BIRDZ Magazín

Navždy nás opustil Wes Craven

Známy režisér, spisovateľ, producent a najmä otec sérií Hory majú oči, Vreskot a Nočná mora z Elm street, Wes Craven, nás včera opustil po vyše štyridsiatich rokoch aktívnej práce na poli hororovej kinematografie po boji so zákernou chorobou.

Jeho režijným debutom bola kontroverzná snímka The last house on the left z roku 1972. Potom prišli jeho mimoriadne aktívne 80-te roky, kedy chrlil film za filmom. A hoci jeho prvé snímky sú dnes považované za kultové klasiky, jeho prvým komerčným úspechom bol až film Nočná mora z Elm street o vrahovi Freddym Kruegerovi. S rozpočtom cca dva milióny dolárov zarobil prvý film tejto série niečo cez 25 miliónov a pripravil pôdu pre osem ďalších pokračovaní.

Ďalším veľkým úspechom Wesa Cravena bola séria Scream (Vreskot), ktorým v podstate oživil žáner "slasher". Opätovne naštartoval týmto filmom veľmi komerčne úspešnú sériu filmov, ba dokonca v súčasnosti je ešte stále na stanici MTV vysielaný seriál s rovnomenným názvom. Štvrtý diel tejto série sa však napokon ukázal byť posledným filmom tohto legendárneho režiséra.

A tak môže Wes Craven odísť do filmového neba s dobrým pocitom, že na svete po sebe zanechal niečo, čo bude trvalé.

autor: Martin Šugár, 31. august 2015 12:00
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Vitocorleone

  24 ročný chalan
  Bratislava

  "RIP in peperoni" :(
 2. 2
  Chlorofyl

  11 ročný chlapec
  Erec Jisrael

  snad ho nezabil freddy
 3. 3
  Aussi

  37 ročná teta

  Režisér dnes už kultových hororových snímokl- to ma pobavilo dnes lebo už umrel že ? :D