Rews

Larkin Poe - Peach (2017)

Nasleduje album "Peach", ktorý by som jednou vetou asi ohodnotil takto: "Album asi najlepšie definuje tvorbu Megan a Rebeccy". Po tom, čo som počul "Kin" a "Reskinned" je možno "Peach" trošku cesta späť, no na druhú stranu to presne zapadá do ich hudobného konceptu. Jedinou zvláštnosťou je, že to pôsobí viac ako nasledovník "Kin", než "Reskinned". Hudobne sa sestry Lovellové úplne odklonili od rockového zvuku, ktorý nám predstavili naposledy. Bicie sa tu ešte viac zminimalizovali, je tu veľa tleskov a dokonca je tu aj niekoľko coverov tradičných skladieb ako "Black Betty" , "John The Revelator" alebo "Tom Devil". Technicky by som mohol povedať, že tento album je spolovice autorský a spolovice tradicionalistický. Znie to asi zvláštne, ale to je najlepší spôsob ako to viem pomenovať. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé skladby.

Otvárame skladbou "Come On In My Kitchen", ktorú som v žiadnej predošlej verzii nikdy nepočul. Tá minimalistickosť skladby ma postupne začala viac a viac pohlcovať. Nie je to na jedno vypočutie. Dokopy sú to len gitary, clapy a vokály. A znie to veľmi zaujímavo. Pôsobí to ako dobré intro, ktoré trošku ukazuje aj smer, ktorým sa zvyšok albumu bude uberať. "Freedom" ako prvá autorská skladba na albume pokračuje v podobnom štýle. Napriek tomu, že nástrojov je tu už prítomnych viac. Mám tak vnútorne pocit, že Rebecca s Megan chceli, aby sme sa sústredili na to čo je podstatné. A napriek tomu, že je to skladba, ktorú by som si asi radšej vypočul v nejakom rockovejšom variante, tak dokopy tam nič nechýba. Mimochodom, to sólo s bendžom bol zaujímavý nápad. A funguje.

Nasleduje "Black Betty", ktorú som už mal možnosť počuť vo verzii Toma Jonesa, no táto verzia na mňa pôsobí viac prirodzene. Tie surové gitary a surové vokály tomu proste dodávajú správny šmrnc. Takže rozhodne stojí za pozornosť. Myslím si, že táto verzia vás poteší. "Look Away" je asi prvá skladba, ktorá znie trošku výraznejšie a plnšie. Od prvej slohy som bol zaháknutý a skladba ma dokopy nepustila. Ja by som si osobne možno prial trošku silnejší bridge a refrén, no v tejto forme to zase dobre dotvára minimalistickú formu albumu.

Dobrá kombinácia gitár a bendža sa objaví v "Preachin´Blues". Toto je presne ten spôsob ako má znieť skvelé blues. Tá kombinácia nástrojov, tie vokály, a dokonca aj tá monotónnosť skladby. To je proste blues. Málokedy používam slovo monotónne ako plus, no v prípade tejto skladby to patrí. A to gitarové sólo v strede skladby je úplne skvostné. Čo sa atmosféry týka, tak "Cast ´Em Out" je asi moja osobne najobľúbnejšia skladba. Veľmi dobrá práca s nástrojmi, ktorá dotvára skvelé harmonické momentky. Hmmmm...hmmm.mmm..mmm. Okrem toho opäť vynikajúca gitara, ktorá si hrá svoje sólo momentky aj bez toho, aby sme mali sólo. Skvelá práca. Škoda, že je skladba tak krátka.

"Pink And Red" je skladba, ktorá chytá trošku výraznejší rockový zvuk. Hlavne je počuť, že bicie sú iné. Je to inak asi jediný moment albumu, kde sa do refrénu použili nejaké umelé scratchové clapy, ktoré nepôsobia veľmi príjemne. Mali ísť reálne činely alebo cimbaly. Toto mi tam dosť vadí. A najmä keď to počúvam cez slúchatká, znie to veľmi neprirdozene. Prekvapivo je to pre mňa asi aj najmenej zaujímavá skladba albumu. Napriek tomu, že v záverečnej časti si vychytí asi najveľkolepejší moment albumu.

"John The Revelator" v podaní Megan a Rebeccy znie opäť veľmi dobre. Dobré gitary, dobrá atmosféra a skladba pôsobí silne. Dokonca v tejto podobe znie veľmi úderne a varovne. Takže výborne. No potom prichádza asi najenergickejší a najdivokejší moment albumu. "Wanted Woman: AC/DC". Je super, že to vedia baby aj takto odpáliť. Osobne som pôvodne čakal, že sa celý album bude viac niesť v tomto duchu. Pre mňa skvelé gitarové odpálenie pred koncom albumu, no na druhú stranu tu skladba trošku bije do uší. Nakoľko (ako som povedal) nikde inde na albume nejdú týmto smerom. Ale super.

Záverečná "Tom Devil" je ale absolútne perfektné zakončenie tohto albumu. Technicky by som mohol povedať, že sa jedná o outro. Dobré kombinácie vokálov, skvelá atmosféra a zakončuje album presne tým spôsobom ako potreboval. Na úvod sme mali celkom veselé otvorenie, tak na záver to dostane trošku temnejší nádych.

Tak poďme na zhrnutie. "Peach" určite nie je albumom, ktorý by bol asi pre široké masy. No na tom absolútne nezáleží. V momentálnom rozpoložení hovorím, že ak hľadáte niečo, čo by vám predstavilo trošku minimalistické, no súčasne veľmi nápadité folk-rockové alebo blues-rockové momentky, tak toto je váš album. Som rád, že tu už nebol žiadny autotune a aj slabšie momentky albumu sú stále dostatočne dobré a zaujímavé. Myslím si, že tie rockovejšie momentky si mohli sestry ušetriť na nejaký neskorší projekt, lebo to trošku vyhodí z atmosféry, no celkovo ide o silný hudobný počin, ktorý musím náležito oceniť.

Trošku ma možno ešte mrzí, že neviem toho o albume povedať viac. Je veľmi krátky a osobne si myslím, že nám toho mohol ponúknuť trošku viac. Ja by som sa tomu nebránil. Ale to je skutočne detail. Neviem či by som sa k albume osobne vrátiť, no nevylučujem to. Ak by som mal na niečo podobné náladu, tak viem po čom siahnuť. A ak nič iné, tak je tu minimálne jedna skladba, ku ktorej sa určite vrátim. Hmmmmmmmm, ktorá to len bola?

Hodnotenie: 8/10

autor: Endre-silentname, 25. august 2020 14:47
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Efyks

12 ročný chlapec

Ďalšia recenzia a ešte aj dooosť dobré skóre!
    Je to táto!!!
    https://www.youtube.com/watch?v=KNP5sajcukA
  2. 2
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Jop ... presne tá to je. :D

Tak ešte 2 albumy ostávajú, no uvidíme. Tento mi zatiaľ prišiel najzaujímavejší. :D
  3. 3
    Efyks

12 ročný chlapec

To ma inak dost prekvapilo...asi preto, ze mne pride naopak najmenej zaujimavy (hehe) Takze som cakal aj zle hodnotenie
  4. 4
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Tak je to veľmi minimalistický album. Ale v tom má aj svoje najväčšie čaro.