Rews

Ronan Keating - Winter Songs (2009)

Druhý cover album Ronana Keatinga "Winter Songs" sa nesie v podobnom duchu, ako jeho predchodca "Songs For My Mother". Kým tam ústredná téma bola obľúbené skladby jeho zosnulej mamy, tentokrát tu máme kolekciu jeho obľúbených zimných a vianočných skladieb. Narozdiel od predošlých albumov som s týmto nemal žiadnu predchádzajúcu skúsenosť. A neviaže sa k nemu žiadna nostalgia. Akosi vnútorne som nemal pocit, že toto je cesta, ktorou chcem aby sa Ronanova sólova kariéra vyvíjala. No keď už poznám viacero detailov ohľadom tohto obdobia, začínajú veci do seba viac zapadať. A nakoľko sa nechcem opakovať, pre detaily si pozrite môj predchádzajúci článok. V úvode som to celé vysvetlil.

Najväčším problémom albumu je opäť jeho produkcia. Tú opäť zastrešil Stephen Lipson. K jeho kreditu ale poviem, že tentokrát do albumu priniesol možno niečo viac ako naposledy. Alebo minimálne Ronanova prítomnosť tentokrát pôsobí o niečo prívetivejšie a živšie ako naposledy. Reálne nie je medzi predošlým a týmto albumom zas tak veľký rozdiel. Ale ak by som mal tu určiť víťaza, tak vyberiem určite tento album. Pozitívum je, že ak máte radi dobrú vianočnú muziku, tak si tu možno prídete na svoje. Ale treba priznať aj to, že EP "Let It Snow" od Michaela Bublé z roku 2003 ponúka menej skladieb, no vie zapôsobiť oveľa silnejšie. Takže to tiež o niečom vypovedá. Ale späť k "Winter Songs".

V podstate by sa dalo povedať, že ak máte radi Ronanovu tvorbu od éry "Bring You Home", tak si album určite užijete. Nemôžem ale povedať, že vás v niečom prekvapí. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé skladby.

"It´s Only Christmas" tu vyniká ako jediná skladba, na ktorej sa Ronan podieľal aj autorsky. A hoci znie trošku klasicky, tak tie sláčiky a jeho spev tomu dokážu dať príjemnú vianočnú atmosféru, ktorá naladí. "Scars" ako druhá novovytvorená skladba na albume je tiež celkom okey, ale nijako zaujímavá. Naopak úvodná "Winter Song" je veľmi dobrá. Skladbu otvára veľmi príjemný klavír a skladba sa postupne buduje silnejšie a silnejšie. A myslím si, že celkom dobre aj naznačuje smer albumu.

"Stay" pôsobí ako skladba, ktorá bola pre Ronana presne spracovaná. Má toho správneho ronanovského ducha, vďaka čomu je celkom príjemným prínosom na album. A je pravda, že nebyť jeho, tak by som sa k nej asi ani nikdy nedostal. Takže to ma teší. Harmónie nepôsobia veľmi originálne, ale skladba ako taká je príjemná a dobre sa počúva. "Homeward Bound" si zachováva svoj 60s feeling a skladba sa nesnaží znieť nejako modernejšie alebo súčasnejšie a skôr si zachováva svoje funky momentky z originálu. A to je veľmi príjemné na počúvanie.

Opäť tu máme cover od Joni Mitchell v podobe skladby "River". Narozdiel od "Both Sides Now" z minulého albumu ale tentokrát je zachovaná pôvodná atmosféra a skladba nepôsobí ani popovejšie ani modernejšie. A počúva sa veľmi dobre. Plus ten "Jingle Bells" feeling, ktorý na konci budete mať stojí za to. Okey. Teraz si niečo povedzme o "Little Drummer Boy". Myslím si, že zo všetkých skladieb sa táto asi neskôr mohla stať aj Ronanovou najosobnejšou z tohto albumu. Nakoľko sa o vokály postaral aj jeho Boyzone kolega Stephen Gately. A podľa všetkého to bola posledná skladba, ktorú stihol urobiť pred svojím nečakaným úmrtím v októbri 2009. Obaja znejú vynikajúco a je mi ľúto, že zomrel tak mladý. Album vyšiel mesiac po jeho smrti.

"Ring Them Bells" vie skvele navodiť atmosféru a dokonca aj jemne zdvihnúť tempo. To ma veľmi teší. Okrem toho sa mi páčia tie zaujímavé harmónie a vokály, Bob Dylan priniesol skutočne skvelú skladbu a Ronan ju obliekol do pekného nového kabátu. Skvelá práca. "Caledonia" od škótskeho Dougieho McLeana je celkom okey, no dokopy pre mňa zase nič výnimočné nerobí. Trošku nudná, ale počúvateľná.

Záverečné 3 skladby budú asi pre mnohých najväčšie klasiky. Nikomu nemusím predstavovať "Silent Night". Povedzme len toľko, že práve tá minimalistickosť z nej robí skutočný klenot a Ronan to tu skvele rešpektuje. Nie je to najlepšia verzia, ktorú som počul, ale stále skvelá. Koleda hodná rešpektu. "Have Yourself A Merry Little Christmas" si takisto zachováva svoju tvár. A pôsobí skutočne ako skvelá americká koleda zo 40-tych rokov minulého storočia. A tá úcta, ktorú Ronan skladbe preukázal je veľmi citeľná. A na záver nám ostáva "I Won´t Last A Day Without You" od kapely Carpenters. Táto je tiež dosť dobrá. Osobne si myslím, že najlepšie zakončenie albumu by bolo síce práve už spomínané "Silent Night" ale táto funguje tiež v pohode.

Poďme teda na zhrnutie. "Winter Songs" je krok vpred oproti "Songs For My Mother. Ako cover album pôsobí úprimnejšie, a viac viem pochopiť jeho existenciu. Skladby nepôsobia ako lacné karaoke ako naposledy. Naopak mám pocit, že Ronan im chcel dať svoje srdce a v mnohých momentoch mu to aj vyšlo. Okrem toho sa stal album aj pamiatkou na Stephena Gatelyho. Nie je to ale album, ku ktorému by som sa kedykoľvek vedel vrátiť. Viem si predstaviť, že by som sa posadil počas vianočných svietkov ku krbu s horúcou čokoládou a pustil si tento album, no na druhú stranu sú lepšie verzie týchto skladieb. A asi by som si skôr pustil tie. Nechcem tu Ronana nejako vysoko kritizovať. Album ako taký je funkčný, no je to viac album vhodný na obdobie Vianoc, než album, ktorý si pustím kedykoľvek. Ale ako vianočný album je fajn. A z toho sa bude vyvíjať aj moje hodnotenie.

Hodnotenie: 6/10

autor: Endre-silentname, 23. október 2020 10:16
Zdieľaj článok na facebooku
199 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku