BIRDZ Magazín

Návod: Ako začať svoju internetovú kariéru aj bez talentu!

Ako začať internetovú kariéruChceš v živote niečo dokázať?Každý mladý človek sníva o tom, že v živote niečo dokáže, aj tvoji rodičia, či babka s dedkom mali pravdepodobne podobné sny. Nemusí ťa odrádzať, ak sa im to nepodarilo. Dnes je iná doba. Dnes nepotrebuješ veľa peňazí, ani známosti, na to aby si bol úspešný. Stačí dobrý nápad, talent alebo obrovské odhodlanie. BIRDZ a Active24 ti prinášajú unikátnu rubriku START UP na BIRDZi, kde budú dúfame, že super články o tom, ako naštartovať svoju internetovú kariéru.A keď som počítačový antitalent?Kto hovorí, že musíš niečo vedieť? Nemusíš vedieť nič a teoreticky sa ti to môže podariť.

Nemusíš vedieť programovať, nemusíš mať talent na grafiku ani dizajn a nemusíš mať ani veľa peňazí na reklamu či bannery. Táto rubrika bude síce trochu aj o programovaní, dizajne či peniazoch, ale nie len o tom.

Kto to bude písať?

Väčšinu článkov v sérií napíše Tomáš Abaffy (slovenský web designer, programátor, a zakladateľ viacerých webov). Je tvorcom najnavštevovanejšieho študentsko-teenagerského komunitného portálu BIRDZ.SK, spravodajského denníka o médiach Medialne.sk, najväčšieho webu s receptami Varecha.sk či najnovšie magazínu Zajtra.sk pre počítačových týpkov).
O čom to celé bude?

Tomáš bude písať (a možno aj nejaký videoblog sa pošťastí) o svojich vlastných začiatkoch, písať pozitívne i negatívne skúsenosti, bude ukazovať príbehy úspešných mladých ľudí, ktorí dokázali niečo zaujímavé, poradí vám konkrétne tipy, triky a nápady. Články nebudú len o programovaní či webdesigne (teda áno, niektoré budú aj o tom), ale o všetkom možnom, čo sa internetovej kariéry týka.Web design, programovanie, content, podnikanieČlánky v sekcií Start-Up budú rozdelené do piatich rubrík:Web design - v tejto rubrike sa budeme venovať tvorbe webov od návrhu dizajnu až po strihanie HTML a CSSka, skúsime kresliť weby, skúsime pochopiť ako navrhovať weby, rozmýšľať nad tým, ako rozmyšľajú používatelia stránok, ako urobiť niečo čo sa im bude páčiť. Pozrieme sa aj na veci ako prístupnosť, použiteľnosť či SEO.Programovanie - toto bude technickejšia rubrika, pozrieme sa na rôzne možnosti v programovaní, čo to vlastne je, ako úplne začať, či sa oplatí kúpiť nejaké knižky o tom, pozrieme sa na nejaké úplné základy, čo sú to frameworky a prečo sú dobré alebo zlé. A čaká vás veľa veľa veľa veľa praktických liniek.Content - bude rubrika pre tých, čo nechcú ani web designovať ani programovať, veď nie každý musí mať na to bunky. Content je obsah, hovorí sa že "Obsah je kráľ webu", alebo inak, že väčšinu stránok nenavštevujete kvôli peknému dizajnu či "dobrému naprogramovaniu", ale kvôli obsahu, ktorý tam nájdete. Vytvoriť úspešný projekt sa dá aj na báze obsahu, pozrieme sa na profesionálnejšie blogovanie, tvorbu fotografií, videí, pokúsime sa pochopiť, aký obsah ľudia hľadajú, alebo inými slovami, o čom by naše stránky mali byť, aby sa ľuďom páčili a aby ich vyhľadávali.Internetové podnikanie bude o celom biznise okolo toho. Ono je totiž pekné, ak vieš nakresliť pekný dizajn, či naprogramovať skvelé funkcie, môže ti to v živote stačiť, ale nemusí. V rubrike o podnikaní budeme riešiť všetky tie nudné veci o zakladaní firmy, zháňaní peňazí, investoroch, zamestnancoch či napríklad či sa ti oplatí byť živnostníkom alebo s.r.o-čkou. Pokúsime sa zaujímať nad tým, prečo niektoré projekty boli úspešné a prečo iné nie.Začínajúce projekty bude o vás, o vašich projektoch, o rôznych začínajúcich start-upoch, projektoch či firmách, ktoré možno práve zakladáte, alebo možno vďaka tejto rubrike založíte a ešte budeš môcť aj vyhrať Apple iPadPomôžete mi s konkrétnym projektom?Teoreticky aj možno hej, máme síce naplánované články na niekoľko týždňov dopredu, ale chceme medzi ne strčiť aj články podľa námetov čitateľov. Neznamená to, že odpovieme na všetky problémy či všetky otázky, ale ak sa spýtaš niečo zaujímavé, čo by mohlo obohatiť našu sériu (a pokojne sa to môže týkať aj konkrétneho projektu), tak o tom istotne radi napíšeme článok.

Ak sa chcete čokoľvek opýtať napíšte tajnú správu (cez BIRDZ) na nick autora článkov: Tomas

autor: Tomáš Abaffy, 1. máj 2011 09:00
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Bluepanter

  28 ročný muž
  BA/BS

  Wau, vyzerá to zaujímavo!
 2. 2
  Kokinka

  tvári sa, že má 5 rokov
  Ashenvale

  ooo tak na toto sa teším ... teda hlavne na ten Web dizajn :)<br />
  (thumbs)
 3. 3
  Kolini

  28 ročný muž
  srdcom navždy s tebou

  mna len zaujima, ako si vyuzil dobu rozmachu internetu na Slovensku, tak to nezapomen potom spomenut =) @tomas
 4. 4
  Tomas

  týpek, čo založil BIRDZ
  Bratislava

  @kolini áno napíšem aj konkrétne ako som postupoval ja, čo som robil, ako som začínal, ako vznikol birdz, možno aj o medialne.sk a ďalších weboch...
 5. 5
  Thatzooey

  29 ročná žena
  KRNO

  len s týmto prosím vás neskončite po dvoch týždňoch. a keby to bolo na vyššej úrovni ako "webové prezentácie" na filozofickej fakulte, bolo by to ideálne :D
 6. 6
  Anzu

  31 ročná žena
  Paštikáreň

  "Kto hovorí, že musíš niečo vedieť?"<br />
  Ja neviem, žeby zamestnávateľ alebo klient? :D