Rews

Ronan Keating - Time Of My Life (2016)

Desiaty album Ronana Keatinga "Time Of My Life" vyšiel 4 roky po svojom predchodcovi. Zdá sa, že si na prípravu nového albumu nechal trošku viac času a opäť sa chcel na ňom presadiť aj trošku osobnejšie. Výsledok? 12 skladieb, z ktorých 6 nesie jeho meno ako spoluautora. Trošku som po "Fires" dúfal, že bude Ronan pokračovať vyšlapanou cestičkou, na ktorú nastúpil roku 2012, no po dopočúvaní jeho pokračovateľa som zhodnotil, že som sa mýlil. "Time Of My Life" je v niečom krok vpred, no v inom zase krok späť. Ale zase má dostatok momentov, ktoré ma celkom príjemne potešili. Poďme si to teda rozobrať.

Na úvod poviem, že Ronan nepriniesol zlý album. A určite sa snažil dať do toho maximum čo mohol. No výsledok nie je veľmi uspokojivý a ak ste doteraz neboli fanúšikom jeho muziky, tak tu vás určite nepresvedčí. Album je totiž príliš zakopaný vo svete zamilovaných alebo vzťahových textov. Na jednej strane ho k tomu inšpiroval vzťah s jeho manželkou Storm Uechtritz, ktorú si vzal v auguste 2015. A v mnohých textoch je to cítiť. Ronan sa rovnako vyjadril slovami: "Maybe I'm not valid but that's fine, I’m valid to myself, my family and the people who like my music." Niekedy stačí ak robíte hudbu pre ľudí, ktorí majú radi vašu hudbu. A úplne to stačí. A ja s tými slovami súhlasím. No takisto sa vyjadril, že je to zatiaľ jeho najlepší album vôbec. Je to ale naozaj tak? Ten pocit som tu osobne nenadobudol.

Otvárame celkom schopne so skladbou "Let Me Love You". Text je možno trošku komplikovaný, no refrén je chytľavý a skladba sa rýchlo zaryje pod kožu. Plus keď sa po prvom refréne do skladby pridajú bicie, veľmi rýchlo sa stáva zaujímavou. "As Long As We´re In Love" pokračuje v dobre nastavenej latke. Nástroje pôsobia živo, dvojhlasy a vokály sú spracované veľmi dobre, plus kombinácie gitár, bicích a klavíra fungujú veľmi dobre. Skladba má v sebe viac energie, než som si pôvodne myslel, že bude mať.

"Breathe" pôsobí celkom zrelo napísaná skladba. Nebudem to ale rozoberať detailne, lebo všetko potrebné ohľadom textov som povedal, že album je venovaný jeho manželke. No všetky pôsobia úprimne a od srdca. Falzety v tejto skladbe sú veľmi prirodzené a nepamätám si, že by som niekedy predtým počul Ronanov hlas v tejto polohe. A pristane mu to. Je  to celkom nenápadné. Harmónie možno nie sú najoriginálnejšie, ale fungujú. Mimochodom, mal by som asi už teraz spomenúť, že všetky skladby sú postavené najviac na akustickej gitare. A tak pokračujeme aj v "She Knows Me". Trošku spomalíme tempo albumu.  A prakticky by som sa mohol už opakovať. Pôsobí úprimne, no neviem či skladba ako taká je dostatočne zaujímavá na to, aby som ju mohol nejako výraznejšie oceniť. Úprimne mám pocit, že po úvodných troch skladbách dlho trvalo, kým som opäť našiel moment, kde by ma Ronan výrazne zaujal.

Titulná skladba "Time Of My Life" otvára klavírom a mám pocit, že najviac sa dotýka témy manželstva. Ako celok môžem povedať, že znie dobre. Klavír sa postupne obohatí o gitaru a kopáky a dokonca v druhom refréne sa celkom slušne rozprúdi. Skladba ako taká pôsobí živo a prekvapuje ma, že sa počas celého času buduje až do vrcholu. Minimálne toto musím Ronanovi na tomto albume priznať. Skladby pôsobia ako keby mali svoj vlastný život. A vďaka tomu nie sú také predvídateľné. "In Your Arms" je vyslovene slaďákom s akustickou gitarou. Sú tu celkom pekné vokály, plus v refréne sa pripojí aj klavír so slákmi. Skladba má dobrú atmosféru, no pôsobí trošku zabudnuteľne.

"Landslide" znie na mňa trošku zvláštne. Melódia je príjemná, no vokály v refrén na mňa pôsobí veľmi gýčovito. Ronan rozhodne nie je jediný, kto spracoval skladbu s akustickou gitarou a do toho pridať nejaké to - woo-hoo. Ale platí, že jeho spevom verím. Každý moment na albume pôsobí autenticky. Aj keď možno nie som ten, kto to vnútorne dokáže najlepšie oceniť. Podobne sa cítim aj v "Keep It Simple". Skladba pôsobí živo, nástroje sú dobré, text sa opäť dotýka témy manželstva - "I wanna be your man, I want nothing else.", no očakával by som už asi nejaké väčšie variácie.

"Think I Don´t Remember" už len v úvode pôsobí ako keby malo ísť o nostalgickú skladbu. Neviem. Tá gitarová melódia vo mne vyvoláva pocit nostalgie. Ani neviem za čím. Refrén akosi však nemá žiadnu reálnu silu alebo nápad. A napadne mi z hlavy minimálne jedna skladba, ktorá dokázala slová "I do" vyznieť silnejšie (A-ha - Shadowside). Pre mňa asi najmenej zaujímavý moment albumu. Naopak pri "Shine Like Gold" dokážu gitara s klavírom skutočne rozžiariť tvár. Veľmi príjemná melódia, ktorá sa postupne buduje a buduje až k refrénu, ktorý znie ako skutočne radostné vyznanie. A také vždy potešia. Spolu s "Breathe" pre mňa highlightom albumu.

Ostávajú posledné dve skladby. "Grow Old With Me" by pre mňa bolo asi ideálne zakončenie albumu. Tématicky, atmosférou a súčasne aj tempom skladby, ktoré pôsobí ako absolútne perfektná balada na záver. Takže neviem prečo skončila ako predposledná. Na záver príde cover skladby "Falling Slowly" s kapelou "The Shrines". Gitara je veľmi príjemná a rovnako skvelá je aj atmosféra skladby. Príchodom refrénu sa cítim nabitý energiou, ktorú do toho dali všetci speváci. Znie to perfektne. Len by som skladbu umiestnil niekde skôr na albume. Záverečná mala byť práve "Gro Old With Me"

Než dojdem k zhrnutiu, tak ešte pochválim na tomto mieste skvelú produkciu od Petera-Johna Vetteseho a a Steva Lipsona. Album po celú dobu pôsobí živo, skutočne a autenticky. Okrem toho to Ronan celé odspieval skutočne od srdca. Je vidno, že pre neho tieto skladby znamenali veľa a dal im všetko čo mal. Možno by som "Time Of My Life" neohodnotil ako jeho najlepší album, ale vnímam ho ako jeho najosobnejší. A ak je jeho láska ku svojej žene takto silná, osobne mu prajem, aby im to vydržalo. Možno mu to tieto skladby vždy pripomenú. Prečo nie?

Ako to teda zhrniem? Pre mňa je album dosť mix. Na jednej strane musím oceniť, že album pôsobí úprimne, texty majú charizmu a ducha a verím všetkým, ktorí na tom pracovali, že dali svoje maximum. No vnútorne to nevnímam ako album, ktorý si môžem pustiť kedykoľvek. Ak by som mal dať odporúčanie, tak je to pre mňa ideálny album, ktorý si pustíte ako podklad na romantické rande. Možno nie prvé, no ak pôjdete spolu ako dvojica niekam na dovolenku zažiť romantické chvíle, tak potom je tento album vnodnou voľbou. Lebo jeho atmosféra by vo vás mohla tie láskyplné momenty umocniť. No inak mám skôr pocit, že k niektorým skladbám sa nemám problém vrátiť, no vnútorne by som čakal možno aj viacej energie a voľnosti. Už sa viackrát stalo, že sa Ronan zasekol vo svojich romantických a pomalých skladbách a nedopadlo to najlepšie. V tomto prípade to ale nepôsobí ako kalkul. Ale ako reálne skladby napísané z lásky pre svoju manželku. A prajem ich láske dlhé trvanie. Ale ja, ako obyčajný poslúchač sa albumom vysoko obohatený necítim.

Hodnotenie: 6/10

autor: Endre-silentname, 10. november 2020 14:47
Zdieľaj článok na facebooku
199 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku