Rews

Larkin Poe - Venom And Faith (2018)

Roku 2018 sa Megan s Rebeccou opäť vrátili so svojim albumom "Venom & Faith". A osobne si hovorím, že by som najradšej túto recenziu preskočil. Z toho čo som zatiaľ od Rebeccy a Megan počul by som tento album označil ako ten, ktorý na mňa urobil najmenší dojem. Možno za to môže fakt, že iba podľa obálky a názvu sa mi zdal byť tento album najzaujímavejší. No myslím si, že tentokrát to skutočne nevyšlo. Nie je to ako v prípade "Reskinned" kde sa len pozliepali dobré veci dokopy, ktoré neladia. Tu ma ani v jednom momente sestry Lowellové neprekvapili. Môj reálny dojem bol, že všetko čo tento album ponúka sme už od Larkin Poe počuli na ich predošlých doskách a len chceli rýchlo urobiť comeback s novým materiálom, ktorý ale absolútne nevyzrel. Je tu niekde vyslovene moment, ktorý by mi pílil uši? Nie. Ale albumu rovnako chýba niečo, čo by ho v mojich očiach spravilo zaujímavým alebo zapamätateľným.

Poďme sa teda na to pozrieť už trošku viac zblízka. Na úvod začíname asi jednou z najenergickejších skladieb "Sometimes". Kombinácia tleskov a tamburíny sa mi páči, no netrvá to veľmi dlho aby sa to nestalo monotónnym. Dokonca aj text sa neustále opakuje dokola a dokola. A aj keď nástroje postupne pribúdajú, tak nemám pocit, že by skladba mala nejakú zaujímavejšiu gradáciu. Okrem toho nerozumiem prečo vyvrcholí k trumpetám? Možno je to zaujímavé, no neviem či v tomto majú Larkin Poe svoje silné stránky. "Bleach Blonde Bottle Blues" je už viac skladbou, ktorá mi pripomína hudbu Megan a Rebeccy, no dokopy na mňa skladba nepôsobí nijako. Najzaujímavejšie sú asi dvojhlasové vokály. No to dokopy nie je nič čo by sme už nepočuli. Skladba si síce drží svoju bluesovú atmosféru, no aj to sme už mali spracované lepšie na "Peach" pri skladbe "Preachin´Blues", ktorá má oveľa chytľavejší nádych.

"Honey Honey" ma dokopy len nudí. V refréne je možno pár zaujímavých harmónií a perkusie sú tu super. no skladba si drží monotónne tempo a celú dobu pôsobí, že sa nedočkám žiadnej zmeny, alebo vyvrcholenia, alebo niečoho, čo by ma nejako zaujalo. Plus v momente ako začínajú prichádzať zaujímavejšie momentky, tak skladba skončí. Nasleduje ďalšia bluesová skladba "Mississippi", ktorá je možno trošku zaujímavejšia ako "Bleach Blonde Bottle Blues" a melódia je celkom fajn. Na druhú stranu skladba rovnakým spôsobom nevie gradovať a nevie ma ako poslucháča zaujať. "I got pain and misery" v tomto smere akosi začína vystihovať môj dojem. V podstate len pokračuje ďalej už vyšlapanou cestou, ktorou album začal.

"California King" je asi prvý zaujímavejší moment na albume. Príjemná melódia, ktorá sa celkom dobre počúva. Skladba znie až jemne orientálne. A dodáva jej to úplne iný nádych. No v momente ako prídu tlesky, tak si uvedomím, že sme stále na tom istom mieste. Myslím si, že by to chcelo nejakú zmenu. Skoro akoby to pôsobilo, že nás Megan s Rebeccou vôbec nechcú prebudiť. Kedykoľvek príde moment, ktorý môže vygradovať, tak je utopený vo večných clapoch. Plus si hovorím, že skladba sa asi mala volať "Funny Feeling". To by ju vystihovalo viac.

Tamburíny v "Blue Ridge Mountain" ma začali nabudzovať, no o chvíľu sú späť clapy a vokály. A v tom momente to na mňa znie niečo ako mix "Sometimes" a "Cast ´Em Out". A nemyslím to v dobrom. Lebo si pri počúvaní uvedomujem, že by som si radšej pustil práve spomínané "Cast ´Em Out". Jediné čo na skladbe oceňujem, že ma konečne začína trošku preberať. A vokály sú tu veľmi dobré. No v tomto momente začínajú byť tie clapy veľmi unavujúce a otravné.

Úvodná sloha "Fly Like An Eagle" ma opäť začala navnadzovať. Skvelé kopáky, dobré gitary s trochu temnejšou atmosférou, skvele sa to buduje. A potom príde refrén a všetky momentky sú stratené. Textovo refrén nič nepridáva, okrem toho sa opäť vracajú clapy v kombinácii s nejakými tupými perkusiami, ktoré nie sú príjemné na počúvanie.. Mám pocit, že slohy sú spracované dobre, no refrény celú skladbu pokladajú na lopatky.

"Why am I swimming in a dirty water of bad decisions?" je otázka, ktorú som si začal klásť aj ja. "Ain´t Gonna Cry" je vnútorne ale asi jedným z lepších momentov albumu. Ale to je skôr názor, keď hodnotím skladbu samostatne. Na albume dokopy splýva so všetkým ostatným. Ale má rozhodne najzaujímavejšie vokály a je to dokopy jediný moment albumu, ktorý podľa mňa aj má nejakú gradáciu. Nenápadnú, ale o to zaujímavejšiu. Možno na konci mohlo to vyvrcholenie byť silnejšie, ale na tomto albume asi najsilnejšia skladba.

"Hard Time Killing Floor Blues" z bluesovej trojice albumu znie asi najzaujímavejšie, no ani tentokrát to nie je skladba, ktorá by ma nejako výrazne zaujala. Melódia je okey, vokály sú dobré a sú tu použité trošku iné clapy, ktoré skladbu jemne odzvláštňujú, no to je dokopy asi všetko. Gitarové sólo je ešte dobre spracované. Uznávam. Ale skladba ako taká album vytiahnuť reálne nevie. Záverečná skladba "Good And Gone" pôsobí ako reálne ukončenie tohto albumu. Dobrá gitara, no tie dupnutia sme počuli už v predošlej skladbe a dokopy len podtŕhajú celkovú monotónnosť, ktorou som si tu prešiel. Ale predsa len to znie aspoň trošku inovatívne.

Chvíľu som sa úprimne pohrával s myšlienkou, že tento album hodnotiť nechcem. Možno to tak nevyzerá, no nie som človek, ktorý by chcel dávať hudbe negatívne ratingy. Viem, že bol album nominovaný na cenu Grammy a gratulujem Megan a Rebecce, že sa im to podarilo. Je mi jasné, že do toho muselo ísť veľké množstvo času a energie, no tentokrát sa to na mňa neprenieslo ako na ich predošlých albumoch. Kým ku "Kin" , "Reskinned" a "Peach" sa budem môcť vrátiť, na "Venom & Faith" nenájdem nič, kvôli čomu by som sa k albumu chcel niekedy vrátiť. Skladby samé o sebe nie sú zle, no dokopy mám pocit, že sa tu neustále recyklujú tie isté clapy a dupy. Okrem toho ak som mal pri "Kin" pocit, že sestry nevedia skladby poriadne vygradovať, tak tu som mal pocit, ako keby ich gradovať ani nechceli. Výsledkom je pre mňa monotónny album, ktorý ma počas počúvania skoro uspal.

Vnútorne som si dokonca zhodnotil, že názov "Venom & Faith" je veľmi výstižný. Celú dobu som mal vieru, že ma album niekde chytí tak ako predošlé dosky sestier, no reálne ma dokopy len otrávil nudou. A mrzí ma, že to musím takto povedať. Neviem či za to môže realita, že tentokrát skladby sestry neskladali spolu, no o väčšinu z nich sa postarala Rebecca. Ale niečo nezafungovalo tak, ako som očakával. Dievčatá, ste super a som rád, že som mal možnosť vašu hudbu spoznať, no tentokrát tie dojmy nedopadli podľa očakávania. Ostáva mi len veriť, že "Self Made Man" bude vynikajúci. A pomôže mi zabudnúť na moje pocity z tohto albumu. Hodnotenie je teda čisto môj osobný subjektívny dojem. Ak album milujete, super. Počúvajte, užívajte. Mrzí ma, že vo mne album tie isté pocity nevyvolal.

Hodnotenie: 4/10

autor: Endre-silentname, 2. september 2020 09:21
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Efyks

12 ročný chlapec

"ak som mal pri "Kin" pocit, že sestry nevedia skladby poriadne vygradovať, tak tu som mal pocit, ako keby ich gradovať ani nechceli." (hehe) (hehe)
    Haha to dopadlo! Ale veľmi ma to neprekvapuje...tiež z toho albumu nepočúvam jednu jedinú skladbu (hehe)
    V každom prípade sa teším z recenzie! Možno, keď raz ségry Lovellove budú na Slovensku známe, tak si o nich tu nájdu záujemcovia recenzie :D...a tomuto albumu sa zrejme okľukov vyhnú

btw: "Ostáva mi len veriť, že "Self Made Man" bude vynikajúci."...vynikajúci určite nebude (hehe) ale určite lepší ako tento
  2. 2
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks no uvidíme. Ale fakt dúfam že to bude zaujímavejšie ako tento album. A popravde som rád že nie som sám s týmto pocitom
  3. 3
    Efyks

12 ročný chlapec

Hold...aj významnejšie skupiny ako sestry lovellove majú na konte mizerne albumy...stáva sa...a možno je mizerný len v našich končinách a u nich doma je to ten najlepší. A to, ze nan robila skladby väčšinou Rebecca som nevedel
  4. 4
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks To som našiel na Allmusic. Ale zase nechcem tvrdiť, že to je zlý album. Ako keď bol nominovaný na Grammy, tak museli na tom urobiť niečo dobre. Len tak hocičo sa na tieto ceny nenominuje. Takže určite je to album, ktorý veľa ľudí musel nadchnúť. Ale mňa nie. Vezmi si ale, že blues a country je skôr hudba pre americké publikum. Takže možno v tom hrá rolu aj to.

Inak jak tak hodnotím tie albumy a spolu kecáme popritom som zhodnotil, že asi tvoj najobľúbenejší album je práve "Reskinned", že? :D
  5. 5
    Efyks

12 ročný chlapec

Hej hej veď preto vravím...to je ako keď som čítal starčeka, ktorý vyliezol z okna atď...že isto to bude dobré, lebo bestseller a pritom úplne o ničom...potom som zistil, že je to bestseller v USA...hold majú tam asi iní vkus ako máme v našich končinách.
    A v podstate...nemám najobľúbenejší album, ale Reskinned si môžem kľudne pustiť celý a nič mi tam nevadí a väčšinu mám aj rád ... ale to som už tuším aj písal (hehe)
  6. 6
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Hej to si písal. Ja si myslím, že keby som nepočul predtým "Kin" tak by bolo hodnotenie na "Reskinned" asi trošku iné. Len to bolo také zvláštne rozhodnutie čo sa tam spravilo. Ale chápem to z toho čo si mi poslal. A dávalo to zmysel. No uvidíme ako teda dopadne posledný album. Som rád, že som si tie albumy vypočul a napríklad "Peach" prekvapivo mi fakt sadlo. Takže stálo za to si rozšíriť obzory. No uvažujem čo budem hodnotiť potom. :D ... mám jeden nápad, no ešte premýšľam nad niekým ďalším. Aby som to trošku striedal. Ako aj tu boli recenzie na Dominiku a Larkin Poe. Nech to nie je jeden a ten istý interpret stále za sebou.
  7. 7
    Efyks

12 ročný chlapec

Ja som si to všimol! Napísal si "sestry Lovellové mám rád". Už Ťa majú! Ani nevieš ako a budeš sa k nim vracať podľa mňa (hehe) Som Ťa polarkinil (hehe)
    A Aurorku by si nechcel zrecenzovat? :smile:
  8. 8
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks To mi asi budeš musieť ukázať najprv, lebo mi to nič nehovorí. :D
  9. 9
    Efyks

12 ročný chlapec

Aurora...ju isto poznas...to uz nie je az taka neznama zalezitost :D
    https://www.youtube.com/watch?v=9U-N6LqzdIM