Rews

Larkin Poe - Self Made Man (2020)

Uzavrieme hodnotenia albumov Megan a Rebeccy s ich tohtoročným albumom "Self Made Man". Od ktorého som dúfal, že bude vynikajúci. Najmä po tom ako veľmi ma sklamal "Venom & Faith". Ešte stále som veril, že to môže na konci dopadnúť úspešne. Dobrá správa je, že "Self Made Man" je oveľa zaujímavejšie dielo než jeho predchodca. No neviem či by som ho dokázal označiť slovíčkom vynikajúci. Ale album ako taký je funkčný. Gitary sú výraznejšie a aj bicie sa posunuli trošku viac do popredia. Výsledok je, že albumu nechýba dynamika a pôsobí oveľa živšie. Ale sú tu aj momety, ktoré nie sú až tak uspokojivé. Rozoberieme si teda skladby jednotlivo.

Úvodná "She´s A Self Made Man" je celkom okey, no tradične mám pocit, že Megan s Rebeccou nevedia poriadne robiť v hudbe gradáciu. Je super, že gitary sú výraznejšie a atmosféra dokáže okamžite správne prenikať. No refény mohli byť o niečo silnejšie a to gitarové sólo znie trošku nepodarene. Mohlo tam byť niečo zaujímavejšie. Na druhú stranu "Holy Ghost Fire" prináša presne to, čo som čakal, že nám sestry na svojich albumoch prinesú od "Reskinned". Skvelý refrén nabitý dobrou atmosféru, veľmi dobré gitarové momentky a skladba je nabitá dobrou atmosférou. Počas počúvania mám chuť si spievať tiež.

"Keep Diggin´" tak trošku ukazuje ako mohol minulý album vyzerať správne. Je pravda, že sa opäť používajú hlavne clapy, no neskôr sú obohatené o drevené paličky, ktoré trošku vylepšia zvuk. A najmä refrén je celkom zaujímavý. Nie moja najobľúbenejšia momentka albumu, ale stále dosť dobrá. "Back Down South" nám prináša na gitare hosťujúceho Tylera Bryanta, ktorý si pravdepodobne mohol zahrať to vynikajúce sólo po druhom refréne. A to je asi aj najlepším momentom albumu. Skladba ako taká je okey, nástroje majú atmosféru, no myslím si, že skladba mohla byť silnejšia. Ale to sólo sa fakt podarilo.

"Tears Of Blue To Gold" je pre mňa skladba, ktorá asi najlepšie vie pracovať s atmosférou. Hneď v úvode to buduje pomocou cymbalu, clapov a gitár a Rebeccin spev je tu skutočne skvelý. Je vidno, že si skladbu užíva a ja si ju užívam s ňou. Refrény sú chytľavé a trošku rock-n-rollový dych skladbu vysoko oživuje. Takže palec hore. Pokračujeme s "God Moves On The Water", ktorá tak trošku pôsobí už akosi povedomo. Neviem presne kedy som od sestier počul podobú skladbu, no nepôsobí na mňa nijako inovatívne. Gitary sú fajn, no čo tej skladbe najviac ubližuje je ten rytmus, ktorý už začína v podaní Megan a Rebeccy pôsobiť staro.

Potom prichádza "Every Bird That Flies", kde baby skutočne porozumeli dvom slovíčkam, ktoré často opakujem. Gradácia a atmosféra. Táto skladba to má oboje. Plynie pomalšie a svojim tempom, no to ju robí oveľa zaujímavejšiu. Myslím si, že baby by mali viac experimentovať s rytmusmi na skladbách, lebo tuto ma skutočne príjemne prekvapili so skladbou, ktorá je správne temná a správne chytľavá.

Nasleduje "Scorpion", ktorá naopak výrazne zdvíha tempo a ide o jednu z najrýchlejších skladieb, ktoré Rebecca kedy dala dokopy. A takisto si ide svojou vlastnou cestou. Refrén so slohami správne splýva a dokáže svojim príchodom trošku prekvapiť. Presne takéto skladby minulý album potreboval. "Danger Angel" je opäť zameraná viac na atmosféru. Pomalý a tichý kopák v kombinácii s basou a akustickou gitarou znie super. A Rebeccin hlas na tejto skladbe vyniká asi absolútne najlepšie. A záverečné sólo tiež poteší.

"Ex-Con" je opäť tak trošku experiment. Skladba pôsobí skoro až rockovo. Zvukom gitár aj bicích by som ju štýlovo priradil k niečomu ako "Stereophonics". A to skutočne môžem ohodnotiť ako svieži závan vzduchu, kde sa Rebecca ukázala v úplne novom svetle. A bol by som rád, keby v budúcnosti takéto prekvapenia zažívam častejšie. Skvelá práca.

A na záver malá hopsačka v podobe "Easy Street". Pre mňa trošku zbytočná skladba. Pôsobí to skôr ako muzika na nejaký detský album. Alebo ako vytiahnutá z disney muzikálu Tangled (on svúj sen má). Na druhú stranu ale vyčaruje úsmev na tvári a uzavrie všetko vo veľmi dobrej nálade. Takže v tom smere môžem záver pochváliť. No myslím si, že predchádzajúca "Ex-Con" by ako finiš bola silnejšia.

Toľko teda k jednotlivým skladbám, je čas to nejako zhrnúť. Musím povedať, že spolu s "Peach" by som "Self Made Man" ohodnotil ako album, ktorý sa mi počúval absolútne najlepšie. Možno to je spôsobené tým, že nám ukázal Rebeccu a Megan v trošku inom kabáte a dali svojim gitarám väčšiu dávku chuti a energie. A takisto to pôsobí, že album vznikal v dobrej nálade. Trošku dúfam, že do budúcnosti bude toto smer, ktorým budú sestry pokračovať a dajú rocku viac priestoru vo svojej tvorbe. A až s niečím novým prídu, tak sa na to určite pozriem a venujem tomu pár slov. Tento album je asi môj druhý najobľúbenejší. Ale cítim, že mohol vnútorne byť ich absolútnym highlightom. Potenciál tam bol. Ak ste fanúšikom, určite "Self Made Man" nevynechajte. Myslím si, že budete spokojní. A týmto uzavieram svoje recenzie na albumy Larkin Poe a uvidíme sa pri novej sérii, ktorú už pomaly pripravujem.

Hodnotenie: 7/10

autor: Endre-silentname, 7. september 2020 13:13
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Efyks

12 ročný chlapec

aaa tak to nakoniec celkom dobre skončilo :D Hneď som si pozrel skóre a so šťastnou sedmičkou v duši som si prečítal recenziu :) A som spoko podarila sa aj ta a dík, že si sestry lovellové zrecenzoval :)

A mimochodom mne to sólo v She´s A Self Made Man nepríde teda vôbec nepodarené :D Skôr by som povedal, že jedno z tých najlepších od Megan
  2. 2
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Tak opäť platí, že sto ľudí, sto názorov. :D ... mne to prišlo ako veľmi jednoduché a nezaujímavé sólo. :D ... ale to je môj názor. :) ... každopádne som rád, že som spracoval túto sériu. Myslím, že som objavil zaujímavú muziku. Aj keď to nie vždy dopadlo ideálne. :)