Rews

Larkin Poe - Reskinned (2016)

Pokračujeme v sérii recenzií na albumy Larkin Poe s ich druhým albumom - "Reskinned". Neviem popravde ako tento album celkovo vznikol, no už na úvod je tu niekoľko zaujímavostí, ktoré mi udreli do očí. V prvom rade obálka. Využil sa ten istý obrázok ako na predošlom albume Kin. Jediný rozdiel je ten, že Kin mal farebnú obálku. Táto je strieborná. Druhá vec, čo som si všimol bolo, že polovica skladieb na albume sa nachádzala už na ich debute. Takže som bol trošku zmätený. A po tom ako som "Reskinned" dopočúval sa moje zmätenie ešte trošku viac prehĺbilo. Vnútorne som z celého tohto nadobudol pocit, ako keby Megan s Rebeccou pôvodne pracovali na EP, no štúdio im prikázalo na poslednú chvíľu, že to musí byť album. Tak sa vyplnil čas muzikou, ktorú sme už predtým počuli.

Nebudem preto hovoriť svoje názory na skladby z "Kin" znovu. Myslím si, že som sa tam k nim vyjadril dostatočne. jediné čo by som trošku pri nich vyzdvihol je, že zvuk pôsobí na trošku lepšom leveli ako to bolo na ich debute. je vidno, že "Reskinned" už nie je spracovaný amatérsky. Zvukovo to išlo hore. Inak sú to ale tie isté skladby, ktoré sme počuli naposledy. A bohužiaľ tu na mňa trošku kričia. Kým nový materiál pôsobí dravejšie a energickejšie, hity ako "Jailbreak" alebo "Banks Of Allatoona" tu vyznievajú do stratena. Povedal by som, že ak ste nepočuli "Kin" tak vám to prekážať nebude. Mne to ale bohužiaľ vadí. Takže hneď na úvod vám musím povedať, že skóre týmto utrpí.

Rovnako mi na albume nepasuje je využitie autotune na Rebeccin hlas. Takisto si nemyslím, že to bola pôvodná idea. Možno pocitovo to vyznieva silnejšie, no v realite si myslím, že nebol žiadny veľký dôvod na to, aby na albume producenti upravovali jej hlas. Jediné čo to robí je to, že ešte viac to podtrhuje rozdiely medzi starými a novými skladbami. A to určite cieľom nebolo. Poďme sa už teda pozrieť na tých pár noviniek trošku viac zblízka.

Úvodná "Sucker Punch" okamžite rezonuje v ušiach vďaka silným bicím a vynikajúcim gitarám. Okrem toho krásne rozložené do strán, aby sa nástroje navzájom nerušili. Správna miera dravosti a energie to robia veľmi kvalitnou skladbou. jediné čo mi prekáže sú tie hlasové úpravy, o ktorých som hovoril vyššie. "Trouble In Mind" je jedným z highlightov pre mňa. Dravá rocková atmosféra a vyzerá to, že Rebecca sa stala na tejto skladbe rebelkou, S vetami ako "smoking up in church" a podobne. Refrén je vysoko chytľavý a skladba skutočne vyzýva na to, aby sme ako poslucháči začali tancovať. Skvelá práca. Vyzerá to, že sestry chceli novým skladbám dať viac rockového ducha a myslím si, že sa to vyplatilo.

Rovnako pokračujeme aj v nasledujúcej skladbe "When God Closes A Door", ktorá pôsobí miestami ako mostom medzi starými skladbami a novinkami. Prvá sloha pôsobí ako keby sme ju mali z éry "Kin" no nástupom refrénu si veľmi rýchlo uvedomíme, že sme už niekde úplne inde. A mne to skutočne vyhovuje. Skladbu by som asi len neodporúčal milovníkom kresťanskej muziky. Niektoré verše v texte by vás mohli uraziť. Mňa miestami prekvapili. Ale neurazili. Čím viac skladbu ale počúvam, tým viac mi imponuje. Okrem toho mám pocit, že tak ako som kritizoval staré skladby, ktoré nevedeli nájsť svoj vrchol, tak tu sa to zatiaľ darí veľmi dobre. Pale hore k tejto skladbe.

Pokračujeme ďalšej rockovinou "P-R-O-B-L-E-M". Ktorá je podľa mňa najslabším elementom na celom albume. V prvom rade poviem mi hláskovanie nikdy neprišlo veľmi zaujímavé. No rovnako to chce byť ďalšou rebelskou skladbou, ktorá však pôsobí až vysoko naivne a gýčovito. Vety typu: " got no balance I got no friends, I got worse than nothin' hey hey" tomu vôbec nepomáhajú. No refrén je skutočne bohapustý gýč. A poviem to bez hanby:

"And I don't know how to fix you
I don't know how to resist you
I gotta kill you or kiss you
Then figure out who to blame
Then figure out who to blame
Then figure out who to blame"

Bez debaty najslabší moment na tomto albume. Podobne zmiešané pocity mám aj z nasledujúcej skladby "Blunt". Ten beat pôsobí viac ako hip-hopovej skladby, než niečo čo by som si predstavili u Larkin Poe. Okrem toho ak mi niekde vadil ten autotune, tak je to práve v tejto skladbe. Ten úvod mi fakt bije do uší. Dosť nepríjemne. Našťastie zvyšok skladby už Rebecca žiadne úpravy na hlase nemá a spolu s Megan to utiahnú samé bez toho, aby im pomáhala technika. Atmosféra skladby ma ale nejako výrazne neberie a tá kombinácia hip-hopu a gitár a Larkin Poe pre mňa robia trošku zvláštny chaos. Neviem čo si mám o skladbe myslieť a celkovo ma zanechala dosť zmäteného.

K ostatným skladbám som sa vyjadril už počas minulého albumu a nepotrebujem k tomu dodať viac. Uzavrel by som túto recenziu so slovami, že "Reskinned" malo ostať spracované ako EP. Tak by to fungovalo lepšie. Takto skombinované so staršími skladbami to podľa mňa nepôsobí veľmi dobre. V prvom rade tu pôsobia ako päsť na oko a pri niektorých novinkách vôbec nevedia vyniknúť. Takže v tomto smere to podľa mňa moc nepomohlo. Udelím ale "Reskinned" dve hodnotenia. Prvé bude na celkový album. Druhé hodnotenie bude označovať môj dojem, keby to bolo vydané ako EP.

Hodnotenie ako albumu: 5/10

Hodnotenie nových skladieb ako EP: 7/10

autor: Endre-silentname, 20. august 2020 10:02
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Efyks

12 ročný chlapec

Super, že už vyšla recenzia aj na tento album (thumbs) Nečakal som, že to bude tak skoro :smile:
    Trošku som sklamaný z hodnotenia nebudem klamať (hehe) , ale chápem to...koexistencia tých dvoch albumov je dosť divná. Btw. k tomu vzniku albumu som našiel toto v jednom interview: "Last summer, we were touring Europe in support of our debut album KIN and Universal Europe came out to one of our shows and expressed interest in bringing KIN onto the Universal roster. We were really excited, but, since KIN was already a year old at that point, we wanted to revamp the record to show how much we had grown since recording KIN. Touring and playing big stages like Glastonbury changes you, and in our case we’ve been getting edgier, more rock n’ roll, heavier. Universal was super supportive, and last fall we wrote and recorded five brand new songs and remixed our favorites from KIN into RESKINNED."

V každom prípade vďaka za recenziu! :smile:
    (btw. P-R-O-B-L-E-M patri medzi moje najoblubenejšie (hehe) )
  2. 2
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Tak možno za to čiastočne môže aj fakt, že robím tieto recenzie takto za sebou. Keby to bol prvý album, ktorý by som počul, asi by som sa na to pozeral inak. Ale ono je to často o všetkom čo do toho vstupuje. Každopádne uvidíme čo prinesie nabudúce "Peach".

A inak ďakujem za ten text, to dáva zmysel, že to spracovali takto. No neviem či to bol najšťastnejší nápad. Ale ako som povedal, to je celkovo môj pocit. A sto ľudí bude mať vždy sto chutí. Nie je ani tak dôležité hodnotenie, ale či si človek, ktorý to počúva užil. A ak áno, tak misia splnená. :)
  3. 3
    Efyks

12 ročný chlapec

@endre-silentname za máličko...sám som bol zvedavý ako k tomu vlastne došlo (hehe)