BIRDZ Magazín

SeXy papučky: Fanúšikovia nás vedia vyburcovať do nepríčetnosti

Kto by povedal, že hudobné štýly ako indie, disco, pop, rock a post-punk idú dokopy? Asi len málokto. Chalani zo skupiny SeXy papučky si však s nejakým škatuľkovaním hlavu nelámali. Vďaka nim vznikla originálna kombinácia štýlov, na ktorú inde určite nenatrafíte.Papučky dostali dnešnú podobu približne pred rokom a pol, keď hrávali v zložení Vojtech Štědroň (ďalej len VŠ) na gitare a začal aj so spevom, Martin Štědroň (MŠ) na basgitare a Michal Holec (MH) alias Miťko Buben na bicích. Neskôr sa k nim pridal ešte Vladimír Holec, ktorý tiež hráva na gitare. Určite ste si všimli tie rovnaké priezviská. Áno, sú to dva súrodenecké páry, a aby tých rodinných vzťahov v kapele nebolo málo, tak navzájom sú bratranci. Ale poďme už k interview, ktorého sa zúčastnili všetci, okrem Vladyho.


Najprv sme chalanov vyspovedali ohľadne SeXy papučiek...
Prečo akurát SeXy papučky ako názov?


VŠ: Len tak zo srandy, žiadny skrytý význam.

MH: Prečo SeXy papučky? Odpoveď je prostá, týmto dovolím si tvrdiť vtipným názvom, vyjadrujeme naše veselé povahy... Názov vznikol spontánne. Najskôr bol názov papučky a vzápätí sa na okorenenie pridalo slovíčko SeXy. Všetci sme sa zhodli na tom, že tento názov je dobrý a výstižný.
Aké boli začiatky SeXy papučiek?


VŠ: Boli ťažké v tom, že bol problém s financiami. Nemali sme peniaze na normálne bicie, aparáty atď. Bubeník mal namiesto hi-hatky stoličku, ale neskôr sa ku kapele pridal Vlady a ten nám vypomohol v týchto záležitostiach.

MŠ: Mne osobne sa začiatky veľmi páčili, pretože sme hrávali skoro každý deň a tešili sme sa na každú skúšku. Dnes už nemáme toľko času a cvičíme asi tak raz do týždňa, čo je škoda.

MH: Začiatky boli veľmi vtipné a zároveň sme sa tešili, že sa blýska na lepšie časy a konečne po našich predchádzajúcich projektoch ako napríklad skupina Hobby, Lampy, Lunochod vznikla formácia SeXy papučky.

Hráte dosť svojskú hudbu. Prečo ste sa vybrali práve touto cestou?


VŠ: Lebo podľa mňa kapela, ktorá nehrá nič originálne a ani sa o to nesnaží a len kopíruje už existujúce kapely a štýly nestojí za nič. Takže treba hrať svojskú hudbu.

MŠ: Myslím, že je to prirodzené. Každý by mal mať svoj štýl a nesnažiť sa napodobňovať niekoho iného. Nehráme to čo sa páči drvivej väčšine tínedžerov, ale na druhú stranu sa ani nesnažíme byť za každú cenu "alternatívni". Hráme proste to, čo nás baví.

MH: Tento štýl hudby nám všetkým sedí a máme k nemu vytvorený taký mini citový vzťah. Keďže máme všetci v srdci kúsok disko a v žilách nám prúdi rock tak sa snažíme do našej hudby zapájať prvky disko a rocku zaobalené do indie formičky...Aké sú reakcie ľudí na vašu tvorbu?

MŠ: Väčšinou sú pozitívne. Sme radi, keď nám ľudia po koncerte povedia, že sa im to páčilo, ale aj keď nás upozornia na nedostatky.

MH: Sú samozrejme ako u každej skupiny rôznorodé, ale väčšinou v tom pozitívnom slova zmysle. Našich fanúšikov si veľmi vážime a sme im vďačný za čo i len náznak potlesku. Hlavne nás teší ak fanúšikovia tancujú na našich koncertov, alebo robia nejaké náznaky pohybu. To nás dokáže vyburcovať do nepríčetnosti. Takže milí fanúšikovia, ak nás chcete vidieť nepríčetných, tak tancujte na našich koncertoch.Snažíte sa prispôsobiť sa aj tomu, čo chcú ľudia, alebo idete len svojou cestou?

VŠ: Pri tvorení sa snažím zložiť dobrú pieseň, aby sa mi páčila a ak sa páči aj ľudu, tak to je len obrovské plus, ale nikdy to nie je zámer.

MH: Snažíme sa ísť samozrejme svojou cestou a neprispôsobovať náš štýl dákemu trendu alebo názorom okolia. Proste chceme hrať hudbu ktorá nás všetkých baví a napĺňa, ktorou sa snažíme robiť radosť Vám všetkým.
Ako by ste zhodnotili svoje postavenie v kapele, čo sa týka tvorby a skladania? A kto je frontmanom?


VŠ: Ja som frontman, tak to aj väčšinou chodí, že spevák ním býva. V niektorých piesňach zložím ja hudbu,v niektorých všetci spolu a texty píšem vždy ja až na výnimku ako je Diskoboy, tam sme napísali spolu text s Mišom a pri tých starších textoch mi tiež pomohol v dákom tom verši.

MŠ: Väčšinou Vojto zloží pieseň a my ju potom na skúške dotvoríme, alebo skladáme spolu na skúške.

MH: Čo sa týka skladania, moja úloha v rámci tohto problému jej čakanie na dáku tú gitarku a následné buchotanie dákeho rytmu, ktorý sa tam hodí a sedí, aj keď je pravda, že niektoré piesne vznikli na základe môjho beatu. Moja druhá úloha je jasná, ísť ako píla, čiže tváriť sa, že je všetko v poriadku, čiže ideme v tempe.

A ako vidíte budúcnosť SeXy papučiek?

VŠ: Dúfam, že sa nám podarí dostať sa na dobré festivaly a do rádia.

MŠ: Ešte nejaký čas pocvičíme, a potom by sme chceli nahrať demo v štúdiu a dostať sa do médií. A samozrejme veľa veľa koncertov.

MH: Ja osobne verím, že budeme všetci ako sa na správnu rodinku patrí pekne svorne tvoriť veselé piesonky v disko štýle. Mojich kolegov, čiže členov našej skupiny vnímam ako osobnosti. Každý z nich je niečím zaujímavý a výnimočný a hlavne z nich, nemôžem si pomôcť cítiť, že majú hudbu v krvi aj keď si samozrejme uvedomujem, že ešte treba veľa cvičiť.

...a na záver sme sa pýtali aj na osobnejšie veci.Prečo ste sa rozhodli robiť hudbu a ako vyzerali vaše začiatky v tomto smere? Mali ste aj nejaké iné kapely?

VŠ: Už od malička som si skladal hudbu na klavíri, už si nepamätám prečo. Mal som prvú kapelu v 14 rokoch, hral som na klavír. Mal som ešte pár takýchto kapiel za mladi, ktoré však rýchlo skončili, ale v roku 2007 sa začala formovať kapela LUNOCHOD, z ktorej sa časom sformovali SeXy Papučky.

MŠ: Naši rodičia sú aktívni hudobníci, takže sme k hudbe boli vedení odmalička. Ja som chodil štyri roky na klavír do ZUŠ, potom som hral na gitare a teraz som skončil pri basgitare a myslím, že som sa rozhodol správne. Čo sa týka iných kapiel, ja s Vojtom a s Miťkom sme spolu kedysi hrávali doma len tak pre zábavu, ale to bolo už dávno a myslím, že sa to nedá nazvať kapelou.

MH: Ako som už spomínal predtým, mali sme predtým aj iné projekty a skupiny ako Lampy, Hobby, Lunochod, Adalbert, Atraktívne Kamašle, Humulus Lupulus, Freaky Nature, kde sme sa všetci hľadali a kryštalizovali. Už od malička sme boli vedení k hudbe, keďže s v našej rodinke nachádza hudobník na hudobníkovi, od profesionálneho trubkára až po profesionálnu speváčku.

Máte nejaké hudobné vzory?

VŠ: Nesnažím sa nikoho kopírovať, ale mám vybraných pár ľudí, ktorý by spĺňali kritériá... Kurt Cobain, Jonny Greenwood...

MŠ: Veľmi sa mi páči štýl hrania Fleu z Red Hot Chilli Peppers.

MH: Nebudem menovať konkrétne osoby , lebo mojím vzorom sú všetci tí, ktorí sa o niečo snažia a zaujímajú. Prípadne osoby, ktoré už niečo dosiahli a robia niečo zmysluplné. Mojimi vzormi sú hudobné formácie ako napríklad Radiohead, Red Hot Chili Peppers, Incubus, U2, Muse a veľa ďalších.Tak a sme na konci, už len posledná otázka. Akú hudbu počúvate? A čomu okrem hudby sa ešte venujete?

VŠ: No ja sa venujem len hudbe, mám niekoľko hudobných projektov. Mám rád kapely Placebo, Radiohead, Nirvana, Beatles, Muse, The Strokes, At the drive-in,...

MŠ: Mojím koníčkom je hudba, rád ju vytváram aj počúvam. Mám rád rock, pop, indie, funk, rock'n'roll... Moja obľúbená kapela je Red Hot Chilli Peppers.

MH: Čo sa týka mojich aktivít tak je ich príliš veľa na to, aby som sa im mohol venovať naplno, tým pádom som nútený ich selektovať a prispôsobiť času , ktorý si musím inteligentne rozdeliť. Napríklad ma veľmi zaujíma šport, výtvarné umenie, ktoré aj študujem plus samozrejme hudba... Čiže sa väčšinou jedná o aktivity spojené s pohybom bez ktorého by som nemohol existovať.Pustite si ukážkové skladby:Milujme sa veseľme sa
Divoké
Discoboy

V prípade, že sa vám ukážky ich piesní páčili a chcete vedieť kde ich vidieť alebo počuť viac piesní od nich, nech sa páči nájdete ich tu.Fotografie poskytol manažér skupinyautor: Dominik Abrahám, 28. október 2009 16:00
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Adka279

  24 ročné dievča
  Vo svete vína a dobrej hudby

  no chlapci, ste super:D
 2. 2
  Adka279

  24 ročné dievča
  Vo svete vína a dobrej hudby

  a so m zaboula ešte, že chcelo by to nejakú ekšn v Liptovskom Mikuláši;)
 3. 3
  Tomas

  týpek, čo založil BIRDZ
  Bratislava

  pekný rozhovor a pekný názov kapely :D
 4. 4
  Rayrobert

  32 ročný muž
  Banská Bystrica

  Ďalší dôkaz toho, že banskobystrická hudobná scéna momentálne extrémne vyniká :D:D:D
 5. 5
  Nufinka

  30 ročná žena

  ste supeeeeeeeeer:))))))a uz sa tesim na koncert :P
 6. 6
  Vincent_vega

  36 ročný ujo
  Banská Bystrica

  :D hej naozaj klenot banskobystrickej scény...
 7. 7
  Sisska

  29 ročná žena

  videľa som a boľ to ceľkom pekný úľet :)
 8. 8
  Transplantovana

  30 ročná žena
  Londýn zavolal

  sexy papučky? ti jebe? :D (pardón)<br />
  <br />
  som im robila koncert v septembri a keď som sa s nimi bavila, mali ma za hysterickú fanynku :D:D
 9. 9
  Cerwik

  29 ročný muž
  nikto nie je doma

  čiarky!
 10. 10
  Incubus

  32 ročný muž

  @transplantovaná :D :D /ale nabudúce bez vulgarizmov/
 11. 11
  Transplantovana

  30 ročná žena
  Londýn zavolal

  @incubus veď som sa ospravedlnila, ale silno to zo mňa vyletelo :P
 12. 12
  Bobomir

  36 ročný ujo

  veľmi biedny spev
 13. 13
  Radulik7

  24 ročné dievča
  <b>MLIEČNA ČOKOLÁDA</b>

  humorni su=D a z toho rozhovoru na mna posobia dost inteligentne=D
 14. 14
  Lafraisee

  26 ročná žena
  <b></b>

  sexy papučky???čo ti jebe???musia mať velký zmysel pre humor inak si to neviem vysvetliť:-D
 15. 15
  Ink

  30 ročný muž
  Rock &amp; roll!

  Až na tie kravaty...
 16. 16
  Smajlgirl

  25 ročná žena

  Bohovské ! :D
 17. 17
  Ifeelfine

  25 ročná žena

  jaa som ich videla a boli najtotalnejsi fakt:) a idem znovu
 18. 18
  Sobi

  27 ročný muž
  PE//BA

  nuž čo
 19. 19
  Wewo

  26 ročný muž

  fuha, paci sa mi to!
 20. 20
  Adka279

  24 ročné dievča
  Vo svete vína a dobrej hudby

  no...po vyše roku čítam o5 tento článok a musím povedať, že hoci pesničky by sa celkom ešte dali vystupovanie frontmana bolo vrcholne trápne