Rews

Ronan Keating - Ronan (2000 / 2001)

Ako som spomínal, začnem novú sériu hudobných recenzií. A tentokrát som sa rozhodol, že zhodnotím diskografiu jedného z mojich obľúbených spevákov, "Ronana Keatinga". A áno, musím hneď na úvod povedať, že mám Ronanovu muziku rád. No neviem či to budete vnímať tak aj z týchto recenzií. Pretože napriek tomu, že má na konte veľké množstvo skladieb, ku ktorým sa rád vraciam a dobre sa mi počúvajú, nedá sa to často povedať aj o jeho albumoch. Myslím si, že pri svojich prvých troch albumoch mal smer celkom solídny. Potom sa však trošku stratil a miesto vlastného materiálu nám priniesol 4 albumy, ktoré pozostávali len zo samých coverov. Návrat k originálnym skladbám urobil až roku 2012 s albumom "Fires". A tiež nemôžem pri pohľade na jeho diskografiu zakryť sklamanie. Už dlho čakám či konečne prinesie opäť album, ktorý budem opäť vnímať ako vynikajúci. A nakoľko tohto roku vyšiel jeho nový album "Twenty Twenty" bude ideálne si prejsť jeho tvorbu a vidieť jeho silné aj slabé momenty. A ako lepšie začať než jeho debutom "Ronan"

Na úvod možno niektorých prekvapí prečo v nadpise mám uvedené 2 roky. Originál album vyšiel ešte v júli roku 2000, no nasledujúci rok bola vydaná reedícia, ktorá obsahovala aj jeho nový singel "Lovin´Each Day". A to je edícia, ktorú ja mám vo svojej hudobnej kolekcii. Zaujímavé je ale, že "Lovin´Each Day" sa potom objavil aj na jeho druhom albume "Destination". Takže malo význam vôbec vydávať tú reedíciu? Neviem. Ale to bude verzia, ktorú budem počas tejto recenzie hodnotiť. Takže album dostane ešte šancu si na konci vylepšiť skóre. V čase keď album vyšiel, nebol kritikmi veľmi pozitívne prijatý. A nemôžem povedať, že tomu nerozumiem. Podľa mňa v druhej polovici úplne stratil dych a priniesol niekoľko zabudnuteľných skladieb, ktoré asi nikoho moc nenadchli. No v prvej polovici vytiahol niekoľko silných momentov. Aký je teda vlastne album ako taký? Poďme sa pozrieť na jednotlivé skladby.

"Life Is A Rollercoaster" je fantastické otvorenie. Toto bola skladba, ktorou ma Ronan od prvého momentu zaujal a rád sa k nej vraciam aj po rokoch. Dobrá energia, skvelá atmosféra, vynikajúce piano a ani po rokoch nestratila nič zo svojho čara. Chýba mi občas vo táto feel good muzika v našich rádiách. Je škoda, že sa takéto skladby už nerobia. A od začiatku albumu som hneď namotaný. Pravda je, že keby boli všetky skladby na takej skvelej úrovni ako prvá, tak by bol rating 10/10.

"The Way You Make Me Feel" pôsobí viac gitarovo než úvodná skladba a zaujímavé je, že o dvojhlasy sa v tejto skladbe postaral Bryan Adams. Na druhej strane poviem, že keby som to nevedel, tak to asi ani nepostrehnem. Bryan má zaujímavý hlas, no tu pôsobí na mňa absolútne anonymne. Keď ale tento fakt ignorujem, tak si myslím, že skladba ako taká je dobrá. Gitary sú chytľavé, vokály dobré, no nemôžem skladbu považovať za highlight albumu. A podobne je na tom balada "In This Life". Gitary aj piano sú v skladbe príjemné. No Ronan skladbe akosi nevie pridať zaujímavejšiu atmosféru. Pravda je, že sú tu minimálne 2 zaujímavejšie balady, ktoré dokážu výraznejšie zaujať. Refrén je príjemný, no vnútorne mám pocit, že mi to niečo melodicky pripomína. No neviem povedať čo. Viac-menej zabudnuteľný moment albumu.

Potom však opäť dvíhame tempo s "Heal Me", ktorá podobne ako úvodná "Life Is A Rollercoaster" patrí medzi najzaujímavejšie elementy. Ronanov hlas je tu posadený v trošku inej polohe, čím skladba pôsobí inak. Refrén je chytľavý. Niekedy netreba komplikovaný text na to, aby sme mohli byť namotaný. Menej je niekedy viac. A pri refrénoch to platí. Vokalistky znejú super, skladba ukáže aj pár harmonických zmien a tá malá inštrumentálna časť pred posledným refrénom je doteraz super. Úprimne, prečo sa toto nestalo singlom?

"Keep On Walking" patrí tiež medzi zaujímavejšie skladby. Možno nie medzi moje najobľúbnejšie, no je dostatočne chytľavá na to, aby som povedal, že vyznie. A myslím si, že za to môžu najmä nevýrazné bicie. Možno mohli byť napojenia slôh a refrénov spracované lepšie a možno mohla mať skladba moment, v ktorom by skutočne zažiarila, no ako celok patrí medzi lepšie. "When You Say Nothing At All" asi predstavovať nemusím. Skladba má už viac ako 20 rokov a stále je jednou z jeho najlepších. Momenty medzi slohami vždy vyznejú, gitara a piano sa skvele dopĺňajú a rovnako aj flautové sólo je veľmi silné. A takisto sa tu dobre ukazuje, že dobré bicie vedia spraviť veľa. Palec hore pre túto skladbu.

A v rovnako skvelom štýle pokračujeme aj s "Brighter Days". Skladba je o niečo viac atmosférická, je smutnejšia, no nemá potrebu zo seba robiť nejaké patetické slzové údolie. Vokály a text pôsobia na mňa dostatočne úprimne a silne. Harmonicky je skladba príjemne spracovaná a je to aj jeden z momentov na albume, kde sa dočkáme skvelej gradácie. Takto si predstavujem vývoj skladby. Aby to v poslednom refréne naozaj správne udrelo.

Následne sa vraciame medzi rýchlejšie elementy so skladbou "If You Love Me", ktorá prináša trošku írsky feeling. Vždy ma najviac zaujalo ako slohy pôsobia upokojene, kým v refréne nechá Ronan svoj hlas lepšie vyznieť. A aj nástroje sa viac zobudia. Od tohto momentu však album stráca svoje čaro a prechádzame do spomínanej druhej polovice. Alebo možno nie je úplne. Balada "If I Don´t Tell You Now" funguje podľa mňa celkom dobre. Počúva sa to príjemne, no súčasne mám pocit, že skladba neprináša niečo výrazne originálne. Znie to ako väčšina popových balád zo stredu alebo konca 90-tych rokov. Prípadne ako aj napríklad od Boyzone - "No Matter What". Ale má to zapamätateľný refrén a spolu s "If You Love Me" to patrí medzi lepšie momenty druhej polovice albumu.

"Only For You" znie ako obyčajná pomalá gitarová skladba, aké sme počuli v minulosti a budeme počuť aj v budúcnosti. Nie je ničím zlá, no ničím výnimočná. V podstate sa dá zhrnúť ako nezaujímavá. A ani neviem čo viac o nej povedať. "Addicted" má veľmi otravný úvod, pôsobí vysoko montónne a nevidím jeden jediný dôvod prečo sa táto skladba ocitla na albume. Pre mňa najslabší moment. Žiadna atmosféra, žiadne harmónie, žiadny záujem. Len čisté prázdno.

Jemný záujem prichádza pri skladbe "When The World Was Mine", ktorá má nápaditý úvod. A počas počúvania som vnútorne cítil, že skladba si skladba buduje svoj vlastný smer. No problém prichádza s refrénom. Pôsobí to ako keby slohy a reférny splývali dokopy. A ja som čakal, že príde niečo zaujímavejšie. Niečo čo refrén odzvláštni. No reálne ostaneme v zóne klišé. No hlavne skladba vôbec nevie kedy má skončiť. A nakoniec prepáli svoj runtime asi o 2 minúty. A to je veľmi veľa.

Z originálnej verzie nám ostáva už len skladba "Believe", takže skúsme si zhodnotiť ako by na mňa pôsobila ako finále albumu. V porovnaní s ostatnými skladbami je možno trošku zaujímavejšia a povedal by som, že aj keď som mal niekoľko nezaujímavých momentov, tak to aspoň skončilo celkom okey. No skladba ako taká podľa mňa veľmi zaujímavá nie je. Podobne ako pri "Only For You" mám pocit, že podobných skladieb už v minulosti existovalo veľa a aj neskôr v budúcnosti ich veľa vzniklo. Počúva sa fajn, no nie je ničím chytľavá.

No potom tu máme záverečnú skladbu z reedície albumu. "Lovin´Each Day". A povedzme si úprimne, toto je správne zakončenie albumu. Pri tejto skladbe môžem skutočne povedať, že nám priniesla vynikajúce zakončenie. Obrovská dávka energie, skvelá atmosféra, vynikajúce piano a refrény sú vynikajúco vybudované. Okrem toho je super, že skladba má pred prvými dvomi refrénmi bridge a takisto, že tretia sloha je úplne iná ako prvé dve. Takže zastávam názor, že toto je koniec, ktorý album skutočne potreboval.

Zhrnutie bude teda nasledovné. "Ronan" má niekoľko vynikajúcich momentiek, no ako album je pre mňa trošku nedopracovaný. Sú chvíle, kedy mám chuť Ronana počúvať, sú tu momentky, ktoré mám chuť prepnúť a prejsť k tým lepším. Nevie výrazne udržať moju pozornosť a často mám pocit, že zabíja môj čas skladbami, ktoré sme tu absolútne nepotrebovali. Neľutujem, že mám album vo svojej kolekcii, no takisto platí, že málokedy si ho vypočujem celý. Väčšinou si len preklikám svoje obľúbené skladby a uzavriem to. Bude ale fér ak albumu udelím 2 hodnotenia. Aby bolo minimálne vidieť, aký dojem album zanechá bez a s "Lovin´Each Day". Pretože úprimne, je to celkom výrazný posun.

Hodnotenie originál albumu - 5,5/10

Hodnotenie reedície albumu - 6,5/10

autor: Endre-silentname, 18. september 2020 11:05
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku