Rews

Ronan Keating - Duet (2010)

Cover album po tretíkrát. "Duet" z roku 2010 pokračuje rovnako vyšlapanou trasou ako jeho dvaja predchodcovia. Tentokrát sa však album poňal trošku lacnejším štýlom ako naposledy. Kým pre "Winter Songs" pochopenie nájdem, tak tento album (ak to môžem nazvať albumom) to má oveľa náročnejšie. Najmä už len z toho titulu, že veľké množstvo skladieb na tomto albume sme mali už možnosť počuť v minulosti. A netvrdím, že sú zlé. Ale sú tu len narýchlo zrecyklované. "We´ve Got Tonight" , "Last Thing On My Mind" , "Father And Son". Alebo len zoberieme skladby, ktoré boli spracované sólovo a dáme ich do duetovej verzie ako v prípade "The Long Goodbye" a "It´s Only Christmas". Takže čo tu vlastne máme? Album? Kolekciu? Alebo niečo medzitým? Neviem.

Producentom je tentokrát Greg Wells a možno môžem dať albumu trošku kredit v tom, že oproti "Songs For My Mother" a "Winter Songs" znie tentokrát album oveľa energickejšie a výber skladieb nie je najhorší, no vnútorne si myslím, že ktokoľvek kto si tento "album" vypočuje sa asi skôr vráti k pôvodným verziám skladieb. Otvárame to s klasikou "Say Say Say", ktorá možno má pôsobiť ako posmrtná úcta kráľovi popu. Skladba ako taká neznie zle, no úprimne to poviem len tak, že Ronan Keating a Adeaze rozhodne nie sú Paul McCartney a Michael Jackson. A to je bohužiaľ najväčší problém. Skladba znie modernejšie, no absolútne prázdno oproti originálu.

"All For Love" je na tom podobne. V prvom rade, originál je spracovaný ako trojhlas. Tentokrát to tu funguje ako dvojhlas. Aj Keating aj Sebastian do toho dávajú čo môžu, no v tomto podaní tá skladba akosi nemá tú istú silu. A opäť si myslím, že sa skôr vrátite k originálu, než k tejto verzii. "Believe Again" s Pauline v originálne nepoznám, no skladba ako taká na mňa akosi nezapôsobila. Reálne mám pocit, že to znie ako akákoľvek iná popová skladba, ktorá vyšla v období 2009 - 2011. Dokonca aj ten rytmus je veľmi všeobecný.

"To Love Somebody" s Brianom McFaddenom znie celkom dobre. Ronan a Brian si hlasovo rozumejú a skladba sama o sebe funguje celkom dobre. A nástroje pôsobia oveľa živšie ako na predošlých skladbách. Takže táto verzia je celkom dobre spracovaná. Na druhú stranu príde "Islands In The Stream". A vždy som mal pocit, že Ronan Keating pociťuje veľkú úctu voči tvorbe Kennyho Rogersa a toto je ďalšia skladba, ktorú priniesol do nového kabátu. A znie to dobre. Sestry The McClymonts svojimi hlasmi takisto veľmi veľa pridávajú. Skladba znie úprimne veľmi dobre. A popravde ju môžem asi považovať aj za highlight albumu.

S príchodom "Wild World" však trošku opäť nálada upadá. Myslím si, že viac sa vrátite k verzii z roku 1993 od Mr. Big, ktorá znie oveľa silnejšia a úprimnejšie. Neviem čím to je, no vnútorne nemám zo skladby dojem, že by emocionálne nejako dokázala zapôsobiť. No najväčší podiel viny asi dávam viac popovej produkcii, ktorá tejto skladbe akosi neprospieva. Nie je to otrasné, ale nemám pocit, že by skladba zapôsobila tak, ako reálne mala. Plus Marvin Priest tu trošku zaniká. A od tohto momentu začína recyklácia.

"The Long Goodbye" v duetovej vezii síce znie dobre, no nemal som nikdy pocit, že by to bola skladba, ktorú by som chcel počuť inak. Klipová verzia, ktorá sa ocitla na "10 Years of Hits" je viac než dostačujúca a hlavne má obrovskú silu. Toto pôsobí len ako keby sme chceli oživiť skvelú skladbu, ktorá nepotrebovala oživovať, lebo bola perfektná. A navyše ani nebola ešte tak stará, aby to nejako fungovalo. K "Last Thing On My Mind" poviem len toľko, že na tú skladbu mám asi slabosť. Kedykoľvek ju počujem tak funguje. Napriek tomu, že je tu len zrecyklovaná. Jeden z najlepších duetov, aké kedy Ronan priniesol. S LeAnn Rimes si proste perfektne ako spevácki kolegovia rozumejú.

"Father & Son" je asi pre Ronana jednou z najosobnejších skladieb, lebo toto je už druhý cover, na ktorý venoval svoj hlas. Táto verzia s Catom Stevensenom je podľa mňa skvelá. Opäť ale platí, že je to presne tá istá verzia, ktorú sme mali na "10 Years Of Hits". Takže nič nové. Každopádne skvelá skladba. To isté môžem opäť povedať aj o "We´ve Got Tonight". Stále rovnako skvelé ako v roku 2002. Takže nebudem to naťahovať, poďme sa pozrieť na posledné 2 skladby.

"Your Song" s Eltonom Johnom podľa mňa funguje skvele. A za veľa tu vďačíme práve Eltonovi Johnovi, ktorý tu priniesol jednu zo svojich najsilnejších skladieb. Vynikajúca melódia, obrovská sila v texte a v tomto prípade si speváci opäť perfektne sadli. A nie je to spracované lacno. Takže super. Na záver ešte duetová verzia skladba "It´s Only Christmas" z minulého albumu. Znie to rovnako, len je to obohatené o hlas Hayley Westenra. Skladba ako taká je tá istá, len spracovaná ako duet. A celkom to funguje. Takže ak ste zvedaví, možno to na vás zapôsobí.

Vnútorne som celkom prekvaepný, že Ronan sa tento album rozhodol oficiálne vydať len pre Austrálsky a Novozélandský trh. Nikde inde tento album nevyšiel. Na druhú stranu nie je natoľko výnimočný, aby som ho dokázal výrazne oceniť. Mrzí ma, že je tu kopec skladieb jednoducho zrecyklovaných. Pretože aj keď sú skvelé, uberá im to body. Za highlight považujem "Islands In The Stream" a "Your Song". Podľa mňa "Duet" je hodný vášho času len v prípade ak ste veľmi zvedaví na to, čo sa pod týmto obalom skrýva. Možno vás to na pár momentoch prekvapí, ale nejde o album, pri ktorom môžete ľutovať, ak ste ho ešte nestihli vypočuť. Jednoducho povedané, okey.

Hodnotenie: 5,5/10

autor: Endre-silentname, 27. október 2020 10:07
Zdieľaj článok na facebooku
199 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku