíme sa o vtáctve, rozoznávame vrany od krkavcov, jazdíme na Milanovi a skúmame prírodné javy. Dominik kričí na Romana, že mu treba močiť, Roman sa čuduje, ako môže tak krátko močiť a Peťo B. vraví: „pecka!“. Peťo D. nás všetkých ľúbi a my jeho a on nás v tom povzbudzuje aj s druhým Peťom, a tak vytvárame nekonečnú harmóniu tohto sveta.differenceBubeník Peťo
Pokiaľ vás toto interview zaujalo, určite si pustite aj niečo z tvorby The Difference. A ak vás naopak rozhovor nezaujal, pustite si nižšie uvedené skladby tiež. Tie vás už totiž určite presvedčia.Say:

Dark night:

Pohoda:Viac informácií o kapele môžete nájsť na Bandzone profile a FB fanpageFoto: Peter Duchoň


autor: Dominik Abrahám, 12. november 2012 13:00
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Tikalok

  hrá sa, že má 1 rok

  Dominik kričí na Romana, že mu treba močiť, Roman sa čuduje, ako môže tak krátko močiť a Peťo B. vraví: „pecka!“ <br />
  :D :D
 2. 2
  N0win0u

  30 ročný muž
  ♥▲ ilumat ▲♥

  @pupu :-*<br />
  <br />
  mal som moznost chalanov vidiet nazivo a mozem len a len pochvalit a odporucit :)
 3. 3
  Amikadze

  25 ročná žena

  huhuhú :)
 4. 4
  Piter09

  22 ročný chalan

  to su ti, co v humennom nedosli na koncert? (rofl)
 5. 5
  Midnight

  30 ročný muž
  čo to zase píše?!

  osviežujúce, počuť vlastnú produkciu slovenskej kapely v takejto profi kvalite, po všetkých stránkach. a hej, je to tak trochu odlišné od davu, ale na to aby sa nazvali Difference, a aby sa od "originality a inakosti" odpichol celý článok? to zas až nie.<br />
  <br />
  ...alebo som už proste hrozne unudený tým typickým kombom 2 gitary + basa + bicie ktoré sa takmer nikto neobťažuje ozvláštniť alebo obmeniť... veľká časť rovnakosti (tohto typu) hudby všeobecne vychádza podľa mňa z toho.
 6. 6
  Midnight

  30 ročný muž
  čo to zase píše?!

  ale aby bolo jasné, hej, na slovenské pomery totálne prevratná a vzhľadom na svoju "prevratnosť" absolútne šokujúco kvalitná vec :-D
 7. 7
  Piter09

  22 ročný chalan

  ale dobri su (thumbs)