Rews

Pretty Cool - Pestroraký (2007)

Myslím si, že by bolo ideálne znovu začať prispievať do časáku. A pokračovať v recenziách. Možno si ich raz niekto prečíta a prípadne ho zaujmú niektoré filmy alebo albumy, ktoré sa tu budú hodnotiť. A dnes by som rád povedal niečo o kapele Pretty Cool.

Ak túto slovenskú kapelu náhodou nepoznáte, tak nevadí. Kapela vznikla v roku 2007, majú na konte 3 albumy a za sebou niekoľko koncertov. Hoci od roku 2013 nie sú o kapele žiadne správy a žiadne novinky, možno by bolo ideálne si ich trošku pripomenúť a preto som sa rozhodol, že nasledujúcich pár dní trošku zhodnotím ich hudobnú tvorbu. A pokiaľ by ste náhodou mali záujem, na ich stránke www.prettycool.sk si môžete všetky 3 albumy vypočuť a spraviť vlastný názor. A ako lepšie začať, než ich debutovým albumom z roku 2007 - Pestroraký.

Album obsahuje 10 skladieb. Z toho 7 v slovenčine, 2 v angličtine a jedna je kombináciou angličtiny a slovenčiny. To je celkom zaujímavá zostava a myslím si, že otvárame hneď veľmi dobre. "Na Dne Sklených Nádrží" je vysoko energická skladba s vynikajúcimi gitarami a nadupanými synťákmi. A ako skladba pokračuje, tak to človeka skutočne vynikajúco naštartuje. Na albume však nie sú len rýchle a tanečné skladby. Ako názov indikuje, budeme tu mať celkom pestrorakú zmes rôznych skladieb. 

Napríklad kým skladba "Sa Nepoznáš" smeruje viac do gitarových sfér, "Love Is Free" je vyslovene synťáková skladba a "Pretty Cool" zase zmiešava prvú punk-rockovú časť s druhou reggae časťou z Jamajky. A musím uznať, že je s tým celkom dobre spojená aj zábava. A ak by mal niekto záujem trošku spomaliť, máme tu aj pomalú baladu "Je Neskoro".

Texty na albume sú podľa mňa celkom dobre napísané, sú zrozumiteľné a dajú sa dobre zapamätať. Takže počas počúvania si určite budete niektoré skladby spievať s kapelou. Minimálne refrén k skladbe "Nový Deň" určite budete mať v hlave ešte dlho. Celkovo poviem, že hudba znie dobre, spevy sú príjemné na počúvanie a album má dobrú atmosféru, ktorá sa počas tých 10-tich skladieb zdarne nesie. Myslím si, že reálne to nejako výrazne nesklame.

Kde však album trošku zlyháva sú podľa mňa 2 veci. V prvom rade je to výslovnosť v anglických skladbách. Ideálnym príkladom je hlavne skladba "Waiting". Má veľmi dobré hudobné momentky, chytľavý refrén, no z tej výslovnosti mám miestami problém vôbec pochopiť čo sa tam reálne spieva. A potom je druhý fakt, ktorý mi nikdy nejako nelahodil, a ten sa týka skladby "Hodiny". Kým ostatné skladby albumu nemajú nejaké momentky, ktoré by mi vyslovene vadili, tak tu sa po refréne dostávame do časti, kde sa spieva dokola: "Tik-tak, Tik-tak niekoľkokrát za sebou. A neznie to podľa mňa veľmi príjemné.

Menšiu kritiku ešte dostane aj skladba "Pretty Cool", ktorá v prvej punk-rockovej časti znie trošku utlmene a nemá to ideálny zvuk na tento druh muziky. A takisto tá výslovnosť angličtiny to trošku podkopáva. Naopak druhá časť je veľmi vtipná a vždy si ju dokážem zaspievať.

Ako celok je podľa mňa "Pestroraký" dobrým štartom pre kapelu. Myslím si, že si tu začali budovať svoje meno, zanechali na nás dobrý a pestrý dojem a rozhodne to otvára dvere do ďalšieho kola skladieb, o ktorom si povieme niečo zase nabudúce. Nemyslím si, že ide o vynikajúci album, no som schopný sa k nemu aj dnes v pohode vrátiť a vypočuť si ho do začiatku do konca. Napriek jeho problémom som rád, že som ho počul a myslím si, že má čo ponúknuť. Čeknite si ho sami a uvidíte.

Hodnotenie: 6,5/10

autor: Endre-silentname, 7. august 2019 09:29
Zdieľaj článok na facebooku
196 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Efyks

11 ročný chlapec

škoda, že tie skladby sa nedajú všetky rovno počúvať na tej ich stránke bo sťahovať sa mi to nechce :D Ale kukol som youtuby a https://www.youtube.com/watch?v=aK9bmeIzfl8 toto mi prišlo ako taká Bratislavská trochu tvrdšia kopírka Pudingáčov pani Elvisovej...v každom prípade speváčka má svoje kvality a za to ich cením! :D
  2. 2
    Efyks

11 ročný chlapec

...a celkom v pohode článok, vďaka zaň! Noví používatelia možno nie sú až takí zlí ;)
  3. 3
    Mezomus

hrá sa, že má 2 roky
    asshole birdzu!

@efyks ja si tusim endre silentname-a pamatam tak spred 8 rokov?

a mozno si zle pamatam! (?)
  4. 4
    Efyks

11 ročný chlapec

@mezomus to bol len taký "vtípek" kvôli nedávnej debate pod mojim statusom
  5. 5
    Endre-silentname

31 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@mezomus V októbri to bude 13 rokov od registrácie. :D ale asi pred 8-9 rokmi som prispieval najviac... potom som sa na čas odmlčal. :)
  6. 6
    Endre-silentname

31 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Občas vieme prekvapiť. ;)
  7. 7
    Endre-silentname

31 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

Jo... a ku "Chémii" sa ešte dostaneme neskôr. :)
  8. 8
    Petty013

29 ročná žena

Ja si to pamätám ešte keď aj Boris bol členom :D