Rews

Ronan Keating - Turn It On (2003)

Keď som pár mesiacov dozadu zverejnil rebríček mojich 50-tich obľúbených albumov, tak si tam svoje miesto vychytil aj Ronan Keating. A práve so svojim tretím albumom "Turn It On". Takže už len z toho môžete vedieť, že moje dojmy na tento album budú veľmi pozitívne. V čase keď album vyšiel, tak som ho počúval neustále. Mal som pocit, že všetkých 12 skladieb bolo vynikajúcich a Ronan mi konečne priniesol album, ktorý som chcel mať ešte v roku 2001. Dnes by som povedal, že album má svoje slabšie momentky, no nebráni mi to, aby som ho naďalej vysoko neobľuboval.

Myslím si, že najväčším problémom tohto albumu je fakt, že rokmi neskôr sa ukázalo, že Ronan má takisto svoje vlastné klišé, ktoré bude počas nasledujúcich rokov neustále opakovať. A vždy sa dočkáme tých istých momentiek, len budú trošku inak zabalené. Na druhú stranu je ale trošku scestné kritizovať za to tento album, keď to bol čas, kedy si ešte Ronan iba hľadal svoju identitu. A neboli sme v roku 2020, kedy tieto nápady začal robiť znovu a znovu. Ale aj tak sú tu skladby, ktoré touto skutočnosťou trošku rokmi utrpeli. A pravdou je, že aj v čase keď som ich počul prvýkrát, patrili medzi slabšie elementy albumu.

Nezabudnem ale ešte na jednu vec a tou je fakt, že tentokrát sa Ronan chcel na albume viac podieľať ako autor. Nechcel byť len spevákom, ktorý si odspieva hotové skladby. A z dvanástich skladieb nesie 10 jeho meno (ak budeme hovoriť o verzii pre britský trh, tak zo 14 sa podieľal na 12). A tým si u mňa získal hneď plusové body. Hlavným producentom sa tentokrát stal Mark Taylor, ktorý v tom čase spolupracoval s Cher na jej albume "Believe", prvých troch albumoch Enriqueho Iglesiasa, s Britney Spears na albume "In The Zone" alebo s Danielom Bedingfieldom na jeho debute "Gotta Get Thru This". Takže celý album má vynikajúci základ. Poďme zhodnotiť jednotlivé skladby.

Mysím si, že hneď na úvod Ronan príde s jednou z najlepších skladieb albumu "Turn It On Again", ktorá tak trošku naznačuje aj jemnú zmenu v smerovaní albumu. Kým "Ronan" a "Destination" primárne pôsobili ako popové albumy, úvod "Turn It On" naopak nechá vyznieť gitary a zachádza trošku viac do rockovejších vôd. Čo sa kostry týka, tak máme 2 slohy, bridge a refrény. Trošku štandardné, no skladba nás úvodom trošku nabudí a následne skutočne udrie. Je rýchlo chytľavá a zaujímavá. Aby som však nemútil vody, tak poviem úprimne, že skladba je viac pop-rocková než rocková. Ale znie vynikajúco.

"Lost For Words" chce pokračovať v nastavenom smere, no tempo sa jemne spomalí. Stále ale veľmi dobre napísaná skladba s textom, kde sa dokážeme nájsť asi úplne všetci. Každý z nás asi mal moment, kedy nevedel čo povedať, alebo ako niečo povedať, no to neznamená, že sa nás to nijako nedotýka. Takže v tomto smere funguje. Refrény sú podľa mňa skvelé, no v slohách to nepôsobí až tak zaujímavo. Ale som s výsledkom spokojný.

Potom prídu však tie momenty (ako som spomínal vyššie), keď Ronan vojde do svojich vlastných klišé. So skladbami "She Gets Me Inside" a "First Time". "She Gets Me Inside" má peknú melódiu, fajný štart a celkom nápadité slohy, no refrény sú málo zaujímavé. Text pôsobí ako veľké klišé a skladba proste spadá len do okey zóny. "First Time" je na tom podobne, len skladba je ešte o niečo nudnejšia. Opäť je tu gýčovitý text, ktorý pôsobí absolútne anonymne a ani hudobne nejako neponúka nič. Predošlá skladba mala aspoň príjemnú melódiu. Tu nefunguje ani to.

Album sa ale veľmi rýchlo opäť postaví na nohy s duetom "Last Thing On My Mind", kde spolu s LeAnn Rimes fungujú absolútne zohrato. Skladba je vynikajúca. Skvelá produkcia od Steva Robbsa, veľmi príjemná gitarová melódia, skladba má perfektnú gradáciu a Ronan s LeAnn hlasovo ladia, ako keby sa narodili pre túto spoluprácu. Na albumovej verzii má spevácky Ronan možno trošku viac priestoru ako v oficiálnej verzii, ku ktorej vyšiel klip, no tej sme sa ako poslucháči mohli dočkať na kompilácii "10 Years Of Hits". Každopádne si stojím za svojimi slovami, že patrí medzi najlepšie momenty albumu.

"Let Her Down Easy" je príjemným coverom skladby od Terenca Trenta D'Arbyho. Ide o pekne spracovaný slaďáčik s veľmi efektným a silným záverom. Opäť by som povedal, že gradácia skladby je perfektná a atmosféra veľmi silná. A finálna inštrumentálna minúta je skutočne silná. Potom sa ale vrátime do rýchlych momentov albumu s "Back In The Day", čo je asi najenergickejšia skladba na albume. Páči sa mi spevová linka, rýchlosť spevu v jednotlivých pasážiach a Ronan tu pôsobí maximálne uvoľnene. Kedykoľvek sa Ronan dostane k energickej skladbe, znie to vynikajúco a dáva do toho maximum. A táto je veľmi dobrá.

"She Believes (In Me)" je druhým coverom na tomto albume. Po We´ve Got Tonight" si Ronan opäť uctil tvorbu Kennyho Rogersa v tomto nádhernom slaďáku, ktorému skutočne dal maximum. Skladba má správnu dávku citu, emócií a hlavne bolo pre mňa super sa v tom čase zoznámiť aj s hudbou veľkého skladateľa a speváka, akým Kenny Rogers rozhodne bol. Ronanova verzia je o niečo popovejšia, no nestratila absolútne nič z čara, ktoré priniesol originál. Je cítiť, že chcel, aby to znelo najlepšie ako sa dalo. V skladbe je veľká dávka lásky. A preráža von.

Nasleduje skladba "On My Way", ktorá je pre mňa ako krásny nenápadný malý drahokam. Umiestnená hneď za jednu z najsilnejších skladieb a nejakým spôsobom ju dokáže v mojich očiach ešte tromfnúť. Pre mňa najlepšia skladba na celom albume. Vynikajúca atmosféra, absolútne perfektne napísaný text, kombinácia nástrojov tu znie vynikajúco a milujem aké sú slohy nenápadné, no v refréne to Ronan hlasovo absolútne rozbalí. TOP moment albumu a jedna z najlepších Ronanových skladieb.

"The Best Of Me" ma trošku opäť dostáva trošku do nálady akú som mal pri skladbách "She Gets Me Inside" a "First Time". Dokopy neviem čo o nej ani viac povedať. Je to okey skladba, ktorej ale chýba niečo, čo by ju urobilo zaujímavejšou. Mrzí ma, že sme išli tak dobre a zrazu opäť prejdeme trošku do nezaujímavého popu. "Hold You Now" je ale úplne niečo iné. Podobne ako "On My Way" milujem ako sa skladba buduje, ako spevácky Ronan  udrie v refrénoch, kým slohy pôsobia oveľa pokojnejšie. No takisto je tu aj gradácia. V momente ako v úvode zaznie tá gitarová melódia som vedel, že skladbu budem milovať. Text je možno jednoduchší (hlavne v slohách), ale je to jeden z textov, ktoré hodnotím slovami - "v jednoduchosti je krása". Lebo presne to vystihuje moje dojmy zo skladby.

Záverečná skladba originál verzie albumu je "This Is Your Song", ktorú mohli veľkí fanúšikovia počuť už v roku 1999 na Ronanovom debutovom singli "When You Say Nothing At All". A skladbu Ronan napísal pre svoju mamu, ktorá zomrela na rakovinu prsníka. Veľmi silný text, skvelá atmosféra zo skladby pôsobí ako perfektné zakončenie albumu. V roku 2009 Ronan skladbu trošku zmenil a opätovne vydal na albume "Songs For My Mother". A je cítiť, že pre neho veľmi veľa znamená.

UK verzia albumu ponúka ešte 2 skladby "I Wouldn´t Change A Thing" a "Give You What You Want", ktoré ale podľa mňa vôbec neboli nutné. Skutočne pôsobia ako prídavky. No najlepšie je asi to, že obe pôsobia trošku ako opak tej druhej "I Wouldn´t Change A Thing" je príbeh človeka, ktorý je v pohode po tom ako skončil toxický vzťah, kým "Give You What You Want" je zase energická skladba, kde by Ronan urobil čokoľvek, aby si ho dievča vybralo. Osobne si myslím, že "Give You What You Want" je lepšou skladbou. Najmä opäť cítiť prítomnosť vynikajúcej produkcie Gregga Alexandra, ktorý sa postaral o jeho predošlý album.

Rokmi neskôr už asi nie je album tak skvelý ako v čase svojho vydania, no ja osobne stále považujem "Turn It On" za Ronanov vrcholový album. Vnútorne to bol moment, kedy ma ako autor najviac presvedčil a bolo cítiť, že skladby majú pre neho osobnejší charakter. A aj po rokoch sa k albumu veľmi rád vraciam a púšťam si ho znovu. Áno, má svoje slabšie momentky, no jeho dobré momentky sú pre mňa jedny z jeho najlepších momentiek. Mrzí ma len jedno a tým je skutočnosť, že po tomto albume už Ronan nikdy nepriniesol album, ktorým by zopakoval to, čo mi ponúkol tu. O tom si ale povieme niečo nabudúce.

Hodnotenie: 8,5/10

autor: Endre-silentname, 29. september 2020 13:31
Zdieľaj článok na facebooku
199 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku