Rews

Larkin Poe - Kin (2014)

V júni 2020 vydali Larkin Poe svoj piaty oficiálny štúdiový album "Self Made Man" takže ako som sľúbil, postupne budem hodnotiť kompletnú diskografiu albumov tejto súrodeneckej kapely zo Severnej Georgie. A ako lepšie začať, než ich debutovým albumom z roku 2014, "Kin"? Pravda je taká, že som o kapele donedáva nikdy nepočul, čo urobí tieto recenzie o to zaujímavejšie. Môžem vám tak podať svoje názory úplne čerstvé. Bez toho, aby boli nejakým spôsobom ovplyvňované nejakou nostalgiou alebo už vybudovným vzťahom. Tak sa poďme pozrieť, čo tento folkovo a blues-rockovo ladený album vlastne ponúka. Čaká nás dokopy 12 skladieb. Niektoré zaujímavejšie, niektoré menej.

Úvodná skladba "Jailbreak" patrí medzi skutočné hity na tomto albume. Veľmi rýchlo sa dostáva pod kožu, gitary a bicie sú veľmi chytľavé a rýchlo som sa pristihol ako som si so sestrami začal spievať refrén tiež. Je to ideálna skladba, ktorú by ste si predstavili v nejakom typickom americkom bare niekde v Texase. A znie to skvele. Takže otvorenie sa podarilo. Ako to pôjde ďalej?

Nasledujúca skladba "Don´t" síce veľmi dobre pokračuje v duchu ako bolo "Jailbreak" no nemôžem o skladbe, že by ma zaujala až tak výrazne. Vokály sú opäť dobré a je mi jasné, že Rebecca a Megan do toho dávajú maximum, no tempo skladby a bicie sú na mňa nie úplne zaujímavé. Mám tak trošku pocit, že by to chcelo trošku viac energie. Celkovo ale fajn. Nasledujúca skladba "Stubborn Love" má síce rýchlejšie tempo, no vnútorne nemám pocit, že by bola skladba bola najako vysoko zaujímavá. Opäť by som dal medzi okey skladby, ktoré ma síce nejako výrazne nezaujali, no rozhodne neurazia.

Pokračujeme ďalej skladbou "Dandelion", ktorá je konečne ďalšou skladbou, ktorá ma dokáže presvedčiť o kvalitách kapely. Veľmi dobré a atmosféricke slohy v kombinácii basy, klavírov a tamburíny fungujú skvele. A keď skladba prejde do refrénu, tak nemusí pôsobiť výrazne rozbehnuto, aby ma dokázala zaujať. Napriek tomu však vidím tú jasnú a skvele spracovanú gradáciu. Skvelá práca.

"Crown Of Fire" ma spočiatku síce nejako moc nezaujala, no pri druhom refréne ma skladba dokázala presvedčiť svojimi skvelými vokálmi a väčšou dávkou hravosti. Prvá polka je tradične fajn, no potom prídu najzaujímavejšie moemntky. "Fire, fire...". Každopádne vokály skladby sú veľmi dobré. To musím pochváliť.  No nasledujúca skladba je veľmi rýchlo podmanivá a chytľavá. A verím, že si tiež po chvíli budete spievať "It´s in the room now." "Elephant" od začiatku skvele pracuje so skladbou, kde necháva vokálom vybudovať atmosféru a postupne s pridávaním nástrojov sa celá skladba stáva skvelou. A rozhodne patrí medzi najviac zapamätateľné momentky albumu. Najmä vďaka tým vynikajúco spracovaným slohám. Pre mňa asi osobne highlight albumu.

A v podobne skvelom duchu pokračujeme aj so skladbou "High Horse". Chytľavý gitarový úvod, ktorý mi trošku pripomína skladbu "Maria" od Blondie, ale myslím to v dobrom. Refrény by možno potrebovali trošku väčšiu silu nástrojov, no trošku som už z albumu pochopil, že to nie je cesta, ktorou Larkin Poe na tomto albume idú. Skladby majú dobrú gradáciu, no niekedy nemám pocit, že by dosiahli svoje maximum. Akoby sa miestami trošku držali späť. No najlepší moment skladby prichádza po druhom refréne so skvelým gitarovým sólom.

Pokračujeme skladbou "Sugar High", ktorá je ďaľšou, ktorú by som zaradil do kategórie okey. Slohy mi prinášajú trošku pocit deja vu. Určite som to už niekde počul, no nenapadne mi teraz kde. Refrény sú síce lepšie, no skladba ako taká pre mňa v ničom výrazne nevyniká. Rovnaký pocit deja vu dostávam pri skladbe "Jesse", kde mi basa silne pripomína "Mercy" od speváčky Duffy a atmosféra zase ide smerom ako "I Don´t Need A Lover" od kapely Texas. Možno ide o zaujímavejšiu skladbu na albume, no nemám rád ak vnútorne pri počúvaní skladby myslím na inú. Napriek tomu, že refrény sú chytľavé a dobre spracované. Je mi ľúto.

V "Banks Of Allatoona" sa ale opäť dostávame medzi zaujímavé momenty albumu. Spolu s "Jailbreak" a "Elephant" asi najviac zapamätateľné momenty albumu. "Let´s go down to the banks of Allatoona". Refrén je skvelý a je to jedna z mála skladieb, ktorá pôsobí plnohodnotnejšie. Ako som spomínal, často som mal pocit, že by skladby mohli mať svoje najlepšie momentky trošku výraznejšie. Táto si drží svoje tempo a svoj štýl a napriek tomu je stále zaujímavá.

Naopak "We Intertwine" je skladba, ktorá sa okamžite s nástupom refrénu rozhodla nás všetkých nabudiť a ísť do výšin. A myslím si, že si svoj vrchol skutočne vybudovala veľmi dobre. Príjemná a melodická skladba, no málo zapamätateľná. Ale počúva sa dobre. A tie trošku tradičnejšie bicie tomu vedia dosť pridať rytmus. A už sme vo finále so skladbou "Overachiever", ktorá je príjemné klavírové zakončenie. Vokály sú silné a pôsobí to úprimne. Melódia je príjemná a dáva to albumu skvelý pocit finále. Tak ako dobre album začal, rovnako dobre aj končí.

Zhrnutie albumu "Kin" bude teda asi nasledovné. Myslím si, že pre fanúšikov folk rocku a blues rocku to bude veľmi príjemné spestrenie ich hudobného života. Megan a Rebecca tomu dávajú absolútne maximum na všetkých skladbách a je cítiť, že spievajú s veľkou chuťou a radosťou. Pre mňa osobne tam nie je veľké množstvo momentov, ku ktorým sa vrátim, no tie, ktoré tu sú ma veľmi príjemne potešili. Ako som povedal, je to muzika, ktorú si predstavím najlepšie asi v nejakom americkom bare v Texase. Sadnete si, dáte si pivo, zahráte si biliard a do toho vám sestry zahrajú. Je to ideálna kombinácia. Na záver ale poviem, že napriek všetkým mínusom, ktoré som skladbám vytkol, tak celý album dokopy znie veľmi kompaktne a funguje. Určite si nájde svojich fanúšikov. A pozitívna správa na koniec bude, že som zvedavý aj na ich ďalšiu tvorbu.

Hodnotenie: 6,5/10

autor: Endre-silentname, 14. august 2020 10:40
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Efyks

12 ročný chlapec

Super! Necakal som, ze to pride tak skoro! A aj celkom suhlasim s hodnotenim...tento album inak nezvyknem nikdy pocuvat, lebo maju potom taky co sa vola ResKINned a ten mi prisiel ako take vylepsenie tohto, tak som celkom zvedavy ci budes recenzovat aj ten a ako sa s tym vysporiadas (hehe)

V kazdom pripade super recenzia a snad sa aj vdaka nej najdu novi fanusikovia larkiniek (love)
  2. 2
    Efyks

12 ročný chlapec

btw: "Skladby majú dobrú gradáciu, no niekedy nemám pocit, že by dosiahli svoje maximum. Akoby sa miestami trošku držali späť."...tento pocit mam aj ja pri nich
  3. 3
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Reskinned budem hodnotiť. Uvidíme. Je mi jasné, že sa tam niektoré skladby opakujú, ale zase sú tam aj niektoré iné. Takže samozrejme tým budem pokračovať. Som zvedavý ako svoju hudbu posunú ďalej.
  4. 4
    Efyks

12 ročný chlapec

Aj ja! Ďakujem za recenziu!
  5. 5
    Patrixo

33 ročný muž
    Uz nie som bezdomovec :)

Patrixo lubi larkin poe :)