Rews

Nocadeň - Nocadeň (2000)

V októbri 2019 bude na svete nový album kapely Nocadeň. V poradí už siedmy, ktorý dostal názov - "Auróra". A možno je to aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodol, že si túto kapelu trošku pripomenieme a povieme si niečo o ich hudobnej kariére, ktorá za 19 rokov od vydania svojho debutu rozhodne prešla veľkou cestou.

Skôr než začnem si ale povedzme jednu vec. A tým je fakt, že Nocadeň na vydanie svojho debutu skutočne zvolili asi ten úplne najlepší čas. Myslím si, že za to krátke obdobie, ktoré by som ohraničil od 1999 - 2001 bolo pre slovenský pop-rock asi to absolútne najpriaznivejšie. Vyšlo veľa kvalitných albumov, predstavilo sa nám veľké množstvo zaujímavých interpretov, ktorí veľmi rýchlo dokázali zaujať. V slovenských rádiách dominovali No Name, Gladiátor, Peha, Desmod, Iné Kafe, P.S, Jana Kirschnerr a mnohí ďalší. A medzi nimi boli aj Nocadeň, ktorí vysoko zaujali pilotným singlom albumu "Steny", V čase, keď som tento album počul prvýkrát som ho považoval za jeden z najlepších albumov v slovenskom pop-rocku. Dnes by som povedal, že album stále funguje rovnako dobre. A myslím si, že ak chcete počuť energickejšiu a dynamickejšiu stránku kapely, tak žiadny album by som neodporúčal tak vysoko, ako práve tento.

Kapela to odštartuje ukážkovým príkladom toho čo som povedal vyššie v skladbe "Organizmy". Myslím si, že je to aj po rokoch stále skladba, ktorá nám rezonuje v hlavách rovnako skvele ako roky dozadu. V refréne skladba naberie ohromnú silu a priam nás zhodí ako silná tlaková vlna. A milujem ju v každom ohľade. Silné gitary, silný spev a veľmi dobre napísaný text. A rozhodne nepoľavujeme a pokračujeme v podobnom duchu so skladbou "Láva". Album rozhodne hneď na úvod oplýva veľkou dávkou života.

Singel "Steny" som už spomenul, no je treba priznať, že vždy ma fascinovala kostra tejto skladby. Máme jednu slohu, po ktorej príde bridge a potom už máme len 4 refrény. Vždy ma to fascinovalo a ani dnes si asi nespomeniem na skladbu, ktorá by sa rozhodla ísť takto svojou cestou. A funguje to dobre. Aby som sa však neopakoval stále tak poviem, že na tomto albume sú gitary vysoko dominantné a dáva to albumu práve ten zvuk, ktorým sa pre mňa stal ako album tak vysoko nezabudnuteľný. Nasledujúca skladba "Pod Lampou" trošku spomalí a pribudnú tu aj celkom zaujímavé harmónie. Refrén skladby ma vždy príjemne poteší a aj po rokoch je odkaz skladby stále citeľný a dobre zachytený.

Myslím si, že nie je treba v prípade tohto albumu rozoberať všetky skladby do detailu. Dočkáme sa ešte aj pár silných dravých momentov pri skladbách ako sú "Vietor A Dážď" , "Budím Sa Sám" alebo "Heroín". Myslím si, že celkovo platí, to čo som už spomínal vyššie, no doplním, že Rasťo sa ukazuje aj ako veľmi šikovný textár. Na debutový album priniesol skutočne silný textový materiál, ktorý sa tu veľmi dobre preukazuje a funguje. Rýchla stránka albumu teda funguje. Čo viac sa tu ešte skrýva?

"Áno-Nie" považujem asi spolu so "Stenami" za najlepšiu momentku albumu. Napájanie slôh na refrén je vždy skvele spracované, spevy sú tu skvelé a celá skladba má podľa mňa asi najlepšie spracovanú atmosféru. Môžem to počuť desaťkrát za sebou a nikdy ma neomrzí.

Za pozornosť podľa mňa stojí skladba "V Nočných Svetlách". Táto baladicky ladená skladba s hlbšie položenými spevmi patrí medzi highlighty albumu. Celý čas som sa pri nej cítil ako šofér auta na nočnej ulici. A ten pocit samoty sa tu veľmi silne preukazuje. "V nočných svetlách na prázdnych cestách som sám." Občas sa tak asi cítime všetci. "Je Tma A Ty Už Spíš" je príjemné gitarové zakončenie, ktoré dokonca aj atmosféricky nezabúda, že už môžeme spať a možno aj vďaka tomu vyznieva to príjemné ticho, ktoré sa skladba snaží zachytiť.

Ak by som mal s albumom skutočne nejaký problém, tak by som mal asi jedine výtku ku skladbe "Bože". Prvé tri verše prvej slohy na mňa nikdy nepôsobili dobre a viac nasilu, než reálne by niečo priniesli. Refrén mi nepríde nijakým spôsobom zaujímavý a okrem toho je tam podľa mňa až moc afektu. Výsledne to len kazí celkový dojem. Čo na skladbe však výrazne chválim sú gitary. Tie sú po celý čas perfektné.

Ostáva nám ešte skladba "Fén", ktorá akosi na celom albume pôsobí tak najviac strateno. Ak som aj chválil texty albumu, tento mi miestami neznie až tak úplne prirodzene. Najmä mám však zo skladby pocit, že potrebovala asi ešte nejaký čas na to, aby dozrela do niečoho silnejšieho a zapamätateľnejšieho. Nevnímam ju negatívne, len mám pocit, že neprináša niečo zaujímavejšie ako je to v prípade ostatných skladieb na albume.

Aké je teda zhrnutie? Myslím si, že Nocadeň prišli na trh s veľmi silným, kvalitne spracovaným a dobre napísaným albumom, ktorý dostal veľmi dobrú produkciu. Gitary sú tu stále aj po rokoch vynikajúce, nemám problém si album kedykoľvek vypočuť od prvej skladby po poslednú a pôsobí pre mňa nadčasovo. Pre fanúšikov Nocadeň je to podľa mňa povinnosť, no rovnako aj pre fanúšikov slovenskej muziky môžem jedine odorúčať. "Nocadeň" je veľmi dobrý odrazový mostík a album s veľkým množstvom zapamätateľných momentov. A ani rokmi nestratil nič zo svojho čara.

Hodnotenie: 8,5/10

autor: Endre-silentname, 13. september 2019 14:21
Zdieľaj článok na facebooku
197 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Napoleon200

24 ročný chalan

Wow, super, že takýmito recenziami prispievaš k tomu, aby sa nezabúdalo na takéto albumy a celkovo na to kvalitné z našej domácej hudobnej produkcie. Big like! :)
    P. S. Ak by tu bolo viac takýchto článkov, Birdz by ešte mal aký-taký zmysel :D
  2. 2
    Hellium

28 ročná žena
    garáž v San Piegu už nie

Súhlasím s @1a teším sa na recenziu nového albumu!
  3. 3
    Pravnik

33 ročný muž

za mňa Steny, Pod Lampou, Budím Sa Sám...dobrý postreh s tými refrénmi pri Steny. Ono tomu dosť pomohlo, že ten refrén je dosť dlhý a akoby rozložený na dve časti (raz sa to všetko zemní... Sa dáááá), takže je to akoby vždy refrén plus bridge... Obdobie okolo 2000 bolo aj podľa mňa výnimočné, ešte by som tam pridal IMT kedze Tásler bol vtedy na vrchole a tvoril aj pre iných (Kirschner, Nuda)