Rews

Larkin Poe - Kindred Spirits (2020)

Hoci som len nedávno uzavrel sériu "Larkin Poe", už som späť, aby som sa vrátil k tvorbe Megan a Rebeccy. A nie, nedozvedel som sa o tom len teraz. Album bol avizovaný už v septembri a dokonca vyšiel z neho aj pilotný singel "Nights In White Satin". Znie vám názov skladby povedome? Má to svoj dôvod. "Kindred Spirits" totiž neponúka nové originálne skladby od Larkin Poe. Reálne tu máme album, ktorý sa skladá z bluesových coverov. Väčšinu z nich nepoznám, no nájdete tu podľa mňa minimálne 3 alebo 4 skladby, ktoré budete okamžite poznať. Aký je výsledok? Poďme si to rozobrať nižšie.

Album otvára úvodné "Hellhound On My Trail", ktoré pôsobí viac ako intro. Alebo možno len pokus Megan a Rebeccy trošku naznačiť, o čom celkovo tento album bude. Pôsobí to najmä záverom, kde len počujeme - "feels good". Album reálne pre mňa začína skladbou "Fly Away", kde máme prespievanú známu vec od Lennyho Kravitza. A hoci mám veľmi rád originálnu verziu, musím priznať, že blues kabát skladbe vôbec neubližuje. Vyznieva dosť kreatívne, zaujímavo a hlavne vokály sú tak dobré, že skladba celkovo funguje. Netrvá to dlho a celkom slušne sa dostáva pod kožu.

Úvod "Rockin´In The Free World" mi trošku pripomenul Metallicu a ich megahit "Nothing Else Matters". Originál skladba od Neila Younga je výrazne dynamickejšia, no myslím si, že aj tam je trošku spozorovať podobnosti. Možno sa Metallica trošku inšpirovali. Ale to len tak na okraj. Pravda je, že pomalá verzia od Larkin Poe je úplne iná a pôsobí oveľa tajomnejšie. Neviem prečo, ale akosi vdýchli tej skladbe úplne nový život a funguje to bravúrne. Mimo iné to perfektné sólo. Neviem čo viac dodať. Možno iba toľko, že by som nabudúce rád počul sestry spracovať "Nothing Else Matters". Som si istý, že by to fungovalo.

Nasleduje "(You´re The) Devil In Disguise", cover Elvisa Presleyho. Ak nepoznáte pôvodnú verziu, tak určite si minimálne spomeniete na zakázanú reklamu na Fidorku, ktorá ju použila s trošku upraveným textom. Opäť je pravda, že originál je oveľa rytmickejší a tanečnejší. A v tomto prípade je to bohužiaľ pre sestry Lowellové trošku na škodu. Hoci je ich verzia celkom dobrá, absolútne sa nechytá na atmosféru, ktorú priniesol originál. A myslím si, že skôr sa všetci vrátia k nemu. Táto verzia je možno zaujímavá, no rozhodne nepôsobí ako prínos.

Pokračujeme s "In The Air Tonight", cover Phila Collinsa, ktorý je úplným opakom toho čo som písal k predošlej skladbe. Tá tajomnosť a atmosféra originálu je niečo, čo Larkin Poe dokážu zachytiť aj vo svojom podaní. Spojenie hlasov sestier je skvelé, clapy fungujú bravúrne a skladba sa vie budovať rovnako silno ako originál. Takže super. "Nights In White Satin" je takisto skvele zachytené. Gitary sú tu absolútne perfektné, skladba pôsobí absolútne minimalisticky a spojením všetkého vzniká skvelý zážitok. Verím, že aj samotní Moody Blues výsledok ocenia. Odo mňa ide palec hore.

Pokračujeme skladbou "Who Do You Love?" v origináli od Boa Diddleyho, ktorá trošku kombinuje blues s rock´n´rollovou atmosférou originálu. Kým ale originál má dosť svoju vlastnú identitu, tak Larkin Poe verzia mi gitarami viac pripomína skladbu "I Want Candy" od The Strangelovers. A trošku som mal opäť pocit, že by to možno bol lepší cover, ktorý si mohli zvoliť. Skladba ale znie okey. "Take What You Want" nejako neviem k pôvodnej verzii napasovať, ale nevadí. Skladba sama o sebe pôsobí ako keby vychádzala z éry albumu "Kin". Myslím si, že by pasovala k skladbám typu "Jailbreak" a "Banks Of Allatoona" Funguje dobre.

"Ramblin´Man" od The Allman Brothers Band sa v podaní Larkin Poe ukázalo ako veľmi dobrý ťah. Ukazuje to asi Megan s Rebeccou v najlepšom možnom svetle. Rýchle, rytmické, skvelé gitary obohatené o dobré vokály a chytľavá bluesová atmosféra funguje od začiatku do konca, plus záverečná brnkačka úprimne potešila. "Bell Botton Blues" v atmosfére celkom pokračuje. Tempo sa trošku spomalí oproti predošlej skladbe, no elektrická gitara je tu absolútne vynikajúca. Rovnako ako aj vokály. Celkovo mám pocit, že Larkin Poe mnohým týmto skladbám vdýchli trošku nový a vlastný život.

Album zakončuje "Crocodile Rock" od Eltona Johna. Na túto som bol úprimne zvedavý a myslím si, že ide opäť o zaujímavé prevedenie. Nemyslím si, že by dokázala prekonať pôvodnú verziu, no gitary, dvojhlasy a atmosféra skladby ma dokáže presvedčiť o tom, že baby vedeli čo robia a chceli to spracovať poctivo. Počas celého albumu sa udržali v tej dobrej bluesovo akustickej nálade a album ako taký to uzatvára veľmi solídne. Napriek tomu, že ak by som si mal vybrať, tak si pustím originál.

"Kindred Spirits" je pre mňa komplexne spracovaný cover album. Skladby majú vo svojich nových kabátoch úplne iný život, atmosféra sa po celý čas drží na silnej úrovni a nemám pocit, že by chceli Megan s Rebeccou len narýchlo spracovať nejaké lacné covery. Myslím si, že urobili maximum, aby dali každej jednej skladbe svoje vlastné srdce a dušu a výsledok je pre mňa presvedčivý. Ak ste v dobrej jesennej nálade na trošku bluesovej muziky, tak si nemyslím, že s týmto albumom narazíte. Je tu viac než dosť dobrých skladieb, ktoré si vás môžu získať. Myslím si, že jediní, kto album neocenia sú tí, ktorí sú príliš fixovaní na originálne verzie. Inak ide o veľmi solídny kúsok do diskografie Larkin Poe.

Som zvedavý s čím prídu sestry Lowellové nabudúce a som rád, že ma počas svojej cesty dokázali presvedčiť o svojich kvalitách. Či už týmto, alebo aj svojimi predošlými albumami. Myslím si, že vďaka týmto dvom dievčatám je blues stále nažive. Ak ste fanúšikom kapely, album určite nevynechajte.

Hodnotenie: 8/10

autor: Endre-silentname, 20. november 2020 09:33
Zdieľaj článok na facebooku
199 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku