BIRDZ Magazín

Internetová kariéra: Výrobca aplikácií pre iPhone

Rozhovor s Peťom Druskom, ktorý robí aplikácie pre iPhone.1. Čim si chcel byť, keď si bol malý?

Celkom triviálna otázka. Chcel som byť astronaut a smetiar (kto nie? :-)). Peter Druska - iPhone programátor Neskôr, keď som bol ešte stále malý a už som nechcel byť smetiar ani astronaut, tak som chcel byť automobilový dizajnér. Pri tejto kreatívnej oblasti, dizajne, som ostal dodnes, ale v inej rovine.2. Čo všetko si v živote robil?

Bol som hlavne aktívny študent. Od 6. roku života až po 25. rok života. To znamená, že som 19 rokov študoval „nasilu“. Ešte počas toho som sa zamestnal v Azet.sk ako CSS/HTML vývojár. To CSS/HTML robím od roku 2000, v Azete som od roku 2008. Inak som bol pouličný športovec. Chodil som na ulicu hrávať basketbal/streetball a futbal. Občas aj bicykel (to však už ďalej ako na ulicu).Neskôr, v roku 2009, som sa stal manželom a tohto roku, 2011, otcom :-).Dokonca som aj skákal do výšky za všetky školy okrem výšky, čo som navštevoval a vyhrával rôzne súťaže. Ale to sa vyhráva bez konkurencie. Nuda.3. A ako si sa dostal k robeniu iPhone aplikácií?

Musím sa zamyslieť. Chcel som jablkový počítač, asi rok som sa preň rozhodoval. Najprv prenosný, MacBook Pro, neskôr som sa rozhodol pre veľký displej iMac počítača. Neľutujem. Lenže to bola nuda, nevyužiť tie kapacity, displej, všetko. Na moment osvietenia, prečo kódiť pre iPhone (na ňom beží operačný systém iOS, niečo ako Windows, len na jablkovom telefóne), si nepamätám. Možnože to bolo tak, že som ladil nejaký mobilný web pre Pokec na iPhone simulátore. Jednoduchý softvér, ktorý vie to, čo iPhone, ale beží priamo v jabĺčkovom počítači. Má isté obmedzenia, ako skutočné zariadenie (nedá sa z neho volať, nefotí, …).K tomu si kolega objednával knihu Objective-C a tam sa písalo niečo o tom, že sú tam základy pre programovanie pre iPhone. „Priobjednal“ som si taktiež a celú zhltol za pár týždňov. Hltal som ju prakticky po 50 strán denne, keď sa dalo. Nakoniec tam bol ukážkový program kalkulačný pre iPhone. Tak som to nakódil, ale moc ma to nebavilo. Chcel som niečo vlastné vymyslieť. Tak prišli prvé dve „appky“, ktoré som robil v simulátore, až potom prišla kúpa skutočného zariadenia. To by však bolo na dlhšie rozprávanie.4. Treba mať na to počítač od Apple?

Áno. Bez neho to ani neskúšajte. Objective-C (jazyk, na ktorého základe je urobený operačný systém pre iPhone - iOS) a hlavne prostredie pre vývoj iPhone aplikácií nazývané XCode beží len na počítači od Apple (iMac, MacBook Pro).5. Je ťažké sa naučiť programovať v tom? Mal by mať človek už nejaké znalosti? (napr. vedieť PHP, alebo Javu alebo čo?)

Ja som dovtedy, kým som prišiel k programovaniu pre iPhone, neznášal (doslova) programovanie. Robil som HTML, CSS, ale nemal som rád akékoľvek programovanie. V škole sme síce mali Pascal, C, C#, C++, ale to som bral vždy len ako povinnosť. Pravda je, že naučil som sa pri tom myslieť v danom jazyku a rozumieť princípom programovania a algoritmizácie, ale nikdy som k tomu nemal vzťah. Pri iPhone to vzplanulo, zrazu udrel blesk z jasného neba. Zamiloval som sa do tejto činnosti okamžite.A či je ťažké sa v tom naučiť robiť? Asi tak, ako všetko. Variť je náročné. Čím komplikovanejšie jedlo, tým zbehlejší kuchár musíš byť. V programovaní je to presne to isté. Pokiaľ chceš, máš vnútornú motiváciu a nevieš sa dočkať ďalšieho riadku v kóde, vtedy sa to učí najľahšie. Ako všetko.Peter Druska - iPhone programátor6. Sú na to nejaké školy, školenia? Alebo nejaké dobré knihy (či internetové tutoriály)?

Školy nie. Možno individuálne to vsunie škola do vzdelávacieho programu miesto Pascalu a iných obludností, ktoré dnes už sú prestarnuté. Školenia som však ešte nevidel, ale podľa rozprávaní sú, existujú. Dokonca aj kurzy. Stačí možno hľadať. Ja som také niečo nevyužil, skôr som sa učil gúglením rôznych rád, ako sa s daným problémom vysporiadali iní. Najviac mi pritom pomohol Jakub Kleň, ktorý na začiatku znášal moje technické otázky. Dnes je to už oveľa menej, teda iba občas. Je mi takým mentorom, ktorý je vždy nápomocný, len to nesmiem zneužívať, toho som si vedomý.Apple má vo svojej dokumentácii aj funkčné ukážky jednotlivých vecí. Len treba rozumieť a vedieť po anglicky. Bez angličtiny sa tu nikto nepohne.7. Vraj treba zaplatiť, keď chceš zverejniť aplikáciu?

Áno, 99$ na jeden rok. Na naše to je 79€. Je to oficiálna vývojárska licencia, ktorá odradí masy ľudí, ktorí by boli ochotní posielať kvantum blbostí. Každý si rozmyslí, či zaplatí nemalú čiastku alebo nie. Toto schvaľujem, lebo keď urobíš zaujímavú aplikáciu, táto suma sa ti za ten rok určite vráti vo výplate od Apple.8. A ako sa predávajú tie aplikácie? Tie peniaze ti priamo prídu na účet alebo ako? Aj si z toho banka alebo Apple niečo strhne?

Predávajú sa dobre. Záleží od oblasti použitia (účelu) a tak trochu od propagácie. Najbližšie chceme vypustiť do sveta aplikácií hru, o ktorej nebudem momentálne nič prezrádzať, azda len toľko, že v nej nikto nebude žiadne prasiatko zabíjať rozplešteným vtákom vystreleným z gumipušky :-D. Bude to maximálne mierumilovná hra, ktorá bude megaúspešná (smiech).Ak niečo zarobím, peniaze prídu priamo na účet, ktorý zadám. Apple to má pekne urobené, pretože stačí zadať číslo účtu a kód banky, a Apple sám zistí, o akú banku sa jedná, jej sídlo a všetko okolo. Inde by ste museli vypisovať všetko. Tu stačí len číslo účtu. Peniaze chodia v istých intervaloch podľa toho, koľko zarobíte. Keď to je dosť, tak aj každý mesiac. Apple si sťahuje 30% zo zárobku. Zvyšných 70% ti pošle na účet, tie musíš ešte zdaniť, keď sa robia daňové priznania. Najlepšie mať na to živnosť alebo to prehnať cez firmu kamaráta alebo rodičov.9. Dá sa na tom dobre zarobiť?

Určite. Autori Angry Birds (nahnevané vtáky vystrelené z gumipušky a zabíjajúce prasiatka) zarobili predajom iPhone verzie už vyše 5 miliónov eur. To je slušné. Za to by som si kúpil pekný dom a založil firmu, kde by sa pracovalo 4 hodiny denne maximálne. Myslím si, že nemusíš mať originálny nápad, stačí len niečo dobre urobiť a nebáť sa to propagovať. Zarobíš aj na blbosti, pretože existuje mnoho ľudí, ktorí blbosti kupujú. Musí to byť však pre nich užitočná blbosť. Aplikácia meniaca farbu pozadia nikoho nezaujíma. Aplikácia, kde si môžeš vymieňať s komunitou ľudí návody na tvorbu náramkov priateľstva, to už vie prilákať aj 3000 ľudí mesačne.10. Odporučil by si Birdzákom, keby ich lákalo robiť appky pre iPhone, aby sa vybrali takouto cestou alebo je už konkurencia obrovská, prípadne je to ťažký spôsob živobytia?

Choď do toho! Nevzdávaj sa a hlavne nepočúvaj ľudí, ktorí ťa od toho odhovárajú. Takí totiž sami nemajú odvahu niečo začať a risknúť to. Držím ti palce a možnože v najbližšej dobe aj s tebou urobím rozhovor pre zajtra.sk, a budeš sa tak môcť zviditeľniť, a získať dobrý kšeft, ktorý ti zarobí možno aj na auto :-). Záleží to len a len od teba, od nikoho iného. Určite sa nedá na tom zarobiť hneď, všetko chce čas, každá činnosť. Byť úspešný môžeš byť aj predajom bicyklov alebo obalov na perá. Všetko záleží len a len od tvojho zápalu pre danú vec. Musíš sa blížiť k dokonalosti, ktorú však nikdy nedosiahneš. To nikto z nás. Ale najlepší spôsob, ako na tom zarobiť je začať. Proste to urob, a hotovo.* * *Nabudúce si prečítate interview s chalanom, ktorý sa živí ako vymýšlač reklamných textov. Rozbehni svoju kariéru aj ty! Potom napíš Tomášovi do BIRDZu a možno napíše aj o tebe...

autor: Tomáš Abaffy, 27. júl 2011 08:00
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Chidori

  30 ročný muž
  Devils Parade

  pane bože bicykel s tvrdým y po b O_O zastavilo sa mi srdce!
 2. 2
  Kikushenka

  35 ročná teta
  point in the universe

  fiiiiiiiha :) super, velmi dobre :)<br />
  <br />
  kolko jobov a clovek o tom ani nevie :)
 3. 3
  Tomas

  týpek, čo založil BIRDZ
  Bratislava

  @chidori opravené, ono sa to aj kontrolovalo, a neviem či si to nikto nevšimol:) dúfam, že si si z článku odniesla aj niečo viac, než len jednu pravopisnú chybu.
 4. 4
  Chidori

  30 ročný muž
  Devils Parade

  @tomas jasné, že neviem vôbec programovať :D ale tým som sa nechcela príliš chváliť... :/ ale páči sa mi, ako spojil príjemné s užitočným. Keď to vyjde tak je dobre... (thumbs)
 5. 5
  Pappkin

  26 ročný muž
  Košice

  niekedy ma ťahalo programovanie, ale zasvätil som sa do pc grafiky a nelutujem :P
 6. 6
  Wladi

  32 ročný muž
  zapadnuty prachom

  @tomas nebolo by fajn spravit nejaku aplikaciu na birdz pre Iphone/android ako ma napriklad facebook/google+ :D
 7. 7
  Hajzelodkosti

  33 ročný muž

  mocne fotky :D
 8. 8
  Romanzkrajinyx

  23 ročný chalan

  A tá ista cena(79€) aj keby som chcel čisto teoreticky nejake video dať na itunes?
 9. 9
  Tomas

  týpek, čo založil BIRDZ
  Bratislava

  @romanzkrajinyx no na itunes video asi nedáš, asi by si musel byť vydavateľstvo, podľa mňa hento je len pre developerov aplikácií..
 10. 10
  Cobra

  32 ročný muž
  Bratislava

  @tomas a hľadá Peťo aj niekoho, kto nevie programovať, ale má vymyslené dobré apps, na ktorých sa dá zarobiť (mňa) :-)
 11. 11
  Tomas

  týpek, čo založil BIRDZ
  Bratislava

  @cobra to neviem, ale určite každý dobrý nápad je všade vítaný... len či sú naozaj dobré tie nápady:D
 12. 12
  Rav0o

  35 ročný ujo
  s Xrumkou pod perinou :)

  @romanzkrajinyx tych 79 eur je platba za ucast v programe Apple vyvojarov. Pokial chces dat video na iTunes, da sa to teoreticky dvoma sposobmi:<br />
  1. Podcast - potrebujes zakladne znalosti xml, trpezlivost pri komunikacii s Apple, a spolahlive miesto na hostovanie veci (funguje napriklad aj public folder na DropBoxe), a je to uplne zadarmo<br />
  2. iTunes Video Store - musis byt registrovany vydavatel, mat vlastne ISRC, a vela hodin video materialu. Dalej musis prejst zlozitou procedurou Apple approvalov, ktorou prejdu iba velke vydavatelstva, alebo sa upisat niektoremu z agregatorov. Ti si ale za svoje sluzby pytaju velke percento z prijmu. A videa nie su dostupne na Slovensku.
 13. 13
  Romanzkrajinyx

  23 ročný chalan

  @rav0o no tak to radsej ako podcast..a ako to maju túi co na youtube napriklad sovje videa ponukajiu aj cez itunes? nymslimzpevaci..ale dajme tomu aj nejaky cover s 50k videnami..a tak..
 14. 14
  Cobra

  32 ročný muž
  Bratislava

  @tomas ja mám len dobré nápady<br />
  A kvalitu posúdi trh (užívatelia)
 15. 15
  Tomas

  týpek, čo založil BIRDZ
  Bratislava

  @cobra to čo je dobrý nápad pre teba, nemusí byť dobrý nápad:)
 16. 16
  Wewo

  27 ročný muž

  to sa mi páči, ja momentálne rozmýšľam nad tvorbou Androidových aplikácií keď už som sa pustil do tej Javy :)
 17. 17
  Mmarkus

  36 ročný ujo

  @tomas ahoj Tomas,prosim,posli mi kontskt na Peta,potrebujem nechat vyrobit apple appky, mozno prave unho. Vopred dakujem.mmarkus
 18. 18
  Tomas

  týpek, čo založil BIRDZ
  Bratislava

  @Mmarkus šak si ho vygoogli :D